Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Ja placam oko 400-430 Eura mesecno taj infostan,
mi placamo 200 privatnu firmu koja se bavi odrzavanjem zgradeu tih 200e dolazi odrzavanje liftova, pranje hodnika, bastovan, zajednicka struja ali i gorivo za grejanje i ostane jos da se ostavi u fond za vece popravke
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

Kao vlasnik stana u Kanadi (mislim da je slično i u US) si član condominium corporation-a, što je nešto kao skupština-stanara-na-nivou-pravnog-lica. The condo corp ima svoje zaposlene (menadžer, službenik u kancelariji, the concierge/security guys, higijeničari (pokušavam sa rodno neutralnim izrazom, nastojim, trudim se... :mellow: ). Korporacija je vlasnik svih zajednickih delova zgrade: spoljni zidovi (do pola), zidovi u hodnicima (do pola), liftovi, bazen, garaža, ulaz, saune, teretana, bilijar soba i sve ostalo. Kućevlasnici su vlasnici svoje jedinice i svega u njoj, kao i zidova, plafona, i poda, ali samo do pola (znam, zvuči kao cepidlačenje). što se tiče naših spoljnjih vrata i prozora, takođe smo vlasnici do pola, tako da ono... valjda condo teoretski može da ofarba svoju stranu prozora (spoljnu) u crno, šamujaznam. :lolol:I nezavisno kućevlasništvo (freehold ownership) i vlasništvo u kondominijumu imaju svoje prednosti i mane. Kao freehold owner, recimo, imaš mnogo više slobode da menjaš kuću kako hoćeš (naravno, ne možeš samo da je srušiš ili dogradiš tri sobe ako ti se ćefne; treba i za to dozvola, kao i za mnoge unutrašnje radove na strukturi). S druge strane, sve popravke moraš da plaćaš iz sopstvenog džepa. Recimo, jedna poznanica je kupila kuću prošle godine, inspektor rekao sve u redu, a ono (posle nekog većeg pljuska) podrum završio pod vodom. Cijena... prava sitnica. $12000. S druge strane, mi plaćamo mesečno condo maintenance fees $390, ali makar znamo da imamo sve gorenavedene usluge i pogodnosti. Skoro kao da živimo u hotelu. Ima dosadnih ograničenja (recimo, kupiti parče nameštaja zahteva i rezervisanje jednog od liftova, a to se može uraditi samo na tri sata tokom jednog dana... pa ti vidi kako ćeš i šta ćeš; recikliranje down the chute - fali mi reč - je samo ponedeljkom i četvrtkom, a normalno đubre ostalim danima...), ali ona su tu da bi život svima bio lakši.

Link to comment
A kolike su kod tebe mesecne dazbine za taj, aj ga nazovem "infostan"? Mislim na zgradu u kojoj si ti vlasnik stana.
Mogu da ti navedem nekoliko primera... U glanc novoj zgradi je 1/4 stanarine. U manje novoj je 1/6. Onda ima jedna koja ce da se rusi i da se zida nesto novo (prime location) 1/3 (ovde BC igra glavnu ulogu u povecanju dazbina sto direktno utice na cenu stana e da bi se stanovi sto jeftinijie otkupili). Onda ima jos jedna 1/6 i 1/4.To su ove sto ih se mogu setiti nabrzaka. Namerno ne navodim konkrenu cifru jer $100 ili $500 ili $2 ne znaci nista - lakse ti je da uporedis sa sopstvenom stanarinom.
I ko moze da falsifikuje taj zapisnik sa skupshtine stanara? Pa brebroje se glasovi na licu mesta,
Pa prebroje se kad si prisutan a kad nisi ne mogu da te prebroje. Oni ti posalju sta ce da se stavi na glasanje i ti mozes da:1. prisustvujes2. posaljes advokata3. posaljes nekog drugog predstavnika (neki put ode jedan da glasa za svih 5)4. posaljes kako ces glasati.
