Jump to content
IGNORED

Lost


jms_uk

Recommended Posts

FFS, Locke je umro a lik mu je prosto preuzeo Man In Black. Nikakvu posebnu svrhu nije imao na jebenom ostrvu, ništa važno nije uradio, samo je lutao okolo u svom "I have faith" fazonu ubeđen da radi nešto jako važno. Onda se valjda u povratku slupa avionom (drugi put, jel'te) i zagine. Luzer kompletni, od A do Š, kako je pobogu "pobedio"?

 

Naravno, ni Dr. Jack nije "pobedio" jer ostrvom ne upravljaju nikakvi prirodni zakoni, nema apsolutno nikakvih pravila, moguće je bukvalno sve što padne na pamet retardiranim scenaristima dobrom ili zlom duhu, arhetipovima lošeg TV pisanija.

 

Tako da je dilema Faith-Science potpuni bust sa obe strane, sturm und drang koji ne vodi apsolutno ničemu. Ali iskreno me fascinira kako si uspeo da učitaš smisao u taj lažni dualizam na kraju serije, i to konkluzivno :D

 

 

Au brate. Pa ti se ni ne sećaš serije. Kakvo slupavanje avionom? Locke je ubijen/ubio se prilikom pokušaja da vrati ljude na ostrvo. Mrtvog Lockea gledamo na kraju treće, četvrte i pete sezone. To je najepskija smrt ikad viđena! U tri finala opevana.

 

Drugo, jelDžulijeta zaginulabezveze? Nije. Lepo je mali azijski medijum čuo da s one strane poručuje Sojeru da nije bilo uzalud. I jesu li se našli na kraju? Jesu.

 

Serija je u finalu maestralno uvezala trenutni i afterlife i to tako da je pobrisala granice između. (onaj deo kad ulaze u belo svetlo je isti bljesak kao i kad ostrvo klizi kroz vreme). Jebiga, ostaloje da objasne misterije postanka i nastanka, ima li Boga i čime se bavi ali možda bi to bilo pretenciozno. 

 

Džek na kraju šeste sezone jasno i nedvosmisleno pred sudom izjavljuje da veruje sad Lockeu i odjebava arhi men of sajensa. 

 

Jedino si u pravu da men of fejt nisu u potpunosti pobedili jerbo je Hrli na kraju postao čuvar. 

 

Da dodam još da je serija sveukupno remek-delo od pisanja i pripovedanja i to se vrlo jasno vidi kad poređamo sezone jednu do druge i sagledamo da prvo imamo flešbekove, pa flešforvarde, pa napred-nazad kroz vreme na ovom svetu i na kraju napred-nazad između ovog i onog sveta. Više nego jasan koncept. Izuzimanje poslednje sezone ili čak poslednje epizode (dafaq?!) je samo do posmatrača.  

 

Uglavnom, do jaja mi je da se svega prisetimo i ispojlujemo hejterima koji nisu ni gledali, a oće da pljuju. 

Edited by McCabe
Link to comment

Au brate. Pa ti se ni ne sećaš serije. Kakvo slupavanje avionom? Locke je ubijen/ubio se prilikom pokušaja da vrati ljude na ostrvo. Mrtvog Lockea gledamo na kraju treće, četvrte i pete sezone. To je najepskija smrt ikad viđena! U tri finala opevana.

 

Drugo, jelDžulijeta zaginulabezveze? Nije. Lepo je mali azijski medijum čuo da s one strane poručuje Sojeru da nije bilo uzalud. I jesu li se našli na kraju? Jesu.

 

Serija je u finalu maestralno uvezala trenutni i afterlife i to tako da je pobrisala granice između. (onaj deo kad ulaze u belo svetlo je isti bljesak kao i kad ostrvo klizi kroz vreme). Jebiga, ostaloje da objasne misterije postanka i nastanka, ima li Boga i čime se bavi ali možda bi to bilo pretenciozno. 

 

Džek na kraju šeste sezone jasno i nedvosmisleno pred sudom izjavljuje da veruje sad Lockeu i odjebava arhi men of sajensa. 

 

Jedino si u pravu da men of fejt nisu u potpunosti pobedili jerbo je Hrli na kraju postao čuvar. 

 

Da dodam još da je serija sveukupno remek-delo od pisanja i pripovedanja i to se vrlo jasno vidi kad poređamo sezone jednu do druge i sagledamo da prvo imamo flešbekove, pa flešforvarde, pa napred-nazad kroz vreme na ovom svetu i na kraju napred-nazad između ovog i onog sveta. Više nego jasan koncept. Izuzimanje poslednje sezone ili čak poslednje epizode (dafaq?!) je samo do posmatrača.  

