Jump to content
IGNORED

Quizmaster fan club


Marvin (Paranoid Android)

Skočko na ramenu  

182 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Da se i ja zapljunem :rolleyes: Kad sam bio mali, pa i malo veći :lol: imao sam običaj da padnem u neki trans kad su ti kvizovi. Legnem na kauč i kako krenu pitanja, ja nekako sam od sebe krenem da ispaljujem odgovore. Kada znam, naravno. Ludilo je bilo kada je išao onaj kviz na RTS što je vodio kolega Bauer, krenu tako pitanja, ja ispaljujem odgovore i onda kad dođu reklame skapiram da me familija zblanuto gleda i onda krenu "prijavi se, uzmi im pare!" :D Normalno, nisam se prijavio nikada, svi ti reflektori, milijuni gledalaca itd. Jedini kviz na kome sam učestvovao beše telefonski, nešto što je 2001. išlo na RTS i uzeo 2000 din. Posle tri meseca stiže poštom novac. Kviz ukinuše.Mada, poprilično sam zarđao kad sam krenuo na studije, što se tiče opšte kulture barem, specijalizovao se za političku delatnost i sve s tim u vezi (koristilo za prijem u kojekakve školice koje traže test opšte informisanosti, pogodite, šta to beše u političkom sistemu Srbije INS :P ), ali me u zadnje vreme izvači Wikipedia uz koju često blejim. No, ne znam svi ti reflektori, napetost, vremensko ograničenje... Lepše je na kauču. ;)
Da, u pravu si kad pomenu Vikipediju, ona je zaista jedna riznica znanja, gde se uz aktivno uređivanje može čovek jako dobro izveštiti za učešće u kvizovima, em što prati aktuelne događaje, dorađuje se i razvija u kontinuitetu. To govorim ne iz razloga što sam jedan od osnivača i aktivni urednik srpske wikipedije (odnosno wikipedije na srpskom jeziku kako je ispravnije, jer nijedna wikipedija nije nacionalna pa ni engleska, jer su svi serveri stacionirani na Floridi, a i primenjuje se autorsko pravo i licence američkog prava), već što je Wikipedija jedan od primarnih ako ne i jedini izvor za sastavlajče pitanja u današnjim kvizovima (pogotovo engleska koja broji preko dva i po miliona članaka i gde apsolutno ne postoji nijedno pitanje ili pojam na koje se ne može naći odgovor). Iks puta se desilo, a i dobio sam potvrdu od sastavljača, recimo da je u kvizu Pitanja za šampiona neko pitanje ili oblast prepisano doslovno iz nekih mojih članaka ili spiskova koje sam ja napisao (na primer spisak pronalazača i izuma, spisak pseudonima poznatih ličnosti, spisak poznatih konja u istoriji, spisako poznatih pasa, atentatori i žrtve atentata, najprodavanije slike, spisak fobija, spisak nacionalnih epova, kao i neka pitanja iz rubrike Da li ste znali da... koju uređujem).
Link to comment
Oprosti ali ne mogu da se složim da je ovo teško i/ili bizarno pitanje. I nema veze da li sam letovao na Hvaru (a jesam) ili da sam iz Dalmacije (nisam, iz Srbije sam).Imam utisak da govoriš o tome da se za kvizove tzv. "jaki" igrači pripremaju tako da uče određen broj tema i pretpostavljaju fond pitanja? Ako je tako to je za mene razočarenje.Imao sam predstavu da su učesnici nadprosečni poznavaoci onoga što podrazumevamo kao opšte obrazovanje.Sećam se da mi je prijatelj koji je učestvovao u Đukelićevom kvizu o filmovima polovinom devedesetih pričao, sa ne malom dozom razočarenja, da su pojedini učesnici (recimo Ekić) dolazili nabildovani podacima bez realnog poznavanja filma i odgledanih filmova. Satisfakciju nam je predstavljalo to što je pobednik kviza bio iskreni poznavaoc filma.
