Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

12 minutes ago, nenad said:

ne znam, ja ovo vidim kao 3 jednacine sa 3 nepoznate m, i, i x, gde je x broj godina koji je prosao od kad je m bio 2 puta mladji od i. kapiram da moze da se postavi i u jednu jednacinu, ali meni je uvek ovako bilo lakse.

Moze na vise nacina, bitno je uraditi ispravno.

 

IMG_20230427_191501.jpg

  • +1 1
Link to comment

Evo jos jedan, sastavljam kontrolni (prvi srednje).

Svetlana i Nada imaju zajedno 63 godine. Kada je Svetlana imala onoliko godina koliko Nada ima sada, Nada je imala dva puta manje, nego Svetlana sada. Koliko sada njih dve imaju godina?

Link to comment
2 hours ago, Sandradjer said:

Bravo :).

Da sacekamo malo da jos neko pokusa da resi pa napisi resenje ako te ne mrzi?

 

Spoiler

Tesko je mozda objasniti bez podebljavanja linija ali da probam - spoljasnji obim se dobija kada se od obima manjih parkova koji cine taj spoljasnji odbiju stranice tih parkova koje ne ulaze u spoljasnji obim. To se dobija tako sto se oduzmu obimi unutrasnjih parkova i "vrati" se ovaj centralni zato sto su njegove stranice visak u tom obimu. Dakle: (11+9+6+4+12) - ((10+7+3)-4)

 

  • +1 1
Link to comment

Da, to je to.

Ja bih to deci objasnila ovako:

 

-Hajde da saberemo sve obime malih parkova koje učestvuju u obimu velikog parka! 11+9+12+6+4=42

-Ali sad imamo višak! Višak su sve stanice parkića koje ne izlaze na ivicu velikog parka.

-Ok, onda da oduzmemo obime parkića koje se graniče sa obodnim parkićima. 42-10-7-3=22

-Ali sada smo previše oduzeli! Oduzeli smo i tri stranice koje nisu imale nikakve veze sa njima!

-Onda ćemo dodati te tri stranice (obim trougla u sredini) 22+4

 

(*ovo ima smisla uz istovremeno pokazivanje na crtežu)

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Sandradjer said:

Evo jos jedan, sastavljam kontrolni (prvi srednje).

Svetlana i Nada imaju zajedno 63 godine. Kada je Svetlana imala onoliko godina koliko Nada ima sada, Nada je imala dva puta manje, nego Svetlana sada. Koliko sada njih dve imaju godina?

Pa 63, pise na pocetku pitanja 

 

Spoiler

36 i 27

 

  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
47 minutes ago, Sandradjer said:

Koja ke verovatnoca da na stanici gde staju 3 tramvaja i 3 autobusa prodje 10 tramvaja i tek 11 autobus 

 

  • Haha 1
Link to comment

Ako jedan u sedam potencijalnih boyfrienda vredi a verovatnoca da @Sandradjer otkrije pravog raste linearno po stopi od 20% po dejtu, koliko je u proseku potrebno dejtova da bi verovatnoca nalazenja boyfrienda bila veca od 50%?

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...