Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

to si sad izmislio. ili je neka internet mitologija tipa prva kolakola je bila zelena

u najgorem slučaju su možda negde jednom koristili tu foru jer u skučenom/zatvorenom prostoru nisu mogli da neprimećeno koriste fotoaparat, ali sve preko toga bi bila sprdnja.

 

:fantom:

Bubbles was based on another real-life Baltimorean who went by the moniker “Possum” (his real name remains unknown to the public). A heroin addict who had a drug sentence dropped in exchange for turning over criminals at $50 to $100 a head, Possum had a photographic memory and, like Bubbles, used hats to mark potential criminal targets to surveilling police. According to retired detective Ed Parker, Possum "worked for everybodyFBI, DEA, city narcotics, homicide." Simon chronicled Possum’s double life in a 1992 article for The Baltimore Sun, which doubled as an obituary; Possum died from AIDS shortly after being interviewed.

Link to comment

ne, samo mislim da serija ima dosta tih sitnih gluposti pogotovo na početku u prvoj sezoni kada su verovatno ušli u celu priču sa manjim ambicijama, pa su možda samo otaljavali neke stvari u pisanju.

 

@3opge

Edited by omiljeni
Link to comment

 

Bubbles was based on another real-life Baltimorean who went by the moniker “Possum” (his real name remains unknown to the public). A heroin addict who had a drug sentence dropped in exchange for turning over criminals at $50 to $100 a head, Possum had a photographic memory and, like Bubbles, used hats to mark potential criminal targets to surveilling police. According to retired detective Ed Parker, Possum "worked for everybody—FBI, DEA, city narcotics, homicide." Simon chronicled Possum’s double life in a 1992 article for The Baltimore Sun, which doubled as an obituary; Possum died from AIDS shortly after being interviewed.

Link to comment

Jebiga sad realisticnost, ipak je to tv. Smetalo je meni stosta u sopranovima, bilo je tu praznog hoda,  agresivnog reklamiranja raznih robnih marki, ponavljanja... ali kad se zaokruze kao celina ipak jebu keve. I zica mi je odlicna, al sopranove vise volem.

Homisajd (no homo), mozda ne spada u vrh televizije ko ove dve , ali je takodje dobra, plus sam je gledao kao klinac pa mi je posebno draga.

LM, ko ne voli djuntu furija, dabogda ga pokupila murija. 

Link to comment

Cekajte, koja je fora sa meknaltijem. Na sredini 5 sezone sam. U vikipediji kazu da se pojavljuje u poslednjoj sceni.

 

Ja rekao zeni da je ubijen, htela glavu da mi otkine.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

mozebitno sam retard, ali nikad nisam uspjela da odgledam sopranove. dovoljno sam se u mladim godinama nagledala talijanske televizije da bih sad jos mogla da gledam karikirane talijane. sto je mnogo (zabara) mnogo je.

Link to comment

Cekajte, koja je fora sa meknaltijem. Na sredini 5 sezone sam. U vikipediji kazu da se pojavljuje u poslednjoj sceni.

 

Ja rekao zeni da je ubijen, htela glavu da mi otkine.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

flesbek..

Link to comment

Cekajte, koja je fora sa meknaltijem. Na sredini 5 sezone sam. U vikipediji kazu da se pojavljuje u poslednjoj sceni.

 

Ja rekao zeni da je ubijen, htela glavu da mi otkine.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Pokušao da osveti smrt Bunka Morelanda i skenjali ga :(

Link to comment

uh, bb je los, skolski primjer hajpa

vajer je socioloska studija u rijeci i slici, osim mozda u drugoj sezoni koja ima elemente klasicanog tragicarskog narativa (a opet funkcionise sjajno u okviru cjeline i omiljena mi je) i tu i tamo scena vecih od zivota

+100 na sve :)

Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...