Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

JM, ako nije problem, hteo bih da te pitam sta po tvom misljenju cini tragicnog junaka ili tragicnu pricu? Vidis, imam malu nedoumicu u vezi sa tragicarskim statusom Frenka Sobotke. Hocu reci, nije bas da je svako ko zeli dobro a radi glupo/zlo i na kraju biva kaznjen dostojan da se nazove tragicnim junakom, potrebno je tu jos nesto.

 

Recimo, to moze da bude spoznaja da si sam kriv i da si sve vreme bio kriv, sto dovodi do duboke dusevne patnje. Diandjelo, za razliku od Sobotke, to uvidja. (Seti se scene gde govori o tome kako je doziveo Ficdzeraldovu knjigu). Ili kad kaze policajcima da nije dovoljno ucinio za Volasa i da je to "on him".

 

S druge strane, najdublja Sobotkina replika je sta? "We used to build shit in this country" (Nakon sto shvati da je gotov i da mu je porodica razrusena.) Znaci, opet prebacivanje krivice na nekog drugog, u ovom slucaju na drustvo. Zato su mi njih dvojica neuporedivi.

Link to comment

S druge strane, najdublja Sobotkina replika je sta? "We used to build shit in this country" (Nakon sto shvati da je gotov i da mu je porodica razrusena.) Znaci, opet prebacivanje krivice na nekog drugog, u ovom slucaju na drustvo. 

to mu i dodje osnovna ideja serije. 

Link to comment

to mu i dodje osnovna ideja serije. 

 

Ne verujem. U to se ne uklapaju ni Diandjelova spoznaja o krivici ni poneke scene iz Sobotkinih razgovora sa sinom (gde sin aludira na to da Frenk nikad nije bio tu za njega kad je trebalo da ga saslusa), kao ni razgovori sa bratom (Nikijevim ocem). Zapravo bih bio vrlo razocaran da je to poenta.

Edited by IndridCold
Link to comment

Pa dobro, to što mu je bratić krele a sin idiot, i to što im možda ne želiš dobro iz sveg srca, pa se ne vežeš kao za Simbu, ne znači da nije dobro odrađeno, fora je i da te nerviraju, jebeš likove prema kojima nemaš niti jednu emociju. Ima ljudi idiota uvijek. E da, i Di je isto tragična ličnost. Ali Frenk, ok, pa i nek je kriv, to i jeste kvaka, što su njemu namjere dobre, ali kako ono ide, "put u pakao..." Zato i jeste tragičan, da je samo glup i pokvaren, ne bi tu bilo nikakve priče i velike tragičnosti.

Jako dobro je uradjena scena sa Efige, Efige i Sobotkinim patosom. Ne znam da l sam ikada saosecao sa nekim likom kao tada.
Link to comment

Ne verujem. U to se ne uklapaju ni Diandjelova spoznaja o krivici ni poneke scene iz Sobotkinih razgovora sa sinom (gde sin aludira na to da Frenk nikad nije bio tu za njega kad je trebalo da ga saslusa), kao ni razgovori sa bratom (Nikijevim ocem). Zapravo bih bio vrlo razocaran da je to poenta.

pa onda se spremi da budes razocaran, sta da ti kazem. 

Edited by Joe D
Link to comment

pa onda se spremi da budes razocaran, sta da ti kazem. 

 

Ogranicimo se na drugu sezonu. Zasto mislis da je to poenta ako je autor nedvosmisleno na vise mesta osudio Sobotku? Jos jedan odlican primer je scena kada se Sobotka dere na Nikija jer nije cuvao Zigija, a ovaj mu odgovara (i odgovor je potpuno na mestu): "Ti si mu otac". Umesto da prvo sebe zapita sta je uradio da to spreci, on trazi odgovorne za sudbinu rodjenog sina u drugim ljudima. To je vazan detalj da se razume kakva je on osoba.

Link to comment

Carski je i kad kelerman ubije onog diler pa on vaskrsne i postane patolog

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

meni jos carskije kada vic ubije kellermana

 

 

Jako dobro je uradjena scena sa Efige, Efige i Sobotkinim patosom. Ne znam da l sam ikada saosecao sa nekim likom kao tada.

 

najbolja scena u seriji

Link to comment

Jos kad biste mogli da napisete nesto duze od onelinera... Nije poenta u tome sto vam se svidja nego zasto vam se svidja. (Ne samo konkretno ta scena, vec i lik Frenka Sobotke.)

Edited by IndridCold
Link to comment

Ogranicimo se na drugu sezonu. Zasto mislis da je to poenta ako je autor nedvosmisleno na vise mesta osudio Sobotku? Jos jedan odlican primer je scena kada se Sobotka dere na Nikija jer nije cuvao Zigija, a ovaj mu odgovara (i odgovor je potpuno na mestu): "Ti si mu otac". Umesto da prvo sebe zapita sta je uradio da to spreci, on trazi odgovorne za sudbinu rodjenog sina u drugim ljudima. To je vazan detalj da se razume kakva je on osoba.

pa ne mozes da se ogranicis na sezonu, wire nije takva serija. niti je studija karaktera. to je serija o krimalnom okruzenju i korumpiranosti drustva na svim nivoima, i svaka pojedinacna tragedija izlazi iz toga i nagovestava bezizlaznost celokupne situacije.

Link to comment

pa ne mozes da se ogranicis na sezonu, wire nije takva serija. niti je studija karaktera. to je serija o krimalnom okruzenju i korumpiranosti drustva na svim nivoima, i svaka pojedinacna tragedija izlazi iz toga i nagovestava bezizlaznost celokupne situacije.

 

Da, tragedije proizilaze uglavnom iz okruzenja, ali ne samo iz okruzenja. Postoji vrlo dobar razlog zasto ostali lucki radnici nisu doziveli da im sin postane ubica i da budu baceni u okean prerezanog grkljana, nego se to desilo bas Frenku Sobotki. Stvar je malo slozenija od toga, makar ja to tako citam.

Edited by IndridCold
Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...