Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

???

О чему лупаш?

Објасни ми која је то банка давала кредите у домаћој валути?

 

Знам неколико финансијских стручњака који раде за добре паре у банкама.

Они и њихове колеге су узимале кредите у еврима, јер су им банке давале повољније камате, а плате су им ионако везане за евро.

Molim moderatore da upozore clana vathra da me ne vredja i da pokusa da diskutuje pristojno.

 

A kad vec treba da mu crtam: ako ne postoje krediti u valuti u kojoj mozes da podneses rizik, onda NE UZIMAS KREDIT. Nije tu relevantno da li postoji kredit u dinarima ili ne postoji.

Jel postoji kockarnica koja ne namesta igru u svoju korist? Naravno da ne. Da li to znaci da moras da se kockas?

Link to comment

Зупермене,

 

немам намеру да даље полемишем са тобом јер се уопште не разумеш у тематику већ само тролујеш тему.

Link to comment

pa niko nije ni rekao. to je vathra izveo iz 

 

Sreca pa su kredite indeksirane u stranim valutama uzimali sve finansijski strucnjaci koji se u to razumeju...

 

što ja čitam da je teško da je neko ko ne prati to tržište mogao znati da je švajcarac na istroijskom minimumu. da će jačati

Edited by Ravanelli
Link to comment

Taj sam pao sam se ubio pristup nije baš ljudski. Kao što radisa kaže nije bilo samo do niže kamatne stope nego i toga da možeš više da se zadužiš, tj. kupiš ono što ti odgovara/treba. Nisu ljudi uzimali kredite da bi nešto ućarili nego da reše jedno od bitnijih životnih pitanja. Mogućnost da se zadužiš još 5000 evra je dečija sobica, slabo se tu gleda švajcarac, evro, ovo, ono.

Rešenje vidim samo kroz zakon (država propiše) ili preko suda (udruženje ili pojedinac dobije tužbu za promenljivu kamatnu stopu). Ovo sa pojedinačnom nagodbom bojim se da bi teško išlo, jebe se banci za običnog čoveka. S obzirom kakva nam je država i sudstvo bojim se ishoda po dužnike. Ako je pravno moguće retroaktivno, napravi se obračun, vidi se koliko je banka zaradila na osnovu promene kamatne stope i to se odbije od duga. Za bilo koju promenu kamatne stope, nebitno koje valute.  Kurs - može da se rata vraća po kursu po kom je bio plasman (srednji-srednji, prodajni-prodajni), dok rizik promene kursa dele banka i klijent. Mađarsko rešenje mi izgleda kao populizam i favorizovanje dužnika u francima u odnose na druge.

Link to comment

+1

 

korisnik kredita i banka treba da podele rizik promene kursa. u sadašnjem odnosu kompletan rizik je prebačen na korisnika i time je narušen odnos ravnopravnosti, što je suprotno zakonu o obligacionim odnosima.

 

to je ono što država mora da obezbedi, poštovanje zakona. dakle, tačno je, svako treba da snosi posledice svojih loših poslovnih odluka. medjutim, ne treba klijenti da snose posledice loših odluka banaka (ako su se one zadužile u francima koje su potom plasirale) ili pak da preko njihove grbače banke ekstra profitiraju (ako su se zaduživale u evrima, a kredite indeksirale u francima).

 

tražiti bilo šta više ili manje od toga nije pošteno. spreman sam da platim svoju pogrešnu procenu ali trenutno plaćam mnogo više od toga.

Link to comment

Preneću par komentara koji sumiraju zašto mislim da je NBS, odnosno država, odgovorna za sadašnji status i zašto mislim da bi trebalo tužiti i banke i NBS:

 

 

NBS ovim tekstom jasno se stavlja na stranu banaka! Naime, kamatne stope i libor u CHF su pali svuda sem u Srbiji, cime je anuliran rast samog CHF. Pre7-8 godina, npr, na NKS od 3.9%, chf libor je bio oko 2.2% a marza banke oko 1.7%. Danas, NKS je ista ili je cak i veca, dok je chf libor -1.25 do - 0.5% (libor je u minusu!), te bi time NKS trebala da bude 0.45-1.2%, sto bi smanjilo anuitet 25-30%, cime bi rast CHF bio anuliran. Medjutim, NBS ne postuje zakone Srbije i ne kaznjava banke za povecanje marze koje su sada vece od 3.5% - 300% vece nego kada se uzeo kredit, vec sve koji se zale upucuje na pokretanje postupka pred redovnim sudom... Toliko o NBS i pravnoj drzavi!

