Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Just now, steins said:

Odbijanje poklona se unas jako loše kotira. Nešto izmedju nepoštovanja™ i alavosti - komentari obično idu u rasponu od, "ne valja mu/joj moja kafa/čokolada/parfem" štagod, do - "traži još/pare". 

Ja sam u nekoliko puta jedva živu glavu izvukao od domaćina™ koji su mi po terenima poklanjali rakiju i vino. Čak sam napravio početničku grešku izjavljujući da ne pijem - to je tek dupla nevolja :D

na sve to - medju pacijentima postoji taj shizofreni stav koji se jako lepo vidi u postu od Nezvanove - mito, korupcija, lekari ovakvi, tehničari onakvi - al ja ipak dajem poklone. 

 

Pa se ti tu sad snadji. 

 

Steins, snadjite se, sta da ti/vam kazem. Tesko mi je da prihvatim tezu da ne moze da se odbije poklon, pa se eto uzme, a posle se konzumira. Opet kazem ponavljam, ako navodno ne mozete da odbijete poklon, donirajte ga. Izlozite kutiju sa poklonima u hodniku zdravstvenog centra, sa ovolikim natpisom "Ovde ce prviremeno zavrsiti svi vasi pokloni medicinskom osoblju, pre nego sto budu donirani u humanitarne svrhe. Mi, zdravstveni radnici, radimo za platu". Evo, probajte, pa ispitajte reakciju. 

 

Odbijanje poklona se u nas jako lose tretira zato sto medicinari nisu svojim postupanjem poslali jedinstvenu poruku sta je jedina normalna interakcija izmedju njih i pacijenata. 

 

Prihvatanje poklona za medicinske radnike ne ide medicinskim radnicima na stetu - naprotiv - i to je sva mudrost. 


Dalje, percepcija korupcije u zdravstvu je ogromna. To ne znaci da je stvarna korupcija na nivou percepcije - nije - ali ponasanje medicinskog osoblja koje, navodno, ne moze da odbije poklon, takodje ne pomaze. Za pacijente je vrlo tanka linija izmedju podmazivanja (cascavanja) i mita, narocito ako znas da neces doci samo jednom kod odredjenog medicinara, bila to sestra na spratu bolnice, bio to ginekolog koji ti odrzava trudnocu.  

 

I na kraju, uzasava me stav lekara o nekakvom specijalnom karakteru njihove profesije, kukanje na nedostatak postovanja i na nipodastavanje doktora u drustvu uz cuvenu krilaticu nekada se znalo da je lekarova ne preispituje, dakle letenje u visine sa jedne strane, uz istovremeno spustanje na toliko nizak nivo da se uzima baksis (istina, ne u novcu) i da se to pravda, pazi sad, nemogucnoscu da se odupru pacijentima. I jednako mi je neverovatna tvrdnja da zdravstvni radnik ne moze da se odupre pritisku pacijenta, imajjuci u vidu nejednak odnos moci izmedju medicinskog radnika i pacijenta koji proistice iz same sustine profesije medicinskih radnika.

Link to comment
8 minutes ago, Anonymous said:

 

Ja ne znam da kod nas postoji krivično delo davanja mita, za primanje znam.

Postoji i potpuno je normalno da postoji. Kao što je potpuno u redu da zaprećena kazna za davanje mita bude niža nego za primanje mita, dakle drugu stranu u transakciji. Ipak je primalac mita u moćnijoj poziciji i najčešće diktira uslove, uz činjenicu da je to osoba kojoj su poverena neka ovlašćenja u ime svih nas, dakle javni je službenik.

 

Poenta sankcionisanja davanja mita je to što se time nastoji da se izbegne zaslužena kazna za nedopušteno ponašanje. Na primer, daš mito policajcu da ti oprosti što si u zoni škole vozio 55km/h.  ili da se dobije nešto što ne bi moglo da se dobije na legalan način.  Na primer, tako što podmitiš policajca (i instruktora) na vozačkom ispitu, iako si prekršio brdo pravila u vožnji. 

