Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Domaći bendovi

Featured Replies

  • Replies 3.7k
  • Views 342.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • slepa živana
    slepa živana

    kao moja kuma kad je ušla u šank da mi pomogne pa se isekla na napuklu čašu i viče, šta da stavim šta da stavim... a gužva, ne znamo gde bijemo... i za par sekundi čuje se urlik. šta si stavila? so...

  • šta znam, meni lepo da se podsetim

  • sinoć gledao Vranjkovića uživo u Požarevcu. ekipa iz detinjstva odlučila da ove godine ne idemo na veliki koncert u Beogradu već da se vratimo kući i slušamo u mnogo intimnijoj atmosferi. i to se

Posted Images

Sećam se preslušavanja albuma Faustopojke. Mislio sam ok, još jedan bend. Sat vremena kasnije još uvek me ozbiljno treslo. Veliki respekt za sve što radi. Šteta što je još uvek u dubini pa je ispod radara mnogima. Ili sreća za sve kopače.

strendzeru, samo za tebe =P

ti bese ne volis kurve? mozda gresim, negde mi je u glavi ostalo.

meni je podsetnik na jedan super topik na b92 forumu, hristoludilo, kurdi, bane, loveless, price o dadovu i njihovom koncertu iz ovog perioda.

ovo je pre nego sto je drago primio hriscanstvo i nikolaja u venu ili bulju, kako se uzme.

ima li neka dobra dusa onih pet pesama komandosa na jednom mestu?

Komandosi:
1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu (originalna verzija) - 1986

bio je onaj hristoludilolololov .zip koji je dugo kruzio webom, ali nema sanse da to nadjem.

Edited by holden kolfild

Kauliflauere, link za Komandose i Kurve je u Inboxu.
Vise volim hrvatske kurve )
Komandosi odlicni, Kurve daleko slabije. Hrvatske Kurve, raduju kevu.

EDIT: Ko do sada nije preslusao Faustopojke, vidim da ima link i na bandcampu. Obavezna literatura.

https://volandlemat.bandcamp.com/album/faustopojke

Edited by wayfaring stranger

ja iz nekog izvora imam folder "demo hronologija" sa snimcima komandosa (5), isto jako (2), i kurvi (10)... ali po brojevima pesama trebalo bi da ih ima 21, a meni fale 4 (brojevi 7, 10, 19, 20)... koje ne znam sta su.

ako imate nesto kompletnije javite

Forum B92 > Arhiva > Kultura i umetnost > Muzika
hristodulo04.02.2005, 05:02
nedavno sam se docepao devet demo snimaka beogradskog sastava kurve snimljenih 1989. godine. meni se cini da su te pesme bolje nego sto je ova nasa BG+V pop scena ikad pruzila. svirka je kao clash, lirika (na srpskom jeziku) je kao smiths, a sve zajedno zvuci kao husker du...

1. demo:
ne zovi me vise
nemam telefon
ona je bila

2. demo:
pokazi je devojci
teska rec
i saw her standing there
postoje trenuci
to nisi ti
necu vise

kasnije su skliznuli u opozicionarstvo, a zatim i u pravoslavlje, ali ovi snimci ostaju kao pravi biseri... napravili su ih najtalentovaniji i najkompletniji muzicari koje je beograd ikad video: drago senic i dragutin aleksandric!


girlnextdoor04.02.2005, 08:12
...hvala hristoludilo...za ovim sam tragala veoma dugo,ustvari nigde nisam pronashla nishta od Qurvi...kada sam ih prvi put chula+videla,rekoh sebi smithsi...mada sam chula samo dve pesme(ne znam da li su tada skliznuli u opozicionarstvo ili u pravoslavlje )mislim da su super-skinucu ovo,preslushati,pa se javim...

ps...pesma koju sam chula je Sanjam je(ili tako neshto,ako se secash i ako je imash,baci je,please


SDRE04.02.2005, 10:32

covece, ovo je sjajno.... hvala tebi i internetu!