 

 

NBS bi trebalo da zna da su banke u Srbiji povecavale kamatne stope na vec odobrene kredite u svajcerskim francima. To znaci da je kamatna stopa bila niza prilikom potisivanja ugovora o stambenom kreditum jer je u pitanju rizicniji kredit od onog u evrima, da bi nesto kasnije, od 2008 godine banke samoninicijativno podizale dogovorene kamatne stope. S obzirom da je ugovor o stambenom kreditu obligacioni ugovor izmedju dve strane: banke sa jedne i klijenta sa druge, banke su ovom kradjom prekrsile obligacioni ugovor i on je nistavan po obligacionom zakonu u Srbiji. Ovo se nije desavalo u Madjraskoj i Hrvtaskoj. To znaci da su ugovori o stambenim kreditima nistavni. Pored toha banke nisu imale tu kolicinu svajcerskih franaka kada su davali ove kredite vec su oni samo indeksirani u svajcerskim francima (ovo je dokazao premijer Madjarske Orban i time srusio sve kredite ovog tipa). Pored toga banke su prekrisle i zakon time sto su davale kredite mo jednom kursu a naplacivale rate (aniuitete) po mnogo visem kursu a po zakonu banke ne smeju da uzimaju profit kod stambenih kredita na osnovu razlike u prdajnom i kupovnom kursu. To sve su argumenti za Vladu I NBS ako zaista zele da preduzmu nesto. Gradjani su pokradeni vise nego u Hrvatskoj i Madjarskoj.

Edited by Tale
Link to comment

oprostite što upadam usred diskusije. da li na neki način možete da odredite trenutak kada je kredit u švajcarcima postao nepovoljniji u odnosu na one u evrima? odnosno, do kog momenta ste razmišljali po principu "ok, mesečna rata nam je i dalje niža nego da smo se zadužili u eurima"? 

 

srećno!

Link to comment

Juce pricao sa covekom (bivsim direktorom jedne banke te je verovatno zato bio "opusteniji" u razgovoru).

On mi kaze da nema sanse da da se sve svali na banke, a drzava nema finansijske snage.Po njemu ovo u Hrvatskoj je marketing nema sanse...

Po onome sto on cuje, najbolje sto se moze dobiti je prebacivanje u evre i to rata da se poveca 20-30% pre ovog zadnjeg big-banga.

Jbga ja se najezim od same price sa nekim ko je u toj situaciji...

Link to comment

korisnik kredita i banka treba da podele rizik promene kursa. u sadašnjem odnosu kompletan rizik je prebačen na korisnika i time je narušen odnos ravnopravnosti, što je suprotno zakonu o obligacionim odnosima.

 

Не морају. А и није по уговору.

Промена курса се донекле компензује са Либором, али су се банке држале Либора само док им је одговарало. Сада је Либор негативан.

Edited by vathra
Link to comment

oprostite što upadam usred diskusije. da li na neki način možete da odredite trenutak kada je kredit u švajcarcima postao nepovoljniji u odnosu na one u evrima? odnosno, do kog momenta ste razmišljali po principu "ok, mesečna rata nam je i dalje niža nego da smo se zadužili u eurima"? 

 

То зависи од каматне стопе и периода отплате кредита.

За најкраће стамбене кредите (12 година) пре око 8-9 година то је износило око 10% разлике у рати.

За кредите који су дужи не знам тачно, може бити и 20%.

Не знам како, али банке су другачије рачунале рате. Било је случајева да једна банка има мању каматну стопу од друге, а већу рату.

 

Проблем са пребацивањем на евро, кад је то било први пут актуелно, је да у том случају рата скаче за тих 10%. Како је сад не знам.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...