 

 

U zdravstvu je malo komplikovanije prepoznati mito. Ali načelno, ako daš pare da se popneš na listi čekanja, jebiga to je mito, ma šta mi mislili (ili radili) u stvarnom životu. Ako ti anesteziolog da hint da treba da častiš™ da bi dobio anesteziju, to definitivno nije mito, jer je njegov posao da ti da anesteziju, to ti pripada, na to imaš pravo, dakle uskraćuje ti pravo ako mu ne daš novac. To je onda iznuda. Pojednostavljeno. 

 

 

Edited by pacey defender
Link to comment

OK, nisam znao. Stalno mi je u glavi ono ludilo da prostitutke kažnjavaju, a one koje plaćaju njihove usluge ne. Moguće je da se i to promenilo, nisam pravnik.

Link to comment
12 minutes ago, Anonymous said:

OK, nisam znao. Stalno mi je u glavi ono ludilo da prostitutke kažnjavaju, a one koje plaćaju njihove usluge ne. Moguće je da se i to promenilo, nisam pravnik.

Upravo je obrnuto u nekim zemljama gde je prostitucija dekriminalizovana, poput Svedske: kaznjaju se oni koji koriste usluge. Meni bas i nije najjasnije sta je time sve dobijeno onda, ti smes da prodas svoju delatnost ali se kupac kaznjava. Jedino ako se ciljalo na to da ljudi..odustanu..od zelje za tom delatnoscu, sto mi je naivno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Decriminalizing_sex_work

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
Just now, Anonymous said:

OK, nisam znao. Stalno mi je u glavi ono ludilo da prostitutke kažnjavaju, a one koje plaćaju njihove usluge ne. Moguće je da se i to promenilo, nisam pravnik.

Da, to jeste preovlađujuća praksa, naročito u Beogradu, tako kaže jedno istraživanje. Pričamo sada o prekršajnom kažnjavanju. 

 

https://www.womenngo.org.rs/images/publikacije-nasilje/U_ime_muskog_naroda_PDF.pdf

Strana 102 za sažetke istraživanja. 

 

 

Link to comment
Just now, I*m with the pilots said:

Upravo je obrnuto u nekim zemljama gde je prostitucija dekriminalizovana, poput Svedske: kaznjaju se oni koji koriste usluge. Meni bas i nije najjasnije sta je time sve dobijeno onda, ti smes da prodas svoju delatnost ali se kupac kaznjava. Jedino ako se ciljalo na to da ljudi..odustanu..od zelje za tom delatnoscu, sto mi je naivno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Decriminalizing_sex_work

U istraživanju koje sam naveo u prethodnom postu se vidi socijalna struktura korisnika i pružalaca/pružateljki usluga prostitucije u Srbiji, na uzorku onih situacija kada je došlo do prekršajnih osuđujućih presuda.  Na tom se uzorku vidi da se niko ko pruža usluge ne bavi time zato što nema pametnija posla. Cilj dekriminalizacije prostitucije (na strani ponude) bi trebalo da bude to da se ne sankcionišu iznuđeni životni "izbori".

 

To hoće li se kazniti korisnik je onda druga priča.

Link to comment
6 minutes ago, pacey defender said:

U istraživanju koje sam naveo u prethodnom postu se vidi socijalna struktura korisnika i pružalaca/pružateljki usluga prostitucije u Srbiji, na uzorku onih situacija kada je došlo do prekršajnih osuđujućih presuda.  Na tom se uzorku vidi da se niko ko pruža usluge ne bavi time zato što nema pametnija posla. Cilj dekriminalizacije prostitucije (na strani ponude) bi trebalo da bude to da se ne sankcionišu iznuđeni životni "izbori".

 

To hoće li se kazniti korisnik je onda druga priča.

 

Znam, ali na konkretnom primeru Svedske (edit: citam sad i Francuske) ispadne da su onda ljudi u toj delatnosti ponovo u jako losem polozaju; jer oni nastavljaju sa tim, samo na drugom mestu, daleko od svih vrsta zastite.

 

Quote

Sweden

Sweden partially decriminalized sex work in 1999 with the passing of an abolitionist law. While selling sex is legal, buying sex is not. Since the implementation of the law, supporters of this approach have claimed the number of prostitutes has decreased. However, this may just be a result of the increased police surveillance, as many sex workers are leaving the streets and turning instead to other spaces, including the internet.[22]

Pye Jakobsson, a spokeswoman for the Rose Alliance and a representation for sex workers, believes that this reduction in numbers may not necessarily mean less prostitution. Jakobsson claims that "you can't talk about protecting sex workers as well as saying the law is good, because it's driving prostitution and trafficking underground, which reduces social services' access to victims."

