Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

u bronksu nisam bila osim par puta u kolima i izgleda kao novi beograd, samo sto su sve zgrade braon, pa je tmurnije. nije mi jasno sto nisu mogli makar malo boje da promene..... valjda je jeftinije ovako graditi.....
Bronks tako izgleda iz Metro-Norda :wink: Inace, uopste nije ruzan. Pre neki dan sam shetao "strasnim" Fordham-om, pre toga italijanskim kvartom (tu sada ima mnogo "komshija s juga") i moj utisak je veoma povoljan. Prelepe zgrade, trgovi, shiroki bulevari sa mini-parkovima u sredini, sve to izgleda veoma lepo. Jedina mana struktura stanovnistva. Sto se 125. tiche, ma nece niko da te dira. Pogotovo uvece, kada okolnim ulicama marshira po 20 zandara u gomili.
Link to comment
Mene zanimaju Bronx i Harlem! Da li tamo crnci jedu zivu decu, kao sto hip-hop industrija predstavlja, ili je drugaciji fazon? Ako moze malo detaljniji odgovor.
Crnci su prestali da jedu zivu decu.Postala su mnogo zilava.Socijalo pocelo da im skida beneficije za lecenje i opravku zuba,tako da su sada presli na finije stvari. :wink: Bronx,po mom misljinju je najlepsa opstina u New York City.Podelio bi ga na cetri dela: Juzni,Istocni,Zapadni i Severni.Juzni Bronx ili South Bronx,dugi niz godina vazio za najozoglaseniji deo celog New York City,danas je susta suprotnost.Kada jos budu zavrsili novi stadion Yenkija,cena nekretnina skoci ce od 50 do 70%.Kasnih 60' i ranih 70',bela populacija prepusta South Bronx crnima i spancima.Razlog,da deca crnih i spanaca mogu da pohadjaju iste skole kao i beli,dovela je do toga da su se beli poceli iseljavati i odlaziti na sever.Zanimljiva stavka u svemu ovome,da nijedna zgrada ni jedan stan ni jedan lokal nije prodat.Sve nekretnine koje su drzali do tadasnji vlasnici(mahom Jevreji),su ostali do dan danas njihovo vlasnistvo,samo su uzimali rentu,a jako malo ulagali.Tako je i doslo do pojava da zrade budu isarane raznim auto-lakovima,nisu se fasade prale jednosrtavno South Bronx je prestao da se umiva.Veliki soliteri naseljavaju se crnom i spanskom poulacijom,koja opet nema para za rentu,nema posla ali ima prava da budu isti kao i svi ostali.Tada na scenu stupa grad,naravno u dogovoru sa vlasnicima zgrada,da sve troskove stanovanja grad preizme na sebe i da placa vlasnicima rente stanara koji tu zive,samo da ovi i dalje drze zgrade i biznis u New Yorku.Bilo je onih koji jednostavno to nisu ni mogli mozda ni hteli da izdrze,jednostavno su dozvolili da im zgrade budu upaljene i unistene,osiguranje je nadoknadilo stetu,oni se otarasili stanara i zgrade koju nisu vise hteli da daju tim ljudima na upotrebu,njima je ostala zemlja koju danas prodaju po strahovito velikim cenama.Danas South Bronx deluje mnogo urbanije i bolje nego kada sam ga ja posetio prvi put 99'.Secam se kada sam izasao iz voza na 125 ulici,penjem se stepenicama kada ono neki auto se dimi,sve je izgorelo nigde nikoga na ulici strasno.Danas bi cak nasim ljudima koji imaju novca ili oni koji se doseljavaju u NY,preporucio da kupe ili da zive u tom delu grada neverovatno kako je lepo.Nasi koji zive ovde,prosetajte od 167 do 125ulice,videcete bicete odusevljeni pogotova u prolece kada priroda pocne da se budi,jedan moj prijatelj kaza da ima osecaj kao da je u Parizu? Edited by Yonkers United
Link to comment

Kada pogledas sve delove Njujorka , svaki deo je poseban . Licnog misljenja sam da je Bronks ubedljivo ispred Kvinsa i Stejten Ajlenda i u ravni je sa Bruklinom. Opet licno ja prezirem Kvins i misljenja sam da osim The Ramonesa koji su promenili svet na svoj nacin u Kvinsu vlada sivilo , depresivno sivilo... Bruklin ima i svoj miris i ukus. Ima prepoznatljiv akcenat i ima svoju istoriju. HCNY. Stejten Ajlend je za mene slabo istrazena teritorija , tako da nebih se upustao u pricu. Prica o Menhetnu je ista kao i prica o Crnogorcu kada se rodi pa odmah upita:"A dje je taj Beograd?" A Bronx , e to je prica... nastavice se...

