Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

1 minute ago, Velocipede said:

@Sandradjer Ako je a stranica malog kvadrata, "tvoj" pravougli trougao ima katete a - 6 i 4, a hipotenuzu a - 4. Odatle se dobija da je a = 9. Jasno je :)

 

a/2 je stranica malog kvadrata 

Link to comment

Da, ali je jednostavnije ako sa a obeležiš stranicu malog kvadrata, onda bobijaš "poznati" pravougli trougao sa stranicama 3, 4 ,5 (a-6, 4, a -4). Svakako je svejedno :)

Link to comment
Just now, Velocipede said:

Da, ali je jednostavnije ako sa a obeležiš stranicu malog kvadrata, onda bobijaš "poznati" pravougli trougao sa stranicama 3, 4 ,5 (a-6, 4, a -4). Svakako je svejedno :)

Stavih ti tnx. Shvatila sam :)

Link to comment
3 hours ago, Sandradjer said:

Evo jos jedan iz serijala 

Nisu dijagonale, lose sam nacrtala 

 

IMG_20240124_110806.jpg

 

Spoiler

x = sqrt(17) ?

Edited by Velocipede
  • +1 3
Link to comment
  • 3 weeks later...
31 minutes ago, Tpojka said:

BwwhoJR.png


 

Spoiler


125/4

 

 

katete su mu:

 

duza: a= 5*sqrt(5)

 

kraca: b= (5*sqrt(5))/2

 

P= a*b/2

 

Zeleni pravougli trougao ima iste kose uglove kao narandzasti. Proporcija kracih kateta, jednaka je proporciji duzih.

 

b:5 =(5*sqrt(5)):10

 

mislim da sam se zeznula prvi put

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, Sandradjer said:

Previse je "lepo" bilo ono prvo :)

 

Obrnula proporciju na papiru sa jedne strane znaka jednakosti. Kad sam pipkala da ukucam ovde, ukapiram sta sam uradila. Brzo, pa kuso.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Može i bez korenja.

 

Spoiler

Ako napravimo pravougaonik koji čini najveći deo zelenog trougla i ovaj drugi s katetama od 10 i 5, možemo da uočimo da je površina zelenog trougla jednaka zbiru površine pravouglog trougla s katetama od 10 i 5 (25) i površine drugog, njemu sličnog, pravouglog s katetama od 5 i 2,5 (6,25).

 

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Nikako da se pomerimo od Pitagorine teoreme... :)

 

Spoiler

Ako su a i b katete, a c hipotenuza zelenog trougla važi ab = chc, pri čemu je hc = 5 i b=5sqrt(5), pa je c = a sqrt(5) na osnovu čega mogu da se izračunaju dužine sve tri stranice zelenog trougla.

 

  • +1 1
Link to comment
Spoiler

Б? 

Zbir svih deset desetorki je 550. Ovim brisanjem brojeva efektivno u svakom krugu se smanjuje broj brojeva za 1 i ukupan zbir za 1, a kako ima 100 brojeva na pocetku i na kraju ostane samo 1 to je 550-99

 

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...