Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

ne znam zasto iko pominje staten island u kontekstu bilo kakve price o njujorku?zato sto gradske vlasti trube praznu pricu o 'five boroughs'? staten island uopste nije deo grada... tamo cak ni sabvej ne ide.to je ruralna sredina, potpuno isprazna i beznacajna.. sa svojim sopstvenim kluturnim miljeom koji se od njujorskog razlikuje isto koliko i long island ili nju dzerzi.sto se tice kvinsa... mada kvins sam po sebi definitvno ima neku vrednost i sarm (kako cujem)...opet je to drugaciji 'feeling' nego njujork (to jest menhetn). ja bih rekao - malo 'prigradski'. prosao sam par puta...s pravim razlogom sam isao samo da gledam us open (sto i nije bas 'kvins' dozivljaj)e sad.... u bronsku jos nisam bio, i to nesto govori: tamo se nista ne desava.cujem da jeste urbana sredina... ali zvuci nesto kao novi beograd: spavaonica, parkovi i to je to.nekada je bilo drugacije. hip-hop je potekao iz bronksa.bruklin je danas za bronks zakon. mislim da bar 65% bendova koje ja slusam i pratim zivi i radi u bruklinu.samo prosle nedelje sam tamo bio na dva koncerta. vilijamsburg je definitivno danas centar americke pop-kulture..kao sto je recimo nekad bio venis bic u los andjelesu.menhetn je po meni jednostavno 'njujork u uzem smislu'.
Kapiram da tebi kao rodjenom Njujorkeru (jel' si stigao pre, ili posle Holandjana?) smetaju takva uopstavanja vezana za Stejtn Ajlend, ali mene iskreno bas briga "ko sta i kako kapira". Inace, to sto jos uvek nisi bio u Bronksu (i to nesto govori :lol: ), po tebi je dovoljno da isti poredis s Bruklinom?
Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kapiram da tebi kao rodjenom Njujorkeru (jel' si stigao pre, ili posle Holandjana?) smetaju takva uopstavanja vezana za Stejtn Ajlend, ali mene iskreno bas briga "ko sta i kako kapira". Inace, to sto jos uvek nisi bio u Bronksu (i to nesto govori :lol: ), po tebi je dovoljno da isti poredis s Bruklinom?
imas ista da kazes o gradu, ili samo o meni? :lol:
Link to comment
Nisam nista licno video u ovom komentaru, ali Luc ti je napravio dobru paralelu. Upoznaj domovinu da bi je vise voleo!!!
aj da ponovim opet: mozemo li da prestanemo da pricamo o meni, o tome sto je luc meni napravio,i o tome sta bih ja trebalo da uradim da bih ja voleo nesto? :rolleyes: evo da dam primer:lista rok koncerata veceras u gradu njujorku:http://www.ohmyrockness.com/ShowList.cfm- Bowery Ballroom (menhetn)- Carnegie Hall (menhetn)- Club Midway (menhetn)- Glasslands (bruklin)- Mercury Lounge (menhetn)- Silent Barn (kvins)- The Annex (menhetn)- Union Pool (bruklin)nije rec o meni, nego je rec o tome da se u bronksu i na staten ajlendu ne desava nista.a vi dajte protiv argumente. Edited by kobac
Link to comment
aj da ponovim opet: mozemo li da prestanemo da pricamo o meni, o tome sto je luc meni napravio,i o tome sta bih ja trebalo da uradim da bih ja voleo nesto? :rolleyes: evo da dam primer:lista rok koncerata veceras u gradu njujorku:http://www.ohmyrockness.com/ShowList.cfm- Bowery Ballroom (menhetn)- Carnegie Hall (menhetn)- Club Midway (menhetn)- Glasslands (bruklin)- Mercury Lounge (menhetn)- Silent Barn (kvins)- The Annex (menhetn)- Union Pool (bruklin)nije rec o meni, nego je rec o tome da se u bronksu i na staten ajlendu ne desava nista.a vi dajte protiv argumente.
lepo kazi ljudima da ti je pun qrc bronksjana kad sednes na ekspres za grad. I da rade stanicu south ferry tako da ti se ne ide nedeljom na taj dzabe feri vec se vilidzaris. Ti navalio koncerti pa koncerti, a stalno visis ovde. <_< Edited by fonTelefon
Link to comment

