Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

Kafa je samo jedna, a to je turska iliti domaca za nacionalne cistunce... Pijem Jaku (namerno velijo J), Slatku i naravno bez mleka... Uspela sam da prebrodim krizu posle ostavljanja cigareta tako da i dalje neizmerno uzivam u ispijanju iste, minimum 500dl dnevno, odnsno dok zeludac ne pocne da vristi.Decaf ne smatram kafom, uz svo duzno postovanje, i ako se desi da mi nekad zabrane kofein necu kvariti secanje na kafu bezkofeinskim izgovorima za kafu

Link to comment
Kad zagrgolji rekao bih da je vec kasno, ja skidam pre grgoljenja, naravno trebalo mi je vremena da naucim kada je pravi trenutak. Bialetti kuvala imas u Eurosalonu, bilo je ranije i u Mercatoru al' neko vreme vec nemaju.Inace, nevezano za kuvala ko ide kolima kroz Italiju obavezno da svrati na neku od Autogrill pumpi na kafu, sad ce italijani da me ispljuju al' po meni tamo se sluzi najbolji ristretto koji sam probao u Italiji.
Sa par godina zakasnjenja :isuse: (ali ovakvi zlocini ne stare)Najbolja kafa se pije u Napulju i to ce vam svaki italijan potvrditi. Generalno ko voli espresso veca je mogucnost da ce se u bilo kom delu Italije oduseviti nego da ce se razocarati.http://www.youtube.com/watch?v=-qcLtBIwRfE&NR=1
Link to comment
  • 3 weeks later...

crna turska jaka bez secera il sa 2 zrna secera.kratki espreso bez secera il sa 3 zrna secera.ostale buckurise i smese,napitke hladne, mlake,slatke, s mlekom, vrhnjem itd na konzumiramnajlepsu crnu sam pila u istanbulu, fatih-u, uz sakızlı muhallebi a najlepsi espreso na zeleznickoj stajgi u catani-ji (verovatno su i drugi faktori uticali na aromu i dojam)tursku pravim kao i preci - kafa u vodu odmah,pa se ceka da provri

Link to comment
tursku pravim kao i preci - kafa u vodu odmah,pa se ceka da provri
u ladnu vodu? ovo dosta toga objasnjava u vezi razlike izmedju turske kafe tamo (i u okolini) i ovde.trenutno gustiram stek mesavine za pravu arapsko/tursku kafu sa mlevenim kardamonom. nema bolje!
Link to comment
u ladnu vodu? ovo dosta toga objasnjava u vezi razlike izmedju turske kafe tamo (i u okolini) i ovde.trenutno gustiram stek mesavine za pravu arapsko/tursku kafu sa mlevenim kardamonom. nema bolje!
da, u ladnu vodu :) tako kuvaju tamoprijatno uz kardamon
Link to comment
Fala kurcu da se neko setio da služi tursku kafu. Jbt, imamo uzbekistansku kafu drobljenu jakovim mošnicama na svakom koraku a prave kafe nigde.
Naše konobarice i to čak i one starinske - ne znam je lik oprimetio - tursku kafu zovu "kuvana kafa". Ali je obično ne prave kuvanjem u džezvi već štrcnu onu vrelu vodu za espreso i kapućino. Samo u etno-restoranima koje pecaju turiste služe kafu u džezvama.
Link to comment

Kafa treba da bude pečena ta oda bude boje mlečne čokolade, dakle smeđa i tamnosmeđa a ne crna kao ugalj. Najbolje juje lično samleti u električnom mlinu (ili onom ručnom, s "fiokom", a ima se, nije da se nema, ima se i onaj stari mlin). Električni mi je mlin odličan, u Surdulici vele "super" a u selu Rvati "supač", i on melje nakrupno, pa mi je kafa idealna za filterisanje. (Ako meljem i svih 45 sekundi do minuta, dobijem i sitnu kafu, pogodnu za turčenje.) Navadio sam se na filter kafu odavno, i pravim je u aparatu za filter-kafu koji ima i sat i lepe je oker boje (video sam ga ujednom kagazinu za žene i pedere srednje klase) i morao sam da ga nabavim. Uživanje je gledati kako živitodajni osvežitelni napitok od crno zrno kaplje u providni ibrik aparata. Pa kada se smeđi cukar rastopi u tečnosti. Mleko može ali i ne mora, zavisi od ćefa. Kafa - eliksir, koji uklanja čamotinju i ublažava teskobu. Hrani možane ćelije, daje energiju i volju, okrepljuje - ma dopinguje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...