Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

budj iz frizidera obicno nije plemenita za razliku od budji (plesni) koja je cak pozeljna kod fermentacije nekih vrsta mesnih proizvoda i sireva, ali naravno na mestima za to

Link to comment

ne brigaj oko bele plesni, oan je ok

 

ako se hvata zelena, onda je frka, to bacaj obavezno

 

sa belom, ili kako je gore napisano - istrljaj solju, ili operi blagim rastvorom alkoholnog sirćeta

 

ali kako god, u frižideru sve to dugo ne može da stoji

Link to comment

Ne znam da li je ovde neko spominjao radnju koja prodaje "domaće" suhomesnate proizvode a nalazi se na uglu Sterijine i 29. Novembra (odn. Bul. Despota Stefana). Gazda je iz Šida, tj. mesta pored koje se zove Vašica. Osim te radnje prodaje suhomesnate proizvode i na Bajlonijevoj pijaci, ali ga tamo nema svaki dan.

 

Bili su solidan izbor za sremske kobaje, kako suve tako i sveže. Kulen (a imali su ga u standardnoj i onoj tradicionalnoj "domaćoj" varijanti u slepom crevu) im nije bio ništa posebno, a ponekad je umeo da iznenadi i sa kvalitetnom slaninom (tipa domaća a ne barena hamburška). 

 

Kažem bio solidan izbor jer su se i oni srozali s kvalitetom. Em nije suvo kako treba (nakon dve nedelje u no-frost frižideru se fino osuši ali i kalira jedno 30-tak % na težini), em jedna tura bude fino ljuta, a u drugoj ljutine ni u tragovima... a i cene je podigao (ok, otišao je i euro, ajde da kažemo da je to razumljivo).

Poslednjih par puta kada sam išao slanina je bila stvarno loša, sve neki komadi sa previše masti i hrskavice i simbolično prošarani mesnim delovima. Recimo kao gronik, a nije gronik. Mislim, jestivo je to, ali ne može da nosi epitet "domaći specijalitet" jer to nije.

 

 

 

Prolazio danas tu, vidim radnja otvorena, reko: ajd da probam, možda su doterali kvalitet. 

Izbor nije bio neki, ali ajde uzmem par sremskih kobasica.

Kad mi je prodavačica pružila kesu sa kobajama primetio sam da su na pritisak prilično mekane... no reko, ne mora to da znači ništa, možda samo vaćare na težinu. 

Dođem kući, isečem parče, zagrizem, slano toliko da nije za ljudsku upotrebu... Da se razumemo: jedem slanu hranu (i ljutu i generalno jače začinjenu) ali ono je toliko bilo natrpanu solju da se osim soli ni jedan drugi ukus nije mogao osetiti. Nije lepo bacati hranu, ali ja sam ih odmah premestio u kantu za otpatke. 

Dakle, kod tog Rapajića nikad, ali nikad više.

Link to comment

Konzistencija je slicna kao kod sunke, ako se to moze porediti (sunka je poprecno prugasto misicno tkivo a jezik glatko misicno tkivo).Treba mu vremena da zri, kao i svaki veci komad mesa u crevu.Cenim da ce biti jos bolji za mesec dana tj 3 meseca stajanja i zrenja.Dimio na bukvinoj piljevini 4 dana, ultra hladan dim

Link to comment

Konzistencija je slicna kao kod sunke, ako se to moze porediti (sunka je poprecno prugasto misicno tkivo a jezik glatko misicno tkivo).Treba mu vremena da zri, kao i svaki veci komad mesa u crevu.Cenim da ce biti jos bolji za mesec dana tj 3 meseca stajanja i zrenja.Dimio na bukvinoj piljevini 4 dana, ultra hladan dim

Sve "pod tvojom kontrolom" ili imas usluznu pusnicu?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...