Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ovo nije za temu o srpskom zdravstvu, ako postoji tema o povrsnosti i aroganciji novinara, naivnosti i povrsnosti citalaca, prebacite ga tamo
Zgrozen sam.
Apsolutno se slazem, no kako to kod nas vec biva ovo nije ni prvi, plasim se ni poslednji slucaj gde cemo laike gledati kako daju strucna misljenja iz bilo koje oblasti koja se pomene.Mada pretpostavljam da onog koji je na VMA napisao u dijagnozama da je levi bubreg odstranjen i to tako saopstio pacijentu, sad vec sigurno mnogo boli glava,mislim trebala bi.
Link to comment
Zgrozen sam. Ovo nije za temu o srpskom zdravstvu, ako postoji tema o povrsnosti i aroganciji novinara, naivnosti i povrsnosti citalaca, prebacite ga tamo. Ako ne postoji, mozda bi neko iskusniji i recitiji trebalo da je otvori.
Da...Evo da prenesem šta sam o ovoj temi napisao na fb92, čisto da dodam još par informacija tvojoj analizi:Meni je prosto neverovatna lakoća kojom se u javnosti prihvata mogućnost da je prilikom HITNE operacije abdominalne aorte neko uspeo da izvadi bubreg, pred x ljudi, i zatim uradi nešto sa njim što bi mu donelo novac.Ovakav scenario nije nemoguć, ali da bi se on ostvario mora se poklopiti toliko mnogo stvari da ga čini praktično nemogućim: od umešnosti hirurga da pored saniranja abdominalne aorte, koja je jedna od najzahtevnijih hitnih (dakle ne elektivnih već hitnih!) operacija za koju je, koliko ja znam, neophodno 4 hirurga da bi se operacija obavila korektno, uspe da izvadi bubreg koji nije njegova specijalnost (aortom se bave vaskularni hirurzi, bubrezima urolozi), preko dogovora sa pomenuta 3 hirurga pride, anesteziologom, anestetičarima i instrumentarima, pa sve do činjenice da će naći osobu kojoj će taj bubreg, a za koji se i ne zna kakve je funkcije, odgovarati - da bi neko primio neki organ mora da ima visoku podudarnost HLA antigena a što je ponekada teško čak i među najbližim rođacima...Onaj ko bi ovime rizikovao svoju karijeru bi morao da bude ekstremno, ali EKSTREMNO glup i/ili lud.Naravno ovo nije dovoljno da se odbace optužbe, ovo je čisto akademska rasprava, i ovaj slučaj mora da se razreši na način koji će ostaviti što manje negativnih posledica jer ono što me takođe frapira je činjenica da je slučaj istog momenta završio na televiziji kao da su svi postojeći mehanizmi iscrpljeni, a iz vesti se saznaje da je čovek nakon što su mu rekli da nema levi bubreg (dakle čak mu nisu dali ni hard evidence da bubrega nema) preskočio i zdravstvo (u smislu dalje i detaljnije dijagnostike) i policiju i sudstvo i odmah krenuo u direktan medijski obračun sa čovekom koji mu je, ni manje ni više - spasio život.
Link to comment

el moze neko da kaze neshto suvislo otom bubregu???jel moze da se vidi odsustvo istog, makar na ultrazvuku? evo ja sam videla razne svoje sitne delove juche na ultrazvuku, pa sve neshto verujem da je lako, samo ako postoji dovoljno interesovanje? :unsure:evo sad jedan reche da je samo hirurg nadlezan & kvalifikovan da ustanovi postojanje 1 bubrega, a nefrolog ne nikako!i sad ce iz nekog razloga postati mnogo vazno da BASH svako kaze sta misli, dok taj bubreg ne padne polako u zaborav. ko 1M dolara sirotog miladina, potpuno ista tehnologija <_<

Edited by thermal bug
Link to comment

Koliko sam ja razumeo, ukoliko je oštećen dotur krvi tom bubregu, moguće je da je bubreg "umreo" kao posledica komplikacije samog zahvata (što se ne tretira kao greška tog lekara), a u tom slučaju se ne bi video na tim nalazima. Mislim da je lekarka na VMA i rekla "ne vidi se bubreg", a ne "nedostaje vam bubreg".

