Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

Bivsi izraelski premijer Menahim Begin je inistirao da je on Palestinac, da termin nije etnickog vec geografskog porekla i da se odnosi na sve etnicke grupe koje zive u Palestini (Arapi, Jevreji, Beduini, Druzi,...) i na sve konfesije u Palestini. Mislim da su Sabre (Jevreji rodjeni u Palestini) sebe tako nazivali do osnivanja drzave Izrael. S druge strane, cini mi se da se sadasnji palestinski predsednik, Abas, zalaze za buducu drzavu koja bi se zvala Palestinska federacija i koja bi imala kao federalne jedinice arapske i jevrejske entitete (Jordansku kraljevinu , Gazu, Zapadnu obalu, drzava Izrael).
Ne sporim da je sada tako. Da preciziram na šta sam mislio. U prošlosti su se samo pravoslavci nazivali Palestincima i to je bila verska a ne nacionalna kategorija, a danas su to ime za sebe prihvatili muslimani iz čisto političkih razloga. Termin palestinski Arapi se u periodu proglašenja Izraela kao države odnosio samo na Arape pravoslavne veroispovesti (tada ih je bilo najmanje 20% od ukupnog broja Arapa na podrucju Izraela) i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima.
Link to comment
Ne nego kao Menahim Begin. Kriterijumi za dodelu Nobelove nagrade ne obuhvataju etnicku, politicku i konfesijalnu pripadnost.
Da ,korektno,kao mirotvorac.Kao i Arafat nesto kasnije.
Link to comment
Ne sporim da je sada tako. Da preciziram na šta sam mislio. U prošlosti su se samo pravoslavci nazivali Palestincima i to je bila verska a ne nacionalna kategorija, a danas su to ime za sebe prihvatili muslimani iz čisto političkih razloga. Termin palestinski Arapi se u periodu proglašenja Izraela kao države odnosio samo na Arape pravoslavne veroispovesti (tada ih je bilo najmanje 20% od ukupnog broja Arapa na podrucju Izraela) i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima.
Hvala, nesto sam novo naucio.Zanimljivo je da je Zorz Habas, vodja palestinskog marsistickog PFLP, bio pravoslavni hriscanin iz obalsti Tel Aviva. Medjutim, njegovo rodno mesto je po naredjenju Ben Guriona ispraznjeno od Arapa (uglavnom hriscana) u toku prvog izraelskog-arapskog rata; svi arapski zitelji te varosi bili primorani da se isele na teritorije koje su bile pod arpaskom kontrolom. Edited by Dimitrije
Link to comment
Ne sporim da je sada tako. Da preciziram na šta sam mislio. U prošlosti su se samo pravoslavci nazivali Palestincima i to je bila verska a ne nacionalna kategorija, a danas su to ime za sebe prihvatili muslimani iz čisto političkih razloga. Termin palestinski Arapi se u periodu proglašenja Izraela kao države odnosio samo na Arape pravoslavne veroispovesti (tada ih je bilo najmanje 20% od ukupnog broja Arapa na podrucju Izraela) i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima.
Za vreme Otomana izraz Palestinac je koriscen za sve one koji nisu arapi a to su i Jevreji kasnije je vazio za ovo sto je nevedeno tj. za pravoslavne arape od Sestodnevnog rata ga prisvajaju i muslimani iz politickih razloga.
Link to comment
Sto ce reci nikom nista. Gde je sad tu medjunarodna zajednica da se umesa? I debilu je jasno da ako gadjas dzamiju u toku molitve da ces ubiti civile i da je to ratni zlocin na primer... Hoce li biti tu neki medjunarodni sud da se pozabavi zlikovcima sa obe strane linije vatre? Ili oni postoje samo za razresavanje istorijsko politickih debata po sistemu ti meni ja tebi?
Kako da se umesha MZ ovde: BBC ,danasUp to 40 Shia pilgrims have been killed by a female suicide bomber at a shrine in Baghdad, Iraqi officials have said. As many as 72 people were injured in the blast, in the Kadhimiya area of the Iraqi capital, where pilgrims were gathering for a religious ceremony. Police said 16 Iranian pilgrims were among those who died. There are fears the death toll will rise. Processions of Shia pilgrims across Iraq have been targeted by Sunni insurgents in the past. Police said the suicide bomber detonated her device at a checkpoint outside the Imam Moussa al-Kadhim shrine on Sunday. "A woman wearing an explosive vest managed to reach one of the security checkpoints near the revered Kadhim shrine and exploded herself among a crowd of pilgrims," Iraqi security official Qassim Moussawi said. Many of the victims were women and children, another security official told the AFP news agency. The blast happened at about 1100 (0800 GMT) as pilgrims were preparing for the Ashura holiday to mourn the death of Imam Hussein, grandson of the Prophet Muhammad, in the 7th Century.
Link to comment
Kako da se umesha MZ ovde: BBC ,danas
Pa tu se zaparavo MZ i umesala. Teroristi su legitiman cilj svuda na svetu, prema tome kada bi inspiratori tih zlocina bili uhapseni bili bi odmah izvedeni pred sud i osudjeni. Elem ne verujem ja u medjunarodnu pravdu, nego samo se pitam otkud toliko licemerje i kako to da danas niko o tome ne govori. Nevin zivot je nevin zivot svejedno da li ga je oduzeo Izraelac, Palestinac, Amerikanac, Srbin ili Hrvat. Da li je voz koji ti pominjes gadjan sa hiljada kilometara udaljenosti ili ga je pogodio tenk sa 10 metara rezultat je isti i to ne mozemo zvati kolateralnom stetom to je zlocin. I u ovom slucaju isto, kao sto je vec neko gore reakao, ako pogodis dzamiju u kojoj se mole ljudi to je ratni zlocin, i nema mnogo price oko toga, jer opasnost po Izrael koja je dolazila iz te dzamije nije bila takva da su oni morali da reaguju i to bas u trenutku molitve. Edited by mobio
Link to comment
Samo jedna stvaqr fali, a to je da je Fatah uz pomoc drugih srusio vlast Hamasa izabranu na demokratskim izborima. To je bio prevrat i to se ne sme zaboraviti. Sve u stilu, demokratija je super, al' ako nam odgovara.