Link to comment
I nezavisno kućevlasništvo (freehold ownership) i vlasništvo u kondominijumu imaju svoje prednosti i mane. Kao freehold owner, recimo, imaš mnogo više slobode da menjaš kuću kako hoćeš (naravno, ne možeš samo da je srušiš ili dogradiš tri sobe ako ti se ćefne; treba i za to dozvola, kao i za mnoge unutrašnje radove na strukturi). S druge strane, sve popravke moraš da plaćaš iz sopstvenog džepa. Recimo, jedna poznanica je kupila kuću prošle godine, inspektor rekao sve u redu, a ono (posle nekog većeg pljuska) podrum završio pod vodom. Cijena... prava sitnica. $12000. S druge strane, mi plaćamo mesečno condo maintenance fees $390, ali makar znamo da imamo sve gorenavedene usluge i pogodnosti. Skoro kao da živimo u hotelu. Ima dosadnih ograničenja (recimo, kupiti parče nameštaja zahteva i rezervisanje jednog od liftova, a to se može uraditi samo na tri sata tokom jednog dana... pa ti vidi kako ćeš i šta ćeš; recikliranje down the chute - fali mi reč - je samo ponedeljkom i četvrtkom, a normalno đubre ostalim danima...), ali ona su tu da bi život svima bio lakši.
Ma svejedno ne volem. Ne volem da neko drugi moze da mi kaze sta da radim sa stambenom jedinicom u kojoj zivim. Ako cu da krecim - ja cu da krecim, ako necu onda necu. Ako cu da kosim travu zvacu Kineza koji ce to da mi sredi za $50 a ne "Stucam travu Inc" koji ce isti posao da naplate $500. Jebiga, pa neko mora da pokrije njihove overheads.A opet, ima nesto sto ti BC ne pokriva. U ovoj jednoj townhouse trebalo je nesto da se uradi na terasi. Kad smo placali BC sve sto je napolju bilo je BC briga. Kad je terasa pocela da se ljulja jer je stub istrulio rekli su nam da mi to popravimo jer stibovi ne potpadaju pod BC samo orada oko terase.Missim...
Link to comment
mi placamo 200 privatnu firmu koja se bavi odrzavanjem zgradeu tih 200e dolazi odrzavanje liftova, pranje hodnika, bastovan, zajednicka struja ali i gorivo za grejanje i ostane jos da se ostavi u fond za vece popravke
Jeli a kako i kome placate vodu i komunalne usluge (djubre normalno,djubre specijalno,djubre otovno).To su ovde i najvece stavke u tim mesecnim dazbinama.Zemljiste je ocigledno moje jer placam jednom godisnje i nekih (valjda 100 eura) poreza na zamljiste.
Link to comment
Jeli a kako i kome placate vodu i komunalne usluge (djubre normalno,djubre specijalno,djubre otovno).To su ovde i najvece stavke u tim mesecnim dazbinama.Zemljiste je ocigledno moje jer placam jednom godisnje i nekih (valjda 100 eura) poreza na zamljiste.
zaboravila sam da dodam da u tih 200e/mesecno udje i voda, topla voda i djubre normalnodjubre otrovno -odnosui 1 firma, veliko smece (namestaj, bela tehnika) druga firma, IT djubre treca firma ali sve to za dzpapir i staklo nosimo sami kod vatrogasaca-dobrovoljaca koji to posle prodaju pa tako dobiju malo para :)taksu na zemljite placamo - 12e/godisnjetaksu na keru takodje - 24e/godisnjei to je svejedino struju i telefon placamo kod lokalne elektrodistribucije i lokalne poste
Link to comment
Zemljiste je ocigledno moje jer placam jednom godisnje i nekih (valjda 100 eura) poreza na zamljiste.
