Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

1 hour ago, Ros said:

zadatak koji je (ponovo) pocepao srbiju na "1 ili  4"

 

1-cari se pozivaju na "svako ima pravo na svoje misljenje"

4-asi neveruu

 

E, ali ovo sa pravom na mišljenje kao poslednjim bedemom odbrane pogrešnog rešenja kada je matematika u pitanju je fascinantno.

Ovo što pominje Sadradjer gore, "prljavo" je napisano i može da zbuni nekog ko ne barata brojevima svakodnevno, ali da ti ljudi lepo objasne jednom, dvaput, i ti na kraju imaš pravo na mišljenje kada su u pitanju osnovne računske operacije.

 

@x500 Pa i nije nego je množenje sa razlomkom. :happy:

Edited by JozoMujica
  • +1 2
Link to comment
25 minutes ago, Ros said:

nas je nastavnica naucil da ako je promenljiva ispred zagrade onda se ne pise tacka za puta

a(b-3)

ali zato da pisemo

3*(b-3)

Oba izraza bih napisao bez "*"...  

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Velocipede said:

Oba izraza bih napisao bez "*"...  

 

meni je to tako bilo usadjeno u glavu da sam posle i na faksu isto tako pisao.

  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, JozoMujica said:

 

E, ali ovo sa pravom na mišljenje kao poslednjim bedemom odbrane pogrešnog rešenja kada je matematika u pitanju je fascinantno.

Ovo što pominje Sadradjer gore, "prljavo" je napisano i može da zbuni nekog ko ne barata brojevima svakodnevno, ali da ti ljudi lepo objasne jednom, dvaput, i ti na kraju imaš pravo na mišljenje kada su u pitanju osnovne računske operacije.

 

@x500 Pa i nije nego je množenje sa razlomkom. :happy:

 

i oduzimanje je sabiranje sa suprotnim brojem :D

 

  • +1 2
Link to comment

Neki tvrde da ÷ predstavlja bezuslovnu razlomačku crtu, tj. da je sve levo od tog znaka brojilac, a sve desno imenilac. Tako je i bilo definisano u nekim knjigama od pre sto i kusur godina verovatno radi izbegavanja pisanja razlomaka s dugačkom razlomačkom crtom, ali to pravilo više ne važi.

 

 

Edited by vememah
Link to comment

U mojoj glavi, "implicitno" množenje ima preimućstvo u odnosu na "eksplicitno" i deljenje, ne može se "razdvojiti" na dva izraza ono što nije spojeno operacijom *, već je samo napisano jedno pored drugog: 3x, 5abc2, x(x-4), 6(8-2), uvek se prvo to izračuna, pa onda (sve) ostalo.

 

Tkd, odgovor je 1 (a ne 4).

Link to comment

Interesantno je da na kalkulatoru na racunaru (windows) kad se ukucava izraz (Scientific opcija je ukljucena da se vidi ceo izraz), iako kucas preskacuci ono * ispred zagrade, ono biva automatski ukucano u izrazu. Tako da kalkulator u onom @Ros primeru daje 9.

 

Drugiim recima ne pravi razliku izmedju konvencije implicitnog i eksplicitnog i preskakanje ukucavanja znaka * koriguje time sto ga autmatski upisuje. Ko zeli moze da proveri. Ja sam ga uvek pisala sem uz opsti broj, cak i uz polinom koji ukljucuje opste brojeve.

 

Inace sam za striktno drzanje do toga sta je vazeca konvencija i protiv pravljenja internetskog cirkusa.

 

Zato sto kod algebere koju koristi najveci broj ljudi, a pogotovo zbog dece skolskog uzrasta koja ce biti izlozena testovima ne treba da bude nedoumica o pravilima i da ona mogu da se tumace svakako,

 

Istovremeno koriscenje razlicitih konvencija zapisivanja koje ima istorijski razlog po meni nije dobro.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Ne postoji operacija "implicitno" množenje. Postoji binarna operacija  "'." u skupu realnih brojeva koja se zove množenje čije karakteristike su date aksiomama realnih brojeva.

 

x . y je isto što i xy, jasno je kad može da se koristi jedan,a kad drugi zapis.

 

Ovi primeri sa nekim "trik" izrazima su tu samo radi zabave.

 

Videh danas da se rasprava na internetu proširila na raspravu o tome koliko je 3x : 3x, da li je 1 ili x2. Iako je i ovde jasno šta je vrednost izraza, ne verujem da će se u bilo kojoj literaturi ovo zapisati na ovaj način, a ne kao 3x/3 * x  ili 3x/3x ako se želi izraz čija je vrednost 1.(ne znam da napišem razlomak :))

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
On 15. 1. 2024. at 10:18, Ros said:

 

i oduzimanje je sabiranje sa suprotnim brojem :D

 

 

 

Za svaka dva realna broja jedinstveno rešenje jednačine a + x = b je x = b + (-a) i označava se sa b - a - na taj način se definiše oduzimanje u R :)

  • +1 2
Link to comment
On 14. 1. 2024. at 18:40, nenad said:

 

nije ni cudno sto si postao pravnik. :D mnozenje i deljenje su racunske operacije prvog reda, one idu pre sabiranja i oduzimanja. posto su istog reda, idu s leva na desno. znaci, ne ide mnozenje pa deljenje, nego sta prvo naidje. :D

 

 

Bogami i ja se dobro sećam iz osnovne škole da nas učilo da je po prednosti množenje uvek išlo prvo, onda deljenje, sabiranje i oduzimanje na kraju. U srednjoj medicinskoj ima dve godine matematike koju ne mogu da uzmem za ozbiljno. 

 

 

Boldovano mi totalno nova stvar u životu. 

 

Kim Rhodes Reaction GIF by Cameo

  • Haha 2
Link to comment

Ne mogu da verujem da se o ovome priča danima. 

 

Tamo gde nema zagrada ide se po redu. Uvek bilo. 

  • +1 3
Link to comment

Sreća naša, pa smo odavno razjasnili, zahvaljujući Računarima, Šreku (D.Ristanoviću) i onom profesoru, mislim da beše Slavković, pojam i upotrebu inverzne poljske notacije, upotrebu steka i slične zajebancije ;)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...