Link to comment
Koliko sam ja razumeo, ukoliko je oštećen dotur krvi tom bubregu, moguće je da je bubreg "umreo" kao posledica komplikacije samog zahvata (što se ne tretira kao greška tog lekara), a u tom slučaju se ne bi video na tim nalazima. Mislim da je lekarka na VMA i rekla "ne vidi se bubreg", a ne "nedostaje vam bubreg".
ma jasno. i shtagod, kolko do sutra popodne nece vishe ni biti vazno dal je umreo ili nije, zabava je pochela. ko je nadlezan, ko je laik, ko ce koga da tuzi i koji ce glasnik biti ubiven... <_<neka neko pregleda choveka nekom tehnikom i zavrshi tu prichu. al ne moze tako kod nas, nije zabavno...
Link to comment

Pa taj tip, pacijent, je i zatražio od ministra svemirskog zdravstva da se formira kao komisija i utvrdi šta je činjenično stanje. Koliko razumem burnu reakciju raznih lekara, taj lekarski kadar je takođe uzrok ovakve reakcije pacijenata - toliko puta je bilo došlo do nemara, zloupotrebe, nestručnih intervencija, igre gluvih telefona i ostalog, da ne verujem da bilo ko u Srbiji odlazi kod lekara na neku intervenciju sa potpunim poverenjem.Mada, ne zna se ko je ovde bio brzopletiji - NVO koji "ne vidi se bubreg" tumači odmah kao "izvađen bubreg" bez da uradi second check, B92 koji to objavljuje takođe bez ikakve dodatne provere, ili ministar koji odmah podiže optužnice zbog objave te "vesti" i stava maltene da se o takvim slučajevima ne priča u javnosti, nego samo sa policijom. Triggerhappy narod, šta ćeš.

Link to comment
Mada, ne zna se ko je ovde bio brzopletiji - NVO koji "ne vidi se bubreg" tumači odmah kao "izvađen bubreg" bez da uradi second check, B92 koji to objavljuje takođe bez ikakve dodatne provere, ili ministar koji odmah podiže optužnice zbog objave te "vesti" i stava maltene da se o takvim slučajevima ne priča u javnosti, nego samo sa policijom. Triggerhappy narod, šta ćeš.
i lekari, od kojih ni jedan da kaze jednostavno - nisam mu izvadio bubreg. tachka. nosite se, slikajte se, crknite, nisaam i tachka!ovako svi ostavljaju prazno mesto za zamishljeni bubreg, kao da stvarno nisu sigurni di se zaturio. mislim, il su ga izvadili ili nisu, binarno takoreci <_<(a ministar je genije, dovoljno je da progovori, i da odma sve izgleda sumnjivije za red velichine ^_^) Edited by thermal bug
Link to comment

Izgleda da je jako teško utvrditi da li čovek ima ili nema bubreg. Ali najbolji su mi ovi koji komentarišu kako se čovek digao na onog koji mu je život spasao. Ja mislila da su lekari sami odabrali taj posao i da su plaćeni za to, ali izgleda da oni ustvari čine usluge u zamenu za zahvalnost. Ova priča o bubregu ustvari može da zaključi celu temu - kakav užasni haos.

Link to comment
Izgleda da je jako teško utvrditi da li čovek ima ili nema bubreg. Ali najbolji su mi ovi koji komentarišu kako se čovek digao na onog koji mu je život spasao. Ja mislila da su lekari sami odabrali taj posao i da su plaćeni za to, ali izgleda da oni ustvari čine usluge u zamenu za zahvalnost. Ova priča o bubregu ustvari može da zaključi celu temu - kakav užasni haos.
Uopšte nije reč o lekaru već o čoveku koji je na jedno "ne vidi vam se bubreg" ni manje ni više nego ODMA' preko televizije optužio čoveka koji mu je spasio život da mu je tom prilikom ukrao bubreg.Inače skener (CT) prikazuje morfologiju bubrega a scintigrafija funkciju bubrega tako da ako isti ne funkcioniše iz bilo kog razloga neće se prikazati na scintigrafiji s' tim da od kvaliteta scintigrafa i snimka zavisi hoće li se uopšte videti bilo kakva morfologija (koja može da ukaže da tu nečega uopšte ima) ili neće.
Link to comment

Da ti je lekar, ili bilo ko drugi spasao život drugu bi priču pričala. Ali ljudi izgleda sve moraju sami da prođu da bi neke stvari shvatili.edit - uleteo komunista, obraćam se evi. A srdjann sve lepo objašnjava na ovoj temi, ali džaba kad naš narod voli senzaciju i zaveru.

