Jump to content
IGNORED

Polovnjaci


nesha taxista

Recommended Posts

Ima dosta ljudi koji su zadovoljni tim autom, ali sve zavisi od konkretnog primerka. Ako ne prelazis mnogo kilometara, valja razmisliti i o benzincu. Lakse je naci dobar, plus sto je odrzavanje CR dizela skuplje.

Link to comment

Nejasna mi je fascinacija dizelašima kao isplativijim. U startu su skuplji za 10-20%, tako da je potrebno npr. novim dizelom preći 100-200 hiljada kilometara da bi u ukupnom skoru ispali isplativiji. Sumnjam da prosečan vozač u Srbiji godišnje pređe preko 20 hiljada, tako da je računica jasna - za nas je benzinac keva.

Link to comment
Nejasna mi je fascinacija dizelašima kao isplativijim. U startu su skuplji za 10-20%, tako da je potrebno npr. novim dizelom preći 100-200 hiljada kilometara da bi u ukupnom skoru ispali isplativiji. Sumnjam da prosečan vozač u Srbiji godišnje pređe preko 20 hiljada, tako da je računica jasna - za nas je benzinac keva.
Apsolutno se slazem. U casopisu SAT je bas bio ranije clanak na tu temu i zaista, isplativost dizela u prosecnim srpskim uslovima je gotovo nemoguca. Pre ces prodati taj auto nego doterati dotle da predjes break even i pocnes kao da "zaradjujes" sto vozis dizela.
Link to comment

za pretpostaviti je da ste u zivotu posedovali u relevantnom vremenskom roku kvalitetan dizel i ustanovili da je neisplativ, prodali ga, kupili benzinac koji je sve to sto dizel nije i dosli da ovde sa nama podelite to iskustvo.gresim ili ne?

Link to comment

Licno, vozio sam sve osim turbo benzinca i najzadovoljniji sam CR dizelom. I to jeste najbolji izbor ukoliko imas srece da naletis na dobar primerak. Posebno za gradsku voznju gde je lakse voziti auto sa vecim obrtnim momentom, koji vec od niskih obrtaja fino ubrzava.Ali plivajuci zamajac kosta boga oca, a on je deo koji se menja na 150K+ kilometara, pa onda dizne, pumpa, turbina...Naravno, tako razmisljajuci niko ne bi vozio dizela, samo pricam o riziku koji postoji kod polovnjaka.Znam neke kojima je riknuo plivajuci na JTD i koji su morali da pljunu 800 evra, pa posle bacaju drvlje i kamenje na taj, inace izvareden motor.Poenta je da, kada se odlucujes za dizel motor, treba da budes svestan toga, ali i cinjenice da malo trosi i ubzava bolje od benzinca iste snage. U mom slucaju vozeci dizela godisnje stedim na gorivu oko 400 evra.E sad, naci dobar dizel polovnjak u Srbiji je vec malo zajebanija prica.

Link to comment
Iza ovog pitanja stoji činjenica da ti je znanje osnovne aritmetike nekako pobeglo, grešim ili ne?
ne, naprotiv - obilatno ga primenjujem i izvlacim jedine moguce zakljucke validne za moj stil voznje. posedujuci japanca nove generacije ciji je motor od 1000ccm i bednih 60-tak konja trosio 5l pri 90kmh i 10-12l pri 130-140kmh, progledao sam i sa TDI 90KS koji trosi 4.5l pri 90 i 6l pri 160-180kmh i sa 1.9 CRDI (common rail, 150KS) koji trosi 5.5 pri 90kmh i 8.4 na 170-200kmh. ovom drugom bih voleo da vidim koja vrsta benzinca staje na crtu kada se uzme odnos cena/performanse/potrosnja, i to bez ikakvog kurcenja - auto je polovan u nemackoj placen 5700E u apsolutno besprekornom stanju, sa (po meni) razumnom kolicinom km (134k) nabijenom za 3 godine.sto se tice troskova odrzavanja - masivno precenjena stvar - na 1.9 CRDI motoru se na 30k km ili jednom godisnje menja ulje i filteri, ispod 100E. veliki servis koji je na 150k E kosta 260E.jeste, postoje delovi koje atmosferski benzinac nema = vece sanse da se nesto sto kosta sjebe. but gimme break - meni je na benzincu pukla bregasta u voznji.aj pisemo o stvarima o kojima imamo nekakvo realno iskustvo a ne da prepisujemo alviroviceva trabunjanja. podrazumeva se da svako od nas ima licni ukus, ali ekonomija definitivno nije stvar koja radi protiv dizela kao sto se to cesto navodi. ja sam svakako pristrasan ali mislim da i na globalnom planu vec duze vreme postoji daleko veci broj vozaca koji ide u smeru od benzinaca ka dizelima, a ne samo kod nas. Edited by gazza1
Link to comment

e da, da ne sjebemo decku pitanju - prilicno je razumljivo zasto hoce da kupi 1.4HDI motor. to je isto kao i fiatov 1.3 multijet ili renoov 1.5 dCI, besmisleno dobre performanse pri potrosnji koja zaista ide i do 3.5l. naravno, sve to ima svoju cenu (pouzdanost, vec se zna manje vise sve o malim francuskim dizelima) - sto se uz relativno pametan i oprezan izbor (vidi ghostov post) moze prenebregnuti. vozio sam se u renoom 1.5dCI i malom fiatovom dizelu i pre bih uzeo ovo drugo - deluje bolesno zabavno u maloj pandi - ali je i jedno i drugo bingo za grad - pri cemu je cela ova generacija motora upravo radjena protiv predrasude da dizeli nisu za gradsku voznju. vremena se menjaju.

Link to comment

Sve bi to bilo lepo s dizelima da nije goriva našeg takvog kakvo je - nikakvo uglavnom. Zato su s njima mogući jezivo skupi kvarovi (preko 1000 e). Kod benzinskih je s te strane rizik manji.

Link to comment
Sve bi to bilo lepo s dizelima da nije goriva našeg takvog kakvo je - nikakvo uglavnom. Zato su s njima mogući jezivo skupi kvarovi (preko 1000 e). Kod benzinskih je s te strane rizik manji.
pa niko te ne bije po usima da sipas domace gorivo. bar se sa dizelom u tom smislu moze napraviti izbor, a sve za istu cenu. MOL-ov dizel je besprekoran, a ni EKO nije los. ostalo je shoder, slazem se. s obzirom da sa tankom prelazis izmedju 600 i 1200 km zavisi sta i kako vozis, ne vidim problem da se ukalkulise i isplanira sipanje bas kod ovih.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...