Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

A ja sam mislEo da je u tim Amerikama svuda sve isto...
Нетје мотји... то је као да те неко пита "како је у војсци". Питање је без везе, јер не постоји "у војсци". Постоје разна места, па где загинеш и на кога већ натрчиш.Што нарочито важи за САД, које су врло лабава федерација - по нашој дефиницији би скоро били конфедерација, ал' се из историјских разлога не зову тако, тако се звао јужни савез поражен у оном грађанском рату. Број ствари које су гарантовано исте диљем је минималан - војна (military је, ипак, придев - обухвата свих шест родова војске - мушки, женски, копнене снаге, морнарицу, авијацију и морнаричку пешадију), долар, нешто савезних агенција (ФБИ, ЦИА, НСА) и спољна политика (при чему Флорида има своју политику према Куби, Тексас своју према Мексику, и Калифорнија опет неку своју према Мексику), систем међудржавних аутопутева и неки минимални скуп савезних закона, судова и нешто саобраћајне контроле (обалска, ваздушна) и то је отприлике све.Практично све остало је на вољу државама чланицама. Порез на промет? Негде има, негде нема. Где има, иде од 1% до 12%. Технички преглед кола? Негде на годину, негде никад (Флорида). Кауција за флаше? У четири државе. Самопослуживање на бензинској пумпи? У 49 држава. Лихварски кредити на две-три недеље са каматом од 500% годишње? Строго забрањени у Северној Каролини ако је дужник војно лице. Коришћење дневне собе за спавање забрањено у Вирџинији (и то је нов закон, од пре две-три године).Веле да постоје бар четири САД: Град Њујорк (што су САД какве би могле бити да нису толико загледане у себе), Калифорнија (наредни модел остатка САД, носиће се кроз коју годину), Тексас (залупанији део САД, такав по сопственој жељи јер им се може), и оно остало.Постоје само два ваљана одговора на "како је у Америци":
  1. немам појма
  2. зависи

Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

Ali ne mora ni to da bude bash neki neprijatan osecaj :) I ja se tako osecam, cak i u Zajecaru ;)
Мени је тако некако било пре неку годину кад смо свраћали кући. Туриста у свом родном граду, и никад ми боље није изгледао.Отприлике кад научим све пречице и скровита места за паркирање, скоро да је време да се осваја још један град.
Link to comment
:lol: Tamo su izgleda Monti Pajtonovci na vlasti
Hehe. To je zato sto se dogadja da dvoje ljudi iznajme stan/kucu, pa onda dovedu familiju sa sve strinama, jetrvama i pashenozima. Obicno se broj lica koje mozhe da stanuje u iznajmljenom stanu/kuci regulise ugovorom izmedju stanodavca i onoga koji iznajmljuje, al' je iz nekog razloga republika (pardon, commonwealth) Virdzinija reshila da tu umesha svoje debele pipke.
Link to comment
Ovde se diskutuje samo o Svedskoj,verovatno je tako kako pishete, ali u Nemackoj nije tako.Latentni rasizam naravno postoji ,narocito kod stanodanavaca, ali bre to je privatna stvar tih vlasnika stanova.Pa ne bih ja izdala stan ni Nemcu koji je socijalan slucaj. To je iskljucivo moja stvar kome cu izdati stan.
Cekaj da pitam: jel sme onaj ko izdaje stan/kucu u Nemackoj da kaze u oglasu: "izdajem samo devojkama"? ili "samo muskarcima"?
Link to comment
Коришћење дневне собе за спавање забрањено у Вирџинији (и то је нов закон, од пре две-три године).
Jbt za ovo nisam ni znao... Mada me je iznenadio i onaj zakon da ne smes da pusis u svojoj kuci (ne znam koja bese drzava...).
Link to comment
Jbt za ovo nisam ni znao... Mada me je iznenadio i onaj zakon da ne smes da pusis u svojoj kuci (ne znam koja bese drzava...).
Nije drzava ,nego za sada samo jedan gradic u Kaliforniji.A oglasi za stanove naravno da ne sadrze izraze tipa belac,crnac,bogat,lep,socijalni slucaj.Ali kao i pri zaposljavanju ima intervju ,face tu face" situacija,pa se tako i odluka donese.Ti izdajesh stanove svakome ;)
Link to comment
Nije drzava ,nego za sada samo jedan gradic u Kaliforniji.A oglasi za stanove naravno da ne sadrze izraze tipa belac,crnac,bogat,lep,socijalni slucaj.Ali kao i pri zaposljavanju ima intervju ,face tu face" situacija,pa se tako i odluka donese.Ti izdajesh stanove svakome ;)
Mhm. Namerno sam pitao "musko/zensko" a ne "crno/belo". Cetiri devojke nikad ne mogu da ti naprave stetu u kuci kao cetvorica muskaraca. Jedino na sta mozes da odbijes cetvoricu klipana je kreditna istorija/platezna sposobnost, a i tu moras da budes pazljiv.
Link to comment
Mhm. Namerno sam pitao "musko/zensko" a ne "crno/belo". Cetiri devojke nikad ne mogu da ti naprave stetu u kuci kao cetvorica muskaraca. Jedino na sta mozes da odbijes cetvoricu klipana je kreditna istorija/platezna sposobnost, a i tu moras da budes pazljiv.
Zayebavash bre sada :D Jedino sto bi me zanimalo u slucaju da izdajem stan bilo bi obracun plate. Crno-belo-zuto me nikako ne bi zanimalo ;) Ali ja i ne izdajem ( a dochim ni ti) tako da samo mozemo da prepricavamo sikustva drugih ljudi kojitraze ili izdaju stanove.
Link to comment
Uopste vas ne razumem, ja se svuda osecam kompletnim strancom (BG included). Nigde nisam integrisan... Ja nisam odavle.
Vidis, kod mene je bas suprotno. Gde god da se nadjem ja se posle 2 dana u vrh glave odomacim i osecam kao kod kuce. Posle kad je vreme da idem i da se vracam kuci, uvek mi je pomalo zao. :mellow:
Hehe. To je zato sto se dogadja da dvoje ljudi iznajme stan/kucu, pa onda dovedu familiju sa sve strinama, jetrvama i pashenozima. Obicno se broj lica koje mozhe da stanuje u iznajmljenom stanu/kuci regulise ugovorom izmedju stanodavca i onoga koji iznajmljuje, al' je iz nekog razloga republika (pardon, commonwealth) Virdzinija reshila da tu umesha svoje debele pipke.
Apropo stanovanja, tu recimo ima razlicitih pravila. Recimo mnogi u mnogim gradovima postoji zakon da u jednoj stambenoj jedinici (kuci, condominiumu, i sl.) mogu da zive maximalno 2 osobe koje nisu u srodstvu (krvnom ili zakonskom). Naravno veliki kompleksi apartmana su ili izuzeti ili nadju rupu u zakonu pa ako imaju recimo 4 ljudi koji dele 4-sobni stan oni potpisu 4 razlicita ugovora. Mnogi izdavaci stanova i kuca imaju dodatne restrikcije, npr kada bih ja hteo da izdajem svoju kucu morao bih to da uradim na najmanje 6 meseci i najvise 4 osobe bi mogle da zive tamo. Takva su pravila kucnog saveta. :lol:
Jbt za ovo nisam ni znao... Mada me je iznenadio i onaj zakon da ne smes da pusis u svojoj kuci (ne znam koja bese drzava...).
Postoje mnogi kompleksi apartmana gde je zabranjeno pusenje. Sve veci broj hotela gde je ceo sprat nepusacki, a takodje ima hotela gde uopste ne sme da se pusi. Da ne govorim o aerodromima, turistickim brodovima, kancelarijskim zgradama, restoranima, skolama...
Link to comment
Postoje mnogi kompleksi apartmana gde je zabranjeno pusenje. Sve veci broj hotela gde je ceo sprat nepusacki, a takodje ima hotela gde uopste ne sme da se pusi. Da ne govorim o aerodromima, turistickim brodovima, kancelarijskim zgradama, restoranima, skolama...
Nisi razumeo ovo "pushenje" :D Covece, ne daju ti da pushsih na svom placu ,u svojoj avliji,u svojoj kuci.Al ti isti ti dozvoljavaju da imash 17 vinchesterki i da smesh da upucash svakoga ko se priblizi toj tvojoj avliji u kojoj vlada "ZABARNJENO PUSENJE" :D Za hotele,aerodrome,restorane,administracije,skole znamo. Pa cak i i mi iz Srbije :) Edited by Teja
Link to comment
Covece, ne daju ti da pushsih na svom placu ,u svojoj avliji,u svojoj kuci.Al ti isti ti dozvoljavaju da imash 17 vinchesterki i da smesh da upucash svakoga ko se priblizi toj tvojoj avliji u kojoj vlada "ZABARNJENO PUSENJE" :D
Bitna je bila sustina (e sad dal je drzava, grad...) :D
Link to comment
Zayebavash bre sada :D
Jok more. Mrtav ozbiljan.
Jedino sto bi me zanimalo u slucaju da izdajem stan bilo bi obracun plate. Crno-belo-zuto me nikako ne bi zanimalo ;) Ali ja i ne izdajem ( a dochim ni ti) tako da samo mozemo da prepricavamo sikustva drugih ljudi kojitraze ili izdaju stanove.
Ja izdajem, zato i pitam kako to radi u NemachkU, da nauchim kako se to radi preko okeana. I imao sam problema sa chetvoricom klipana, a sa chet'ri djevojke nisam. Edited by ObiW
Link to comment
Jok more. Mrtav ozbiljan. Ja izdajem, zato i pitam kako to radi u NemachkU, da nauchim kako se to radi preko okeana. I imao sam problema sa chetvoricom klipana, a sa chet'ri djevojke nisam.
Ljudi su uglavnom oprezni sa tim izdavanjem stana /kuce nekim alternativnim likovima ( svejedno kog su spolovila).Uvek ostave haos i rshum, osim toga prave zurke,smetaju ostalim stanarima i tako.
Link to comment
Covece, ne daju ti da pushsih na svom placu ,u svojoj avliji,u svojoj kuci.Al ti isti ti dozvoljavaju da imash 17 vinchesterki i da smesh da upucash svakoga ko se priblizi toj tvojoj avliji u kojoj vlada "ZABARNJENO PUSENJE" :D
To je valjda zato sto je pusenje opasnije od Winchesterki, Smith&Wessona, Glocka ili Uzija. Jer ima onaj sekundarni dim koji ubija nevine nepusace. A kad pucas iz puske ili pistolja, tu ubijas samo onoga u koga ciljas (hopefully).Zamisli sad 1 situaciju gde ti sedis u svojoj avliji u kojoj vlada zabranjeno pusenje, i prilazi lik sa zapaljenom cigaretom. I sta sad ti da radis nego da ga upucas? It's the American way! :Hail:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...