 

Uglavnom, do jaja mi je da se svega prisetimo i ispojlujemo hejterima koji nisu ni gledali, a oće da pljuju. 

Uh, odakle krenuti :D

 

Koliko se sećam, Locke je inicijalno izabrao da ostane na ostrvu, a onda nešto kasnije krenuo da posećuje ove što su otišli i da ih ubeđuje da se vrate. Onda ga Benri™ valjda udavi, tako nešto? Pa ga Jack posthumno vraća na ostrvo? A tek onda se skrše po drugi put, naravno nikom ništa ne bude, i od tada gledamo Man In Black u obliku Loka because reasons. Par epizoda kasnije vidimo da je njegov leš još uvek leš, i iz toga zaključimo da je onaj Locke koji hoda u stvari nego drugi, Duh koji Hoda, a da je pravi Locke stvarno umro - van ostrva, bez smisla, jadno i bedno, kao što je i živeo.

 

Možda sam fuzzy on the details, ali prilično sam siguran da je ovako nekako išao tok događaja. Ti događaji i ti postupci likova ne vode nikuda, ne čine nikakvu priču, samo služe potrebama zapleta. "Kako ćemo da vratimo Jacka i Kate i ostale na ostrvo - recimo da Locke dođe da ih pozove i onda umre, i onda kad ga odnesu na ostvru on opet bude živ ali je u stvari neko drugi wooooah, TV gold, job done, idemo sad jedan circle jerk na brzinu da čestitamo jedni drugima." Budalaština.

 

Kakve veze ima Juliette sa ovom pričom, ja ne znam. Ona je samo jedan od likova koji su na silu utrpali u zaplet tamo negde od treće (?) sezone da bi mogli da nastave sa flashback mehanizmom, dakle flogging a dead horse. Nisu znali šta da rade sa ostrvom a da im potraje još 4-5 sezona, pa su prosto krenuli da uvode nove likove i da se nadaju da će nas boleti dupe i za njihove emotional backstory flešove! Hello, Nicky & Paolo!

 

Verovaćeš mi na reč da se "remek delo od pisanja i pripovedanja" :puke: najbolje vidi kad gledaš onako kako su autori zamislili da se originalno gleda, jednom nedeljno pa onda čekanje od godinu dana, pa sve ukrug. Oni nisu pisali scenario onako kako si ga ti gledao. Oni su ga pisali od jutra do sutra, nasumično, bez ikakvog šireg plana koji se tebi bingeru sad priviđa. Kad gledaš redom, imaš vremena da razmisliš o svemu što su ti nabacili i što ti nude kao deo neke šire priče koja će jednom, navodno, biti ispričana. Npr. pomisliš da cela sezona drkanja onog dugmeta i hatcha ima nekog značaja za narativ, da je deo nečega kompleksnijeg od protozapleta pod imenom "Čudna sranja se dešavaju and stuff". Naravno da ne bude ništa od toga. Naravno da je kao objašnjenje za sve ponuđena idiotska bajkica o večnoj borbi Dobra i Zla i zagrobnom životu u kom se svi eto "nađu na kraju", kao da to nešto znači! Kao da to daje smisao šestogodišnjem haosu i prodavanju muda za bubrege! Pu!

Link to comment

Uh, odakle krenuti  :D


 

Nisi pažljivo gledao, to je jedino objašnjenje jer ne bi tvrdio da tada gledamo Man In Black u obliku Loka because reasons nego bi znao da tada gledamo Man In Black u obliku Loka jer je Man In Black sve četiri sezone tražio rupu u lupu da bi dohakao Džejkobu. Da podsetim: prvo se Crni dim ukazao Loku, pa se Crni dim ukazao Eku, pa je Eko imao susret sa svojim lažnim bratom, pa se lažni Lok posredno preko onog sa obrvama ukazao pravom Loku. Sećaš se da ga je naterao jer imaju svega par minuta pre sledećeg blica? Stoga sve vreme Man of Science logikom traži način da razjebe Džejkobov sistem. I sve vreme ponavlja Eku i Loku "Don't mix coincidence with faith". Da nije možda trebalo da mu stave neonku sa natpisom i strelicom iznad glave?

 

Stoga, svih pet sezona je na nožu između slučajnosti i koncepta i gle čuda, tako se serija i završila. 