Ne bih sa lično složio sa ovom konstatacijom u vezi Omera, jer poznajem ga i lično i više puta sam imao priliku da testiram njegov domašaj znanja i mogu reći da jako mali broj ljudi u Srbiji na tom nivou barata činjenicama i podacima na koja je on uspeo da mi da odgovor. Čak sam ga jedno kratko vreme zaintersovao za uređivanje članaka na sr. wikipediji gde je icrpno i do detalja napisao par članaka o određenim glumcima i rediteljima, tako da ne stoji konstatacija o njegovom površnom pamćenju i poznavanju nekih podataka vezanih za film. Edited by kvizoman
Link to comment

Evo još samo nešto u prilog tezi da se po kvizovima pitanja nameštaju takmičarima, iako ih, navodno, bira kompjuter. Reč je o "Milioneru" i 2005. godini, kada je još emitovan na TV BK.U Izjavi takmičara koju bi učesnik potpisivao pre snimanja, stajala je i sledeća odredba: "Jasno mi je da produkcioni tim Programa može da obavi razumno istraživanje moje ličnosti za potrebe Programa a to može da obuhvati prepisku sa prijateljima, porodicom i poslodavcima i ja nemam nikakvih primedbi u vezi sa takvim istraživanjem. Informacije koje se dobiju na takav način ostaće vlasništvo RTV BK Telecoma i neće se otkrivati drugim licima bez moje pismene saglasnosti."Pitam se kakvo to istraživanje može biti, ako ne čitanje SMS poruka preko "Mobtelove" mreže 063, koju je tada držao isti gazda. I zašto bi ikoga zanimala cenjena takmičareva prepiska i ličnost, ako ne da mu se po meri skroje pitanja na kojima će teško uzeti veću lovu... No, oni to predoče pre snimanja, takmičar potpiše, tako da sve na kraju ispadne pošteno i legalno. Inače, rado bih se odazvala na bilo koje forumsko kviz takmičenje... Poslednji put sam bila na FFBB pod bivšim nikom i dosta dobro prošla! cool.gif Jest' da sam sad izgubila kondiciju zbog slatkiša, ali uživala bih da pokušam! (naravno, reč je o kvizomanskoj kondiciji, i o slatkišu sa Bebeće teme :) )

Edited by LaRicca
Link to comment
Evo još samo nešto u prilog tezi da se po kvizovima pitanja nameštaju takmičarima, iako ih, navodno, bira kompjuter. Reč je o "Milioneru" i 2005. godini, kada je još emitovan na TV BK.U Izjavi takmičara koju bi učesnik potpisivao pre snimanja, stajala je i sledeća odredba: "Jasno mi je da produkcioni tim Programa može da obavi razumno istraživanje moje ličnosti za potrebe Programa a to može da obuhvati prepisku sa prijateljima, porodicom i poslodavcima i ja nemam nikakvih primedbi u vezi sa takvim istraživanjem. Informacije koje se dobiju na takav način ostaće vlasništvo RTV BK Telecoma i neće se otkrivati drugim licima bez moje pismene saglasnosti."Pitam se kakvo to istraživanje može biti, ako ne čitanje SMS poruka preko "Mobtelove" mreže 063, koju je tada držao isti gazda. I zašto bi ikoga zanimala cenjena takmičareva prepiska i ličnost, ako ne da mu se po meri skroje pitanja na kojima će teško uzeti veću lovu... No, oni to predoče pre snimanja, takmičar potpiše, tako da sve na kraju ispadne pošteno i legalno. Inače, rado bih se odazvala na bilo koje forumsko kviz takmičenje... Poslednji put sam bila na FFBB pod bivšim nikom i dosta dobro prošla! cool.gif Jest' da sam sad izgubila kondiciju zbog slatkiša, ali uživala bih da pokušam! (naravno, reč je o kvizomanskoj kondiciji, i o slatkišu sa Bebeće teme :) )
Pa ta glupa klauzula je ustvari doslovni prevod stranih licenci pod kojima se emituje većina ovdašnjih kvizova izuzev Slagalice i Visokog napona. Ista klauzula bila je sadržana i u izjavi koju sam potpisivao za kviz Najslabija karika. Ne verujem da su oni time špijunirali takmičare i koristili to pravo. Uz to stajala je rečenica kojom se organizatori kviza ograđuju od odgovornisti za slučaj da takmičarka za vreme snimanja kviza zatrudni. :lol: Doduše sve je moguće, obzirom da je snimanje samo jedne emisije karike znalo da traje i po pet sata, što je bilo jako iscrpljujuće za takmičare. Edited by kvizoman
