Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Priča mi drugarica da su i sestre i lekari u BG potpuno popizdeli i da se masovno daju otkazi i odlazi u privatne klinike. Kod nje na klinici kaže da im je pola sestara podavalo otkaze, otprilike problem da održe nivo rada. Zaključak da za par godina državne klinike postaju mesto isključivo za jako siromašne, a sistem privatnih klinika će da izdominira.

misljenja sam da se to posve smisleno radi. nazalost.

Link to comment

Priča mi drugarica da su i sestre i lekari koji su zaposleni za stalno potpuno popizdeli i da se masovno daju otkazi i odlazi u Nemačku, a oni na određeno ili preko omladinske odlaze u privatluk. Kod nje na klinici kaže da im je pola sestara podavalo otkaze, otprilike problem da održe nivo rada. Zaključak da za par godina državne klinike postaju mesto isključivo za jako siromašne, a sistem privatnih klinika će da izdominira.

Ispravio činjenično stanje

Link to comment

postoje i dalje institucije u kojima se rade neke stvari koje se ne rade kod privatnika

 

recimo, TEE ultrazvuk srca moš' da platiš kol'ko 'oćeš, ali završiti kod privatnika nećeš

a to je ''samo'' snimanje, nije čak ni intervencija

 

kvaka je da kod mnogih intervencija stvari mogu da krenu po zlu, čak i ako je to mogućnost od 0,1 %, ona se ipak ne sme zanemariti

e onda na raspolaganju mora da budu kojekakvi resursi, a ne verujem da će mnoge privatne klinike uskoro imati takve resurse

Link to comment

Mislim da je tako diljem zemlje. Drugar, specijalista u Kragujevcu, je počeo da radi na privatnoj klinici jer su mu fino skresali platu i uzeli bonuse, i sad razmišlja da skroz pređe kod privatnika jer u državnoj službi ima posla preko glave a para nikad manje. Usput, naravno, uči i nemački. Uostalom, šta očekivati od sistema u kojem na kraju meseca administracija, ubačena preko partijskih veza, zarađuje više od doktora i to se više čak i ne krije.

Link to comment

Pri tome očekuje nas velika "rupa" u smislu nedostatka specijalizacije za kadrove. Smena generacija koje neće biti...

 

 

...shit has hit the fan...

Link to comment

i opet moram da navedem drugačije iskustvo, ne znam da li se to odnosi na sve grane, ali eto

 

veoma sam se prijatno iznenadila kada sam videla dosta mladih lekara na neurologiji (klinički centar) a i na kbc dedinje

 

naročito na ultrazvuku sam videla neke super mlade lekare, ali ne kao specijalizante već kao ordinirajuće lekare koji podučavaju neke specijalizante koji su mi izgledali stariji od njih (čini mi se da su bili iz srpske)

 

i elem, taj jedan specijalizant, stariji, krenuo da mi nešto kao traži po srcu, al nume ništa da nađe

onda prišla ta mlada, mlada doktorka, preuzela ona divajs i sve našla spika

Link to comment

Uostalom, šta očekivati od sistema u kojem na kraju meseca administracija, ubačena preko partijskih veza, zarađuje više od doktora i to se više čak i ne krije.

Kao neko ko radi u administraciji našeg zdravstva tvrdim da ako se poštuju koeficijenti ( a sad se državna revirorska institucija  razmilela svuda, pa se jako poštuju) niko u administraciji, ne može da ima platu veću od zdravstvenih radnika. Ja imam fakultet i ako se poredim sa doktorom koji nema specijalizaciju imam oko 8 hiljada manju platu.

Tako je i sa srednjom školom. 

Koeficijenti nižeg nemedicinskog kadra su poseban skandal i sramota jer daju plate ispod minimalne zagarantovane plate, pa im se isplaćuje razlika.

Link to comment

Sve je to tačno. Ako se poštuju koeficijenti i ako se ne isplaćuje stalna stimulacija i izmišljeni prekovremeni. Što su doduše sporadični slučajevi, ali nije da ih nema.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ahaha, prekovremeni rad u administraciji. 

To u životu nisam imala iako sam ovde zaposlena skoro 16 godina. Čula sam da se u pojedinim zdravstvenim ustanovama radilo svašta, ali kod mene tako nešto nije. Ako neko i ima stimulaciju, to je izuzetno i nije više od 10% 1 mesec.

Link to comment

Ahaha, prekovremeni rad u administraciji. 

To u životu nisam imala iako sam ovde zaposlena skoro 16 godina. Čula sam da se u pojedinim zdravstvenim ustanovama radilo svašta, ali kod mene tako nešto nije. Ako neko i ima stimulaciju, to je izuzetno i nije više od 10% 1 mesec.

 

Da ne ulazim u rl, verovatno radiš u nekoj maloj ustanovi.

Link to comment

Na šta konkretno misliš kada napišeš "isplaćuje razlika"?

 

Pošto im je skidanjem plata uredbom ili čime već zarada pala na ispod 25000, država im dodaje koliko im fali do 25000.

Presipanje iz šupljeg u prazno.

Link to comment

Kao neko ko radi u administraciji našeg zdravstva tvrdim da ako se poštuju koeficijenti ( a sad se državna revirorska institucija  razmilela svuda, pa se jako poštuju) niko u administraciji, ne može da ima platu veću od zdravstvenih radnika. Ja imam fakultet i ako se poredim sa doktorom koji nema specijalizaciju imam oko 8 hiljada manju platu.

Tako je i sa srednjom školom. 

Koeficijenti nižeg nemedicinskog kadra su poseban skandal i sramota jer daju plate ispod minimalne zagarantovane plate, pa im se isplaćuje razlika.

Čisto sumnjam da se doktori bune na one koji rade 16 godina u administraciji. Sličnu priču sam čuo od ljudi koji rade u drugim državnim preduzećima "od velike važnosti", a mahom su u pitanju inženjeri i stručan kadar: plata i bonusi skresani, na teren ideš kad god i gde god je neophodno i dobijaš (znatno) manje od onih koje nikad nisi video u firmi ili koji sa neadekvatnom spremom imaju sve moguće beneficije. Ekipa na vlasti još živi u devedesetim, kada si teško mogao da izađeš iz zemlje i morao da radiš za 50 maraka kakvi god da su uslovi: obzirom da se za neke grane otvorilo tržište u celoj Evropi, biće zanimljivo videti ko će za deset godina ovde operisati ili graditi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...