Jump to content
IGNORED

vize, vize, vize, ze, ze, ze...


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Evo jedno skorasnje iskustvo na KPS-u:

 

 

o da i ja napisem svoj ulazak i izlazak u cifutland... smiley.gif
- poslije slijetanja slijedi kratka setnja do pasoske kontrole gdje me doticna likushab salje 15-tak metara unazad u sobichak...
Dok sam dosao na red za prozivku (da samo vide jesam li tu) proslo je oko sat vremena. Dok za prvi "intervju" oko 1,5-2sata. Ispunjavanje onog standarnog formulara (ime.prezime.br telefona. email1. email2. ime oca. ime ocevog oca) i kratki razgovor o razlogu posjete i gdje cu biti (koji grad) i gdje cu odsjesti...
- slijedi njihovo trazenje informacija o meni (valjda preko e-mailova) na fb-u, twitteru (dao druge mailove koji su cisti)
- poslije nenalaska nekih informacija slijedi i drugi poziv u sobu, gdje se obavlja detaljniji razgovor i pregledanje telefona (imenik, album)... apl. facebk i mozzila su izbrisane unaprijed. Tako da ni nakon toga nisu nist doznali (imali). Zatim slijede pitanja: da li volite izrael, hocete li ici na palestinsku teritoriju i sl. pitanj.
- nakon toga slijedi vracanje u sobicu i nakon 4 sata zadrzavanja donose flasiranu vodu i sendvic od paradajza i krastavica...
- nakon proteka 5sati i 40-tak minuta ttdonose mi pasos sa papiricem na kojem je pecat...

U odlasku prilikon check inna levat mi daje pogresnu kartu od Natalije sto sam skontao tek kad sam djelimicno prosao zadnju provjeru (skener tijela). Uglavnom po covjeku za torbu (check in) i pregled tijela i licne prtljage treba odprilike pola sata...

Link to comment

Da li je neko skoro tražio bussiness/visitor vizu za Kanadu iz Beograda?

Mislim, ako im stvarno treba 35 dana u proseku da odrade celu stvar da znam da kažem mojima na poslu da me ne planiraju za taj put...(trebalo bi 15. decembra da budem u Kanadi).

Link to comment

ja ne idem poslovno u kanadu otkako su uveli da im treba (za srpski pasos) 3 meseca za proveru podataka (kanadska ambasada u berlinu). to je bilo recimo 2009 ili 2010 godine.

2006 i 2007 mi je trebao samo 1 dan - predam papire, obavim razgovor i popodne dobijem vizu.

Link to comment

Odavde to izgleda traje nešto kraće, ali je i dalje besmisleno dugo. Prvo online prijava sa gomilom dokumenata, pa ako oni odobre, šalje se pasoš u Beč da urade vizu, pa šalju nazad. Ne deluje da je to izvodjlivo u periodu koji meni treba.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Imam jedno pitanjce u vezi sa boravkom u zemljama EU. Napominjem da su se u Ministarstvu spoljnih poslova dobile tri različite informacije.

 

Pitanje je u vezi sa ograničenjem od 90 dana u okviru 180. Dakle, kako se to računa? Prvi ulazak sa ovim novim pasošem je bio nekog meseca 2012-e godine i do sada se ulazilo nekoliko puta po par dana, najviše 10. I to sve u razmacima od nekoliko mesece, dakle, ni blizu 90 dana. Sada je čovek prvi put u Holandiji na duže, oko 8 nedelja i pojma nemamo kako da izračunamo kada mu ističe. Da li se računa od prvog ulaska tog nekog meseca 2012-e, pa se onda računa 180 dana, pa novih 180 dana i to sve kalendarski bez obzira da li se uopšte ulazilo nakon tih prvih 180 dana? Ili se računa prvi ulazak, pa 180 dana i onda, ako se nakon tih 180 dana ne uđe 181-og, sve stopira do novog ulaska kada se ponovo počne sa računjanjem? Dakle, ako je neko prvi put ušao 01.01.2012-e godine sa biometrijskim pasošem, njemu 180 dana ističe 30. juna (otprilike). Da li se novih 180 dana računa od 01. jula iako je poslednji ulazak bio, lupam, 01. marta, ili se čeka novi ulazak (recimo 01. septembra) kako bi započeo novi ciklus od 180 dana?

