January 16Jan 16 za njev™ uskrs idemo u belgiju na 5-6 dana. slecemo u brisel 1. aprila uvece, a nazad 6 aprila takodje uvece nazad za minhen.pravim plan za sve te dane. uglavnom je poznato sta hocemo (briz, gent i antverpen). sad se lomim da li da sve dane nocimo u jednom mestu, gde se gent namece kao centralno mesto za nas plan, pa da onda idemo iz gent vozom u briz i antverpen. kapiram da je belgijska zeleznica pouzdana i da nije preskupa. prva nedoumica je da li da prvu noc spavamo u briselu, pa ujutro za gent/briz, i onda ponedeljak ujutro za brisel da provedemo dan do leta nazad.ili da sibamo odmah u gent/briz isto vece? ako ostanemo prvu noc u briselu mogli bi osetiti nocnu varijantu, ako uopste ima smisla to da radimo? svakako poslednji dan dolazimo u brisel, ostavimo prtljag negde, i muvamo se po gradu.gledam neki BnB blizu Bruxelles-Nord stanice. da li je to ok deo grada?
January 16Jan 16 eto ga sad. u Gentu za to vreme nista za bukiranje vredno pomena ili preskupo. tako da... briz. oprem dobro
January 16Jan 16 pouzdana je i nije skupa zeleznica. i ima sta da se vidi iz voza. ok ti je nord, mada ti je onda centar daleko
January 16Jan 16 26 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:pouzdana je i nije skupa zeleznica. i ima sta da se vidi iz voza.ok ti je nord, mada ti je onda centar dalekoto je samo za jedno vece. sednemo na neki prevoz do centra, malo se prosetamo po centru (ako vreme ne bude grozno), nesto pregrizemo i na spavanje.nasao sam neki smestaj u Brizu tako da ce nam Briz biti centrala.
April 7Apr 7 putovanje nam zapocelo porukom brussels airlinesa da nam je let u 18:35 otkazan, ali smo uspeli da dobijemo mesto u letu od 21:45. tako da nam je otpala vecernja poseta briselu, ali dodalo 750€ kompenzacije zbog otkazanog leta. oprem dobro kad malo sredim fotke, napisacu utiske. bilo je sjajno. predivno
April 8Apr 8 prespavali u briselu, ujutro na voz pravac gent. inace, vozovi su pouzdani, cisti i uredni. uzeli smo Train+ dodatak, 6€ mesecno, a spusta cenu i do 40%. razlikuje se off peak vreme kad je karta jeftinija. off peak je 9-16 i 18-6 ujutro sledeci dan. stigli u gent, malo se muvali po stanici trazeci gde da ostavimo prtljag. rade nesto na stanici, pa sve neke obilaznice. i pravac grad. prva stanica graffiti straat, ulicica oslikana grafitima. onda smo produzili do Gravensteena, srednjevekovni zamak, pretvoren u muzej. izuzetno ocuvan i veoma interesantan. tamo smo kupili Gent Card koji daje besplatan pristup mnogim muzejima, kao i besplatan prevoz. prevoz nismo mnogo koristili jer je sve na pesaka u centru. usput pojeli pomfrit sa raznim topinzima. krompir kao krompirt, ali topinzi prave razliku. sledeca stanica je bila poseta katedrali u gentu koja cuva cuveni oltar jan van ajka. nude i VR obilazak koji pokazuje sve bitne stvari vezane za katedrali. sjajna stvar. a oltar je zaista cudo. mozes satima gledati detalje, slusati o svim putesestvijama oltara dok se nije vratio "kuci". potom isla voznja brodicem po kanalima (ukljucena u gent card). onda smo jednostavno bazali po gradu. naisli na prodavnicu gramofonskih ploca u kojima nema sta nema. slicne prodavnice se mogu naci i ostalim mestima. napravili ljudi i kafic pa se lepo moze sedeti i uzivati u muzici. ove moje dve su