ne kapiram o cemu se ovde diskutuje (o kome bi vec bilo lakse)...da li je menhetn "glavni" deo njujorka? da li turisti mogu vise da vide i dozive na menhetnu ili u drugim delovima grada? neka se bronks umiva, parkovi sredjuju, komsijska ljubav cveta, ali, izvinite, sta tu ima interesantno? kad procveta, isti kao pariz.... pretpostavljam da na prolece niknu latinska cetvrt, marais, mostovi.... to bi bilo isto kao kad bismo osamdesetih (ili kad vec) slali turiste koji dolaze u beograd na bezaniju da vidi karingtonke, posto se pola beograda lozilo kako je to lepo. ---evo jedan dobar sajt sa interesantnim pricicama i lokacijama forgotten ny

Link to comment

tako je paculla....stos je u tome sto njujork ne cini njujorkom prosto ta rec - 'njujork'.nego sve ono sto se u ovom gradu desava. prema tome, to sto je neki kraj 'deo njujorka', u administrativnom (ili cak istorijskom) smislu..ga nece uciniti zanimljivim.. ako se tamo nista ne desava.mislim ok... bronks je deo njujorka. pa sta onda?da odem tamo pogledam u neku zgradu ili park i kazem 'aha. deo njujorka'.ako ta zgrada ili taj park nije lepsi i zanimljiviji od (skoro) bilo kog drugog na svetu...(onako kao sto je drustveni i kulturni zivot na menhetnu zanimljiviji nego skoro bilo gde drugde na svetu)...sta ima kog vraga da ga gledam? samo zato sto je i to 'deo njujorka'?pa nije poenta u tome da napravimo inventar delova njujorka.. nego je poenta da kad odemo negde dozivimo nesto sto bi malo gde drugde na svetu... i tek je taj dozivljaj 'njujork'...a ne prosta cinjenica da se fizicki nalazimo u administrativnim granicama necega sto se zove 'new york city'mene cesto optuzuju da sam menhetnski snob.ali po meni.. upravo je to inisitiranje da je nesto vredno vidjenja samo zato sto se formalno nazivanjujorkom snobovsko... jer vise vrednuje ime nego sadrzaj.ja ne vrednujem menhetn zbog imena.. nego zbog sadrzaja.a sad.. ako ce neko da mi dokaze suprotno... da menhetn zapravo nema sadrzaja, nego da ih ustvari staten island i bronx imaju.. nek izvoli. good luck!

