Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

slabo se razumem u bankarske poslove. vidim da je problem u deviznoj klauzuli, promenljivoj kamatnoj stopi i kursa po kome se pravi dinarska protivvrednost.

 

da li je moguće da NBS odluči ili parlament ozakoni nešto od ovog:

 

- kredit u devizama - isplata u devizama - otplata u devizama

- kamata fiksirana

- kurs srednji u oba smera

 

mislim na buduće kredite.

Link to comment

- kredit u devizama - isplata u devizama - otplata u devizama

- kamata fiksirana

- kurs srednji u oba smera

 

mislim na buduće kredite.

-Plate su i dalje u dinarima tako da to ne bi resilo problem

-Fiksiranje kamate vodi ka visoj kamati (u mom slucaju fluktuacija kamate nije bila problem ne znam kakvo je iskustvo drugih)

-Ovo mi deluje kao izvodljiv

Link to comment

NIje problem fluktacija kamate (mislim, može i to da bude, ali ovde nije to), nego je problem značajna promena kursa švajcarca u odnsu na euro/dinar.

 

A plate su ovde u dinarima/evrima. Plus je još i dinar značajno pao u odnosu na evro.

 

To što Gepart predlaže ništa ne bi značilo. Kurs je ubio situaciju. Plus je svima problem pucanje balona i pad vrednosti stanova/nemogućnost prodaje. I bankama i ljudima koji plaćaju kredite.

Link to comment

Ima još jedna stvar - koliko razumem bankarska praksa je da se stambeni krediti obezbeđuju i hipotekom i administrativnom zabranom na platu. Ne znam kako je regulisana ova praksa, ali ako je takva postoji li mogućnost da se te dve stvari razvoje? Da banka može samo da drži hipoteku, i time snosi deo tržišnog rizika za pad cene nekretnine, a da kupac ima krajnju mogućnost da ostavi banci ključeve i izađe iz kredita?

 

Naravno, verujem da bi se banke zaštitile na neki način, npr većom kamatom/maržom. 

Link to comment

NIje problem fluktacija kamate (mislim, može i to da bude, ali ovde nije to), nego je problem značajna promena kursa švajcarca u odnsu na euro/dinar.

 

A plate su ovde u dinarima/evrima. Plus je još i dinar značajno pao u odnosu na evro.

 

To što Gepart predlaže ništa ne bi značilo. Kurs je ubio situaciju. Plus je svima problem pucanje balona i pad vrednosti stanova/nemogućnost prodaje. I bankama i ljudima koji plaćaju kredite.

ja u životu nisam i ne bih uzeo kredit sa promenljivom kamatom. ne znaš na šta će da izađe. i onaj spoljni i onaj bankin deo.

 

hoću da kažem: tražim kredit od 10000€ na 5 godina. daš mi u €, vraćam u €. kamata je tolika, ako mi ne odgovara tražim povoljnije.

 

zbog čega se kredit daje u dinarskoj protivvrednosti ako se vezuje za ?

Link to comment

Mislio sam da je jasnije koliko je NBS samostalna i tako to...

ebrd nema nikakve veze sa NBS. "umesali" su se samo na nivou ulaska u kampanju na strani banaka, i to zato sto imaju 25% vlasnistva u komercijalnoj banci. nije ebrd nikakav poseban faktor u ovoj prici.

Link to comment

Ocekivati od EBRD-a pomoc za pravicno resenje, mislim da je zaludjivanje.

zasto bi ebrd uopste pomagala u ovoj situaciji. bez namere da budem arogantan, menu se cini da ebrd mesas as nekom drugom institucijom.

Link to comment

ja u životu nisam i ne bih uzeo kredit sa promenljivom kamatom. ne znaš na šta će da izađe. i onaj spoljni i onaj bankin deo.

 

hoću da kažem: tražim kredit od 10000€ na 5 godina. daš mi u €, vraćam u €. kamata je tolika, ako mi ne odgovara tražim povoljnije.

 

zbog čega se kredit daje u dinarskoj protivvrednosti ako se vezuje za ?

promenljiva kamata (fiksna marza + referentna kamatna stopa) je najpostenije resenje za klijenta jer promenljivi deo govori o trosku zaduzivanja u datoj valuti. kad valuta jaca, referentna stopa najcesce pada i obrnuto.
Link to comment

ebrd nema nikakve veze sa NBS. "umesali" su se samo na nivou ulaska u kampanju na strani banaka, i to zato sto imaju 25% vlasnistva u komercijalnoj banci. nije ebrd nikakav poseban faktor u ovoj prici.

Jorgovanka je pre neki dan poručila da bi rešenje trebalo da se traži upravo u dogovoru sa njima, i eto njih juče.

To baca senku na kontrolnu ulogu NBS.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...