Jump to content
IGNORED

Prženice


bus

Recommended Posts

Hmm. Meni se nekako čini da i peČEnica i prŽEnica imaju osnovu u participu, tj. prema srpskoj gramatici trpnom glagolskom pridevu pečen i pržen, jer je peČEnica nešto što je ispečeno, a prŽEnica nešto što je isprženo.
Evo jedne koja je iz istog kosa, a zvuci kao pRzenica: gIbanica (manite onu "etimologiju" koja se poziva na arapsko-turski naziv za sir), cak i prIganica (iako je to vise CG). :D A i cEpanica se cesce cuje, barem u mom okruzenju.GibAnica i prigAnica su nekako... vrlo ruralni oblici. :PPosto i vecina drugih imenica (koje nemaju veze sa participom) imaju akcenat xXxx (a ne Xxxx), otkud onda pOtkovica, pljEskavica, sljIvovica, hObotnica, zObnatica, prEpelica itd.? Zamislite da neko trazi pljeskAvicu ili sljivOvicu. :lolol: (Jos ako skrate akcEnat... cist ruralizam. :D ) Edited by FranziskaKafka
Link to comment
  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • le petit nicolas

    11

  • Indy

    7

  • gospa buba

    6

Evo jedne koja je iz istog kosa, a zvuci kao pRzenica: gIbanica
Mislim da baš i nije. Jer pRženica s naglaskom na R ima kratkosilazni, a moj izgovor gIbanice ima kratkouzlazni akcenat na I.
Link to comment
Mislim da baš i nije.
Mislim da bas jeste. Jer ovde nije rec o kvalitetu akcenta nego o pomerenom mestu akcenta... tako da price o pravilnom i nepravilnom (przEnica ili pRzenica) padaju u vodu (narocito ako su u pitanju analogije). :)
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...