Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

Nije mi definisana nikako. Pise da je 4,95% i da moze biti promenjena u skladu sa politikom banke. Tu i jeste moj problem :-) Mnogo bi mi lakse bilo da su pokusali da me pokradu i menjali jebenu kamatu. Jos 2011. bih se oslobodio ovog kredita :-)

Link to comment

Икаре,

а како ти је дефинисана камата по уговору?

Ако не спомињу Либор већ спорну дефиницију не знам како можеш да тражиш Либор?

 

И друго ја сам од банке више пута тражио нагодбу и одјебавали су ме, па сам зато подигао тужбу.

И то су ме одјебавали кад имам правни основ. Не знам чему се ти надаш пошто га вероватно немаш.

i da dodam, ja i ne idem da nesto trazim, vec da im nesto predlozim. ta banka, ciji sam klijent je sticajem okolnosti meni klijent. osim privatnog racuna u njoj imam racun moje firme, moja zena ima racun svoje preduzetnicke radnje. racunam da ce to nesto da im znaci. do sad nisam reagovao, ocekujuci da ce se nesto samo od sebe srediti. pa, ocito da nece :-)
Link to comment

U ovim okolnostima faktor kamatna stopa i nije toliko bitan u samoj otplati kredita, najveci problem je medjuvalutni paritet CHF/EUR koji je otisao u nebesa. U hipotezi, i da se ukine kamata na stambenjake, opet bi postojao ozbiljan problem otplate, zbog poskupljenja CHF.

 

Ako se nista ne bude sistemski resavalo od strane drzave (a sumnjam da ce, jer da su hteli imali su prilike i ranije), postoji velika verovatnoca da ce dosta kredita u CHF pasti u default sto ce dodatno opteretiti NKOSK i isprazniti ionako praznu kasu a na trziste povecati ionaku zasicenu ponudu stanova po osnovu izvrsnih postupaka i aktiviranja hipoteka.

Edited by vookela
Link to comment

Ako se nista ne bude sistemski resavalo od strane drzave (a sumnjam da ce, jer da su hteli imali su prilike i ranije), postoji velika verovatnoca da ce dosta kredita u CHF pasti u default sto ce dodatno opteretiti NKOSK i isprazniti ionako praznu kasu a na trziste povecati ionaku zasicenu ponudu stanova po osnovu izvrsnih postupaka i aktiviranja hipoteka.

 

AKo ima 20000 takvih kredita, recimo da to može da odvede10000-15000 stanova u ponudu na ionako zasićenom tržištu... Banke bi najverovatnije ostale i dalje sa nenaplaćenim potraživanjima, jer samo aktiviranje hipoteke ne znači da je ceo kredit otplaćen, ako se na javnoj prodaji ne postigne glavnica, jer razlika između postignute cene i glavnice i dalje ostaje dug, a znamo da su sad cene stanova niže, plus se kreće od 60% procenjene cene na licitaciji, na koju se obično niko ne javi, pa ide na drugoj prodaji za 30%, gde se opet može desiti da se niko ne javi, pa banka dobije stan.

 

To banke dalje tera u opterećenje, jer im je to zarobljen kapital plus im ostaje deo koji nije naplativ.

 

Dakle, ja nešto ne verujem da banke neće nešto predložiti, ali ne odmah. Pustiće da vide ko može da plaća, i njega će odjebati od reprogama, a ostalima će nešto nuditi. Banci je najskuplji kredit koji ne mogu da naplate, a imanje imovine im je noćna mora, jer su to zarobljene pare.

 

@Ikar, ne znam koja ti je banka, ali, ja imam dosta loše iskustvo u pregovorima, sa vrlo sličnom situacijom, samo ja nisam tražio reprogram, nego nov kredit. Na kraju nisam uzeo, uspeo sam da se iskrpim i kupim kuću bez kredita, ali uslovi koje su nudili su bili užasni, iako smo očekivali da će zbog nekih stvari biti znatno normalniji. Mislim da će te sad otkačiti, ali ako ne budeš jedno vreme plaćao, onda bi mogao da se možda nagodiš sa njima. Bar ja tako vidim, i nadam se da grešim.

Link to comment

Са кредитима у CHF има неколико проблема:

- незаконита клаузула о једностраном повећању каматне стопе, и наплаћивање рате по продајном курсу банке по ком основу су банке краје од клијената милионе евра месечно. Ово је почело да се одвија пре кризе

- скок швајцарца у небеса.

 

За ово прво, што је очигледно незаконито, клијенти су подизали тужбе и добијали. Држава ја на основу ЗЗП неколико година касније зауставила могућност даље пљачке, али ништа није урадила поводом учињене вишемилионске крађе.

