Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

2 minutes ago, munze said:

to je prilicno nemoguce

Prva proslava Sv. Save je održana 1840. kad je formalno Srbijom vladao sultan Abdul Medžid, a for real knjaz Mihajlo. To je izgledalo tako da su djaci i učitelji prisustvovali službi u najbližoj crkvi, pa odatle išli u školu gde je direktor držao govoranciju o koristi od obrazovanja. E sad potraži “Vreme”, ono Stojadinovićevo, iz perioda 100 godina kasnije i videćeš da sam u pravu.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, munze said:

 

a meni stalno izmice kako je to sveti sava prosvetitelj? i po cemu se pismenost u srba razlikovala u njegovo vreme u odnosu na ranije srpske dinastije. cak i da je nesto uradio sve se to rasulo pod turcima. do vuka i dositeja pismenost u srbiji je u promilima

Pa jbg, išao po manastirima, dobio autokefalnost crkve, malo nešto i sa narodm pričao... I krunisao brata, sa krunom dobijenom od pape... Prosvetitalj, kakav se poželeti može...

 

Suštinski, u srednjem veku niko nije ni radio bilo šta prosvetiteljsko, tako da je to jedna poprilična besmislica... U stvari, narod je kroz neke poprilično banalne i glupe priče održao neki, kao mit, o njemu da je išao po narodu i delio savete, a ko zna kako je to bilo...

 

Mi do Dositeja nemamo nekog prosvetitelja...

 

I gle čuda, i Dositej i Vuk su imali problema sa crkvom... Bio je tu između i Sava Mrkalj, gle čuda, isto imao probelma sa crkvom, iako je bio monah...

Edited by radisa
  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Mi do Dositeja nemamo nekog prosvetitelja...

 

I gle čuda, i Dositej i Vuk su imali problema sa crkvom... Bio je tu između i Sava Mrkalj, gle čuda, isto imao probelma sa crkvom, iako je bio monah...


 

Hvala.

Link to comment

meni ovo standardna nasa prica. moze im se jer su vecina i sta to kome smeta. malo dosao pop i raspevao se, nece niko umreti od toga. kome se ne svidja, nek istrpi, nije svaki dan.

 

ja nemam problem s popom u skoli ako ce sledeci biti hodza da najavi pocetak ramazana u martu. i da deci baja svoje jer, kao sto znamo - nije svaki dan, nek istrpe. pa rabin pa tako redom da se izredjaju svi verski sluzbenici religija koje su zastupljene u srbiji. samo cenim da bi roditelji i javnost podobijali frasove (i digli ozbiljnu frku) kad bi hodza ili katolicki pop u toj istoj skoli, toj istoj deci, izbajali svoje. 

 

srbija je pravoslavna zemlja u kojoj popovi zarad glasackog tela drze vlast za jajca i rade sta god hoce. mene realno cudi da ovog nema mnogo vise.

 

nazalost.

 

  • +1 1
Link to comment
meni ovo standardna nasa prica. moze im se jer su vecina i sta to kome smeta. malo dosao pop i raspevao se, nece niko umreti od toga. kome se ne svidja, nek istrpi, nije svaki dan.
 
ja nemam problem s popom u skoli ako ce sledeci biti hodza da najavi pocetak ramazana u martu. i da deci baja svoje jer, kao sto znamo - nije svaki dan, nek istrpe. pa rabin pa tako redom da se izredjaju svi verski sluzbenici religija koje su zastupljene u srbiji. samo cenim da bi roditelji i javnost podobijali frasove (i digli ozbiljnu frku) kad bi hodza ili katolicki pop u toj istoj skoli, toj istoj deci, izbajali svoje. 
 
srbija je pravoslavna zemlja u kojoj popovi zarad glasackog tela drze vlast za jajca i rade sta god hoce. mene realno cudi da ovog nema mnogo vise.
 
nazalost.
 
tj samo zato shto nisu formalna vecina, da hodze i rabini i chika stanko nemaju ravnopravan pristup trzishtu? i shta ako se nekom svidi hihi.gif

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, Moonwalker said:


Jao divno! 


Ono kao za nju je Hitler Kosovka devojka.

 

Netolerantnost za nesto sto nas tretira kao osobe sporednog reda kojoj ce da uticu na zivot na razne nacine van granica svoje kapije.

 

Cenim da ce nas uskoro ispisivati iz prava na poreklo jer je posten i ispravan Srbin samo pravoslavac. Mora da zbog ateista nastupila propast.

 

Ovo sto sada rade je najobicnija substitucija komunizma i kolektivizma zarad upravljacke elite crkvenom varijantom istog. Sa duhovnim ima 0 veze.

 

 

ko će koga da ispisuje iz prava na poreklo? ovakvu konstrukciju prvi put čujem u životu.

 

direktorka ako hoće da se bavi politikom, ima u registru stranaka više od sto komada, pa neka bira.

 

a ako je htela da postigne efekat koji je želela, mogla je to da uradi na drugačiji i normalniji način. i ako je to već tradicija u konkretnoj školi, koju ona želi da prekine, onda je to trebalo da se uradi u saradnji sa roditeljima, odnosno da se o tome razgovara i da budu obavešteni.

