Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

et Venom

 

Koliko nas ti, u stvari, zamajavaš. Sam si ubacio rikverc u čitavu priču o primeru koji nema nikakve veze s tim i sad ja treba da guglam od kada se koristi rikverc. E, pa neće moći. Odoh, laku noć.

Link to comment

Sad već zajebavaš i vrtiš nas ukrug ovim paralelnim vođenjem dva ista razgovora sa dva sagovornika :D

 

Za rikverc, evo treći put, iznosim teoriju da je izraz uveden zajedno sa automobilom, dakle sa novom tehnologijom, skoro sigurno u velikom setu novih izraza. To se dešava svaki put kad se nova tehnologija uvodi, slično gorenavedenom overklokingu i procesoru i monitoru. Ta praksa je 100% OK, možeš slobodno da zapišeš gde god hoćeš.

 

Nešto sasvim drugo je imbecilni momentum, ili ranije pomenuto zaustavno vreme, ili najbolji ikada, ili treći najbolji. To su sve patetični pokušaji da se prevesla iz jednog jezika u drugi sa obe ruke i jednom nogom vezanom iza leđa. Za sve te izraze u identičnom konteksu odavno postoje sasvim adekvatni ekvivalenti. Izmišljanje novih je, kao što rekoh, ili lenjost ili nadobudnost ili i jedno i drugo.

 

Izmisljas kontekst za kretnju u suprotnom smeru od kretanja unapred i onda ja zajebavam. Sve to sto si naveo u poslednjem pasusu se stopostotno odnosi na rec rikverc.

 

Ako bih morao da nagadjam kako se zapatilo rikverc, rekao bih ovo: ljudi koji su na pocetku ucili kako se odrzavaju vozila su imali pristup samo materijalu ili obuci na nemackom. I dok su tako non stop slusali "rückwerts", "rückwerts", "rückwerts", jednom ih je neko pitao sta znaci to "R" i oni rekose "rikverc"; zato sto su mentalno lenji, a i bolela ih je djoka za duh jezika. Jel to zvuci moguce u vec nekoj varijanti? Mislim da zvuci. Samo, kako se to tacno razlikuje od nekog ko svaki dan gleda americki sport i celu utakmicu slusa "momentum", "momentum", "momentum shift" dok ne dodje u situaciju da mora sam kaze ono sto oseca i onda kaze sta? U naletu su? Imaju obrtni momenat? 'Oce to. Ovo sto mi govorimo ce da se promeni jos 500 puta dok se neko za 100 godina ne bude raspravljao o pjutiriju jezika. Pomiri se s tim, ili sto bi se reklo u originalu "deal with it".

Link to comment

A što je materijal bio samo na nemačkom? I što je to bilo "u početku"? Zato što je to bila no...no...no...nova tehnologija!

 

Link to comment

 

Za rikverc, evo treći put, iznosim teoriju da je izraz uveden zajedno sa automobilom, dakle sa novom tehnologijom, skoro sigurno u velikom setu novih izraza. To se dešava svaki put kad se nova tehnologija uvodi, slično gorenavedenom overklokingu i procesoru i monitoru. Ta praksa je 100% OK, možeš slobodno da zapišeš gde god hoćeš.

Off

Kad ste vec u rikvercu  :), cudna je ta mesavina izraza sa sve mehanizmima koji dovedu do toga da se neki strani, novotehnoloski izraz primi ili ne.

Na primer, kuplung je uspesno i prirodno - sta god to znacilo - zamenjen izrazom квачило, dok recimo šrafciger nije bio te sreće.

Opet, komandna tabla na automobilima je do duboko u 50-te bila - po francuski, inače uvozni jezik #2, posle nemackog i dok nas nije zajahao engleski - bila armatura, armaturna tabla, da danas, sva je prilika konacno, postane кокпит, inače izraz koji je i u samom engleskom doziveo i preziveo svasta.

