Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

@Jean-Luc Picard je l zadatak dobro postavljen? krenuo sam da ga rešavam otpozadi jer je jasno da je M = 1, u tom slučaju O = nula, al onda dolazimo do mesta koje nema smisla jer N je jednako E ili O.  

edit: zaleteo sam se.

Edited by utilitarist
Link to comment

 

Spoiler

money je 10652.

 


lep zadačić :) nije lagan kao popularna bezvezotina sa fejsa, a još manje je težak.

  • +1 1
Link to comment
Spoiler

  9567

+1085

————

10652

 

S=9

E=5

N=6

D=7

M=1

O=0

Y=2

 

M mora biti 1

O mora biti 0

 i odatle na dalje iskljucivanjem nemogucih i dodeljenih opcija.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Onako na prvu loptu, vrlo uprošćeno

 

Spoiler

Alisa? Ima 25% šanse da zabode dva parna broja i završi pos'o, sve ostale kombinacije i kod nje i kod Boba su može da bude, ali ne mora da znači.

 

Link to comment
Spoiler

Alice,

 

Ukupan prostih brojeva (prime numbers) je % u odnosu na totalni broj u datom opsegu). Prosti brojevi su ono sto Bob mora da izabere da ne mogu da budu faktorisani.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Ne mora nužno, Bob može da odabere dva složena broja, ali bez zajedničkog delioca, tipa 35 i 18 mu odgovaraju.

 

Bob rešava ako ubode jedan prost broj, jer on nema zajednički delilac ni sa čim, ali koje su šanse da ga ubode? Dve trećine brojeva otpadaju na parne i deljive sa tricom, od ostalih treba pogoditi neki koji nije deljiv ni sa čim, a što je veći range čini mi se manja verovatnoća za to.

  • +1 3
Link to comment

U pravu si..

 

Oni slozeni koje Bob izabere, a ne sadrze isti skup prostih u konacnom faktorisanju idu njemu na ruku.

 

35=5x7; 18=2x3x3

Edited by Moonwalker
Link to comment

ne biraju po dva broja, nego svako po jedan.

 

verovatnoca da (bar) jedan od njih nije deljiv sa 2 je 3/4, da nisu oba deljiva sa 3 je 8/9 itd.

 

znaci verovatnoca da nemaju zajednicki prost sadrzalac je 

 

P = 3/4 * 8/9 * 24/25 * 48/49 * ....    cinioci su oblika 1 - n^-2 gde je n prost broj.

 

ovo je tesko izracunati, jer ne znamo sve proste brojeve, ali

 

P > P' = 3/4 * 8/9 * 15/16 * 24/25 * 35/36 * ... 

 

gde sam ubacio (1 - n^-2) i za neproste brojeve...

 

a P' = 1/2... ovo nisam znao ali relativno brzo se vidi da se sve skrauje tako da ako izmnozis do nekog n dobija se 1/2 * (n+1)/n, sto tezi 1/2.

 

tako da je P > 1/2

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...