SDRE04.02.2005, 10:35

usput, ne vidim neku preteranu slicnost njih i Smitsa, osim sto lirika mozda ima slican duh morisijevoj. sjajan bend, cudno kako nisu bar malo popularniji postali.


yoyoman04.02.2005, 11:01
Svaka cast Hristodulo.

Ja sherujem preko slsk-a sledece stvari:
- pomozite
- most
- hteo sam
- popoj mi
- sanjam te
- ja to znam
- raduj se
- milena

Ako hoces da i ovo stavis na sajt, posalji mi poruku.

PS.
A sta je sa Klajberima?


girlnextdoor04.02.2005, 11:57
QUOTE(yoyoman @ 4 Feb 2005, 12:01)
- popoj mi
- sanjam te
- milena

...to su te pesme,za koje su imali spotove...


kurdi04.02.2005, 12:09
bravo malisa!
jel ovaj navedeni poredak kao \"kojim redom treba slusati\"
inace ja isto imam neku kasetu u bgd, isto 9 pesama, mada nemam spisak... ne secam se odakle mi, al mozda je isti izvor... mada mi se opet nekako cini da sam ja to snimio sa radija....
secam se samo da mi je sa druge strane ukrainski vistupi v ivana pila


king_mob04.02.2005, 13:33
QUOTE
QUOTE

- popoj mi
- sanjam te
- milena


...to su te pesme,za koje su imali spotove...



+ spot za pomozite, koji me je, onomad, i inicirao u svet kurvi ;)
to je bilo do cojones. a onda je sve poslo kvragu. ili nikolaju velimirovicu, ovisno o svetonazoru.


zabic04.02.2005, 14:41
Meni je to logicno, nakon Morrisseya, Velimirovic.
+=


hristodulo04.02.2005, 15:36
QUOTE(kurdi @ 4 Feb 2005, 12:09)
jel ovaj navedeni poredak kao \"kojim redom treba slusati\"
inace ja isto imam neku kasetu u bgd, isto 9 pesama, mada nemam spisak... ne secam se odakle mi, al mozda je isti izvor... mada mi se opet nekako cini da sam ja to snimio sa radija....

poredak jeste sa radija, mislim da su jedno vece te 1989. godine gostovali kod micija na b92 i pustali su ovim redom pesme, kako sam naveo... u neku ruku je i logicno, jer su \"naslovne\" pesme ocigledne \"singlice\" koje su se i vrtele... postoji i treci demo (pomozite, srbija, most?), ali se tu vec oseca kako ce se sve zavrsiti...


DANIEL DRAVOT04.02.2005, 22:00
hvala za qrve hristo
osecam se ko da mi je 18.

Spleen05.02.2005, 18:49
E ovo je mnogo dobro. Do sad sam o njima slusao samo iz usmenih predanja. Hvala


Nikola Kiric08.02.2005, 00:19
Hristodulo,
a da nemas mozda demose Komandosa? Tu su bila dvojica iz Kurvi, jedino sto imam je onaj hit \"Bubanj u zeludcu\" sa kompilacijskog LP-ja \"101 otkucaj u ritmu srca\", a cuo sam da imaju nekoliko snimaka koji kruze gradom....
Papovac08.02.2005, 09:53
Kiric, pa imas i tamo komandose. Ajd da budem i ja dosadan, moze li neko da postavi Nesalomive. Njih bi bas voleo da imam na disku posto mi je kaseta totalno pukla


Bane508.02.2005, 16:42
Hajde da budem konstruktivan iako ne znam kojim je sve putevima ovo stiglo do Mališe. Prvo da vam napišem kompletan spisak sa tog diska kojeg smo ja i L.P. odradili sa Dragom negde u zimu 1998. tj. kada, smo u pomalo haotičnim uslovima jedne beogradske radio-stanice, prebacili sa magnetofonskih traka kompletne Komandose i Kurve tj. sve što su Drago i Dragutin sačuvali u svojoj arhivi.
Spisak sa kompletnog diska (najtačniji hronološki redosled):

Komandosi:
1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu (originalna verzija) - 1986

Isto Jako (mini Senićev projekat)
6. San muškarca - 1985
7. Naša ljubav je nesreća - 1985

