Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

Isto tako ce biti sankcionisano svako nedozvoljeno obavljanje abortusa kada se indikacije svedu na medicinske razloge, a ne na samozivost
to se nikada nece desiti na zapadu. sasvim je utemeljen koncept da je prva ljudska potreba da se bude vise od biologije. i to niko nece da menja, ne brini.
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Potpuno je pogresna ideja da je u osnovi prava na abortus nekakva "samozivost"... Pre ce biti obratno, samozivci se seksaju samo sa sobom. Mr. Smith je sigurno gledao (a taj je sve gledao) Vera Drake. Mozda treba ponovo...

Link to comment
autizam, sta li je ... nista, nastavi samo dok ti ne prodje ...
Pa sto ne kazes lepo da nisi razumeo pitanje pa da ponovim, znam ja kako treba da autisticnom decom. Evo: Da li bi se tvoj stav prema abortusu promenio kada bi u Rumuniji abortus sa prvog spao na trece mesto izbora kontracepcije?Ako bi se promenio, kako i zasto bi se promenio?Ako ne bi, zasto si uopste spominjao da u Rumuniji ima vise abortusa nego novorodjencadi? Kakve veze ima to koliko ima abortusa u Rumuniji sa tvojim stavom prema istom?
moci ce - abortus i sada nije dozvoljen (sto se bar zapadnih zemalja tice) u vecem delu trudnoce...
Ti se zaista nisi salio da bolujes od autizma? Ne razumes razliku izmedju "abortus je legalan" i "abortus je ilegalan"?
Isto tako ce biti sankcionisano svako nedozvoljeno obavljanje abortusa kada se indikacije svedu na medicinske razloge, a ne na samozivost. Zao mi je, moraces da pocnes da koristis kondom (preporucujem ti i dodatnu zastitu, za svaki slucaj).
Ako ja pocnem da koristim kondom, da li obecavas da ces da prestanes da se vadis na autizam i pocnes da koristis mozak?
Link to comment
Potpuno je pogresna ideja da je u osnovi prava na abortus nekakva "samozivost"... Pre ce biti obratno, samozivci se seksaju samo sa sobom. Mr. Smith je sigurno gledao (a taj je sve gledao) Vera Drake. Mozda treba ponovo...
Sve je gledao? A jel' ponesto i razumeo?
Link to comment
autizam, sta li je ... nista, nastavi samo dok ti ne prodje ...moci ce - abortus i sada nije dozvoljen (sto se bar zapadnih zemalja tice) u vecem delu trudnoce, pa je obavljanje abortusa u tom periodu sankcionisano. Isto tako ce biti sankcionisano svako nedozvoljeno obavljanje abortusa kada se indikacije svedu na medicinske razloge, a ne na samozivost. Zao mi je, moraces da pocnes da koristis kondom (preporucujem ti i dodatnu zastitu, za svaki slucaj).
medicinski razlozi mogu dosta siroko da se shvate. ako je po def. zdravlje stanje potpunog fizickog, psihickog i socijalnog blagostanja, kako ces da dokazes da radjanje (nezeljenog) deteta nece da ugrozi psihicko zdravlje majke, npr?
Link to comment

Mr.Smithe, ako sam dobro shvatio ovo što ti pišeš, imam jedno pitanje:naime, ako već izjednačavaš, fetus (potencijalni život), sa bilo čijim drugim životom, zašto onda opravdavaš abortus u cilju očuvanja života i zdravlja majke? zašto bi majka, ako joj je život već izjednačen sa životom potencijalnog života koji raste u njoj, trebalo da abortira - odnosno, da oduzme "život" svom nerođenom detetu, zarad spasa sopstvenog? (zar nije, onda, nekako logičnije da majka pre odabere da joj dete živi, na uštrb svog zdravlja/života? - stekao sam utisak da bi većina majki bez razmišljanja učinilo _bilo šta_ samo da sa njenim detetom sve bude u redu; -- ili joj nije joj još uvek dovoljno razvijen majčinski instinkt, pa može da odabere svoj život/zdravlje naspram "života" svog, tek začetog, deteta - i u tom slučaju je "ubistvo" - opravdano? [ograđujem se ovde od bilo kakvog ličnog iskustva, jer dece nemam još uvek, a majka ne mogu da budem ;)] )edit: typo & tek sad vidim da je nešto, što ima veze i sa mojim pitanjem, konstatovala i nasumica.