:o Nama je property tax $2000 godišnje. Al ne plaćamo đubre i recikliranje posebno. Modestijeva, skuplja kera nego zemlja! :o Edited by crveni autobus
Link to comment
zaboravila sam da dodam da u tih 200e/mesecno udje i voda, topla voda i djubre normalnodjubre otrovno -odnosui 1 firma, veliko smece (namestaj, bela tehnika) druga firma, IT djubre treca firma ali sve to za dzpapir i staklo nosimo sami kod vatrogasaca-dobrovoljaca koji to posle prodaju pa tako dobiju malo para :) taksu na zemljite placamo - 12e/godisnjetaksu na keru takodje - 24e/godisnjei to je svejedino struju i telefon placamo kod lokalne elektrodistribucije i lokalne poste
Taksa za mog keru 60 Eura i osiguranje 70 .. Leleee,ja se mora selim odavle :rolleyes:
Link to comment
Moguce da je ovo slucaj na USA marketu, na Ozi marketu nije tako.
Хе, и социјализма је било онолико фела, а да неће капитализма. Само је алкохолизам свуда исти :huh: .
Ono sto je jako bitno je da je ulaganje u RE market dugorocna stvar, znaci uglavnom nije za brzo obrtanje para. Ako hoces brzo da okrenes pare onda su neke druge stvari bolje od ulaganja u kuce. Da bi doziveo ceo 100% porast moras da cekas 10tak godina... U roku od tih 7-10 godina moguce je da ce kuci da padne cena ili da ce da stagnira.
А део разлога за текућу кризу је што су се овдашњи народни уметници (aka con artists) полакомили на претварање тог тржишта у краткорочне. И ишло им је неко време - ево, мени је јуче баш стигла процена вредности куће, град пази да случајно не платим мање пореза и сваке године процењује. Процена је ишла од $63К на 84 па на 123 и сад 143. Пази тај скок од 46% из 2005 на 2006 - то је чисто лудило. Ми смо дочекали повећање од 127% за само четири године.Ту се цена повећавала зато што су сви очекивали да ће да расте, и куповали да би зарадили на том порасту, кад мало касније продају. Осим што такав лудачки ритам не може да опстане дуго. Дошла маца на вратанца.
Apsolutno. Kao sto rekoh banka ti nije uncle da ti oprosti. Zameni uloge pa reci dal se yebe tebi sto ce neko da spava na ulici ili jok, tj dal bi ti da si banka davao pare sakom i kapom a kad mozes ti mi vrati.
Ако треба да исправљам светске неправде, дај ми прво нека овлашћења <_< . Могу да помогнем на сто начина, ал' ми не тражи паре, јер више волим да останемо пријатељи cool.gif .
Jer banka ne daje svoje pare, deo para ona takodje pozanjmljuje na drugoj strani. To je biznis, a u biznisu nema emocija. Uncle je za emocije.To su pravila igre, ne vidim point uopste da se o tome raspravlja. Dal ima smisla raspravljati zasto te se izbaci sa polja u "ne ljuti se covece"? Dal ima smisla ljutiti se sto padne kisa kad smo na izletu?
Не знам како смо упали у ову улицу - није реч о емоцијама, него колико се трансакција исплати, кад се исплати а кад не итд. Јер:
Kamata je cena para - to je kao da kazes da nemas nista od $50 koje si platio za cipele - pa imas cipele.
