Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

Ludilo mozga.

 

Препорука БАН 001/13 од 31. маја 2013. године
 
ТЕКСТ ПРЕПОРУКЕ:
1. Банкама се препоручује да омогуће (понуде) корисницима стамбених кредита
индексираним у CHF – физичким лицима да отплаћују овај кредит по курсу који одговара
валутном паритету EUR/CHF на дан одобравања кредита, умањеном за највише 8%, и то у
наредном периоду од најмање три године, односно до крајњег рока отплате кредита ако је тај рок
краћи од три године (ближе објашњење и калкулативни модел дају се у прилогу ове препоруке).

 

 
 

Najnovija odluka:

 

 

Банке су дужне да корисницима понуде следећа четири модела:

 
конверзија кредита индексираног у швајцарским францима у кредит индексиран у еврима по курсу повољнијем за 5%, уз даљу примену каматне стопе коју банка примењује на кредите индексиране у еврима, уз додатну могућност продужења рока отплате кредита, у складу са захтевом корисника, најдуже за пет година;
конверзија кредита индексираног у швајцарским францима у кредит индексиран у еврима, уз снижавање каматне стопе коју банка примењује на кредите индексиране у еврима на годишњем нивоу за 1 процентни поен, при чему не мора бити нижа од 3%, такође уз додатну могућност продужења рока отплате кредита, у складу са захтевом корисника, најдуже за пет година;
да кредит остане индексиран у швајцарским францима, али се каматна стопа на годишњем нивоу снижава за 1 процентни поен, при чему не мора бити нижа од 3%, такође уз додатну могућност продужења рока отплате кредита, у складу са захтевом корисника, најдуже за пет година;
да кредит остане индексиран у швајцарским францима, али се износ месечне рате изражен у швајцарским францима снижава за 20% уговореног износа у периоду од 36 месеци од дана закључења анекса уговора, а укупан износ за који су месечни ануитети умањени отплаћује се у 12 једнаких месечних рата након истека првобитног рока доспећа кредита. На потраживања чија би наплата била одложена у складу са овим моделом банка не би обрачунавала нити наплаћивала камату.
Link to comment

Koji me mora da bude ni pun procenat ukoliko se spušta sa 3,9% pošto ima ogradu da "ne mora da bude niža od 3%".

 

A zbog ovog:

 

конверзија кредита индексираног у швајцарским францима у кредит индексиран у еврима по курсу повољнијем за 5%,

 

 

sam ih (NBS) zvao juče da mi objasne na koji kurs se misli. Odgovor je bio "ne znam".

 

Dogovor je da im pošaljem upit (poslao) i da sačekamo da prođe vreme do objave u Službenom glasniku da bi i oni znali da mi odgovore.

Link to comment
  • 1 month later...

da li je uobičajena ova stavka u predugovoru za kupovinu nekretnine preko kredita:

 

Члан 5.
 
Уговорне стране су сагласне да, уколико не дође до реализације КУПЧЕВОГ кредита,
најкасније до датума предвиђеног за исплату кредита (из члана 3. овог Уговора),
овај Уговор се има сматрати раскинутим. Обавеза је уговорних страна да одмах по
сазнању за чињеницу немогућности реализације предметног кредита, код надлежног
органа овере Анекс и раскину овај Уговор о купопродаји непокретности. У том случају
ПРОДАВАЦ има право да 10% од уговорене цене задржи као накнаду штете а остатак
врати Купцу без икакве камате на преостали износ.
Сви трошкови раскида предметног уговора (таксе и накнаде за оверу, евентуалне
пореске обавезе и др.) падају на терет КУПЦА.

 

kao laiku mi totalno sumanuto da izgubim 10% od ugovorene cene zbog nečega što ne zavisi od mene.

Link to comment

jeste, kapara je valjda oduvek postojala. prodavca baš i ne zanima zašto nije dobio novac, samo zna da je izgubio vreme od mesec-dva

Edited by Lezilebovich
Link to comment

ok, hvala.

rećiću mu slobodno da pokuša da proda nekretninu u narednih dva meseca, dok ne sredim kredit, a inače je oglašava je od prošle godine i dva puta je spustao cenu u međuvremenu.

Link to comment

bolje neka ti odgovori neki pravnik, ali i ja kada sam kupovao stan mi je bila ta odredba. prodavci su bili razumni pa smo rok produžavali zato što su ovi iz banke idioti.

Link to comment

u redu je produženje roka, to bi mogli da se dogovorimo. mene plaši da se kredit ne odobri.

ostao bih i bez jareta i bez pareta.

Ja kad sam kupovao stan, bila je slična odredba u ugovoru, i na moje insistiranje je promenjena u nešto tipa ako se ja popišmanim on može da zadrži pare, ali ako banka odbije kredit onda mora ih vrati.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...