Edited by Hartmann
Link to comment
Koliko sam ja razumeo, ukoliko je oštećen dotur krvi tom bubregu, moguće je da je bubreg "umreo" kao posledica komplikacije samog zahvata (što se ne tretira kao greška tog lekara), a u tom slučaju se ne bi video na tim nalazima. Mislim da je lekarka na VMA i rekla "ne vidi se bubreg", a ne "nedostaje vam bubreg".
Da, ovde je jedna vrlo vazna poenta oko koje sam mogao da dovedem do zabune. Ako je ovom momku bubreg otkazao zbog operacije, to se stvarno nigde ne smatra greskom lekara koji ga je operisao i tolerise se. Znam da mnogima ovde zvuci jezivo i da ce odmah da se potegne fraza o belim medvedima, ali pokusacu da objasnim, pogotovo sto smo sada saznali kako su tada stvari zapravo tekle.Dakle, ovaj momak je vec dosao sa teskim krvarenjem, a bubreg je osetljiv na nedostatak krvi. Znaci, patio je vec pre operacije. Jos, pri ovakvim operacijama je neophodno na neko vreme prekinuti dotok krvi do bubrega i creva. Ponovo kazem da nagadjam, to je moglo da ga dotuce, ali lekar jednostavno nije imao izbora. Od ovoga moram da se ogradim, ali lekarka sa VMA je, prema onome sto u vesti pise, silno doprinela ovom sranju. Prema vesti, upravo je ona prva rekla da bubrega nema, a morala je da zna da ultrazvuk i scintigrafija nisu ni blizu dovoljnog dokaza za tako ozbiljne optuzbe, ili u najmanju ruku nije dovoljno dobro objasnila momku da mu bubreg ne radi, a ne da ga nema. Najveca glupost je sto je izgleda pomesala rez za vadjenje bubrega sa slicnim, ali silno razlicitim rezom za operaciju grudne i trbusne aorte. Ponovo sam previse hrabar u zakljucivanju, ali postoje nagovestaji u vesti o tome. Citam cak na B92 blogu lekare koji kazu da se aorta operise kroz uzduzni rez nasred stomaka, a onaj stvarno lici na rez za vadjenje bubrega. Netacno. Grudna i trbusna aorta se stvarno operisu kroz rez kakav ima onaj decko. Istina, u delu njenog papira koji je prikazan na B92 se vidi da je napisala samo ''ne prikazuje se'', a mladi lider na B92 kome je ovo izgledalo kao super sansa bi morao sto puta, pred kamerama i u udarnom terminu kao Bart Simpson da pise ''ne prikazuje se nije =ne postoji''.Naravno, njen doprinos je nemerljiv sa doprinosom gospodje koja je odmah izasla na TV sa nac. frekvencijom i izgovorila "UKRADEN'', i sa doprinosom novinara B92, urednika, i koga se tu vec sve pita pre nego sto se krene sa ovako agresivnom pricom. Ej, prica je bila u rubrici ''organizovani kriminal''! Nadam se da sam vam bar donekle docarao glupost i alavost na ''uspeh'' ove mladoliderske vrste.Problem sa bubregom je sto se posto ostane bez krvi smanji i izmeni tako da ga je na ultrazvuku jako tesko prepoznati, ali MSCT koji su najavili bi trebalo da identifikuje njegove ostatke. Tada cemo imati koliko-toliko cvrste dokaze i stvarno cemo moci da ozbiljno pricamo, a ja stavljam pare na to da ce ga naci. Isto kao sto stavljam pare da to ''zajebali smo i ispali glupi, zli, prepotentni'' nece biti ni blizu tako dugo i visoko vest na B92. Medju ljudima u Srbiji ce ovaj covek ostati kasapin koji trguje organima, i koliko god se ovde kratko pamti, uvek ce biti ''cek, cek, ti bese onaj sto si vadio i prodavao bubrege?'', a sigurno ne''onaj koga su na pravdi boga onako strasno razvlacili na nacionalnoj frekvenciji''. Zbog ovoga bi moralo jaaako, jako da ih boli, jer trenutno ne mogu da smislim nacin na koji bi mogli da isprave stetu koju su napravili i pacijentu i lekaru. A mislim da ce ih uglavnom boleti dupe, i da su novinari u Srbiji SADA daleko zasticeniji od ''najzasticenijih'' lekara.Ipak, velika greska i ministra i jos nekih lekara koji su se umesali u pricu je sto se nisu fokusirali na objasnjavanje porekla zabune, i ponavljali to jednostavno i po sto puta, nego su pustili svojim sujetama da divljaju i zasipaju ljude viskom informacija.
lekari, od kojih ni jedan da kaze jednostavno - nisam mu izvadio bubreg.
Covek je upravo to rekao dok je bio u vestima. Mada, kao sto sam vec napisao, od silnog suma ta sustina je ostala nekako neprimecena. Edited by Patrick Cullen
Link to comment

Nije li logicno da lekar kaze pacijentu nesto kao bilo je nuzno i da vam se odstrani bubreg, takav je zivot i nesto tome slicno? A ne da se covek iznenadi neprijatno posle par godina.Ne moze organ tek tako, sam od sebe nestati.