Kurve: Podela na setove snimaka je samo tu zbog hronologije
I
8. Ne zovi me više - 1989
9. Ona je bila - 1989
10. Nemam telefon - 1989
II
11. Pokaži je devojci - 1990
12. Teška reč - 1990
13. I saw her standing there - 1990
14. Postoje trenuci - 1990
15. To nisi ti - 1990
16. Neću više - 1990
III
17. Srbija – 1991
18. Pomozite - 1991

Kurve (pre toga Komandosi) su svakako jedna od najvrednijih muzičkih pojava u Beogradu u poslednjih 20ak godina. Oni mlađi ih možda znaju samo po albumu koji je na prelasku iz 2000. u 2001. objavio Tom Tom Music pod jednostavnim nazivom Qrve.
Ali sve to počinje dvadeset godina ranije kada na nasleđu new wave-a, grupa mladih ljudi počinje da stvara muziku pod uticajem Clash-a, ali i raznih drugih, pre svega engleskih bendova koji su forsirali čistu pop pesmu sa energijom novog talasa. Ugledajući se dobrim delom i na njihove prethodnike TV Morone, Komandosi su uz Nesalomive i Petra Pana bili najbitniji i možda najiskreniji nosioci power-pop zvuka na Beogradskoj sceni.
Snimci iz perioda 84-86, Komandosi su trebali krunisati svojim prvim izdanjem za PGP. Sve je bilo dogovoreno i spremno, ali PGP ne bi bio ono što je bio i ono što jeste da u poslednjem trenutku nije odustao od izdanja. U međuvremenu, pesma Bubanj u želudcu izlazi na kompilaciji Ritma srca – 101 otkucaj u ritmu srca, ali nažalost da li zbog zahteva izdanja ili izdavača (ZKPRTVLJ) pesma je editovana kao i većina drugih na tom izdanju.
Posle razočaranja oko ne izdavanja albuma, Komandosi prestaju da postoje, ali već nakon dve godine inkarniraju u svom novom i najboljem izdanju. Period 89-91 sada već pod imanom Kurve, predstavlja sam vrh kretivne snage tandema Senić-Aleksandrić.
Fenomenalni tekstovi pravog pesnika i sjajna energična muzika moćnog pop zvuka su hrabro parirali narastajućoj beogradskoj garažnoj sceni s kraja 80tih.
Kurve nestaju u vihoru rata. Ustvari delom su bili tu, delom u Londonu. Neumorni i puni optimizma pokušali su da svoje prvo izdanje objave u Engleskoj, ali su im se ljudi iz tamošnjih disko kuća zahvaljivali na ponudi uz rečenice koje su počinjale sa Dear Kurve (ha ha ha) i uz obrazloženje da su isti kao i bendovi sa njihove scene u Engleskoj. To je, osim što im je zatvorilo vrata za izdanje bila ujedno vanserijska pohvala.
Prestankom ratova, Kurve ponovo startuju. Tandem Drago i Dragutin ponovo su polovinom 90tih krenuli da svoju kreativnu energiju pretvaraju u nove demo snimke. Posle svih neuspelih pokušaja da realizuju izdanje kreću u muzičko i konceptualno eksperimentisanje koje je trebalo da uspostavi teško uspostavljiv spoj srpske tradicije i pop muzike tj. u godinama dominacije brit-popa da stvori nešto što bi predstavljalo srb-pop.
Osporavan koncept ili ne, on im je doneo prvo izdanje, gorepomenuto, koje predstavlja spoj starih Kurvi, miris kandila i težnju ka prosvetljenju.
Sem tradicionalno kontroverznog naziva i samo izdanje je bilo takvo. Mnogi su ga prihvatili, mnogi smatrali izdajom.
D. Senića nisam video od 2002. Ne znam šta se dešava sa Qrvama i da li će se možda ponovo vratiti, baš kao ni da li je Senić realizovao svoju staru ideju da izda zbirku pesama, ali ostaje osećaj izrazitog zadovoljstva što su pristali da mi daju sve ove snimke i otrgnu ih od zaborava.
hristodulo08.02.2005, 16:48
nagorenatovario sam komandose sinoc, al zaboravio da oglasim

jesenje reke (1984)
reci zasto (1984)
melodija u noci (1985)
kise (1985)
bubanj u zeludcu (1986)

ova poslednja je \"full version\", dakle duza je od verzije sa ploce za jos jedan krug...