 

ali ne, ona je donala odluku i tačka. iskreno, pun mi je kurac ljudi koji su ubeđeni da su samo i isključivo oni u pravu i da drugi imaju nekakvu obavezu da se povinuju tim stavoma bez izuzetka i komentara. ili su stoka grdna.

  • +1 4
Link to comment
13 minutes ago, Ted said:

ko će koga da ispisuje iz prava na poreklo? ovakvu konstrukciju prvi put čujem u životu


Kako nije kad “crkveni” botovi salju ljude koji su protiv da se iseljavaju. Iz botovske agende do mejnstrima ocas posla. 

 

13 minutes ago, Ted said:

direktorka ako hoće da se bavi politikom, ima u registru stranaka više od sto komada, pa neka bira


Je li to vazi i za crkvene velikodostojnike?

 

Meni su poznati primeri profesora kojima religija nije predmet predavanja koji je podmecu u skoli. Ne saosecanje, ne etiku nego sovinizam i mizoginiju.
Da ih neko prijavi, nema kome. Kao i ovoj zeni sto ne vredi da prijavljuje stalkera. sta se buni neka istrpi.
Ne reaguje niko najcesce iz cistog oportunizma i koristoljublja. 

 

Dobro je daje ministar direktorku “doveo u red”.  Kakvo drustvo duhovnosti i moralu naklonjenih ljudi.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Stojadinović je prestao da bude vlast u februaru 1939, prestao da bude šef stranke kasnije te iste godine, a poslednji put u životu je bio u Beogradu u aprilu 1940, tako da teško da je bilo šta slično mogao da radi tokom okupacije.

 

Quote

Председник Владе Краљевине Југославије и министар спољних послова: 24. јун 1935 — 5. фебруар 1939. (...)
Стојадиновић је остао на челу ЈРЗ до јула 1939, када је искључен из странке, заједно са његовим "пријатељима", након поднесене интерпелације против Цветковићеве владе, као и после "протурања алармантних вести" поводом текућих преговора са Хрватима (...)
Милан Стојадиновић је интерниран из Београда 18. априла 1940. након наводног проналаска "компромитујућег материјала". До марта 1941. држан је у Руднику, Карану и Илиџи.
На седници Крунског савета 6. марта 1941. године одлучивало се о приступању Краљевине Југославије Тројном пакту. У страху да Хитлер не издејствује повратак на владу Стојадиновића, као проосовинског човека, на Крунском савету је тада решено да се бивши председник владе - који се већ једанаест месеци налазио у интернацији - преда Британцима „на чување“. Противно изричитој уставној одредби „ниједан грађанин не може бити изгнан из државе“, Стојадиновић је 18. марта изгнан на грчку територију а затим предат Енглезима. На Маурицијус је искрцан 14. априла.[23] Стојадиновић је 1948. године стигао у Аргентину, настанивши се у Буенос Ајресу. Умро је у својој кући 1961. године.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Милан_Стојадиновић

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Ted said:

 

ko će koga da ispisuje iz prava na poreklo? ovakvu konstrukciju prvi put čujem u životu.

 

direktorka ako hoće da se bavi politikom, ima u registru stranaka više od sto komada, pa neka bira.

 

a ako je htela da postigne efekat koji je želela, mogla je to da uradi na drugačiji i normalniji način. i ako je to već tradicija u konkretnoj školi, koju ona želi da prekine, onda je to trebalo da se uradi u saradnji sa roditeljima, odnosno da se o tome razgovara i da budu obavešteni.

 

ali ne, ona je donala odluku i tačka. iskreno, pun mi je kurac ljudi koji su ubeđeni da su samo i isključivo oni u pravu i da drugi imaju nekakvu obavezu da se povinuju tim stavoma bez izuzetka i komentara. ili su stoka grdna.

a otkad je ta tradicija? kapiram da bi nesto bilo okarakterisano kao tradicija, mora proci neko vreme, makar neki prenos s jedne generacije na sledecu. nije bas da je nesto tradicija ako je uspostavljeno u ovom veku. jebatga....

 

i da li su roditelji pitani kad je uvedena?

 

mislim, kad se vec hvatas za to, valjda znas odgovore.

 

 

  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, levi said:

više je ova direktorka uradila za prosvetiteljstvo u Srba nego sv Sava i svi njegovi

A Resavska škola i te druge stvari koje je crkva organizovala, dok su na zapadu se gadjali blatom, to nikom nista? Isto vazi za crkvu Romejskog carstva, sacuvali su dela antickih filozofa i sirili te ideje i sacuvali od umiranja dok ih Turci nisu dokrajcili. Crkva je igrala veliku ulogu u obrazovanju naroda uprkos malom udelu naroda u početku, koji je kasnije bivao sve veci. Spisi, da li istorijski, da li generalno-svetovno, crkveni, bili su cuvani u crkvama i sireni u tom krugu, posle i sa narodom. A najveca uloga crkve je bila ocuvanje srpskog identiteta i ideje drzave, koju je ona zapravo i stvorila(komentari ispod tvog pisali za autokefalnost i ostalo je samo jedan od elemenata osamostaljenja i stvaranja svoje drzave). Da nije bilo crkve kao organizacije, srpski narod danas ne bi postojao uopste. 

 

Ne mesajte crkvu danas i crkvu tada i ne gledajte Sv. Savu i crkvu tada preko Irineja, Kacavende i takvih likova

Edited by TheWind
  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...