Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Ti ocigledno nisi ponosna vlasnica neke nekretnine cool.gifKome placash "kiriju" za svoj sopstveni stan? :D Jel ti uopste znash i shvatash znacenje reci "kirija"? Kirija je u slobodnom prevodu najamnina, znaci placash nekome neki harach zato sto si od njega iznajmila stan? Ko moze da te natera da u svom sopstvenom stanu farbash duvare u crveno ili zeleno ili menjashbelu tehniku?Pretpostavljam da pod placanjem ove kirije podrazumevash ono sto se u Srbiji zove "infostan" troskovi.Grejanje,odrzavanje liftova, ciscenje,obnavljanje,krecenje,odrzavanje instalacija,hausmajstor,zelene povrshine i tako.E vidish , ako zelish pristojno i uredno da stanujesh to mora da se placa svejedno da li je kuca u pitanju ili stanna 10-om spratu.Samo socijalni slucajevi su oslobodjeni toga, ali i stanuju u drugim cetvrtima..
Ovo o varbanju u sopstvenom stanu nisam ukapirala.Jok ja, vise volim da zivim danas :rolleyes: a posto nemam potomstvo nemam za koga ni da stedim. Placam harac/kirij/stanarinu u koji je ukljuceno ama bas sve osim osiguranja stvari (sve sa svom belom tehnikom, plakarima, kuhinjom...jer ovde se ne izdaju "goli zidovi") znam ja to (valjda ne verujes da sam bas toliko "osinuta" u glavi? :Hail: :D ) Na ovim prostorima je velika razlika izmedju imati kucu od imati stan u vlasnistvu. Kuca mi se ne mili jer volim da zakljucam vrata i odleprsam gde me je volja bez da me "boli glava". Kredite ic ne volem a nisam imala srecu da dobijem premiju na lotu, da me se u testamentu seti "bogata tetka" a svi moji su dole...Na svu srecu nisam socijalni slucaj, iako sam ovamo dosla ne bas u cvetu mladosti (cak sta vise), al iz gore navedenih razloga nisam nalazila za shodno da se zaglavim u kredit za stan koji i nije moj, osim na papiru (a ako mi ponestane para za za otplatu kredita onda mi ga banka lepo uzme) itd. itd. Racunica: podignem kredit od, recimo, nekih 800 hiljada kruna (ca 84000 eura) i na to placam rentu od, recimo 5,5-6% godisnje (u ovom momentu) a na 15 godina (ulozila 5% sopstvenog kapitala) sa jednakim mesecnim otplatama. Mesecna otplata kredita bi iznosila oko 4300 kruna plus kirija od jedno 6500-7000 kruna. Znaci, mesecno bi me kredit plus kirija kostali oko 11000 kruna. Na to se dodaju porezi, pa osiguranje pa....Ovde placas kiriju za sopstveni stan. Mozes da se cudis koliko sam se i ja cudila al nista ne vredi. Gde sam tu u dobitku? Jeste da, kad zazelim, mogu da prodam isti (a ako nije otplacen racunica je drugacija) ali niko ne garantuje da cu za njega dobiti vise no sto sam ulozila (sa rentom). Ovako mesecno placam oko 6000 potpuno namesten stan (bela tehnika,struja, voda, grejanje, kablovska, infostan) i ama prst ne treba da dignem ni za krecenje, ni za popravke, ni za osiguranje, ne placam porez, ne placam...
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

:lol: Ma daj, ne valja ti tu nešto... misliš možda na komunalije.
Ne mislim na komunalije. Nazalost.Tek sada se planira i novi vid vlasnistva nad stanom a isti ce biti kao i "svuda" u svetu.
Link to comment

Ne znam šta je to, u onom delu sveta koji je meni poznat, ne možeš sam sebi da plaćaš kiriju... Jedino što bi moglo da bude da si u stvari suvlasnik stana (sa npr. državom, ili gradom), ili da vlasništvo stana ne uključuje vlasništvo nad zemljom na kojoj se nalazi, ili tako nešto.

Link to comment
Ne znam šta je to, u onom delu sveta koji je meni poznat, ne možeš sam sebi da plaćaš kiriju... Jedino što bi moglo da bude da si u stvari suvlasnik stana (sa npr. državom, ili gradom), ili da vlasništvo stana ne uključuje vlasništvo nad zemljom na kojoj se nalazi, ili tako nešto.
Pa vidi ,ni ja ne razumem kakvu to kiriju , a narocito kome, placa vlasnik stana, uredno uknjizen u neki katastar. :lol: Postoji nesto drugo, a to je visina ovog "infostana". Ja placam oko 400-430 Eura mesecno taj infostan, a postoje socijalnistanovi (ili neki tzv.drustveni stanovi") gde ljudi kiriju sa sve infostanom placaju recimo 200-300 Eura. Verovatno jeLeptirica na tako nesto mislila i tako nesto uporedjivala.
Link to comment