Link to comment
Kada pogledas sve delove Njujorka , svaki deo je poseban . Licnog misljenja sam da je Bronks ubedljivo ispred Kvinsa i Stejten Ajlenda i u ravni je sa Bruklinom. Opet licno ja prezirem Kvins i misljenja sam da osim The Ramonesa koji su promenili svet na svoj nacin u Kvinsu vlada sivilo , depresivno sivilo... Bruklin ima i svoj miris i ukus. Ima prepoznatljiv akcenat i ima svoju istoriju. HCNY. Stejten Ajlend je za mene slabo istrazena teritorija , tako da nebih se upustao u pricu. Prica o Menhetnu je ista kao i prica o Crnogorcu kada se rodi pa odmah upita:"A dje je taj Beograd?" A Bronx , e to je prica... nastavice se...
ne znam zasto iko pominje staten island u kontekstu bilo kakve price o njujorku?zato sto gradske vlasti trube praznu pricu o 'five boroughs'? staten island uopste nije deo grada... tamo cak ni sabvej ne ide.to je ruralna sredina, potpuno isprazna i beznacajna.. sa svojim sopstvenim kluturnim miljeom koji se od njujorskog razlikuje isto koliko i long island ili nju dzerzi.sto se tice kvinsa... mada kvins sam po sebi definitvno ima neku vrednost i sarm (kako cujem)...opet je to drugaciji 'feeling' nego njujork (to jest menhetn). ja bih rekao - malo 'prigradski'. prosao sam par puta...s pravim razlogom sam isao samo da gledam us open (sto i nije bas 'kvins' dozivljaj)e sad.... u bronsku jos nisam bio, i to nesto govori: tamo se nista ne desava.cujem da jeste urbana sredina... ali zvuci nesto kao novi beograd: spavaonica, parkovi i to je to.nekada je bilo drugacije. hip-hop je potekao iz bronksa.bruklin je danas za bronks zakon. mislim da bar 65% bendova koje ja slusam i pratim zivi i radi u bruklinu.samo prosle nedelje sam tamo bio na dva koncerta. vilijamsburg je definitivno danas centar americke pop-kulture..kao sto je recimo nekad bio venis bic u los andjelesu.menhetn je po meni jednostavno 'njujork u uzem smislu'.
Link to comment
Kada pogledas sve delove Njujorka , svaki deo je poseban .
e da.. kad sam ovo procitao.. pomislio sam:pa jeste... lower east side, soho, village, upper west side... east village svaki deo njujorka je posebna prica :lol: nikad mi ne bi palo napemat da je staten island 'deo njujorka' :lol:
Link to comment
e da.. kad sam ovo procitao.. pomislio sam:pa jeste... lower east side, soho, village, upper west side... east village svaki deo njujorka je posebna prica :lol: nikad mi ne bi palo napemat da je staten island 'deo njujorka' :lol:
Mnogima to pada napamet, sto bi i ti bio poseban. Hteo ti to ili ne, to ostrvce je deo ovoga grada kao i Ada Cigalnija. Ako nista drugo,zbog toga manje znacajnog ostrva je napravljen jedan od najvecih visecih mostica. Sto se tice seoskih mesnih zajednica koje si naveo , one su pak deo jedne druge Ade koja je oblikom vise slicna nasoj Adi,ali je ova malo vise , mnogo vise veca.
Link to comment
Hteo ti to ili ne, to ostrvce je deo ovoga grada kao i Ada Cigalnija.
e nece moci! staten island bih jos nekako i mogao da priznam za deo njujorka, ali adu ciganliju - nikad angry.gif:lol: he, he... ma ne, pazi... tokom leta,skoro svaki beogradjanin poseti adu skoro jednom nedeljno...a znas dobro da 99% stanovnistva ostalog njujorka nikad u zivotu ne vidi staten islandhajde navedi mi jedan jedini razlog zasto bi iko ikada u zivotu otisao na staten island? a razloga za odlazak na adu beogradjani imaju mnogo..ipak. Edited by kobac
Link to comment
hajde navedi mi jedan jedini razlog zasto bi iko ikada u zivotu otisao na staten island?
kad ti dodju gosti kojima u vodicu pise da je voznja ferijem besplatna. onda ti budes dobar domacin i odvozas se sa njima, prosetas jedan krug i vratis se nazad.
Link to comment
kad ti dodju gosti kojima u vodicu pise da je voznja ferijem besplatna. onda ti budes dobar domacin i odvozas se sa njima, prosetas jedan krug i vratis se nazad.
pff... to mozda takvi fini ljudi kao sto si ti.. :rolleyes: ja svojim gostima koji hoce da vide kip slobode ili empajer stejt (a kamoli staten island) samo dam mapu i kazem "jav'te se kad zavrsite, ja imam pametnija posla" :lol: uzgred.. u medjuvremenu sam setio jedinog razloga zbog kojeg bi iko ikad otisao na staten island:start maratona je na juznoj strani verazano mosta <_< al kontam.. maratonci i jesu mazohisti po prirodi :lol: Edited by kobac
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...