Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jednom smo imali debatu na faxu o abortusu, i u sred debate jedna devojka pita: a zašto uopšte ženi koja abortira kažemo majka - jer stručno subjekt koji vrši abortus se zove majka - verovatno po nekoj intuiciji ali meni se čini taj izraz pravilan jer smatram da je plod koji ona nosi dete, tj već živi ljudski organizam.

Link to comment
  • 3 years later...

Nista novo, ali treba pribeleziti da se nedamo...

Serbia posts highest abortion rate in EuropeAbortion is considered a regular means of contraception in Serbia. [Reuters]According to official data from the Belgrade Institute of Public Health, 23,000 abortions are performed in Serbia annually, but unofficial data suggests a number as high as 150,000.In Belgrade alone, 8,000 abortions are performed each year. Most are performed in private clinics, which often do not have permission or report abortions. Out of 187 private gynaecological clinics in Serbia, only 47 have a permit."The process for obtaining a license for this intervention is strict and complicated, and many are not worth applying for, so they work illegally. There are clinics that have the necessary permits, yet do not report all abortions," Dr Boris Vranes of the Institute of Gynaecology and Obstetrics told SETimes."For many women in Serbia who already gave birth, abortion is considered a regular means of contraception; they do not apply prevention, but undergo an abortion," gynaecologist Jovanka Carevic told SETimes.
meni je ovo malo neverovatno, ali opet, nemoguce da je bas toliko daleko od realnosti :unsure:
Link to comment
meni je ovo malo neverovatno, ali opet, nemoguce da je bas toliko daleko od realnosti :unsure:
meni nije. chemu mogu da nauche decu roditelji koji ne daju 5 para za kontracepciju? :unsure:a pri tom je radjanje u tinejdzerskom dobu apsolutni no-no?
Link to comment

i meni deluje neverovatno. vise puta sam nailazila na ove ili ovakve brojke, ali nikad na opis kako je prikupljen unofficial data. a to je kljucna stvar, mozda je procena ozbiljna, a mozda je neko jednom lupio brojku, neko drugi zabelezio, i onda je uslo u legendu.

Link to comment
ali realnih 150 000 nasuprot zvanicnih 23 000?
ma ne mislim toliko na brojke koliko na manir i okruzenje. u tom smislu mi je logichno, imam utisak da se mladima iz te oblasti ne bavi niko, jer sistema nema, a roditelji ni sami ne rade nishta drugachije. pa je u tom smislu moguce da je masovnije nego negde. mada verujem da je to regionalna pricha...mislim, kod nas lupetaju cifre za sve... ako smem da primetim, nezvanichne cifre se daju i za zlostavljanje, pa po njima ispada da smo svi zlostavljani svakog drugog dana (parnim danima smo zlostavljani, a rasparnim zlostavljamo!), zato ni ne gledam brojeve... ali da, mislim da je pojava sigurno znachajna, ali tako je bilo i pre 20 godina, da jedva 20% odraslih zena koristi bilo sta, a da nije baba vrachara ili krajnja intervencija... pa je (meni) logochno da posle 2 decenije izlaz iz takvog sistema bude josh gori... Edited by thermal bug
Link to comment

upravo htedoh da izracunam koliko zena, sto je indy uradio. zvanicna statistika kaze, vise kao svaka sedamdeseta zena. a suzdrzala sam se da ne upotrebim rec nvo kod komentarisanja brojki, ali da, bubo, upravo sam pomislila na te besmislene brojke o zlostavljanju kad sam to rekla. inace, slicna vest je obavljena 2009, bez neke velike razlike u brojkama, tako da je i procena mozda zastarela. klik

Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment

sigurno stoji da je okruzenje takvo i da nema sistemskog informisanja, ali je i dalje otvoreno pitanje kako su sa 23.000 dosli do tih 150.000 prema "unofficial data" (7 puta veceg broja :blink:) koji na nivou celine onda znaci otpriliko ovo sto Indy kaze.Ovde govorimo o abortusu - nesto za sta mozemo ocekivati da zene ovde nece tako lako otkrivati ako su radile (pa verovatno i ne samo ovde), sto bi vazilo i za sve ove klinike koje to rade ilegalno. Povrh toga imamo i tvrdnju da je abortus "considered a regular means of contraception" do koje su verovatno dosli pukim nagadjanjem...

Edited by Quince
Link to comment
sigurno stoji da je okruzenje takvo i da nema sistemskog informisanja, ali je i dalje otvoreno pitanje kako su sa 23.000 dosli do tih 150.000 prema "unofficial data" (7 puta veceg broja :blink:) koji na nivou celine onda znaci otpriliko ovo sto Indy kaze.Ovde govorimo o abortusu - nesto za sta mozemo ocekivati da zene ovde nece tako lako otkrivati ako su radile (pa verovatno i ne samo ovde), sto bi vazilo i za sve ove klinike koje to rade ilegalno. Povrh toga imamo i tvrdnju da je abortus "considered a regular means of contraception" do koje su verovatno dosli pukim nagadjanjem...
ali znash, opet, ako su druga sredstva tako izrazito nepopularna nepopularna (rastu brkovi, pliva se u gumenim chizmama i te strashne stvari <_<) ili nepoznata u prilichnoj meri, a prodaja sigurno moze da ima validnu statistiku, a broj sitne djece se ne povecava ama nikako, znachi da neka ekipa negde tone u tom procesu. a brojke se izgovaraju tako da kolektivno izgledamo kao kompletni idioti, ali na osnovu njih sigurno moze da se ubere neki grantic za neku evaluacijicu. to bar nije tajna da se tako radi.a ilegalne klinike pogoduju reshenju, tu valjda nema dileme...edip. mislim da pilula 72 sata ne spada pod abortus, vishe pod shredingerovu machku. Edited by thermal bug
Link to comment

Jedino ako su upotrebili logiku nista kondom+nista pilula+rikverc metoda = ako rikverc zakaze tu je abortus. Mada ja najmanje znam onih koje su se odlucile za abortus, vecina se naprasno vencava jer im se 'desilo'. E sad, nisam tinejdzerka odavno a i nemam ih nesto u okolini te ne znam koja je situacija realna za taj uzrast devojaka/zena, ali citajuci po forumima bar ove internet 'pismene' slabo ima napretka u shvatanju neophodnosti kontracepcije. Jedino ako ne racunamo veronauku gde ih uce da je abortus greh i apsolutni no-no, ali oni tek ne spominju kontracepciju...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...