sena i gaga su ucestvovali 1985. godine i u bendu \"isto jako\" i iza njih su ostala dva snimka... treci komandos (bojan) je svirao gitaru u nesalomivima, bubnjar nesalomivih (bane) je posle svirao sa kurvama, a sena je svirao i u petru panu... nesalomivi su nastali od tv morona koji imaju dva snimka na artistickoj radnoj akciji jos 1982. godine... moglo bi celo stablo da se nacrta

na zalost, sve gorepomenute imam samo na plocama...

i jedna mala ispravka: drugi demo kurvi je snimljen 1990. godine, a ne 1989... tada je snimljen samo prvi...


hristodulo08.02.2005, 16:55
eto, pretece me bane... u skoro isto vreme smo napisali skoro iste stvari jeste to je taj disk koji je na volseban nacin stigao i do mene... nadam se da nisam nesto prekrsio time sto sam njegove delove objavio ovde...


Bane508.02.2005, 17:06
Ma ne nije problem, što se mene tiče, drago mi je da ih se neko seća.
Ono što je tužno je da se niko nikad nije zainteresovao da ovo objavi na jednom CDu u bar 200 primeraka.
I da iskoristim priliku da napomenem još par imena ljudi koji su bitni za istoriju Komandosa-Kurvi-Qrvi, to su: Marko Buđen, Mladen Radojević, Bojan Vulin i divni čovek Milan Petrović Tica koji ih je prvi skapirao i forsirao na B92.


Nikola Kiric09.02.2005, 09:04
Komandosi!!! odoh da se upisam od srece!
svaka cast, ovo je super. steta da nije ostalo vise toga od BG power popa. onaj LP petra Pana jebe i caleta i kevu.
nesalomive imam 2 stvari sa onih kompilacijskih LP-ja. ima neko nesto od TV Morona osim sa ARA-e???


Nikola Kiric09.02.2005, 11:48
skidam poslednju od Komandosa, jedva cekam da sve to cujem.
ja se secam kroz maglu da sam cak na TVu video Komandose, a mozda i uzivo, ko ce sve da pamti...

elem, pisao sam svojevremeno u Ispod Zemlje o BG power popu 80-ih. da je sve od toga ostalo na vinilu bilo bi mozda i produktivnije nego period novog talasa.
super za sve te podatke o bendovima, drago mi je da su bili povezani.
drugi pevac Petra Pana (na \"Bio jednom...\") Drazen Kovacevic-Biha je u Sidneju, ziv je i zdrav je, sa suprugom i sinom Nikolom. on mi je poslao jedno 3-4 sata VHS materijala Petra Pana sa zivim snimcima, spotovima i intervjuima, ima cak i Kurve u studiju na plej bek \"Pomozite\", te spot (i to jedan od najjacih nasih ikad!!!) grupe Ulica od meseca za \"Boze pravde\" (posle je uradili Petar Pan, za neupucene: ne radi se o obradi srpske himne). na tom VHSu je i jedna stvar od Petra Pana koju su snimili za drugi LP, sa starim pevacem, pesma ide u pozadini intervjua i fenomenalna je. da li neko ima mozda te snimke izmedju prvog i drugog albuma Petra Pana?

a S.T.R.A.H.? sve sto imam je onaj 7\"EP i demo za \"Nocas\", te kasetni snimak, i to ne ceo, \"Vodja\". kad bi neko sve njihove snimke sakupio i objavio, pa da dizemo spomenik
manitu09.02.2005, 16:10
koliko meni poznato ima osam komada snimaka s.t.r.a.h. .... bane5 to sigurno ima, a moze se naci i kod mene.... ako hristodulo nema, moze mu se dostaviti pa da nakaci, s obzirom da ja nemam mogucnosti za tako nesto .... ili ako hoces moze to i mailom da prodje komad po komad .....
playlista bi bila ....
1. Nocas I
2. Vodja
3. Mesec I
4. Mesec II
5. Nocas II
6. Voodoo lutka
7. Niciji sinovi
8. Opasan


zabic09.02.2005, 18:14
ima li nekod od vas sa Strahom i Komandosima na soulseeku?