"1. Vad ?r en bostadsr?tt?...Men det ?r viktigt att komma ih?g att n?r du k?per en bostadsr?tt k?per du ingen fysisk l?genhet eller n?gon andel i en fastighet, utan endast en r?tt att nyttja en viss l?genhet i en bostadsr?ttsf?rening.Det inneb?r att du tillsammans dina grannar ?r medlem i en ekonomisk f?rening, en bostadsr?ttsf?rening, som ?ger fastigheten och d?rmed ocks? l?genheterna"Slobodan prevod najvaznijeg:Sta je "vlasnistvo" nad stanom?Veoma je vazno znati da prilikom kupovine "bostadsr?tt" fizicki ne kupujes stan ili deo u okviru zgrade nego da kupujes samo pravo da zivis u odredjenom stanu zgrade koja je vlasnistvo udruzenja vlasnika. To znaci da si zajedno sa komsijama clan ekonomskog udruzenja (bostadsr?tf?rening) koje je vlasnik zgrade a samim tim i stanova.

Link to comment
Veoma je vazno znati da prilikom kupovine "bostadsr?tt" fizicki ne kupujes stan ili deo u okviru zgrade nego da kupujes samo pravo da zivis u odredjenom stanu zgrade koja je vlasnistvo udruzenja vlasnika. To znaci da si zajedno sa komsijama clan ekonomskog udruzenja (bostadsr?tf?rening) koje je vlasnik zgrade a samim tim i stanova.
Kao što sam mislio, to nije pravo vlasništvo, nego neka vrsta suvlasništva (tj. zadruge).
Link to comment
Pa vidi ,ni ja ne razumem kakvu to kiriju , a narocito kome, placa vlasnik stana, uredno uknjizen u neki katastar. :lol: Postoji nesto drugo, a to je visina ovog "infostana". Ja placam oko 400-430 Eura mesecno taj infostan, a postoje socijalnistanovi (ili neki tzv.drustveni stanovi") gde ljudi kiriju sa sve infostanom placaju recimo 200-300 Eura. Verovatno jeLeptirica na tako nesto mislila i tako nesto uporedjivala.
Gore sam pokusala da objasnim racunicu i razloge a odmah iznad ovoga i sta je vlasnistvo nad stanom (prekopirano iz zakona).Ti kao vlasnik uvek mora da budes clan tog udruzenja koje je vlasnik zgrade. Udruzenje mora da ima najmanje 3 clana (ili ti vlasnika zgrade). Taj novac/kirija ide u zajednicki fond jer si ti kao suvlasnik zgrade (sto se kosi sa onim gore sto napisah) medjutim, kada se iselis tj. prodas stan ne vracaju ti taj novac koji si ulagao (a isti je otprilke kao troskovi iznajmljivanja stana drzavnog ili kod privatnika). Svako to udruzenje ima fond i neko posluje dobro a neko ne. Ukoliko ne posluje dobro troskovi su veci plus sto moze da bankrotira...Mislim, i meni je bilo jako tesko da shvatim takav vid vlasnistva pa mi nije cudno da ne verujete svojim ocima. Uostalom, mozda ce cyberworld navratiti i objasniti podrobnije.
Link to comment
Kao što sam mislio, to nije pravo vlasništvo, nego neka vrsta suvlasništva (tj. zadruge).
Tako nesto.Sta nam daju za te pare? Pa generalno renoviranje cevi, krova i slicnog. Zamenu bele tehnike, kuhinjskih elementara i slicnog radis o svom trosku. Velika je razlika od "zadruge" do "zadruge"
Link to comment
:o Au... propas' ... pa šta vam daju za tolike pare??
Ovde je Indy voda uzasno skupa ( godisnje samo vodu placam oko 1000 i djubre valjda isto toliko).ostatak je grejanje, hausmajstor,veliki park oko zgrade uvek sa svezim cvecem,travom koja se neguje,liftovima koji nikada nisu u kvaru, ali je u toj lovi i ca 50-60 eura za molovanje zgrade savkih10 godina, odrzavanje podzemnih garaza ali i menjanje krova ,stakla i sta ti ga ja znam sta vec josh.U principu je infostan u Nemackoj minimalan oko 250 Eura. Ali ako imash kucu u mnogo si zajebanijoj situaciji,jerem sve ovo sam i placash, em mora i radove da organizujesh. O bashti i travi i da ne pricham.
Link to comment