Link to comment
Evo još samo nešto u prilog tezi da se po kvizovima pitanja nameštaju takmičarima, iako ih, navodno, bira kompjuter. Reč je o "Milioneru" i 2005. godini, kada je još emitovan na TV BK.U Izjavi takmičara koju bi učesnik potpisivao pre snimanja, stajala je i sledeća odredba: "Jasno mi je da produkcioni tim Programa može da obavi razumno istraživanje moje ličnosti za potrebe Programa a to može da obuhvati prepisku sa prijateljima, porodicom i poslodavcima i ja nemam nikakvih primedbi u vezi sa takvim istraživanjem. Informacije koje se dobiju na takav način ostaće vlasništvo RTV BK Telecoma i neće se otkrivati drugim licima bez moje pismene saglasnosti."Pitam se kakvo to istraživanje može biti, ako ne čitanje SMS poruka preko "Mobtelove" mreže 063, koju je tada držao isti gazda. I zašto bi ikoga zanimala cenjena takmičareva prepiska i ličnost, ako ne da mu se po meri skroje pitanja na kojima će teško uzeti veću lovu... No, oni to predoče pre snimanja, takmičar potpiše, tako da sve na kraju ispadne pošteno i legalno.
Hm.. nisam siguran kako bi citanje prepiski SMSova otkrilo nesto o znanju takmicara iz odredjenih oblasti.. Ili ja ne saljem dovoljno zanimljive poruke :unsure: Moguce da sam pogresno protumacio ono sto si zelela reci, u tom slucaju se izvinjavam... a svakako da podrzavam tezu da je vecina nasih kvizova bar u nekoj fazi imala taj element namestanja.
Link to comment
U Izjavi takmičara koju bi učesnik potpisivao pre snimanja, stajala je i sledeća odredba: "Jasno mi je da produkcioni tim Programa može da obavi razumno istraživanje moje ličnosti za potrebe Programa a to može da obuhvati prepisku sa prijateljima, porodicom i poslodavcima i ja nemam nikakvih primedbi u vezi sa takvim istraživanjem. Informacije koje se dobiju na takav način ostaće vlasništvo RTV BK Telecoma i neće se otkrivati drugim licima bez moje pismene saglasnosti."Pitam se kakvo to istraživanje može biti, ako ne čitanje SMS poruka preko "Mobtelove" mreže 063, koju je tada držao isti gazda. I zašto bi ikoga zanimala cenjena takmičareva prepiska i ličnost, ako ne da mu se po meri skroje pitanja na kojima će teško uzeti veću lovu... No, oni to predoče pre snimanja, takmičar potpiše, tako da sve na kraju ispadne pošteno i legalno.
Ako sam dobro razumeo tu odredbu, tu se misli na razgovor/prepisku/stagod produkcionog tima sa tvojim prijateljima/porodicom/kime-god. Verovatno da bi Zeka mogao da te zeza u programu
Link to comment
Uz to stajala je rečenica kojom se organizatori kviza ograđuju od odgovornisti za slučaj da takmičarka za vreme snimanja kviza zatrudni. :lol: Uh, znači to je garant od previše boravljenja po kvizovima... :lol: Ne znam da li su čitali i šta, samo, eto, ta odredba me navodila na različite misli... Pitam se koju bi drugu prepisku i kako mogli pratiti. No, sad nije ni bitno, proš'o voz! Televizije više nema, Mobtel je postao nešto drugo, gazda na putovanju... šteta, jer bili su vrlo korektni Branislavi (platiše)! :)
Link to comment
Ne bih sa lično složio sa ovom konstatacijom u vezi Omera, jer poznajem ga i lično i više puta sam imao priliku da testiram njegov domašaj znanja i mogu reći da jako mali broj ljudi u Srbiji na tom nivou barata činjenicama i podacima na koja je on uspeo da mi da odgovor. Čak sam ga jedno kratko vreme zaintersovao za uređivanje članaka na sr. wikipediji gde je icrpno i do detalja napisao par članaka o određenim glumcima i rediteljima, tako da ne stoji konstatacija o njegovom površnom pamćenju i poznavanju nekih podataka vezanih za film.