Да је само камата, па да накривим капу. Међутим, систем је, бар овде, постављен тако да неке обавезне ствари не можеш, не смеш да урадиш сам - мора посредник. Треба платити још сто палаца и палаца, пре свега самој банци, а онда и којекаквим пришипетљама које су са њом у спрези. Те проценитељ овај те онај, те осигурање, те потписивач кредита, те ови те они трошкови - што све привидно не улази у цену кредита. И онда, наравно, и само куповање куће не може тек тако, мора да се плати посредник некретнинац (међу којима су и тзв "реалтори", који се од осталих разликују по томе што су чланови удружења основаног са циљем да се чланови разликују од не-чланова... кружна дефиниција скроз :blink: ), па осигурање тапије (!). Ово последње је најблентавије од свега, то је осигурање у случају да се једном појави неко и да тврди да је кућа његова и маше некаквим папирима - то осигурање ће да плаћа судски спор, и одштету ако га изгуби. А све зато што овде нема система, нема ваљаних земљишних књига, то се води по појединачним уговорима који никад нису регистровани на једном централном месту него код којекаквих бележника (који немају појма да ли је продавац заиста власник).Упркос свему томе, још увек се више исплати (ништа ујак, у се и кљусе) проћи кроз то све, исплатити и бити миран. Јер колико год да банке наплаћују добројтро и довиђења, контакт с банком се да скратити на неки минимум. Са станодавцем, међутим, не може да се избегне, осим на своју штету. Хоће ли послати мајстора да оправи фрижидер или ће нам пропасти сво то месо? Шта ако ми опет падне део плафона на главу док се туширам, већ пети месец поправљају па никако. Да не заборавим, сутра фарбају паркинг, морам да преместим кола, има да поставе баракаде ујутро... с тим што та парада онда буде одложена бар четири пута и сваки пут прете да ће да одшлепају кола која остану на паркингу ($90 по шлепању плус такси до кавеза), везана је претплата на кабловску са киријом - шта ће ми 30 додатних канала са рекламама... не може интернет преко ове фирме, може само преко ове... Елем, гадна работа и једно и друго, али бар ово са кредитом може да се убрзано скине с врата, и онда онако одаааааааааахнеш cool.gif .
Link to comment
Ovo Viloticka moze da bidne al ne mora da znachi. Kolo srece se okrece. Eto vidimo sada u USA koliko vrede te kuce koje su pre 10 godina kostale 200-300.000 US$. Imajuci u vidu da covek (bracni par ) kucu ne kupuje sa 20 godina zovota,jako retko i sa 30,onda je malo zayebana ta tvoja racunica.Ako imash 35 mora da budesh zelo siguran da ce tvoj put uspeshne karijere ici samo na gore.
Ovo što si rekla za kupovanje kuće u 35-toj možda važi u Nemačkoj. U Americi ljudi upravo kupuju kuće između 25-te i 30-te, bez obzira da li su u braku ili ne. Ja sam se šokirao kada sam pre 15-tak godina upoznao studenta-postdimplomca koji je kupio dvosoban stan i izdavao sobu. Sračunao je da mu se više isplati da drži taj stan 4 godine pa da ga posle proda. Sa 35 godina već prodaju prvu kuću i kupuju veću, zbog dece.edit: A što se tiče pitanja koliko sada vredi kuća koja je pre 10 godina vredela 200-300K, odgovor je: kako gde, i kako koja. Nisu svi delovi Amerike doživeli nagli bum u poslednjih 5-6 godina, u mnogima je rast u poslednjih 5-6 godina bio umeren, oko 5% godišnje. Ono što čitaš po novinama da se cena stana/kuće utrostručila u poslednjih 10 godina je slučaj u Feniksu, delovima južno od Los Anđelesa, Vašingtonu, Majamiju, San Francisku, Njujorku (grad) i na još nekoliko mesta. Tu cene kuća najviše i padaju, u ostalim delovima se situacija ne menja bitno. Edited by ObiW
Link to comment
Kao vlasnik stana u Kanadi (mislim da je slično i u US) si član condominium corporation-a, što je nešto kao skupština-stanara-na-nivou-pravnog-lica. The condo corp ima svoje zaposlene (menadžer, službenik u kancelariji, the concierge/security guys, higijeničari (pokušavam sa rodno neutralnim izrazom, nastojim, trudim se... :mellow: ).
У Есаду (САД :lol: ) тешко да ће имати све те запослене. Све се то препушта другим фирмама, кад год се исплати - једни да одржавају травњаке и прскалице, други за базен, трећи да односе ђубре, четврти да одржавају струју итд. Ћерка је становала у тако нечем (власница је била далеко, њен брат издавао), био сам дуго у гостима и само гледао како парадирају разноразне униформе по насељу. После сам чуо да су је опомињали да не држи бицикл на тераси јер као квари изглед насеља и свима около обара цену некретнина. Нема везе што је на другом спрату и бицикл се одоздо ни не види, и што је тераса гледала на споредну улицу где нема живе душе по цео дан, а и то је било иза зида - да, све ограђено а капија се отвара на картицу. Луксузни затвор :( .
