Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

ja sa klincem slicnog uzrasta malo raidm matematiku, i pitam se koliko su zapravo korisni, a koliko stetni, ovi zadaci gde je jednoznacnost odgovora nedokaziva.

 

ovaj (drugi) nije toliko los posto sa 4 primera moze da se kaze da je razumno tvrditi jednoznacnost, ali opet nisam siguran da je ovo (taj nacin razmisljanja) matematika.

a srecem se sa mnogo, mnogo gorim zadacima tipa "nadji uljeza" ili "nastavi niz" gde bukvalno ima beskonacno legitimnih resenja, ali "tacno" je samo ono koje je najblize nekoj temi koja je aktuelna u skoli u tom trenutku. meni to deluje kontraproduktivno za razvijanje matematicara, i generalno kritickog misljenja.

Link to comment

jedan ozbiljniji zadatak:

 

imamo 3 x 3 kvadrata, kao za iks-oks.

svaki od 9 kvadrata mozemo da obojimo plavo ili crveno.

dva "dizajna" se broje kao razliciti ako jedan ne moze da se zarotira u drugi.

koliko ima razlicitih mogucnosti bojenja?

Link to comment
15 minutes ago, kurdi said:

ja sa klincem slicnog uzrasta malo raidm matematiku, i pitam se koliko su zapravo korisni, a koliko stetni, ovi zadaci gde je jednoznacnost odgovora nedokaziva.

 

ovaj (drugi) nije toliko los posto sa 4 primera moze da se kaze da je razumno tvrditi jednoznacnost, ali opet nisam siguran da je ovo (taj nacin razmisljanja) matematika.

a srecem se sa mnogo, mnogo gorim zadacima tipa "nadji uljeza" ili "nastavi niz" gde bukvalno ima beskonacno legitimnih resenja, ali "tacno" je samo ono koje je najblize nekoj temi koja je aktuelna u skoli u tom trenutku. meni to deluje kontraproduktivno za razvijanje matematicara, i generalno kritickog misljenja.

Imas neki tip zadatak za taj uzrast? :)

Bas ove koje sam ostavila i ove nadji uljeza i nastavi niz pronalazim cesto. 

Zanima me bas uzrast nizi razredi OS 

 

Link to comment
41 minutes ago, kurdi said:

jedan ozbiljniji zadatak:

 

imamo 3 x 3 kvadrata, kao za iks-oks.

svaki od 9 kvadrata mozemo da obojimo plavo ili crveno.

dva "dizajna" se broje kao razliciti ako jedan ne moze da se zarotira u drugi.

koliko ima razlicitih mogucnosti bojenja?

Ne znam prosto da objasnim, ali po meni

Broji se samo jedna četvrtina od kombinacija sa ponavljanjem devet nad 2 tj samo 18.

Link to comment

@ zmanic - ne, mnogo vise.

i bez dozvoljene rotacije ne bi bilo 9 nad 2 (to bi bio odgovor na pitanje na koliknacina mozes da odaberes dva polja koja obojis crveno, a ostala su plava)

Link to comment
36 minutes ago, Sandradjer said:

Imas neki tip zadatak za taj uzrast? :)

Bas ove koje sam ostavila i ove nadji uljeza i nastavi niz pronalazim cesto. 

Zanima me bas uzrast nizi razredi OS 

 

moj ima skoro 9 godina. on voli knjigu "elastic numbers" (zadatke sa pocetka, kasniji su za stariji uzrast), i stvarno nije losa, ali smo je negde zagubili pre neki dan tako da ne mogu sad da ti dam neki primer.

 

ali meni su iz srbije slali neke mislise, kengure... i tu je bilo (i) zanimljivih zadataka.

 

edit: pokazao sam njemu sad ovaj tvoj zadatak sa ciframa i svideo mu se. ne znam za kolko treba da se resi sa 7 godina.

Edited by kurdi
Link to comment
19 minutes ago, kurdi said:

@ zmanic - ne, mnogo vise.

i bez dozvoljene rotacije ne bi bilo 9 nad 2 (to bi bio odgovor na pitanje na koliknacina mozes da odaberes dva polja koja obojis crveno, a ostala su plava)

 

paaa, 18 ili 256, tu četvrtinu umem da objasnim, meni, ali ovaj veći broj mi nije najjasniji :)

Link to comment
16 minutes ago, zmanic said:

 

paaa, 18 ili 256, tu četvrtinu umem da objasnim, meni, ali ovaj veći broj mi nije najjasniji :)

Imas 2 na deveti tj 512 nacina da obojis 3x3. I sad moras da izbacis rotacije (jer se racunaju u isti dizajn) 

Link to comment
36 minutes ago, kurdi said:

moj ima skoro 9 godina. on voli knjigu "elastic numbers" (zadatke sa pocetka, kasniji su za stariji uzrast), i stvarno nije losa, ali smo je negde zagubili pre neki dan tako da ne mogu sad da ti dam neki primer.

 

ali meni su iz srbije slali neke mislise, kengure... i tu je bilo (i) zanimljivih zadataka.

 

edit: pokazao sam njemu sad ovaj tvoj zadatak sa ciframa i svideo mu se. ne znam za kolko treba da se resi sa 7 godina.

Ovi zadaci su sa tih takmicenja. Konkretno ovaj sa ciframa je jedan od 18, a izrada testa je 60 minuta. Po zadatku 3.333

Link to comment
1 hour ago, kurdi said:

jedan ozbiljniji zadatak:

 

imamo 3 x 3 kvadrata, kao za iks-oks.

svaki od 9 kvadrata mozemo da obojimo plavo ili crveno.

dva "dizajna" se broje kao razliciti ako jedan ne moze da se zarotira u drugi.

koliko ima razlicitih mogucnosti bojenja?

Tezak je. Svasta sam probala. Izbacila ovaj kvadrat u sredini, to ce se na kraju pomnoziti sa 2 (moze da bude jedna od dve boje).

Nisam samouverena, samo intuitivno (najpre sam postavljala u coskove,...)

152?

Link to comment
5 minutes ago, Sandradjer said:

Tezak je. Svasta sam probala. Izbacila ovaj kvadrat u sredini, to ce se na kraju pomnoziti sa 2 (moze da bude jedna od dve boje).

Nisam samouverena, samo intuitivno (najpre sam postavljala u coskove,...)

152?

jeste tezak, nije 152.

Link to comment
8 minutes ago, zmanic said:

Ma ja sam zajebo sam binarnu aritmetiku malo...

Pretvori boje u 0 i 1, Ima 512 kombinacija a 4 rotacije od čega samo jedna vredi, te po meni 512/4 = resenje

ne deli se sve sa 4, neke su vec simetricne.

recimo 9 crvenih se i u svih 512 pojavljuje samo jednom, ne 4 puta.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...