Uopšte mi nije bila namera da nipodaštavam Ekića i njegovo znanje. Uostalom on je jedan od retkih takmičara kojeg pamtim po imenu i liku...s obzirom da nisam pasionirani gledalac kvizova. Iako ga smatram kvalitetnim to ne znači da je znanje koje je pokazivao ( a u kvizu o filmu došao je do polufinala ili finala) rezultat iskrene posvećenosti filmu kao kategoriji. Ovaj podatak koji sam izneo je, pre svega, njegovo priznanje kako se spremao za taj kviz, što ne isključuje da određene stvari poznaje sasvim dobro. Činjenica da piše ili je pisao za Wikipediju ne znači mi ništa.btw...čovek koji je pobedio na pomenutom kvizu radio je tada kao recepcionar u nekom od beogradskih hotela. Znanje koje je pokazao bilo je toliko veliko tako da je odmah po završetku kviza, dobio posao u Kinoteci.
Link to comment
Milica, znanje i ledena lepota... A i slova dobro slaže. Lagano do polufinala :)
A meni je gledajuci danasnju slagalicu bas pala na pamet prica o zaverama sa ove teme. Prvo nam Milica rece da je bila nedavno u Trstu, pa je dobila broj 047, pa je dobila "zensku spojnicu", pa je u igri skocko iz prve pogodila tri na svom mestu da bi u ko zna zna od prvih 6 pitanja 5 bilo u vezi Italije, latinskog i sl...Pauletica se secam odavno, a ove godine je bio (malo je reci) odlican u Kviskoteci, ali ovo njegovo poslednje pisanije mi je bilo dovoljno da se razocaram u jos jednog idola iz detinjstva... http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tab...11/Default.aspxTeska i laka pitanja su ipak relativna kategorija. Za mene ne postoje teska sportska i laka pitanja iz mitologije dok je kod moje gospodze upravo obrnuto... Ovde se cesto pominje opsta kultura... Vidim da je ovde bilo dosta ucesnika kvizova i ne bih nikog da vredjam, ali su po meni ucesnici kvizova ljudi sa najvecim HD, a ne sa najvecim opstim znanjem. To sto ja znam da je Prodana nevesta od Smetane, a sto nemam pojma o cemu se tu radi, kojoj to epohi pripada niti da odzvizdim sekund i po iz tog dela ili sto je Lelejska Gora od Lalica, da li je Izrael proglasio nezavisnost `46 ili `47 i koji su glavni gradovi africkih drzava o kojim nemam pojma po meni vise podseca na Dastina Hofmana iz filma Rainman nego na osobu vrednu divljenja... Znam da sad malo podsecam na Batu Stojkovica iz "Varljivog leta" kad kaze da nije bitno gde je Cejlon i kad je Milutin dosao na vlast, nego je bitan marksizam, ali cesto sticem taj utisak gledajuci kvizove.
Link to comment
A meni je gledajuci danasnju slagalicu bas pala na pamet prica o zaverama sa ove teme. Prvo nam Milica rece da je bila nedavno u Trstu, pa je dobila broj 047, pa je dobila "zensku spojnicu", pa je u igri skocko iz prve pogodila tri na svom mestu da bi u ko zna zna od prvih 6 pitanja 5 bilo u vezi Italije, latinskog i sl...