Edited by transcending
Link to comment
medicinski razlozi mogu dosta siroko da se shvate. ako je po def. zdravlje stanje potpunog fizickog, psihickog i socijalnog blagostanja, kako ces da dokazes da radjanje (nezeljenog) deteta nece da ugrozi psihicko zdravlje majke, npr?
odlicno pitanje.
Link to comment
medicinski razlozi mogu dosta siroko da se shvate. ako je po def. zdravlje stanje potpunog fizickog, psihickog i socijalnog blagostanja, kako ces da dokazes da radjanje (nezeljenog) deteta nece da ugrozi psihicko zdravlje majke, npr?
Dozvoli da mogu da shvatim ulogu i znacaj pshickog zdravlja majke, i da licno prepoznam (a i medicinska profesija tako smatra) da to predstavlja jedan od osnovnih parametara pri donosenju odluke. Dakle, pod ocuvanjem zdravlja i zivota majke ulaze sve moguce psihopatoloske posledice. Ne treba zaboraviti ni da obavaljanje abortusa moze uzrokovati raznim psiholoskim problemima, na zalost sa ponekad sa vrlo negativnim ishodom (na stranu svi ostali gyn-ob i ini problemi).
Mr.Smithe, ako sam dobro shvatio ovo što ti pišeš, imam jedno pitanje:naime, ako već izjednačavaš, fetus (potencijalni život), sa bilo čijim drugim životom, zašto onda opravdavaš abortus u cilju očuvanja života i zdravlja majke? zašto bi majka, ako joj je život već izjednačen sa životom potencijalnog života koji raste u njoj, trebalo da abortira - odnosno, da oduzme "život" svom nerođenom detetu, zarad spasa sopstvenog? (zar nije, onda, nekako logičnije da majka pre odabere da joj dete živi, na uštrb svog zdravlja/života? - stekao sam utisak da bi većina majki bez razmišljanja učinilo _bilo šta_ samo da sa njenim detetom sve bude u redu; -- ili joj nije joj još uvek dovoljno razvijen majčinski instinkt, pa može da odabere svoj život/zdravlje naspram "života" svog, tek začetog, deteta - i u tom slučaju je "ubistvo" - opravdano? [ograđujem se ovde od bilo kakvog ličnog iskustva, jer dece nemam još uvek, a majka ne mogu da budem ;)] )edit: typo & tek sad vidim da je nešto, što ima veze i sa mojim pitanjem, konstatovala i nasumica.
ne znam, dobro pitanje...to je nesto sto je nasledjeno u praksi, pretpostavljam da je osnova toga da bez odrzanog zdravlja i zivota majke ne moze biti ni zivota deteta. Drugo, ne mozes ni da majci prepustis da se zrtvuje jer ne mozes, prema etickim normama, da ne delujes u cilju odrzanja njenog zivota. Ima mnogo traumaticnih iskustava gde se na kraju bira manje zlo, i sa cime ne mozes biti zadovoljan - jednostavno, moras da se naviknes da u odredjenom broju situacija nece biti srecnog ishoda. Ovo drugo, nedostatak majcinskog instikta i unistavanje nerodjenog ploda ili novorodjenceta je upravo to sto se cesto i desava, i sto je problem.
Link to comment

samo jos kazi da li bi prisilio nekoga da radja nezeljenu decu i da li bi radjanje nezeljene dece bilo atak na psihicko zdravlje?hipoteticna situacija:zena ne zeli da rodi dete, zeli abortus. i sta u tom slucaju? ispituje se materijalno stanje? prisiljava se da rodi? zabranjuje se abortus? ko zabranjuje?

