Jump to content
IGNORED

Polovnjaci


nesha taxista

Recommended Posts

Mislim da je došlo vreme da se rastanem sa mojom Insigniom. Razlog je čisto ekonomoski, mada ima i do praktičnosti. Naročito što poslednjih godina vozim uglavnom po gradu, a Insignia je ogromna. X puta mi se dogodilo da ne mogu da se uparkiram jer je prevelik auto.  A i cena dizela ide u nebesa, a po gradu srče 10 litara bez problema.

 

E sad, što se tiče zamene, nisam nešto probirljiv, znam da ne želim Škodu i Fiata, pa će verovatno izbor biti između Audi A3 i Golfa 6. Ne bih čisto gradski auto, jer bih da mogu da lagano odem na more i planinu. Ne planiram trenutno neki noviji auto nego za koliko prodam Insigniu za toliko, ili manje, da nađem zamenu.

 

2 uslova su mi bitna, automatski menjač i benzinski motor, i napravio sam listu od par primeraka sa oglasa, ali ne znam ništa ni o Golfu ni o A3. Ima li neko neke preporuke i iskustva da podeli sa mnom? Cene servisa, preporuke za majstore, potrošnja, bilo šta….

 

A ako je neko zainteresovan za Insigniu, da se ne reklamiram ovde, alobodno neka me iscima 😀

Link to comment

i ja sam krenuo da mozgam zamenu za suzuki s-cross koji je od mene od marta 2019 /pre toga 3 godine u švajcarskoj/

 

za sada su opcije do kojih eventualno dobacujem

 

kia sportage 1.6 ili 1.7crdi, SUV

honda civic tourer 1.6, karavan

 

oba tu negde 2015-2016 godište šta već mogu da uklopim u budžet

 

proučavam te eksport opcije iz norveške. oba se prave u evropi tako da bi izbegao dodatne dažbine za azijska vozila.

 

o sportage ne znam ništa a najviše me zanimaju troškovi održavanja van garancije. ne mislim na redovne troškove /mali servis, kočnice/ nego na moguće investicije kada dizel dođe do nekih kilometraža - alternator, zamajac itd. jel neko ovde vozio sportage i da li nešto zna o troškovima.

 

honda, plusevi su nenormalno veliki prtljažni prostor sa svim opcijama sklapanja i rasklapanja i pre svega što je to honda. dobar dizel motor sa najmanjom potrošnjom u klasi i pričom da ide do milion km /ko da mi treba toliko/. minusi su relativno nisko vešanje /mislim da regularno dolazi sa 225/45/17 gumama/ a na ostrvu će se kola ponekad spustiti i na loš makadam, kao i moja sklonost ka sitnim čukanjima u gradskoj vožnji tj parkiranju od kojih su mi na bukvalno svim kolima stradali retrovizori, branici, svetla pa i poneko krilo. priča je da to sumanuto košta na hondama....

 

mislim da sam odustao od investiranja u 4x4, to na suzukiju nisam nešto koristio.

 

ne verujem da možete da mi mnogo pomognete savetom, prosto su drugačija vozila pa je pitanje odluke da li hoću bolju poziciju vožnje i manji prtljažnik ili brži i sporskiji auto sa manama koje slede...

 

 

Link to comment

Honda bez razmišljanja...razmisli i o benzinskoj varijanti ali isključivo 1,8.

Što se tiče cena delova, u rangu je ostalih proizvođača te klase, nimalo skuplje,  jedino je izbor polovnih delova kod nas jako mali i tu znaju da zacepe.

  • +1 1
Link to comment
On 14. 10. 2023. at 11:00, Behemoth said:

po gradu srče 10 litara bez problema

 

Je l' to automatik (znam po onom što sam čitao da baš insignija od ostalih auta ima izraženu razliku u potrošnji izmedju manuala i automatika)?

Sa izuzetno ekonomičnim načinom vožnje, manualac ide ispod 7 po gradu. Autoput 160+ 8.5-9.5, magistrala <=100kmph - ~5.5.

Ovo su cifre za 4x4 143 kW mašinu, dakle za ubjedljivo najmanje štedljivog iz 2.0 CDTI game.

Link to comment
1 hour ago, Tpojka said:

 

Je l' to automatik (znam po onom što sam čitao da baš insignija od ostalih auta ima izraženu razliku u potrošnji izmedju manuala i automatika)?

Sa izuzetno ekonomičnim načinom vožnje, manualac ide ispod 7 po gradu. Autoput 160+ 8.5-9.5, magistrala <=100kmph - ~5.5.

Ovo su cifre za 4x4 143 kW mašinu, dakle za ubjedljivo najmanje štedljivog iz 2.0 CDTI game.

Da da, u pitanju je automatik. Na otvorenom putu je potrošnja dobra, otprilike ovako kao što kažeš.

Link to comment
4 hours ago, Indy said:

Glasam za Hondu, lepša mi je.

 

4 hours ago, Barti66 said:

Honda bez razmišljanja...razmisli i o benzinskoj varijanti ali isključivo 1,8.

Što se tiče cena delova, u rangu je ostalih proizvođača te klase, nimalo skuplje,  jedino je izbor polovnih delova kod nas jako mali i tu znaju da zacepe.