Mislim da malo preteruješ. Ipak je na drugoj slagalici prijavila pogrešnu reč od osam slova, a na spojnicama je osvojila manje poena od protivnika. Imala je sreće sa brojem i skočkom, a na kraju je rešila vrlo očiglednu asocijaciju (Banat + Sterija = Vršac) koju je mogao da nabode i protivnik. Na "Ko zna zna" imala je i grešku kod pitanja o Vizantiji, a to što je bila u Trstu ne može joj pomoći da zna koja je biljka viola tricolor . Struktura pitanja više govori o nemaštovitosti sastavljača, koji otvori rečnik stranih reči i izraza, pa odatle uvek izvadi dva-tri pitanja. Pošto pretpostavljam da neće prokockati osamdesetak poena prednosti, videćemo je još šest-sedam puta. Edited by Quizmaster
Link to comment
Pauletica se secam odavno, a ove godine je bio (malo je reci) odlican u Kviskoteci, ali ovo njegovo poslednje pisanije mi je bilo dovoljno da se razocaram u jos jednog idola iz detinjstva... http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tab...11/Default.aspx
Ja sam sarađivao sa Robertom i u njegovom časopisu "Kviskoteka" išla mi je rubrika "Svijet anagrama" u dvadesetak nastavaka. Uredno mi je isplatio solidan honorar i nije bilo nikakvih problema. Što se tiče teksta iz "Slobodne Dalmacije", mislim da je svakako dobro uradio što se sklonio od bahatih srpskih turista i izbegao tuču, ali nije trebalo o tome da piše u kolumni, da podiže međunacionalnu tenziju zbog minornog incidenta. Zbog njegovog članka u očima mnogih čitalaca ispašće da su svi gosti iz Srbije takvi (iskreno, čudi me da se našlo i nekoliko ovakvih budala da provocira usred Dalmacije). Edited by Quizmaster
Link to comment

Malo sam precenio kvalitete Milice. Ne bi imala šta da traži protiv La Ricce, u dve partije razlika bi bila 50-100 poena. Ipak, prijatno je videti dobru takmičarku.

Edited by Quizmaster
Link to comment
što se tiče teksta iz "Slobodne Dalmacije", mislim da je svakako dobro uradio što se sklonio od bahatih srpskih turista i izbegao tuču, ali nije trebalo o tome da piše u kolumni, da podiže međunacionalnu tenziju zbog minornog incidenta. Zbog njegovog članka u očima mnogih čitalaca ispašće da su svi gosti iz Srbije takvi (iskreno, čudi me da se našlo i nekoliko ovakvih budala da provocira usred Dalmacije).
on/Ne znam zasto opravdavas Pauletica(?), tekst je ogavan i prava je mala oda najgorim stereotipima koje neki gaje spram susjedne nacije, jerbo, kakav ce to bit turist iz Srbije nego pripiti, bucni, neodgojeni i bahati djikan, right? Btw, zadrzavam pravo da mislim da su navodna dobacivanja inkriminiranih turista avidjeno plitko i falso lupetanje samog autora.Naime, Pauletic ima neslavnu proslost pisanja u jednom sovinistickom i huskackom glasilu pocetkom devedesetih, od koje se danas, pak, ogradjuje. Ako je netko meritoran da pise o ponasanju srpskih turista u HR - Pauletic to nije.off/Modovi, sorry zbog kolosalnog trola.
Link to comment
Ne znam zasto opravdavas Pauletica(?), tekst je ogavan i prava je mala oda najgorim stereotipima koje neki gaje spram susjedne nacije, jerbo, kakav ce to bit turist iz Srbije nego pripiti, bucni, neodgojeni i bahati djikan, right? Btw, zadrzavam pravo da mislim da su navodna dobacivanja inkriminiranih turista avidjeno plitko i falso lupetanje samog autora.Naime, Pauletic ima neslavnu proslost pisanja u jednom sovinistickom i huskackom glasilu pocetkom devedesetih, od koje se danas, pak, ogradjuje. Ako je netko meritoran da pise o ponasanju srpskih turista u HR - Pauletic to nije.
Ne opravdavam, mislim da mu je taj tekst promašaj. Ne mogu da verujem da bi izmislio tako nešto, a novinarsku prošlost nisam upućen da komentarišem. Moguće je da sam skroz pogrešno ocenio čoveka. Edited by Quizmaster
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...