hristodulo10.02.2005, 00:35
i ja skoro sve to sto spominjete imam na vinilu, a ne mogu da prebacim jer mi je riknuo gramofon, i stalno nesto odlazem popravku... tako da slobodno dostavite mi sve sto imate (petkom u filiju), ja cu to ovde sigurno da okacim

posebno me interesuje s.t.r.a.h. - ove pesme sto nisu na singlici...


Nikola Kiric10.02.2005, 00:50
pa, ja bih ti rado to doeno u Petak, ali da dodjem tu u petak trebalo bi odavde da krenem u sredu, a i kostalo bi me skoro par hiljada evra, pa bolje da to uradim na neki drugi nacin

ja mogu da prebacim sta imam na plocama, \"Beogradski Grafiti - Bad Boy Rock\" kasetu sam vec prebacio na CD.


hristodulo10.02.2005, 01:29
mislio sam pre svega na manitua...

a ti mozes i da uploadujes

znaci, traze se:

tv moroni - moja borba
tv moroni - pada noc
nesalomivi - ja imam ideju
nesalomivi - 95-52-95
petar pan - drugovi
petar pan - zvezde
petar pan - baci u vatru
petar pan - heroji
s.t.r.a.h. - SVE


kurdi10.02.2005, 01:31
e jel mogu ja da apldoujem nesto na ovaj tvoj sajt - mogao bih npr da stavim minstrel tu.


hristodulo10.02.2005, 01:42
minstrel dolazi sledece nedelje kod mene od istog onog sto tvrdi da ti je neko drugi izgubio omote

ne mozes da uploadujes kod mene, ne postoji anonymous login...

ali mozes da nagorenatovaris negde kod sebe, valjda, pa link okacis ovde...

mada... saljem ti PM...


jevticnenad10.02.2005, 09:49
ekstra hvala. do sada imao samo onaj album, mada se i on vec ima dosta ogrebotina po sebi, treba prerezati. komandosi su hit \"izadji na ulicu i oseti bubanj u zelucu\" genijalno... nemam reci, pravo sega mega otkrice. malisa, fala!


J\'en ai marre!10.02.2005, 12:50
QUOTE(Bane5 @ 8 Feb 2005, 16:42)
Isto Jako (mini Senićev projekat)
6. San muškarca - 1985
7. Naša ljubav je nesreća - 1985

hristodulo, \'ајде царе окачи и ове две занимљиве реткости.


hristodulo10.02.2005, 20:28
eno tamo je

plus je kurdi okacio s.t.r.a.h. kod mene, ali imamo kvotu od 100 mega, pa ce da bi stala vudu lutka morati da strada jedna od verzija nocas ili mesec... kad je na 320kbs


Bane510.02.2005, 21:16
Isto Jako - San muškarca je inace otpevana na tekst Charlesa Bukowskog!


trgec16.04.2007, 17:59
QUOTE(Bane5 @ 8 Feb 2005, 16:42)
Hajde da budem konstruktivan iako ne znam kojim je sve putevima ovo stiglo do Mališe. Prvo da vam napišem kompletan spisak sa tog diska kojeg smo ja i L.P. odradili sa Dragom negde u zimu 1998. tj. kada, smo u pomalo haotičnim uslovima jedne beogradske radio-stanice, prebacili sa magnetofonskih traka kompletne Komandose i Kurve tj. sve što su Drago i Dragutin sačuvali u svojoj arhivi.
Spisak sa kompletnog diska (najtačniji hronološki redosled):

Komandosi:
1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu (originalna verzija) - 1986

Isto Jako (mini Senićev projekat)
6. San muškarca - 1985
7. Naša ljubav je nesreća - 1985