Link to comment
tako je paculla....stos je u tome sto njujork ne cini njujorkom prosto ta rec - 'njujork'.nego sve ono sto se u ovom gradu desava. prema tome, to sto je neki kraj 'deo njujorka', u administrativnom (ili cak istorijskom) smislu..ga nece uciniti zanimljivim.. ako se tamo nista ne desava.mislim ok... bronks je deo njujorka. pa sta onda?da odem tamo pogledam u neku zgradu ili park i kazem 'aha. deo njujorka'.ako ta zgrada ili taj park nije lepsi i zanimljiviji od (skoro) bilo kog drugog na svetu...(onako kao sto je drustveni i kulturni zivot na menhetnu zanimljiviji nego skoro bilo gde drugde na svetu)...sta ima kog vraga da ga gledam? samo zato sto je i to 'deo njujorka'?pa nije poenta u tome da napravimo inventar delova njujorka.. nego je poenta da kad odemo negde dozivimo nesto sto bi malo gde drugde na svetu... i tek je taj dozivljaj 'njujork'...a ne prosta cinjenica da se fizicki nalazimo u administrativnim granicama necega sto se zove 'new york city'mene cesto optuzuju da sam menhetnski snob.ali po meni.. upravo je to inisitiranje da je nesto vredno vidjenja samo zato sto se formalno nazivanjujorkom snobovsko... jer vise vrednuje ime nego sadrzaj.ja ne vrednujem menhetn zbog imena.. nego zbog sadrzaja.a sad.. ako ce neko da mi dokaze suprotno... da menhetn zapravo nema sadrzaja, nego da ih ustvari staten island i bronx imaju.. nek izvoli. good luck!
Kobac delujes kao da si malo zalutao izvan teme a pritom imas osecaj krivice. Niko tebe neoptuzuje ovde, nego stalno skreces sa teme. Ovo je vodic kroz Njujork, pogotovo za pocetnike ili za one koji su tamo i hteli bi da znaju neke price, o mestima koja nisu na mapi. Njujork necine zgrade, nego mu samo daju prepoznatljiv izgled. Ono sto je lepota Njujorka je su upravo ljudi. Samo ovde ima toliko raznovsnosti. Ako neko zeli da pise o Bronxu, Bruklinu ili cak Stejten Ajlendu nemoj se uvlaciti u temu sa neznanjem. Prikupljaj podatke, pa "talasaj", bicemo ti zahvalni ! Sto se tice koncerata neko ti je skrenuo paznju da neizigravas" Vilidz Vojs", i ovako je za DZ, nego lepo idi na jedan od tih koncerata i prenesi nam tvoje dozivljaje, bicemo ti zahvalni a i bice nam i krivo ako smo sto god dobro propustili. A ja sam cuo da ima dobar, ali bas dobar Slovacki restoran u Astoriji, sa odlicnom hranom. Dali neko zna nesto o tome?
Link to comment
Njujork necine zgrade, nego mu samo daju prepoznatljiv izgled
. Zgrade ipak cine grad, nemoj tako. Sad, moze biti da je razlika u gradskoj arhitekturi medju velikim gradovima u Americi manje izrazena nego u Evropi, ali opet mi se cini da oni imaju dovoljno sopstvenog vizuelnog identiteta koji ih cini medjusobno raspoznatljivim. Eto, mene prvu bi zanimalo da vidim neke istorijske cetvrti Njujorka (da ne bude zabune - ne ocekujem da vidim zgrade Novog Amsterdama), mesta gde se najbolje moze osetiti puls grada, nesto po cemu se taj grad sustinski razlikuje od drugih.
Ono sto je lepota Njujorka je su upravo ljudi.
Dobro, samo sto bi se isto moglo reci i za mnogo drugih gradova. Kao turista, uvek sam u potrazi za nekom autenticnoscu, mada ona postaje sve manje izrazena otkako se svet pretvorio u globalno selo, ali opet, rec je vise o spletu vizuelnih, auditivnih pa i olfaktivnih utisaka i emocija koje njihova mesanja proizvedu. Susret sa lokalnim stanovnistvom uvek upotpunjava sliku, naravno.
Link to comment
Njujork necine zgrade, nego mu samo daju prepoznatljiv izgled. Ono sto je lepota Njujorka je su upravo ljudi.
a sta te ljude cini tako zaniljivim?naravno... ono sto ti ljudi rade. bilo da je u pitanju muzika, hrana, pozoriste ili izlozba...a GDE ti ljudi to rade?izgleda da ne rade u bronksu i na staten islandu.ok.. nisam bio na staten islandu ni u bronksu. ti jesi.aj mi reci, sta to ti ljudi na tamo rade, a sto stvarno vredi otici videti...kunem ti se da cu otici da vidim i ja :)ja samo kazem da nigde nema da se cuje da se u tim krajevima ista desava...i to je jedini razlog zasto tamo nisam bio.. a ne sto imam nekakvu iracionalnu averziju prema njima.i mislim da ta cinjenica vredi kao neka relevantna informacija.
Sto se tice koncerata neko ti je skrenuo paznju da neizigravas" Vilidz Vojs", i ovako je za DZ, nego lepo idi na jedan od tih koncerata i prenesi nam tvoje dozivljaje, bicemo ti zahvalni a i bice nam i krivo ako smo sto god dobro propustili.
ok. evo bio sam sad u petak u bruklinu, u legendarnom 'norsix-u' koji se od nedavno zove"music hall of williamsburg" da vidim engleski punk bend gallows.necu da smaram s bendom.. posto je to sad bilo pa proslo (a bilo je fenomenalno)... ali bih da preporucim norsiks kao veoma kul mesto za zivu muziku (kakvih ima dosta u gradu). taman kako treba, ni preveliko ni premalo... jeftin ulaz i picea dobar izbor bendova, uglavnom alternativni punk-rock. lokacija je odlicna (66 N 6 street u vilijamsburgu)...cas posla od bedford stanice na L vozu... i blizu mnostvu drugih lokala i restorana oko bedforda.ima atmosferu onoga sto ja zovem "muzicki orijentisanog" mesta. nista fensi, nista isfolirano...prosto stejdz, pod zidovi plafon, dobra svirka i naravno ekipa ljudi koji su fanovi i poznavaoci takve muzike(a ne recimo pozeri) tako da su uslovi za potpun kulturni dozivljaj u tom smislu maksimalno dobri.evo sajt sa listom narednih konceratahttp://www.musichallofwilliamsburg.com/preporucujem: Working For A Nuclear Free City 3/8 Sons and Daughters 3/21 tapes 'n tapes 4/19 Tokyo Police Club 4/21
Link to comment

