Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

F. Sobotka je prosto tragican u sopstvenom u uverenju da je neko bitan, igrac koji pliva i pokriva i levo i desno. Jako pretenciozan karakter, kome se kula od karata svo vreme nemilosrdno rusi dok on takvu situaciju ne moze da resi.Uzeo je u naramak vise drva nego sto moze da ponese i ta njegovu tragicnost ne samo da od njega ne cini neku figuru za saosecanje, nego me ostavlja potpuno ravnodusnim

Edited by ultra plasticni
Link to comment

F. Sobotka je prosto tragican u sopstvenom u uverenju da je neko bitan, igrac koji pliva i pokriva i levo i desno. Jako pretenciozan karakter, kome se kula od karata svo vreme nemilosrdno rusi dok on takvu situaciju ne moze da resi.Uzeo je u naramak vise drva nego sto moze da ponese i ta njegovu tragicnost ne samo da od njega ne cini neku figuru za saosecanje, nego me ostavlja potpuno ravnodusnim

 

Isto razmisljamo, potpuno.

Link to comment

pa vi ste promasili fudbal, zapravo. nije frenk sobotka predstavljen kao neki muljator koji hoce da dodje do koristi i koji se kurci bez razloga. njegov motiv ulaska u pricu sa svercom je od pocetka jasno predstavljen kao nesto na sta je primoran da bi skupio pare za lobiranje politicara da bi progurao pricu od koje direktno zavisi egzistencija ljudi na dokovima. takodje, i njegovo zapostavljanje zigija i greska sto je uveo nikija u taj svet su sasvim solidno obradjeni, samo ne vidim sto bi to znacilo da je njegov karakter manje tragican. a u krajnjoj liniji, poruka "we used to build shit in this country" je poruka te propadajuce srednje klase, a ne frenka sobotke koji je usao u neke kriminalne dilove i tu se zajebao, pa se pravda za svoje akcije. u startu nije ni bilo ispravno da se tu gradi stambeni blok umesto prosirenja luckih kapaciteta, ali su pare pobedile. mislim da je to bar bila prilicno jasna poruka.

Link to comment

Očigledno da ljudi čitaju lik Sobotke u zavisnosti od svojih ideoloških odrednica, nekom je muljator koji je pokušao da igra sa velikim igračima (iz nekih sebičnih razloga, na kraju krajevaI) i onda je (zasluženo) dobio preko pičke, šta hoče jebeni lučki radnik u takvoj igranci, i tim ljudima nije tragičan, ja ga vidim na način na koji ga je opisao Joe D. 

Dozvoljeno je čitati na svoj način, ali i ta čitanja treba da istrpe kritiku. 

Edited by James Marshall
Link to comment

Nisam vidio u tvom postu, rekao sam "neki" u smislu "može da se gleda i tako". A jedini koji smara ovdje si ti, pošto prvo tražiš da ti objašnjavamo svoje stavove, na koje nam osporavaš pravo (eto nama je Sobotka tragičar a tebi nije, dozvoli da nama bude), pa kad ti ljudi nešto odgovore ti uzvratiš "ma neću da pričam sa vama". Idi vrati se u treći osnovne gdje se tako razgovara. 

Link to comment

Znaci ako mislim malo drugacije onda te smaram i osporavam ti pravo na suprotno misljenje. Sta mislis, koliko je to paranoicno na skali od 1 do 10? Bio sam pristojan sve vreme, ne znam koji ti je?

Edited by IndridCold
Link to comment

EDIT: I u stvari sam mislio na tebe, mislio sam da si se meni obratio sa tim "ideoloskim vidjenjem" i onim "jebeni lucki radnici", a ni u jednom trenutku nisam potcenjivao te ljude. Ako nisi mislio na mene, onda izvini.

Link to comment

Cela serija je kriticka sociologija. Od uvodne scene kada sede na stepenicama "this is america, man", preko "we used to build shit in this country", pa preko "juking the stats", pa do "the bigger the lie, the more they believe" 

Zato ne treba da cudi pogibija glavnog lika :(

Edited by pacey defender
Link to comment

pa vi ste promasili fudbal, zapravo. nije frenk sobotka predstavljen kao neki muljator koji hoce da dodje do koristi i koji se kurci bez razloga. njegov motiv ulaska u pricu sa svercom je od pocetka jasno predstavljen kao nesto na sta je primoran da bi skupio pare za lobiranje politicara da bi progurao pricu od koje direktno zavisi egzistencija ljudi na dokovima. takodje, i njegovo zapostavljanje zigija i greska sto je uveo nikija u taj svet su sasvim solidno obradjeni, samo ne vidim sto bi to znacilo da je njegov karakter manje tragican. a u krajnjoj liniji, poruka "we used to build shit in this country" je poruka te propadajuce srednje klase, a ne frenka sobotke koji je usao u neke kriminalne dilove i tu se zajebao, pa se pravda za svoje akcije. u startu nije ni bilo ispravno da se tu gradi stambeni blok umesto prosirenja luckih kapaciteta, ali su pare pobedile. mislim da je to bar bila prilicno jasna poruka.

 

Znaci, ti hoces da kazes da je on usao u celu pricu iskljucivo iz altruistickih pobuda? Moguce da si u pravu i onda cela stvar dobija drugacije osvetljenje, ali onda meni neke stvari nisu jasne.

 

@pacey

Vidim da vecina vas i posmatra stvari pretezno iz socioloske perspektive dok mene uvek uglavnom interesuje psiholoski aspekt likova. Mozda otud ovi mali nesporazumi.

Link to comment

Meni je Soborkara u stvari olicenje nemogucnosti izlaza iz situacije. On nije idealisticki drkadzija koji nesto nije uklopiv sa svetom zbog toga sto odbija da se savije. Naprotiv, on je spreman da se savije i slozi kako vreme zahteva, ali stvar je u tome da on uopste ne moze da odigra dobru ruku bez obzira na bilo sta. Zato i vide izvestaj iz (valjda) amsterdamske luke gde su proto-roboti vec krenuli da rade njihov posao.Oni su mrtvi zato sto ih je svet sahranio i sve sto se potrude nema nikakvu sansu da uspe,

Meni je zato Frenkara car jer sve to shvata ali pokusava da zajebe svet. Ludji mi je njegov pokusaj nego Stringerov, a Stringer Bel je sam za sebe vredan doktorata.

Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...