Edited by denise
Link to comment
samo jos kazi da li bi prisilio nekoga da radja nezeljenu decu i da li bi radjanje nezeljene dece bilo atak na psihicko zdravlje?
posmatraj to ovako - ja ti kazem (ili to vec znas) da je nesto sto hoces da uradis kaznjivo ... ti to ipak uradis, budes uhvacen, osudjen i odes u zatvor - sve ovo utice na tvoje pshicko zdravlje, ti ne zelis u zatvor, postanes anskiozan, depresivan, itd. ...da li u 'normalnom' zivotu mozes na osnovu tih psihickih problema da budes oslobodjen odgovornosti i zatvora? sto se abortusa tice, postoje mnoge olaksavajuce okolnosti, ali nije dovoljno da samo ne zelis dete....moras da prodjes kroz proces psiholoskog profilisanja, savetovanja, psiho-terapije ako je potrebno, posle cega se procenjuje da li zaista postoje zdravstvene posledice po tebe ili plod ukoliko se nastavi sa trudnocom, ali ako ne... da se ja pitam, ja bih ti cak dozvolio i da uradis kontrolisani abortus, posle cega bi morala da snosis legalne posledice (ti, ti i tvoj partner, ili samo tvoj partner, u zavisnosti ko je odlucio) ... kazna bi, prepostavljam, bila nesto blaza od cedomorstva, mozda cak i uslovna kazna za prvi prestup, ali bi sigurno ukljucivala savetovanje, obaveznu upotrebu IUD ili slicnih kontraceptivnih aparata, zavrsavanje obaveznog kursa o pravilima kontracepcije i zastite od STD, procenu tvoje podobnosti da imas decu glede potencijalnog cedomorstva, drustveno-korisni rad sa omladinom u njihovom edukovanju oko kontracepcije i tome slicno...edit - bas si cekala sa editovanjem, vec sam postavio odgovor - daj da ti i odgovorim. Procena materjanlnog stanja je prilicno jednostavan proces u razvijenom drustvu, prakticno ti treba deset minuta za tako nesto. Socijalna sluzba dobija taj podatak i preuzima na sebe da ti (vama) pomogne. Takva pomoc mora biti konkretna, blagovremena i dovoljna za normalan zivot da bi imala smisla. Ukljucivala bi i obavezu da ti i tvoj partner prodjete kroz gorepomenuto, od savetovanja pa na dalje...re ko zabranjuje - isti onaj ko 'zabranjuje' i sada - tebi abortus nije dozvoljen u vecem delu trudnoce (izmedju 12. nedelje i porodjaja, dakle nekih 28 nedelja), izuzev u slucajevima kada su ugozeni zdravlje i zivot majke i ploda Edited by Mr.Smith
Link to comment
:puke: discussion closed.i nisam govorila o sebi nego hipoteticno. nema potrebe da nabrajas torture. odavno nesto odvratnije nisam procitala. koji si ti mracnjak. :puke: :puke: Edited by denise
Link to comment
re ko zabranjuje - isti onaj ko 'zabranjuje' i sada - tebi abortus nije dozvoljen u vecem delu trudnoce (izmedju 12. nedelje i porodjaja, dakle nekih 28 nedelja), izuzev u slucajevima kada su ugozeni zdravlje i zivot majke i ploda
Za naseg autisticnog pobornika vracanja u XIX vek: isto kao sto legalno konzumirati alkohol pre voznje motornog vozila (ali je zakonom ograniceno na 0.5 promila), tako je i abortus legalan, ali zakonom ogranicen na vremenski period do 12 nedelja trudnoce.
Link to comment
Za naseg autisticnog pobornika vracanja u XIX vek: isto kao sto legalno konzumirati alkohol pre voznje motornog vozila (ali je zakonom ograniceno na 0.5 promila), tako je i abortus legalan, ali zakonom ogranicen na vremenski period do 12 nedelja trudnoce.
al' bi voleo da je meksikancima omogucen abortus do 28. nedelje, a belcima zabranjen nakon prvih 24 sata, zar ne, lolo 1 :D
Link to comment
al' bi voleo da je meksikancima omogucen abortus do 28. nedelje, a belcima zabranjen nakon prvih 24 sata, zar ne, lolo 1 :D
Taman posla, oni nam odrzavaju natalitet. Da nije Meksosa drzava bi nam davno ukinula abortus. Edited by ObiW
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...