ok. evo bio sam sad u petak u bruklinu, u legendarnom 'norsix-u' koji se od nedavno zove"music hall of williamsburg" da vidim engleski punk bend gallows.necu da smaram s bendom.. posto je to sad bilo pa proslo (a bilo je fenomenalno)... ali bih da preporucim norsiks kao veoma kul mesto za zivu muziku (kakvih ima dosta u gradu). taman kako treba, ni preveliko ni premalo... jeftin ulaz i picea dobar izbor bendova, uglavnom alternativni punk-rock. lokacija je odlicna (66 N 6 street u vilijamsburgu)...cas posla od bedford stanice na L vozu... i blizu mnostvu drugih lokala i restorana oko bedforda.ima atmosferu onoga sto ja zovem "muzicki orijentisanog" mesta. nista fensi, nista isfolirano...prosto stejdz, pod zidovi plafon, dobra svirka i naravno ekipa ljudi koji su fanovi i poznavaoci takve muzike(a ne recimo pozeri) tako da su uslovi za potpun kulturni dozivljaj u tom smislu maksimalno dobri. Napredujemo, valjda to treba da nam bude pravac.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Vidim da Feist svira 28. i 29. aprila odnosno the Kills (ne propustiti) 1. maja u NY city. Da li je moguce naruciti te karte iz BG preko Interneta?
moguce je. platis kreditnom karticom i odaberes 'will call' opciju za isporuku,tako da ih pokupis na licu mesta pred sam koncert. samo ne zaboravi da poneses kreditnu karticu kojom si platio(kao i pasos naravno)uzgred... the kills sam video u cikagu svojevremeno,zaista su mocni uzivo... iako ih je samo dvoje :)otkud koncert sad? nije valjda da imaju novi album?
Link to comment

Najbolje zurke u napustenim fabrikama, diljem bivsih industrijskih zona. Ilegalno, poluilegalno - nebitno. Totalna sloboda, nema nikakvih smarackih ogranicenja. Jedini problem, ako se murija ne podmaze gde treba, pa upadnu u sred noci :rolleyes:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...