The Swedish example is often cited as a form of partial criminalization, rather than decriminalization, since the purchasing of sex remains a crime. Both the Swedish government and sex workers agree that this model has increased stigma against sex workers. However, the Swedish government views this as a positive outcome, arguing that sending a message about sex work is more important.

Sex workers have reported a number of human rights violations as a direct result of these laws, including the deportation of sex workers, increased evictions, increased vulnerability to homelessness, and high rates of discrimination from authorities. This partial-decriminalization has also led to sex workers being used as witnesses by the police in cases that they did not want to be a part of.[22] In addition, because police oftentimes use used condoms as evidence in these cases, condom use has gone down among Swedish sex workers and customers.[22]

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Početna pozicija u Švedskoj bila je da je bavljenje prostitucijom kažnjivo, sada to nije .Ovo što navodiš su analize kojima nemam nameru da kontriram jer deluju kredibilno i sistematično, dakle sve ono što ja ne mogu da ponudim. Ali inituitivno pretpostavljam da je za prostitutku koja se tim poslom nevoljno bavi, bolje da joj ne preti kazna nego da joj preti. 

Link to comment
 
Ja ne znam da kod nas postoji krivično delo davanja mita, za primanje znam.


Postoji.

Ali načelno, ako daš pare da se popneš na listi čekanja, jebiga to je mito, ma šta mi mislili (ili radili) u stvarnom životu. Ako ti anesteziolog da hint da treba da častiš[emoji769] da bi dobio anesteziju, to definitivno nije mito, jer je njegov posao da ti da anesteziju, to ti pripada, na to imaš pravo, dakle uskraćuje ti pravo ako mu ne daš novac. To je onda iznuda. Pojednostavljeno.


Nije iznuda već baš krivično delo primanja mita, 367/2 KZ, kažnjivo sa 2 do 8 godina zatvora.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

ok, vaspitani ili kako god redovno nose poklone cak i za banalne stvari, kamoli za operacije ili nesto slicno.  no, sta sad da rade oni koji ne nose poklone? kako oni treba da se osecaju kad je maltene istaknut cenovnik? istina nije bas razjasnjen do kraja. znaci legitimno ce se sedeti u cekaonicama sa kesama iz kojih viri ferero rocher i kafa, ili sta se vec nosi....mogu samo da zamislim to odmeravanje ko je sta doneo. jer sad vise ne mora da se krije.

Link to comment
14 minutes ago, Tribun_Populi said:

 


Postoji.

 

 

 

Da shvatam, ali onda je problem u praksi, znam za slučajeve kad su sumnjivim likovima nameštali obeležene novčanice, pa ih posle hapsili, ali nikad nisam čuo za slučaj da je neko namestio traženje mita, pa da su posle hapsili onog ko ga je dao.

Link to comment

A jbg, nije samo to. Lepa je poruka poslata svima, ono, legalizovana je sitna korupcija u zdravstvu, pazite da se neko ne pozabavi krupnom sad.

Krivično delo primanja mita je široko postavljeno, postoji ako neko službeno lice u državnom organu ili odgovorno lice u javnoj ustanovi neposredno ili posredno zahteva ili primi poklon ili obećanje poklona ili kakvu drugu korist za sebe ili drugog da bi preduzelo radnju koju ne bi smelo preduzeti, ne preduzme radnju koju bi moralo preduzeti (2 do 12 godina zatvora), preduzme radnju koju bi moralo preduzeti ili ne preduzme radnju koju ne bi smelo preduzeti (2 do 8 godina zatvora) ili ako posle preduzimanja ili ne preduzimanja gore opisane radnje zatraži ili primi poklon (3 meseca do 3 godine). E sad to krivično delo ne postoj za doktora ako vrednost toga poklona ne prelazi oko 2.500 dinara trenutno. Drugim rečima, dragi doktori, može Džoni Voker, ne može Čivas. Jbg, mislite na standard građana.

A meni u pritvoru dreždi policajac zbog kafanskog ručka od 2.000 dinara.

Nije to lepo.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...