Kurve: Podela na setove snimaka je samo tu zbog hronologije
I
8. Ne zovi me više - 1989
9. Ona je bila - 1989
10. Nemam telefon - 1989
II
11. Pokaži je devojci - 1990
12. Teška reč - 1990
13. I saw her standing there - 1990
14. Postoje trenuci - 1990
15. To nisi ti - 1990
16. Neću više - 1990
III
17. Srbija – 1991
18. Pomozite - 1991

Kurve (pre toga Komandosi) su svakako jedna od najvrednijih muzičkih pojava u Beogradu u poslednjih 20ak godina. Oni mlađi ih možda znaju samo po albumu koji je na prelasku iz 2000. u 2001. objavio Tom Tom Music pod jednostavnim nazivom Qrve.
Ali sve to počinje dvadeset godina ranije kada na nasleđu new wave-a, grupa mladih ljudi počinje da stvara muziku pod uticajem Clash-a, ali i raznih drugih, pre svega engleskih bendova koji su forsirali čistu pop pesmu sa energijom novog talasa. Ugledajući se dobrim delom i na njihove prethodnike TV Morone, Komandosi su uz Nesalomive i Petra Pana bili najbitniji i možda najiskreniji nosioci power-pop zvuka na Beogradskoj sceni.
Snimci iz perioda 84-86, Komandosi su trebali krunisati svojim prvim izdanjem za PGP. Sve je bilo dogovoreno i spremno, ali PGP ne bi bio ono što je bio i ono što jeste da u poslednjem trenutku nije odustao od izdanja. U međuvremenu, pesma Bubanj u želudcu izlazi na kompilaciji Ritma srca – 101 otkucaj u ritmu srca, ali nažalost da li zbog zahteva izdanja ili izdavača (ZKPRTVLJ) pesma je editovana kao i većina drugih na tom izdanju.
Posle razočaranja oko ne izdavanja albuma, Komandosi prestaju da postoje, ali već nakon dve godine inkarniraju u svom novom i najboljem izdanju. Period 89-91 sada već pod imanom Kurve, predstavlja sam vrh kretivne snage tandema Senić-Aleksandrić.
Fenomenalni tekstovi pravog pesnika i sjajna energična muzika moćnog pop zvuka su hrabro parirali narastajućoj beogradskoj garažnoj sceni s kraja 80tih.
Kurve nestaju u vihoru rata. Ustvari delom su bili tu, delom u Londonu. Neumorni i puni optimizma pokušali su da svoje prvo izdanje objave u Engleskoj, ali su im se ljudi iz tamošnjih disko kuća zahvaljivali na ponudi uz rečenice koje su počinjale sa Dear Kurve (ha ha ha) i uz obrazloženje da su isti kao i bendovi sa njihove scene u Engleskoj. To je, osim što im je zatvorilo vrata za izdanje bila ujedno vanserijska pohvala.
Prestankom ratova, Kurve ponovo startuju. Tandem Drago i Dragutin ponovo su polovinom 90tih krenuli da svoju kreativnu energiju pretvaraju u nove demo snimke. Posle svih neuspelih pokušaja da realizuju izdanje kreću u muzičko i konceptualno eksperimentisanje koje je trebalo da uspostavi teško uspostavljiv spoj srpske tradicije i pop muzike tj. u godinama dominacije brit-popa da stvori nešto što bi predstavljalo srb-pop.
Osporavan koncept ili ne, on im je doneo prvo izdanje, gorepomenuto, koje predstavlja spoj starih Kurvi, miris kandila i težnju ka prosvetljenju.
Sem tradicionalno kontroverznog naziva i samo izdanje je bilo takvo. Mnogi su ga prihvatili, mnogi smatrali izdajom.
D. Senića nisam video od 2002. Ne znam šta se dešava sa Qrvama i da li će se možda ponovo vratiti, baš kao ni da li je Senić realizovao svoju staru ideju da izda zbirku pesama, ali ostaje osećaj izrazitog zadovoljstva što su pristali da mi daju sve ove snimke i otrgnu ih od zaborava.