Link to comment
У Есаду (САД :lol: ) тешко да ће имати све те запослене. Све се то препушта другим фирмама, кад год се исплати - једни да одржавају травњаке и прскалице, други за базен, трећи да односе ђубре, четврти да одржавају струју итд. Ћерка је становала у тако нечем (власница је била далеко, њен брат издавао), био сам дуго у гостима и само гледао како парадирају разноразне униформе по насељу. После сам чуо да су је опомињали да не држи бицикл на тераси јер као квари изглед насеља и свима около обара цену некретнина. Нема везе што је на другом спрату и бицикл се одоздо ни не види, и што је тераса гледала на споредну улицу где нема живе душе по цео дан, а и то је било иза зида - да, све ограђено а капија се отвара на картицу. Луксузни затвор :( .
A jel znaš da stambene zgrade u centru grada (i to one koje su high end) imaju vrlo strogi kućni red? Ja sam pre 10-tak godina bio nameračio da živim high end yuppie život i krenuo da pazarim stan u downtown-u u novogradnji. Ljubazna službenica u ofisu na gradilištu mi je objasnila da ne smem da se šetam po zgradi u šorcu, a devojke ne smeju da se šetaju u minićima. I to sve u gradu koji je jako, jako ležeran po pitanju odevanja - izađeš u pešačku zonu od kraja maja do početka septembra i 80% muškaraca i žena su upravo tako obučeni kada naveče izađu u grad! Tada sam shvatio da nije ta zajebancija za mene i pazario kuću, kao sav normalan svet. Edited by ObiW
Link to comment
Ovde je Indy voda uzasno skupa ( godisnje samo vodu placam oko 1000 i djubre valjda isto toliko).ostatak je grejanje, hausmajstor,veliki park oko zgrade uvek sa svezim cvecem,travom koja se neguje,liftovima koji nikada nisu u kvaru, ali je u toj lovi i ca 50-60 eura za molovanje zgrade savkih10 godina, odrzavanje podzemnih garaza ali i menjanje krova ,stakla i sta ti ga ja znam sta vec josh.U principu je infostan u Nemackoj minimalan oko 250 Eura. Ali ako imash kucu u mnogo si zajebanijoj situaciji,jerem sve ovo sam i placash, em mora i radove da organizujesh. O bashti i travi i da ne pricham.
Mnogo skupo, posebno kad se preracuna u ove nase tolare. Gde ja zivim "komunalije" za prosecnu kucu su oko 600-700 (u evrima) godisnje. To ukljucuje djubre, odrzavanje trotoara, kresanje ulicnih drvoreda i sl, odrzavanje infrastrukture, kao i plate onih u gradskom vecu. Voda se placa posebno (kao i bilo koji individualni racuni) - i vrlo je jeftina, cak i previse (obzirom da smo u polupustinji). Teoretski, ako si vlasnik kuce, mozes da zivis u njoj od socijale, ili drzavne pemzije, a kod tebe vidim da ne bi moglo... ni priblizno. Cak ni pod uslovom da ne jedes. Cash mora da pritice.
Link to comment
Yoyogi, kazi ti meni koliko zgrada ima po Sydney, plus po ostatku Australije?A kazi mi recimo koliko ima zubara u Sydney? Da li svi valjaju? Da li su svi losi? I mozes li na osnovu tvog iskustva da hvalis SVE zubare, ti se kezis sa savrsenim osmehom a meni povadili zdrave zube? Da li tvoje dobro iskustvo moze uopste da promeni ista u vezi mog loseg iskustva?"Load of rubbish" je uzasno prost komentar.Kazi ti meni, kad si vec bio "na onoj strani" da li si imao priliku da vidis Body Corporate namet na vilajet za glanc nove zgrade? Ako jesi kazi mi molm te u cemu je logika - zasto se u novoj zgradi povecava sinking fund? Nova zgrada, pod garancijom. Zasto im treba par hiljada $ extra u sinking fund?U ovoj jednoj zgradi menjaju plocice svakih godinu dana. Pisu nove znake svaka 2-3 meseca. Sad stave neklizajucu podlogu da se pri izlasku iz bazena ne sapletu, a za 6 meseci izdupetisu nesto drugo, kao imaju bolju podlogu.Ma cirkus. Apsolutni cirkus.O falsifikovanju zapisnika sa skupstine stanara da ni ne pricam. U jednoj zgradi ima nas nekoliko prijatelja sa stanovima i svi glasali protiv odredjene odluke. U zapisniku pise "dvoje glasalo protiv". Ko u doba coravih kutija. Sad onaj sto je glasao protiv misli to sam ja i jos jedan. A nas ovde petoro, moralo je minimum biti pet glasova protiv.
