Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

1 hour ago, vememah said:

Pa koja je poenta ako možeš da izmeriš rešenje?

 

Poenta je u dovitljivosti i snalazljivosti :fantom:

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Sludge Factory said:

Stvarno? Zakleo bih se da je, ovako odokativno, duzina 3 malo manje od trecine stranice kvadrata i da je kvadrat otprilike 9x9. Ili crtez nije dobar :D 

 

 


Ne gledas, onda, pod dobrim uglom. Ako pogledas krace strane zelenog i roze pravougaonika, vidi se da su uzajamno jednake i polovina duze strane zutog pravougaonika. Istovremeno su vidljivo duze od 3. I ja sam na tren probala sac metodu.

Edited by Moonwalker
Link to comment

 

 

Nije samo matematika, ima i fizike, ali jebeno neverovatno.... Postoji i follow up video koji detaljno objašnjava zašto je to tako, ali traži da se uključi više od četvrtine mozga što nisam bio sposoban sinoć kasno kad mi je ovo izletelo kao predlog na YT.

  • +1 5
  • Wub 1
Link to comment
Spoiler

Neki se zalete zato što nema znaka pre zagrade pa nesvesno daju prednost množenju, a trebalo bi samo pratiti redosled :D

 

Edited by Milošica
Link to comment

Da ispadnem glup sta se radi ako nema znaka pre zagrade? Danas sam saznao da postoji taj drugi metod koji prati redosled sa leva na desno. Nas su ucili prvo u zagradi pa redom mnozenje, deljenje, sabiranje i oduzimanje. Ako tako radis rezultat je 1.

  • +1 1
  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, Moća said:

Da ispadnem glup sta se radi ako nema znaka pre zagrade? Danas sam saznao da postoji taj drugi metod koji prati redosled sa leva na desno. Nas su ucili prvo u zagradi pa redom mnozenje, deljenje, sabiranje i oduzimanje. Ako tako radis rezultat je 1.


Ako imas deljenje i mnozenje jedno za drugim ide redom. Zagradu svakako preracunas za sebe, ali rezultat postaje deo niza mnozenja i deljenja u konkretnom primeru.

Edited by Moonwalker
Link to comment
3 minutes ago, Moća said:

Da ispadnem glup sta se radi ako nema znaka pre zagrade? Danas sam saznao da postoji taj drugi metod koji prati redosled sa leva na desno. Nas su ucili prvo u zagradi pa redom mnozenje, deljenje, sabiranje i oduzimanje. Ako tako radis rezultat je 1.

 

nije ni cudno sto si postao pravnik. :D mnozenje i deljenje su racunske operacije prvog reda, one idu pre sabiranja i oduzimanja. posto su istog reda, idu s leva na desno. znaci, ne ide mnozenje pa deljenje, nego sta prvo naidje. :D

 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Moća said:

Da ispadnem glup sta se radi ako nema znaka pre zagrade? Danas sam saznao da postoji taj drugi metod koji prati redosled sa leva na desno. Nas su ucili prvo u zagradi pa redom mnozenje, deljenje, sabiranje i oduzimanje. Ako tako radis rezultat je 1.

 

Nepostojanje znaka je znak za množenje.

Što se tiče množenja i deljenja nema definisanog redosleda, ide se sleva na desno.

Isto važi za sabiranje i oduzimanje, dakle gornji izraz bi mogao da se napiše:

 

36 : 3 x 2 : 6 = 12 x 2 : 6 = 24 : 6 = 4.

  • +1 1
Link to comment

Ma nas su skoli ucili ovako kao sto sam napisao a ne da su jednake snage da se tako izrazim, cak sam i neke drugare pitao i oni isto ovako kao ja.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...