Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

Stricu stiglo od Rajfajzen banke ponuda da mu smanje krediti u Švajcarcima za nekih 80 franaka čini mi se. Šta da radi danas mu je zadnji dan. Čini mi se da je negde ovde pisano da se to ne prihvata nego da se ide na sud i da će tada proći mnogo bolje.

Link to comment

mislim da sad ima vec nekoliko prvostepenih presuda koje nalazu ponistenje ugovora.

 

strasno je tesko predvideti kuda ce cela prica ici. tacno je, efektiva je prilicno tanka ali drugih na njihovom mestu nema.

 

ko prihvati ponudu banke potpisuje i da odustaje od bilo kakvog buduceg procesa protiv banke. banke trenutno zabole da budu makar malo fleksibilnije. ja sam pregovarao sa mojom bankom o posebnim uslovima, boljim od genericke ponude koju nude pod pritiskom nbs. prvo su nagovestili da ce to biti moguce, a onda su me oduvali.

 

kako rekoh, jebe im se i to zato sto su likvidne i svira im sto neki zanemarljiv broj nesrecnika ne placa svoju ratu uredno. no, to ce se brzo promeniti...

Link to comment

Meni jedan njihov "švajcarski" klijent rekao da su ih te presude ozbiljno zabrinule i da su počele da nude uslove znatno bolje od one "4 varijante" koje su svima poslali. On je razgovarao sa službenikom banke, i bilo mu je indikativno da mu je ovaj pet puta naglašavao odricanje od tužbe...

On je rešio da sačeka još, da ne prihvati.

Ali i on sam kaže da nikoga ne bi savetovao ni u ludilu ni za prihvatanje ni za odbijanje.

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Rekose mi moji da su im smanjili, pa pretpostavljam da su prihvatili. Nisam se raspitivao, nisam hteo da im stajem na muku. Pretpostavljam da covek nekad nema izbora, pa su i odluke lakse. 1900 franaka (ili nesto manje od 2k) i 35 franaka manje mesecno, mislim da im je kredit bio 45-50k na 15 godina pre jedno 8. Erste ili EFG, jebem ih u corporate identity, ne mogu da se setim.

Link to comment
  • 4 months later...

Imam pitanje, ako neko zna.

 

Kako je lakse podici stambeni kredit, kao zaposlen u IT firmi (ugovor na neodredjeno, plata na belo), ili preko sopstvene agencije za projektovanje softvera (preduzetnik)?

Link to comment

Najbolje da ne uzimaš, bar dok se ne razreše pitanja oko chf kredita.

 

Sumnjam da će u današnje vreme praviti bitnu razliku između ova dva izvora prihoda ali će svakako blagu prednost dati ako zarađuješ u prvom slučaju.

 

TT

Link to comment

Banke su bas smanjile kamate, trenutne akcije su 3,2% u eur. A mislim da je jednostavnija procedura u prvom slucaju

Naravno, zavisi i od firme u kojoj radis, broja uposljenika, visine zarade...

Edited by remedios
Link to comment

Sto bi uticali chf krediti, zbog eventualnih drugacijih ponuda banaka nakon konverzije takvih kredita ili je nesto drugo u pitanju?

Ne znam, moguće je da će doći do izmene zakona ili slično što će ti omogućiti da se zadužiš povoljnije i sigurnije.

 

TT

Link to comment

Imam pitanje, ako neko zna.

 

Kako je lakse podici stambeni kredit, kao zaposlen u IT firmi (ugovor na neodredjeno, plata na belo), ili preko sopstvene agencije za projektovanje softvera (preduzetnik)?

Kao zaposlen u firmi na neodređeno.

 

Edit:

Uz ogradu da firma nije krš kao većina preduzetnika na papiru.

Edited by garcia
Link to comment

Не знам да ли иједна банка сад даје кредите у швајцарцима.

И да даје, сумњам да би ико узео.

 

Кредити у еврима тренутно иду по малој каматној стопи јер је еурибор на историјском минимуму - тренутно је око 0%, пре кризе је био око 5% а до скоро се вртео око 2-3#. Кад се врати на ниво од 2% на кредит узет на 20 година то је за око 15-20% већа рата.

Link to comment

Моћо,

Рајфајзен банка није подизала самоиницијативно каматну стопу и рачунала продајни курс валуте, што је основа за све тужбе у кредитима у швајцарцима.

Ако му нешто нуде да потпише, нек обавезно провери шта пише, јер је било случајева да су се људи одрицали права на тужбу.

Link to comment

Nisam ni ja pominjao da uzima kredit u chf, pisao sam da je moguća promena zakonske regulative generalno (možda čak i valutna klauzula koja nije saglasna sa ZOO).

 

TT

 

šta je loše u vezivanju kredita za npr. euro , ako u ponudi postoje i krediti koji su vezani za dinar ?

 

a kako mogu firme u međusobnom poslovanju da koriste deviznu klazulu ?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...