Nije prvi put da odnegde vadis stvari koje se samo tebi desavaju ili koje ne razumes. Falsifikovanja zapisnika, cirkus, corave kutije, nepotrebna neklizajuca folija na klizavim mestima, ludaci koji jednom godisnje menjaju plocice i prepravljaju znake da im prodje vreme. Vise izgleda kao manija gonjenja nego kako to izgleda u praksi.Nova zgrada nema sinking fund prve 3 godine (najmanje) a garancije za ozbiljne stvari (npr. rak betona) je 10 godina.Namet moze da se uvede ako se oceni (i usvoji) da nesto treba - basta, security video ili uopste nesto sto je ekstra, sto gradjevinci nisu imali duznost da postave.U mojoj zgradi je pijani covek skocio na glavu u plitku stranu bazena i slomio vrat, nepokretan je od onda. Na sudu je dobio spor jer se navodno okliznuo jer bazen nema neklizajuci obod. Dok se sudio, osiguravajuci zavod (kod koga je zgrada osigurana) je insistirao da se sa bazenom nesto uradi ili da se zatvori ili osiguranje prestaje da vazi za bilo sta na bazenu i onda su stanari odgovorni.Tip je dobio odstetu 1.2 miliona A$, osiguranje je platilo, a sta da nije? Stanari bi morali da skupe pare i plate.Dok se kroz zbor stanara proteralo da se skupe ekstra pare i bazen renovira i prepravi da odgovara zahtevima koje je osiguranje postavilo, proslo je vise od godinu dana i za to vreme bazen je bio zatvoren, nije moglo da se udje u prostoriju, zamandaljeno.Kakvo falsifikovanje zapisnika? Pa za to se krivicno odgovara. Glasanje je, ko ne moze da dodje - pismeno ili proxy. Od 178 vlasnika stanova u zgradi nikad nije doslo vise od 40-50, BC Executive Body je imalo proxy da za njih glasa ili kako su rekli ili po svojoj proceni.Ko bi tebe naterao da glasas za islisne stvari ili sumanute kao menjanje plocica svake godine? Sto bi onda 5,7,9,11 ljudi u BC EC bilo budale da to rade bez veze?Problem je upravo suprotan: nedovoljni izdaci za odrzavanje i unapredjenje zgrade. To se desava tamo gde je vecina stanova za izdavanje (masa jednosobnih ili garsonjera u istoj zgradi) i gde vlasnici nemaju interes da svojim stanarima mnogo ugadjaju.U prvoj zgradi gde sam ziveo bilo je 10 dvosobnih i 70 jednosobnih stanova. Vlasnici koji su ziveli u dvosobnima su gledali kako se zgrada raspada jer nisu mogli vlasnicima koji izdaju (i ne zive u zgradi) da dokazu da treba sakupiti pare za nesto. Ko da pokusa da falsifikuje zapisnik?Kad se kupuje stan ili kuca, uloga solicitora je da pregleda zapisnike (koji su zvanicni dokumenti) i vidi planove, da nije nuklearni reaktor u susedstvu u planu izgradnje, neka druga zgrada da zakloni pogled, prolaz kanalizacije (da ne dodje do masovnog raskopavanja) itd. Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...