 

 

honda je i moj emotivni izbor, pa i vlasnički, ako se van kalkulacije stavi par stvari oko kojih sam skeptičan. aj, možda će senzori napred i kamera za pozadi da mi pomogne da se manje glupiram kod parkiranja na vračaru, ali ground clearance od 14cm me zabrinjava naspram 17cm od kie.

 

sa druge strane honda košta osetno manje, to vrv na račun opadajuće i tako reći nikakve popularnosti karavana poslednjih godina. honda ima za oko 9000 na domaćim placevima dok se sportage istog godišta teško nalazi ispod 13000 koliko sam jedva spreman da platim.

 

što se honde tiče, verzija tourer /karavan/ koju gledam ide samo kao 1.6 dizel i 1.8 benzin, s obzirom da je upotreba kombinacija gradske vožnje i velikih relacija, onda samo dizel dolazi u obzir, na stranu to što ne bi mogao da pržim vozilo na 4000+ rpm duže od 2-3 minuta a taj 1.8 atmosferski benzinac baš baš mora da se guzi obilato da bi išao kako treba

 

druga stvar kojom nisam oduševljen kod honde je što je karavan verzija rađena samo od civica 9. generacije. 10. gen mi je mnogo lepša, pravi death star/dark vader auto, ali dobro, preživeću, solidno ima opreme i gen 9.

 

sad me do kupovine deli samo moranje da prvi suzuki nađe novog vlasnika....

 

3222.jpg?width=700&quality=85&auto=forma

Edited by Eleniko
Link to comment

Civic je neverovatno upotrebljivo vozilo, svaki cm³ moze da se iskoristi do maksimuma...naravno kome je to bitna stavka. U najačem paketu (executiv) Civic ima sve što treba a i više od konkurencije tog godišta, mada je i sport paket nadprosečan.

Da, benzinjara mora da se tera u obrtaje ako želiš da izvučeš max iz motora, ali jbg tako je kod Honde atmo. Nisam upućen u potrošnju dizela ali benzinac u kombo vožnji ide oko 8-8,5l. Kamera naravno rešava Vračarski problem 100%, + senzori napred u jačem paketu i nema brige. Karavan je za mnoge najlepši karavan tih godina ali i poslednji Civicov, posl dve generacije izbacili samo hb i sedan varijantu.

Dizeli su takođe odlični ali samo kome nesmeta Honda dizel :lol:.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Honda, svakako. Ne vidim bas poentu da tog suzukija menjas za kiu iste klase i slicnog godista. Osim toga, moj majstor koji odrzava Mitsubishi, Kia i Hyndai kaze za ova poslednja dva da je bas sportska sreca sa njima polovnima-moze da te zalomi da super prodjes, a moze i da ti se posere u zivot. 

Edited by Grunf
  • +1 3
Link to comment

praaaavi hondisti ne voze dizele, to je za njih traktorska tehnologija

 

mislim negde se izdaleka teoretski slažem ali realnost postoji čak i u kolima

 

pomenuta je potrošnja honde dizel, na papiru je 3.8l/100 km ili preko 74 engleskih mpg. u stvarnosti možda pola litre više za one sa težom nogom.

 

nažalost ne postoji automatik, da postoji mislim da bi završio sa kolima za sva vremena.

Edited by Eleniko
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Eleniko said:

praaaavi hondisti ne voze dizele, to je za njih traktorska tehnologija

 

mislim negde se izdaleka teoretski slažem ali realnost postoji čak i u kolima

 

pomenuta je potrošnja honde dizel, na papiru je 3.8l/100 km ili preko 74 engleskih mpg. u stvarnosti možda pola litre više za one sa težom nogom.

 

nažalost ne postoji automatik, da postoji mislim da bi završio sa kolima za sva vremena.

 

Tako nešto sam i pomislio, naaće da bi me to sprečilo + volim traktore tj dizele, a još više Honde. 

 

Plus verovatno jedini karavan koji bih vozio. 

 

Neka je sasrećom potraga pa uskoro da okačiš i fotke. 

  • +1 1
Link to comment

e da gazzo, mogu ti dati dobru preporuku za majstora za hondu, ostalo iz vremena kad sam vozio crva. dobar je majstor, dopar tip i hoce i da ode pogleda auto (mada preferira da mu doteras u radnju u mml)

  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, copkillah said:

 

Objasni mi ovo molim te :D

Ele već objasnio...mogu samo da dodam:

Najbolje atmo benzinske motore na svetu pravi Honda. Bukvalno nepoderivo a snaga po cm³ zapremine fantastična i tu je uvek bila bar 5-10 godina ispred ostalih. I neki drugi prave odlične, ali H pravi najbolje.

Naravno, i dizeli su super ( davali za 9. Gen D2.2 1milion km garancije) ali je to među ljubiteljima H jeres kao i plin uostalom :lol:

  • +1 2
Link to comment
24 minutes ago, Barti66 said:

 

Naravno, i dizeli su super ( davali za 9. Gen D2.2 1milion km garancije) ali je to među ljubiteljima H jeres kao i plin uostalom :lol:

 

Plin? Zar to ne važi za bilo koji auto? :lol:

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...