Link to comment

Da su ga izvadili morali bi to da mu kazu. Ali je hirurg koji ga je operisao rekao da mu bubreg nije izvadjen. Naravno, ne moze da nestane, ali moze da prestane da radi i dugo nakon operacije. To moze da bude neizbezna posledica operacije, njegovog oboljenja krvnih sudova, ali, i ovo je jako vazno a nisam gore napisao, i da nema nikakve veze sa tim. Osim sto ne radi, tada je i tako izmenjen da se metodima primenjenim na VMA (scintigrafija i UZ) ne vidi.U redu, cekamo rezultate osetljivijeg metoda, ali mi se cini da oni nece dobiti ni 1 % paznje koje je dobila originalna vest.

Edited by Patrick Cullen
Link to comment
Uopšte nije reč o lekaru već o čoveku koji je na jedno "ne vidi vam se bubreg" ni manje ni više nego ODMA' preko televizije optužio čoveka koji mu je spasio život da mu je tom prilikom ukrao bubreg.Inače skener (CT) prikazuje morfologiju bubrega a scintigrafija funkciju bubrega tako da ako isti ne funkcioniše iz bilo kog razloga neće se prikazati na scintigrafiji s' tim da od kvaliteta scintigrafa i snimka zavisi hoće li se uopšte videti bilo kakva morfologija (koja može da ukaže da tu nečega uopšte ima) ili neće.
Srđane, jedan čovek može da bude i ovakav i onakav i to ne treba da bude problem, nije se sam snimao kamerom i puštao na B92 niti pisao članke u novinama. Problem je, evo da pretpostavimo da je reč o nekom histeričnom čoveku, što je njegovo histerisanje u roku od odmah neprovereno prihvaćeno od strane medija. Nikom izgleda nije palo da mu urade jedan ultrazvuk, pa da onda snime prilog. I sad cela zemlja histeriše. A ti isti doktori umesto da kažu "ne, nije se desilo, neka dođe na proveru i neka snime kamere" pričaju stvari tipa nezahvalnik jedan (?!), iz čega su sigurno neki zaključili da umesto da bude zahvalan što su mu život spasili, on se žali što su mu uzeli bubreg. Mene strašno nervira kad ispada da je čovek sam kriv, on je verovatno bolestan, možda i neobrazovan, i tako je shvatio ono što mu je lekarka rekla, i naravno pao u histeriju. A nek i nije bolestan i neobrazovan i uplašen za sebe, evo nek bude da je on neki nezahvalni sebičnjak željan eksponiranja u medijima. Opet nema opravdanja da se stvari objave bez i najmanje provere stanja bbrega, intervjua sa lekarkom koja ga je pregledala i doktorom koji ga je operisao, i nema opravdanja za histerične izjave lekara koji diskutuju tipa da li neko treba da im bude zahvalan ili ne, umesto da jasno i glasno kažu da taj bubreg nije izvađen ili da ga nisu izvadili oni. Drugo, na šta je ličio taj pregled? Doktorka mu kaže da mu se ne vidi bubreg, i ne objasni mu šta može da bude razlog? Nego samo tako, nema ti levog bubrega, ajde sad jebi se (samo molim te nemoj da mi pričaš kako sigurno nije imala vremena da objašnjava jer sto ljudi čeka pred ordinacijom, išla sam i ja kod lekara i često završavala sa informacijama kakve je pantalonice sestra kupila, gde i za koje pare, pošto se više o tome pričalo na pregledu nego što se doktorka interesovala za to što sam tu).Poenta je da za ovakav haos i rasulo ne može biti kriv jedan čovek, stvar je sistemska. a for the records, ja sam uvek i zahvalna lekaru na dobrom tretmanu, ali to nije neka obaveza koja treba da se nameće pacijentu, jer nas niko ne plaća da budemo zahvalni. Naprotiv, mi plaćamo lekaru za uslugu koja nam treba. Uostalom, verovatno je čovek i bio zahvalan dok nije saznao da su mu uzeli bubreg (tako su mu to izgleda prezentovali na pomenutom pregledu) a onda je pobesneo. Ali to su samo emocije jednog čoveka koje su potpuno nebitne za ovu priču. Bitno je valjda jedino da se ustanovi šta se tu desilo, i drugo zašto je bilo moguće da se slučaj eksponira na ovaj način.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...