 

Неке тужбе су подизане на основу неправедног уговора и не знам ти ја чега - пошто клијент мора да врати пуно више него што је узео - али су такве тужбе одбијене. Правни основ за то је климав, и не може се спровести без помоћи државе. Пошто државу боли брига и за очигледно крађу, јасно је да од тога нема ништа.

 

Неколико уговора је раскинуто, са обавезом да обе стране врате оно што су досад узеле. То не знам да ли је правоснажно, а немам појма ни како функционише јер је огромна разлика да ли се средства рачунају у динарима или девизама.

То би у овом случају наглог скока можда и могло да буде спасоносно за неке клијенте.

Link to comment

 

Dakle, ja nešto ne verujem da banke neće nešto predložiti, ali ne odmah. Pustiće da vide ko može da plaća, i njega će odjebati od reprogama, a ostalima će nešto nuditi. Banci je najskuplji kredit koji ne mogu da naplate, a imanje imovine im je noćna mora, jer su to zarobljene pare.

 

za ovo se slazem, same banke nece sigurno prve inicirati promene uslova

Link to comment

Zicer, rekoh:

 

 

Vučić:Pokušaćemo da nađemo rešenje za kredite u francima

 
Tanjug | 19. 01. 2015. - 10:57h | Komentara: 0
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će vlada u razgovoru sa bankama i Narodnom bankom Srbije pokušati da pronadje nekakvo rešenje za problem koji je nastao zbog rasta vrednosti franka.
 
 
 
Aleksandar Vučić
 
 
Vučić je novinarima u Vladi rekao da je u poredjenju sa drugim zemljama u okruženju, mali broj građana u Srbiji zadužen u toj valuti, ali da će se vlada truditi da pronadje nekakvo rešenje u razgovoru sa bankama i NBS kako bi se "nekako pomoglo građanima Srbije".
Pročitajte još
OTKRIVAMO Vlada bez rešenja za dužnike u francima
ŽRTVE ŠVAJCARCA Očajna sam, država mora da me spase!
 
- To mora da pokaže našu brigu i da pomognemo gradjanima i u situaciji kada nešto od nas nije zavisilo i kada nema naše krivice - rekao je Vučić.
 
On je podvukao da vlada ne snosi nikakvu odgovornost za odnos evra i franka.
Link to comment

jbt

 

https://www.facebook.com/ukk.svicarac.officijelno?fref=ts

 

 

 

Saopstenje Ukk Svicarac BiH

Postovani prijatelji....
Kao covjek sam od jucer dotucen zbog Vasih poziva u poruka....
Nista nije vrijedno Vasih zivita i Vase porodice...oni su Vasa svetinja i za njih se treba i ZIVJETI I BORITI.
Ovo govorim iz razloga nekima od Vas koji pomisljaju dici ruku na sebe kako mi napisaste porukom ili u telefon rekoste....te rijecu Vase mi zvone u usima i svijetle u ocima.
Link to comment

Ubeđen sam da će Alek ovo rešiti™ tako što će se dogoviti sa bankama da trošak CHF ludila nekako raspodele na sve klijente (ili možda budžet). Na kraju će se pričati da ja spasio ove ljude od sigurne propasti (post iznad), ali faktički apsolutno ništa neće biti stvarno rešeno.

Link to comment

nisam pratio ovu furtutmu, zasto je iko uopste uzimao kredit u svajcarcima i sta je tu tada izgledalo bolje nego u evrima?

 

ako ste ovo izodgovarali, prascajte

pre svega zato shto je drzava u tom trenutku sugerisala gradjanstvu, lichno i nedvosmisleno, na chelu sa ex radovanom jelashicem, da je to neshto najsuper.

 

pa onda i sve drugo.

Link to comment

pre svega zato shto je drzava u tom trenutku sugerisala gradjanstvu, lichno i nedvosmisleno, na chelu sa ex radovanom jelashicem, da je to neshto najsuper.

 

pa onda i sve drugo.

 

svi dostupni guglabilni sadržaji govore da je jelašič konstantno upozoravao na rizike, za razliku od tadašnjeg ministra finansija (ili ekonimije ili privrede) parivodića

Link to comment

svi dostupni guglabilni sadržaji govore da je jelašič konstantno upozoravao na rizike, za razliku od tadašnjeg ministra finansija (ili ekonimije ili privrede) parivodića

ja sam ga chula ushima i odlichno se secam.

 

mislim, nemam chf kredit, da ne bude da sam zlonamerna. a i ako zanemarimo mene, drzava je ostavljala opshti utisak da su to super krediti i da svako treba da ih uzme. godina je bila takva da se ljudi ponesu i poveruju drzavi. danas ne bi niko, u ovoj pameti -_-

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...