Gas, papučica gasa tačnije, bila je akcelerator, koji nije preživeo, baš kao ni гетриба, rucica menjaca, цајгер je prvobitno na srpskom bio обртомер...

 

Primera radi, postoje izrazi koji na srpskom nemaju ama bas nikakve sanse: najjači je izraz za križno jedro, ono 'klasično' jedro na jedrenjacima, koje visi na 'nosačima' koji sa jarbolom koji ih nosi čine krst.

Flying_Cloud_zpsvj93cs6d.jpg

 

Крстасто jedro nema šanse, a krstasti šrafciger se primio...

Link to comment

A što je materijal bio samo na nemačkom? I što je to bilo "u početku"? Zato što je to bila no...no...no...nova tehnologija!

 

 

Pises besmislice. Ne radi se o tehnologiji (pomenuti cajger, kuplung itd.), nego o kretanju. Dobro je da kacis bebe, posto koncept kretanja unapred i unazad razumeju i bebe. I to cak nezavisno od tehnologije.

Link to comment

Internet je tehnologija, surf na internetu je sleng koji nema nikakve veze sa surfom na dasci. Te dve stvaru su nepovezane. Kretanje suprotno od kretanja unapred je kretanje unazad nezavisno od toga da li se vrsi peske, automobilom, biciklom, formulom 1, trotinetom, zapreznim kolima, motokultivatorom, avionom, spejs satlom ili pak figurativno kad ides unazad u browseru. Neki ljudi tu radnju zovu "kliktanje na bek" sto je tebi sigurno uzasno, iako se radi o novoj tehnologiji. Ali sta da se radi.

Link to comment

Otkud ti znaš šta je meni užasno a šta nije?

 

Znači ako je surfovanje na internetu sleng, onda pretpostavljam da znaš kako se to kaže pravilno?

Link to comment

Otkud ti znaš šta je meni užasno a šta nije?

 

Znači ako je surfovanje na internetu sleng, onda pretpostavljam da znaš kako se to kaže pravilno?

 

 

Odoh, laku noć.

 

Obecanja, obecanja...

A ja se bas ponadao  :(

Link to comment

Otkud ti znaš šta je meni užasno a šta nije?

 

Znači ako je surfovanje na internetu sleng, onda pretpostavljam da znaš kako se to kaže pravilno?

Znam, zato sto pricamo ovde vec danima i stekne covek osecaj. Ako gresim, slobodno reci - kliknuti na bek ili ne? Deluje logicno da moze, nova je tehnologija. Ubr, be moras ti od mene da branis ni surf ni rikverc - meni je to sve ok. Mada ima i ona varijanta - ja sam s tim ok.

Link to comment

Pa da, kliknuti na bek je isto što i staviti u rikverc, naravno da može.

 

Sad možemo da se vratimo onome što je prvobitna tema - debilizam sportskih novinara.

 

edit - inače, ako ćemo pravilno može biti samo "meni je to okej" ili "meni je to o. k." Pretpostavaljam da si na to mislio.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

OK je u kontekstu forumskog posta (nova tehnologija koja favorizuje krace pisanje), tako da je to (valjda) OK. Nije to ono kao kad govorimo, to je ovo OK kad pisemo na forumu - kao kad idemo unazad peske, pa sednemo u kola i onda vise ne znamo kako se ta kretnja opisuje. Daj anlajtung.

 

Mislim da smo kroz ove vratolomije sta moze, a sta ne dosli do jednog™ modela koji je apsolutni i jezicki i logicki bastard, sto je meni zapravo izuzetno drago, jer je kobni approved da cemo za 100 godina da pricamo kao aca stojanovic na steroidima. Moram da houmofisujem sad (to je isto novi koncept).

Link to comment

Kako ćemo za sto godina ne znam, ono što znam da je onaj koji danas upotrebljava momentum i zaustavno vreme debil, a najboljeg fudbalera ikad, debilčić.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...