se jos popele na belfry. ja nisam jer stepenice, a ono ima lift. next time maybe. dan smo zavrsili neplaniranoj poseti muzeju huis van alijn. neplanirana jer inace muzeji rade do 17/18, ali svakog prvog cetvrtka u mesecu rade do 22. well, dankjewell. super muzej. jedan deo posvecen vasarima i sajmovima 19/20 veka. sa sve vracarama, bradatim zenama, patuljcima, i sta sve ne. a drugi deo je napravljen kao kalendar gde su neki bitni datumi tokom godine, pocevsi od 1 januara. kroz te neke dane su prikazali epohe u belgiji od kraja WW1 do danas. odeca, igracke, kucni aparati. odlicna ideja. vecerali u delu grada paterhol gde ima gomila restorana, i nazad na stanicu i pravac briz
April 9Apr 9 drugi i treci dan, brizujutro pozurili da stignemo u Basiliek van het Heilig Bloed gde je u 10,15 bila ceremonija relikvije sa Isusov krvlju. neki poseban momenat, zaista. bili smo smesteni u nekom apartmanu u mirnijem delu grada, na nekih 10-ak minuta setnje do centra. sam ulazak u centar te vrati par vekova unazad. cerka komentasirala "ovo kao hogwarts i diagonal alley" iako je bio veliki petak, sve je bilo otvoreno. centar se brzo popunio gomilom turista. mnoge dnevne ture iz drugih mesta dolaze. cak i iz amsterdama.sledi setnja po centru, pored kanala o odlazak u Onze-Lieve-Vrouwekerk (Bogorodicina crkva) gde je jedino Mikelandjelovo delo van italije. Bogorodica sa bebom Isusom. uzeli voznju camcem da se malo odmorimo pa dalje kroz grad. uspeli smo i da obidjemo De Halve Maan pivovaru napravljenu sredinom 19-og veka i koja dan danas radi na istom mestu. zbog povecane potraznje, morali su da naprave tocionicu van centra do koje se pivo transportuje cevima iz pivovare. rekli nam da su brizani mogli da ucestvuju u finansiranju cevovoda. od najmanje 250€ za koje dozivotno poklanjaju 0,75l flasu nekog specijalno piva za rodjendan, do maksimalni 7500€ za koje donator ima pravo na jedno 0,33l pivo svakodnevno. posle vecere lagana setnja uz belgijsko pivosetanje po glavnom trgu, pa poseta gradskoj kuci gde smo kupili Bruges Musea Card koja cuva pare.
April 10Apr 10 cetvrti dan, antverpenupao u plan na kraju. plan je bio da vidimo stanicu. hteli, ne hteli. onda 2 sata tura po dijamanstkoj i jevrejskoj cetvrti, rubensova kuca i luka. rubensova kuca se renovira do 2030, ali se moze uci u bastu i posetiti rubens experience. nico to see, ali steta sto kuca nije otvorena. no, dobro. zeleznicka stanica je bas wow. tura po dijamantskoj i jevrejskoj cetvrti je bila onako. ok, ali nista posebno. sreli nekoliko ortodoksnih jevreja koji su odlazili u sinagogu, u svojim tradicionalnim odelima. vreme je taj dan bas pokazalo sve sto ume u belgiji. oblacno, odjednom kisa na 5 minuta, pa sunce i tako redom. katedrala u antverpenu je spektakularna. naplacuje se ulaz 12€. zena je usla kao nas delegat, a ja cera smo bazali po starom gradu. iako je bio uskrs, sve zive prodavnice su bile otvorene. cekali smo vreme za zalazak sunca da odemo na vrh MAS zgrade "sa koje se pruza odlican pogled"
April 10Apr 10 Zeleznicka stanica u Antverpenu je jedna od najlepsih stanica na svetu. Nalazi se i u udzbenicima iz zeleznickog saobracaja ne samo zbog lepote.Sad sam proverila, na 4 nivoa je Edited April 10Apr 10 by Sandradjer
Create an account or sign in to comment