 

Kada je tempo gledanja i pisanja u pitanju, naravno da ima iskakanja, naravno da ima improvizacije i naravno da ja ne mogu da znam šta je Lindeloffu i onom drugombilo u glavi pre nego što su seli za astal. Ali verovaćeš mi na reč - bole me brige jer ja sudim o zaokruženom delu koje je prezentovano publici. Dal su slučajno napravili ono sve ili su natezali okolnosti na vodenicu svog koncepta, savršeno mi je svejedno. Kao što vidiš, eto i ovde dihotomije slučajnost vs koncept. I više sam nego oduševljen time. 

 

Prihvatam da jedine slabe tačke leže u finišu pete sezne kada se pojavljuje ono pleme koje poznaje Džejkoba i privodi Džeka i ekipu i gde ima nekih radikalnih momenata (palo je oživljavanje nekoga) koji suštinski i nisu bili značajni. Eto, to jedino vidim kao ponovni krug bez potrebe. 

 

Link to comment

beli medved se pojavio možda slučajno, a možda je voltov strip bio znak sa neba šta će se desiti. ja verujem u drugu opciju.

 

isto tako su desmond i locke vodili polemiku da li je desmond spletom okolnosti oslao svetlosni zrak loku ili je tako bilo suđeno. 

 

inače, beli medvedi na ostrvu su pojašnjeni u epizodi gde gledamo dharmu iznutra kad alvar hanzo pripreti nekome da će ga poslati (parafraziram) "da čisti medveđa govna kod one budale koja radi glupe eksperimente", 

Link to comment

Nisi pažljivo gledao, to je jedino objašnjenje jer ne bi tvrdio da tada gledamo Man In Black u obliku Loka because reasons nego bi znao da tada gledamo Man In Black u obliku Loka jer je Man In Black sve četiri sezone tražio rupu u lupu da bi dohakao Džejkobu. Da podsetim: prvo se Crni dim ukazao Loku, pa se Crni dim ukazao Eku, pa je Eko imao susret sa svojim lažnim bratom, pa se lažni Lok posredno preko onog sa obrvama ukazao pravom Loku. Sećaš se da ga je naterao jer imaju svega par minuta pre sledećeg blica? Stoga sve vreme Man of Science logikom traži način da razjebe Džejkobov sistem. I sve vreme ponavlja Eku i Loku "Don't mix coincidence with faith". Da nije možda trebalo da mu stave neonku sa natpisom i strelicom iznad glave?

Ne mora strelica, može samo jedno objašnjenje - zašto MIB predstavlja science a Jacob predstavlja faith, odakle ti to? Obojica su manipulisali vernikom Lokom, a citat ti je pogrešan - suprotnost coincidence je fate a ne faith! Jednostavno, science-faith dualizam je potpuno bačen u bunar kad su odlučili da sve misterije ostrva reše magičnim superbićima Crne odnosno Bele boje. To što ti fanovski pokušavaš da u taj patetični underlying sukob učitaš nauku i veru, to nema veze s mozgom.

 

Ali verovaćeš mi na reč - bole me brige jer ja sudim o zaokruženom delu koje je prezentovano publici. Dal su slučajno napravili ono sve ili su natezali okolnosti na vodenicu svog koncepta, savršeno mi je svejedno. Kao što vidiš, eto i ovde dihotomije slučajnost vs koncept. I više sam nego oduševljen time.

Opet učitavaš :D Kakva crna dihotomija slučajnost-koncept, gde si ti to gledao? Osim možda u onom gornjem citatu, koji je kao što sam objasnio, 100% promašen.

 

beli medved se pojavio možda slučajno, a možda je voltov strip bio znak sa neba šta će se desiti. ja verujem u drugu opciju.

 

inače, beli medvedi na ostrvu su pojašnjeni u epizodi gde gledamo dharmu iznutra kad alvar hanzo pripreti nekome da će ga poslati (parafraziram) "da čisti medveđa govna kod one budale koja radi glupe eksperimente",

To pojašnjenje samo pojašnjava koliko su tebi niski kriterijumi kad je Lost u pitanju :( Za skoro sve pojave na ostrvu tako možeš da kažeš "Ma to eksperimentišu neki čobani, budale". Nažalost, to tim pojavama ne daje smisao. To ne opravdava višegodišnje nabacivanje raznoraznih čudesa da nam prođe vreme. Kad 90% stvari koje staviš na papir predstavljaju samo filler, to nije dobar scenario nego pita od govana.