Link to comment

Resenje je jednostavno. Gleda se samo poslednjih 180 dana u odnosu na zeljeni datum i racuna da li u tih 180 dana ima 90 dana boravka. Svejedno je da li  iskoristis odjednom 3 meseca pa cekas da prodju sledeca 3 da odes ponovo ili ih cepkas na nedeljnom nivou.

Link to comment

Nemoj da te zbunjuje pocetni datum, nebitan je. Gleda se uvek koliko dana si proveo u poslednjih 6 meseci. Tako, na primer, ako si bila preko od 25. juna do 1. jula - tih 6 dana ce biti restartovano od 25. decembra do 1. januara.

Link to comment

Imam jedno pitanjce u vezi sa boravkom u zemljama EU. Napominjem da su se u Ministarstvu spoljnih poslova dobile tri različite informacije.

 

Pitanje je u vezi sa ograničenjem od 90 dana u okviru 180. Dakle, kako se to računa? Prvi ulazak sa ovim novim pasošem je bio nekog meseca 2012-e godine i do sada se ulazilo nekoliko puta po par dana, najviše 10. I to sve u razmacima od nekoliko mesece, dakle, ni blizu 90 dana. Sada je čovek prvi put u Holandiji na duže, oko 8 nedelja i pojma nemamo kako da izračunamo kada mu ističe. Da li se računa od prvog ulaska tog nekog meseca 2012-e, pa se onda računa 180 dana, pa novih 180 dana i to sve kalendarski bez obzira da li se uopšte ulazilo nakon tih prvih 180 dana? Ili se računa prvi ulazak, pa 180 dana i onda, ako se nakon tih 180 dana ne uđe 181-og, sve stopira do novog ulaska kada se ponovo počne sa računjanjem? Dakle, ako je neko prvi put ušao 01.01.2012-e godine sa biometrijskim pasošem, njemu 180 dana ističe 30. juna (otprilike). Da li se novih 180 dana računa od 01. jula iako je poslednji ulazak bio, lupam, 01. marta, ili se čeka novi ulazak (recimo 01. septembra) kako bi započeo novi ciklus od 180 dana?

U praksi, uglavnom panduri na granici to slabo gledaju. Medjutim, na izlasku, kad se skenira pasoš, software kontroliše 6 meseci unazad od tog dana i zbraja sve registrovane ulaske i izlaske, 

Link to comment

Resenje je jednostavno. Gleda se samo poslednjih 180 dana u odnosu na zeljeni datum i racuna da li u tih 180 dana ima 90 dana boravka. Svejedno je da li  iskoristis odjednom 3 meseca pa cekas da prodju sledeca 3 da odes ponovo ili ih cepkas na nedeljnom nivou.

To.

 

I to je najlakše da računaš 6 meseci unazad od nameravanog datuma odlaska.

 

Npr, ako ti je plan da se vratiš u Srbiju 10tog januara, pogledaj koliko si vremena provela od 10tog jula do sada + koliko će dana ukupno biti sa planiranim putovanjem do 10tog januara.

Ako ćeš sa nameravanim boravkom imati preko 90 dana -- ne možeš, moraš ili da odložiš ili da skratiš.

Ako ne -- samo napred.

Link to comment

da li se turisticki ulazak u izrael ogranicava ukoliko u pasosu postoje neke problematicne vize? na primer egipatska.

 

Ne, samo [bezbednosne] provere mogu da potraju i nekoliko sati. Pogotovo na aerodromima.

 

Ja sam usao u Izrael sa egipatskim, jordanskim, libanskim pecatima/vizama i nije bilo nikakvih ogranicenja. Cak ni preteranog cimanja na ulaznoj kontroli - ali to je bila kopnena granica [Aqaba-Eilat].

 

Na domacem letu Eilat-Tel Aviv, i posebno pri odlasku sa Ben Guriona, su me dosta mustrali. Sve ljubazno i fino, ali smarajuce kad traje koliko traje.

Edited by jms_uk
Link to comment

Amatersko pitanje, ali da li srpski državljani mogu da apliciraju za UK vize u ambasadama izvan Srbije? Logika kaže da bi to trebalo da bude sasvim normalna stvar ali ipak da proverim... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...