Load of rubbish.Licno sam bio 4 godine "Financial officer" u Body Corporate kompleksa od 178 stanova na elitnom mestu u Sidneju.Sve je bilo usmereno da se zgrada odrzava, da se ne pretvori u slum. Izvodjaci radova su birani tenderom, taman posla da neko dere za nesto sto neko drugi (gradjevinska firme) mogu da urade jeftinije.To placanje se zove "Sinking fund" i placa se tromesecno, ne nedeljno. Najveci iznos je bio, kad je cela zgrada bila opasana skelama, 2000A$ (1900US$) kvartalno. Taj namet je trajao 18 meseci. Od dobro odrzavane zgrade svi uzivaju povecanje cena stanova, cak i ako nemaju nameru da ih prodaju. Posle tih masivnih zahvata, od 34% "owner residents" njihov broj se povecao na 85%. Moj stan, 1997. je kostao 288K A$, sada je 650K A$.Dazbine su nazad na 800$ tromesecno - sta ti treba manje ako neko odrzava (unutrasnji, grejani) bazen, saunu, gym i tropsku bastu? 5* foyer i video kamere, kartice umesto kljuceva, 24x7 security.
Yoyogi, kazi ti meni koliko zgrada ima po Sydney, plus po ostatku Australije?A kazi mi recimo koliko ima zubara u Sydney? Da li svi valjaju? Da li su svi losi? I mozes li na osnovu tvog iskustva da hvalis SVE zubare, ti se kezis sa savrsenim osmehom a meni povadili zdrave zube? Da li tvoje dobro iskustvo moze uopste da promeni ista u vezi mog loseg iskustva?"Load of rubbish" je uzasno prost komentar.Kazi ti meni, kad si vec bio "na onoj strani" da li si imao priliku da vidis Body Corporate namet na vilajet za glanc nove zgrade? Ako jesi kazi mi molm te u cemu je logika - zasto se u novoj zgradi povecava sinking fund? Nova zgrada, pod garancijom. Zasto im treba par hiljada $ extra u sinking fund?U ovoj jednoj zgradi menjaju plocice svakih godinu dana. Pisu nove znake svaka 2-3 meseca. Sad stave neklizajucu podlogu da se pri izlasku iz bazena ne sapletu, a za 6 meseci izdupetisu nesto drugo, kao imaju bolju podlogu.Ma cirkus. Apsolutni cirkus.O falsifikovanju zapisnika sa skupstine stanara da ni ne pricam. U jednoj zgradi ima nas nekoliko prijatelja sa stanovima i svi glasali protiv odredjene odluke. U zapisniku pise "dvoje glasalo protiv". Ko u doba coravih kutija. Sad onaj sto je glasao protiv misli to sam ja i jos jedan. A nas ovde petoro, moralo je minimum biti pet glasova protiv.
Link to comment
Yoyogi, kazi ti meni koliko zgrada ima po Sydney, plus po ostatku Australije?A kazi mi recimo koliko ima zubara u Sydney? Da li svi valjaju? Da li su svi losi? I mozes li na osnovu tvog iskustva da hvalis SVE zubare, ti se kezis sa savrsenim osmehom a meni povadili zdrave zube? Da li tvoje dobro iskustvo moze uopste da promeni ista u vezi mog loseg iskustva?"Load of rubbish" je uzasno prost komentar.Kazi ti meni, kad si vec bio "na onoj strani" da li si imao priliku da vidis Body Corporate namet na vilajet za glanc nove zgrade? Ako jesi kazi mi molm te u cemu je logika - zasto se u novoj zgradi povecava sinking fund? Nova zgrada, pod garancijom. Zasto im treba par hiljada $ extra u sinking fund?U ovoj jednoj zgradi menjaju plocice svakih godinu dana. Pisu nove znake svaka 2-3 meseca. Sad stave neklizajucu podlogu da se pri izlasku iz bazena ne sapletu, a za 6 meseci izdupetisu nesto drugo, kao imaju bolju podlogu.Ma cirkus. Apsolutni cirkus.O falsifikovanju zapisnika sa skupstine stanara da ni ne pricam. U jednoj zgradi ima nas nekoliko prijatelja sa stanovima i svi glasali protiv odredjene odluke. U zapisniku pise "dvoje glasalo protiv". Ko u doba coravih kutija. Sad onaj sto je glasao protiv misli to sam ja i jos jedan. A nas ovde petoro, moralo je minimum biti pet glasova protiv.
A kolike su kod tebe mesecne dazbine za taj, aj ga nazovem "infostan"? Mislim na zgradu u kojoj si ti vlasnik stana.I ko moze da falsifikuje taj zapisnik sa skupshtine stanara? Pa brebroje se glasovi na licu mesta, a i "president" ;) i zapisnicar su vlasnici stanovapa ni oni nisu odusevljeni da se stalno izvode neki novi radovi.
Link to comment
Ne znam šta je to, u onom delu sveta koji je meni poznat, ne možeš sam sebi da plaćaš kiriju... Jedino što bi moglo da bude da si u stvari suvlasnik stana (sa npr. državom, ili gradom), ili da vlasništvo stana ne uključuje vlasništvo nad zemljom na kojoj se nalazi, ili tako nešto.
U Svedskoj nisi nikada vlasnik zemlje, samo stambenog prostora.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...