Hamas je pobedio na izborima i u Gazi i u Zapadnoj Obali ali je izvrsen puc i smenjena je vlast u Zapadnoj Obali a borba se vodila i u Gazi ali je Hamas zadrzao poziciju. Hamas je pobedio na izborima jer je Fatah pun lopova i konstatno gura neresenu situaciju oko drzave jer im odgovara da vise lopaju. Cak se i sam Fatah podelio zbog korupcije unutar partije.
Link to comment
Hamasove lansirne rampe ili vodje su do sada uspesno unistavane tako sto su operativci iz jedinica poput npr Sijaret Matkalu navodili hiruski precizne pogotke iz Predatora i ostvarivali nevidjeno jak psiholoski efekat na sam Hamas. nabili su ih pod zemlju, a ovi nikad neaktivniji nisu bili. ovako masivne akcije sa gomilom kolateralnih zrtava (videcemo br. kada konacno puste novinare u pojas Gaze) ce samo stvoriti nove talase i generacije fundamentalizma, sjebati ionako rovit mirovni proces, a njima obezbediti bad guy-a u regionu jos decenijama (mada podvlacim da je njihova uloga Bliskoistocnog serifa glavna poruka ove akcije)
To je samo stavljanje flastera. Sada su im ciljevi nešto ambiciozniji, mada kako ovo kreće čini mi se da će Olmert biti zapamćen kao jedan od najgorih vođa Izraela, čovjek koji je puno čačkao i gubio ljude, a da ništa nije postigao.A oko bad guysa, druže Zajcev, Izraelu je trebalo 40 godina da, uglavnom, neutraliziraju Fatah. Sada počinju sa Hamasom..
Link to comment
Ne sporim da je sada tako. Da preciziram na šta sam mislio. U prošlosti su se samo pravoslavci nazivali Palestincima i to je bila verska a ne nacionalna kategorija, a danas su to ime za sebe prihvatili muslimani iz čisto političkih razloga. Termin palestinski Arapi se u periodu proglašenja Izraela kao države odnosio samo na Arape pravoslavne veroispovesti (tada ih je bilo najmanje 20% od ukupnog broja Arapa na podrucju Izraela) i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima.
По мојим сазнањима је највећи део овога што си написао (подебљани део највише) нетачно. Хришћани Јерусалимске патријаршије (највећим бројем Арапи) су, између две ватре (ционизма и исламизма) доживели судбину других блискоисточних хришћана (доброг дела либанских и нај6већег дела ирачких) те их, може се слободно рећи, живи више у дијаспори него у самој матици. Поменути хришћани у Тел Авиву су углавном печалбари и други дошљаци. Оригиналне хришћанске оазе (до пре 50 година) су Витлејем и Назарет примера ради, од којих је бар последњи град данас већински муслимански. Јерусалимски хришћани су такође највећим делом дијаспорска појава. Што се тиче самог Израела у њему је пописано 120.000 хришћана (Арапа, Јермена и других) и нешто мање друза према скоро 1,200.000 муслимана, што обесмишљава сваку тврдњу о селективном егзодусу на основу вере.
Link to comment
Jezivo je kako se džejmi šej i kolateralna šteta primila u Srba. štokholmski sindrom in vivo.
oce to kad se previse gleda Foks i slusa Bil ORajli a ne slusa Chomsky
Link to comment
По мојим сазнањима је највећи део овога што си написао (подебљани део највише) нетачно. Хришћани Јерусалимске патријаршије (највећим бројем Арапи) су, између две ватре (ционизма и исламизма) доживели судбину других блискоисточних хришћана (доброг дела либанских и нај6већег дела ирачких) те их, може се слободно рећи, живи више у дијаспори него у самој матици. Поменути хришћани у Тел Авиву су углавном печалбари и други дошљаци. Оригиналне хришћанске оазе (до пре 50 година) су Витлејем и Назарет примера ради, од којих је бар последњи град данас већински муслимански. Јерусалимски хришћани су такође највећим делом дијаспорска појава. Што се тиче самог Израела у њему је пописано 120.000 хришћана (Арапа, Јермена и других) и нешто мање друза према скоро 1,200.000 муслимана, што обесмишљава сваку тврдњу о селективном егзодусу на основу вере.
Moguće. Ovo što sam napisao je bilo po sećanju i moguće je da je procenat bio manji. Samo sam želeo da skrenem pažnju da mnogo toga oko ovog konflikta ne poznajemo dovoljno.Da dodam da je iseljavanje hrišćanskih (da ne upotrebim samo termin pravoslavnih) Palestinaca počeo (ponajviše iz ekonomskih razloga) mnogo ranije od stvaranja Izraela kao države (naročito u Južnu Ameriku tj. Čile) što ne znači da ga nije bilo i kasnije. Deo teksta " i oni nisu proterani iz oblasti Tel Aviva (uostalom kao i Druzi) i veoma malo ih je napustilo Izrael sa ostalim Arapima" odnosio se period u vreme proglašenja Izraela.Na kraju ovom rečenicom
Што се тиче самог Израела у њему је пописано 120.000 хришћана (Арапа, Јермена и других) и нешто мање друза према скоро 1,200.000 муслимана, што обесмишљава сваку тврдњу о селективном егзодусу на основу вере.
dopisao si ono što sam želeo da kažem.
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...