trgec16.04.2007, 18:01
[quote=Bane5,8 Feb 2005, 16:42]
Hajde da budem konstruktivan iako ne znam kojim je sve putevima ovo stiglo do Mališe. Prvo da vam napišem kompletan spisak sa tog diska kojeg smo ja i L.P. odradili sa Dragom negde u zimu 1998. tj. kada, smo u pomalo haotičnim uslovima jedne beogradske radio-stanice, prebacili sa magnetofonskih traka kompletne Komandose i Kurve tj. sve što su Drago i Dragutin sačuvali u svojoj arhivi.
Spisak sa kompletnog diska (najtačniji hronološki redosled):

Komandosi:
1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu (originalna verzija) - 1986

Isto Jako (mini Senićev projekat)
6. San muškarca - 1985
7. Naša ljubav je nesreća - 1985

Kurve: Podela na setove snimaka je samo tu zbog hronologije
I
8. Ne zovi me više - 1989
9. Ona je bila - 1989
10. Nemam telefon - 1989
II
11. Pokaži je devojci - 1990
12. Teška reč - 1990
13. I saw her standing there - 1990
14. Postoje trenuci - 1990
15. To nisi ti - 1990
16. Neću više - 1990
III
17. Srbija – 1991
18. Pomozite - 1991

Kurve (pre toga Komandosi) su svakako jedna od najvrednijih muzičkih pojava u Beogradu u poslednjih 20ak godina. Oni mlađi ih možda znaju samo po albumu koji je na prelasku iz 2000. u 2001. objavio Tom Tom Music pod jednostavnim nazivom Qrve.
Ali sve to počinje dvadeset godina ranije kada na nasleđu new wave-a, grupa mladih ljudi počinje da stvara muziku pod uticajem Clash-a, ali i raznih drugih, pre svega engleskih bendova koji su forsirali čistu pop pesmu sa energijom novog talasa. Ugledajući se dobrim delom i na njihove prethodnike TV Morone, Komandosi su uz Nesalomive i Petra Pana bili najbitniji i možda najiskreniji nosioci power-pop zvuka na Beogradskoj sceni.
Snimci iz perioda 84-86, Komandosi su trebali krunisati svojim prvim izdanjem za PGP. Sve je bilo dogovoreno i spremno, ali PGP ne bi bio ono što je bio i ono što jeste da u poslednjem trenutku nije odustao od izdanja. U međuvremenu, pesma Bubanj u želudcu izlazi na kompilaciji Ritma srca – 101 otkucaj u ritmu srca, ali nažalost da li zbog zahteva izdanja ili izdavača (ZKPRTVLJ) pesma je editovana kao i većina drugih na tom izdanju.
Posle razočara
trgec16.04.2007, 18:03
forever young & punk...se zanima gdje i kako downloadirati navedeno...\'hanx!
Bane516.04.2007, 18:29
trgec, ne ide ti bas ovo baratanje forumskim postovima?
zasto ne bi pitao tamo gde si se nedavno registrovao i trazio Hijene?


trgec16.04.2007, 18:39
QUOTE(Bane5 @ 16 Apr 2007, 18:29)
trgec, ne ide ti bas ovo baratanje forumimskim postovima?
zasto ne bi pitao tamo gde si se nedavno registrovao i trazio Hijene?

pa,znaš da se prvi mačići u vodu bacaju...kao što je i meni sve ovo oko kompića i foruma novo...uostalom pripremam cijelu want-to-hear listu pa da vidim gdje se i šta se da naći,toga je hrpa i još nemam nikakvih prioriteta ili možda trebam?


hristodulo12.07.2007, 12:19
nova adresa, na zahtev slusateljstva

http://89.216.136.135/kurve/


Maistor12.07.2007, 13:28
živ bio


baklavica12.07.2007, 14:32
vaistinu


hristodulo17.07.2007, 22:24
preturajuci po arhivi, nasao sam dva zanimljiva papirica...

jedan je setlista sa koncerta kurvi 19. aprila 1991. godine u klubu 3 kostura (studentska menza na obilicevom
vencu), koliko se secam, zajedno sa pokretom otpora i akcijom:

1. koliko stvari
2. nezna rec
3. cepelin
4. danas nemoj da se plasis
5. stonesi
6. ne zovi me vise
7. pokazi je devojci

\"nezna rec\" je valjda \"teska rec\", a mozda i nije...
\"stonesi\" su sigurno \"necu vise da placem zbog tebe\"...
\"koliko stvari\" je pesma koja mi se neobicno svidjala:

koliko stvari
u mojoj glavi
koliko stvari o kojima
moram da razmisljam

drugi papiric je bio zakacen spajalicom za prvi, a u pitanju su moje beleske o pesmama kurvi koje nisu snimljene, a
koje sam cuo i na drugim koncertima odrzanim 1991. godine (kst i kofer - to bi bio valjda mali klub doma
omladine):

kst mart 1991:
koliko stvari
bice mi bolje
urlik
nezna rec

3k april 1991:
cepelin
danas nemoj da se plasis

kofer maj 1991:
pomozite
govorili su mi
anja

\"pomozite\" je ocigledno odsvirana na ovom koncertu pre nego sto je snimljena...

na drugom papiricu pise jos i:
\"pre kst-a svirali su jos bar u dadovu i skc-u i to 91, a ranije nema podataka\"

secam se da sam ukrao bar jos jednu setlistu sa nekog od ovih koncerata, i da sam cak lepio po skoli home-made
plakate, ali ni jedan ni drugi papir jos uvek ne mogu da nadjem...

ako neko ima bilo kakav snimak sa ovih koncerata, ili ako drago ovo cita a ima trake, neka me kontaktira...

pomozite...

ne znam za tu verziju sa 21. pesmom. na ovo sam mislio gore (a isto ima isto jako).

Ja sam imao 5 Komandosi/Kurve + 2 Isto jako. Ako izvučete tih 20 odnekle, setite me se.

Holdene, pošalji spisak sta sam ti uploadovao. Ti fajlovi mi nece biti dostupni narednih par dana. Predpostavljam da ti snimci kruže netom i da ih vec svi imaju. A to sa 21 pesmom, nisam ni čuo.

evo:

Komandosi

1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu - 1986


Kurve demo
Pokaži je devojci
Teška reč
I saw her standing there
Postoje trenuci
To nisi ti
Neću više

Ne zovi me više

Nemam telefon

Ona je bila


KURVE - 1991 III demo

Pomozite

Srbija

Edited by holden kolfild

Bilo je to u cirkulaciji 2006/7, možda i ranije., sa onog servera, pesma po pesma. Imam ipak sve to negde, ko zna gde.

sada sam pogledao za 'komandosi' i 'kurve' moze da se nadje na soulseek-u. komandosi sa tih sest pesama moze takodje da se nadje na fileshare-u. na soluseek-u user je @cibaz za 'kurve' i 'komandosi'.

moja kratka lista:

Ja sam ovo nekad vrteo na CDu.

Mislim da nije bio studijski album, već neka kolekcija.

Ni5qcGVn.jpeg

13 hours ago, holden kolfild said:

evo:

Komandosi

1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu - 1986


Kurve demo
Pokaži je devojci
Teška reč
I saw her standing there
Postoje trenuci
To nisi ti
Neću više

Ne zovi me više

Nemam telefon

Ona je bila


KURVE - 1991 III demo

Pomozite

Srbija

to je isto sto ja imam... osim sto mi pomozite nije tu, ali to je (valjda) ista verzija kao na albumu qrve

+ 2 pesme isto jako (san muskarca, nasa ljubav je nesreca)

ali gde god da sam to skinuo, brojevi pesama su bili kontinualni za sva tri benda i idu do 21, sa 4 rupe )

tako da sam se nadao da postoje jos 4...

ok, pretpostavljam da je jedna koja fali pomozite, tako da 3...

edit: ok sad sam video spisak koji je bane dao kao potpun... to se poklapa sa mojim folderom, osim tih brojeva koji su mi dali laznu nadu.

Edited by kurdi

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.