 

Na stranu to koliko je glup taj navodno bazični zaplet o tome kako hiljadama godina dobri besmrtnik čuva svet od zlog besmrtnika - čak i ako je to ono što hoćeš, da praviš fantaziju o borbi dobra i zla, to mora da se predstavi mnogo bolje. Mora neko da kaže nešto o tome šta koji kurac svetluca iz onih pećina u ostrvu, i šta to pravi od ljudi. Mora neko da nam objasni what's at stake, šta će se to strašno desiti ako MIB napusti ostrvo. Mora da se pokaže šta su koji moj radili te dve hiljade godina ako je za oslobođenje bila dovoljna najobičnija bait & switch manipulacija da neko izbode nožem jednog od dva natprirodna bića (zašto to nisu uradili ranije?) Moraju da nas nateraju da nam bude makar malo stalo do ta dva bića, a ne da gledamo 6 godina preživele iz avionske nesreće da bi na kraju ceo njihov angžman bio predstavljen kao potpuno bespredmentan jer su svi oni samo pawns u Jacob/MIB šahovskoj partiji.

 

Sve to (i još štošta) su minimalni zahtevi da bi priča bila makar pristojna, da se izbegne totalni raspad sistema i masovno razočaranje. Lost ne ispunjava apsolutno ništa od toga.

Link to comment

 

a citat ti je pogrešan - suprotnost coincidence je fate a ne faith! 

 

Tako je. Pomešao sam pojmove. Trebalo je Fate. Ali gde je Fate, tu je i Faith.  Gde je predestinirani konceept, tu je i vera u isti. 

 

Kakva crna dihotomija slučajnost-koncept, gde si ti to gledao? Osim možda u onom gornjem citatu, koji je kao što sam objasnio, 100% promašen.

 

Gledao sam u svih pet sezona, pa i u tom citatu koji si mi korigovao pa sad još više podržava moju tezu.

 

Resto...

 

Jebiga, očito da su tvoji kriterijumi dosta visoki. Kad budeš našao seriju po tvojim kriterijumima spektakularnu, molim te da mi proslediš preporuku jer će biti nešto najbolje što sam ikad gledao. 

Link to comment

 

Jebiga, očito da su tvoji kriterijumi dosta visoki. Kad budeš našao seriju po tvojim kriterijumima spektakularnu, molim te da mi proslediš preporuku jer će biti nešto najbolje što sam ikad gledao. 

 

:(

Link to comment

nije ni to pabircenje nepotrebnih motiva u seriji toliko problem koliko je posezanje a neizlazenje na kraj sa apsurdom. lindelof pokazuje da je istina van mogucnosti ljudske spoznaje, makar trenutno tj na ovom stupnju razvoja nauke, stavljajuci time akcenat na covjeka vjere ali u perspektivi imajuci optimizam za covjeka nauke, ali raspletom nam ukazuje da je istina, ishod svega i ostale picke materine, ipak tacno onakva kakvom je zamisljamo tj do kakve apstrahujemo. kraj losta je los tacno onoliko koliko je lindelof manje vjest od stanislava lema u solarisu. a to je bas mnogo.

Link to comment

:(

 

Jbt ti prigovaraš piscima, a mrzi te jedan post da iskucaš...

 

Štrajk scenarista su epizode u kavezima. Sasvim solidno fenomenalne.

 

nije ni to pabircenje nepotrebnih motiva u seriji toliko problem koliko je posezanje a neizlazenje na kraj sa apsurdom. lindelof pokazuje da je istina van mogucnosti ljudske spoznaje, makar trenutno tj na ovom stupnju razvoja nauke, stavljajuci time akcenat na covjeka vjere ali u perspektivi imajuci optimizam za covjeka nauke, ali raspletom nam ukazuje da je istina, ishod svega i ostale picke materine, ipak tacno onakva kakvom je zamisljamo tj do kakve apstrahujemo. kraj losta je los tacno onoliko koliko je lindelof manje vjest od stanislava lema u solarisu. a to je bas mnogo.

 

Pa dobro, ovo je legitimna kritika i evo po prvi put razumem šta konkretno nekome nedostaje u finalu. Ali meni stvarno ne smeta ni na nivou zaključka ni na nivou spisalačke izvedbe.  

Link to comment

Pa dobro, ovo je legitimna kritika i evo po prvi put razumem šta konkretno nekome nedostaje u finalu. Ali meni stvarno ne smeta ni na nivou zaključka ni na nivou spisalačke izvedbe.  

to je zato sto nikako nisi pravi ljubitelj, vec vikend-ratnik.

nemam drugo objasnjenje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...