Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Па добро 60 % звучи боље од 80% (или не дај боже 90%). Још боље је када можеш да се после неког времена ратосиљаш дугова.По мом укусу би било прихватљиво 60 % кеш, а 40% кредит. А то за Немце си у праву, паметан народ. Ставили на папир, па видели да је то велико оптерећење и рекли "Мани бре".
Нисмо ми испочетка ни мислили да купујемо кућу тако рано, нарочито док су деца још на студијама, али дозлопиздело да гледамо колика лова одлази на кирију, и та лова је бачена у бунар - толико кошта да ниси на ливади и да не киснеш. Рата (теоретска) је испала упола мања од кирије за 40% већи простор, а да не спомињем којекаква ограничења, интерна правила, комшију испод и изнад итд. Кирију плаћаш газди, рату себи.
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

Cekajte ljudi, ja ne kapiram koji je problem sa placanjem kamate?
У укупном износу :rolleyes: .
Druga stvar, banke su sjajna stvar. Banke su apsolutno fenomenalna stvar. Omogucavaju ti da imas kucu a da nemas pare. (Ja kad bih i imala $500.000 POSLEDNJA STVAR koju bih uradila je da je naguram u kucu da nemam loan. Pare su da se obrcu, ziva lova je greota da se ne okrece nego da se nagura u kucu).
Знаш, и од коцке може да се лепо живи, ако имаш коме да продајеш коцке. Банкарство је вештина прављења пара од ничега. Камата се плаћа за коришћење пара јер се претпоставља да би је платио неко други ако нећеш ти, па је то нека тржишна цена зајма. Плаћа се као и све остало, по АПП принципу (ако прође, прође). Све остале теорије о томе зашто се плаћа, и зашто баш толико, се изводе из основног аксиома свих друштвених наука: "људи ће се понашати како мисле да им одговара".
Jer da si u slamarici 30 godina skupljas $500.000 te 30te godine ti imas pola miliona a da li je market tebe cekao? Naravno da nije. Ta ista kuca otisla je pzdu materinu sa cenom.
А отишле су и паре, у стринину - због инфлације.
Takoda ti zapravo i kupujes kucu za pola miliona - kamata samo prati trend rasta vrednosti nekretnine. Ako si birao pametno tebi se tvoja investicija vrati za 10 godina a ako nisi - jebes ga, ti si sa one donje strane statistike.
Е да, али та теорија да ће то све бесконачно да расте је као и свака друга теорија бесконачног раста, ограничена cool.gif . Као и сваки други ланац светог Антуна (пошаљи ово писмо на 6 адреса...), крчаг иде на воду док се не разбије, и раст цена некретнина кад тад прелази у пад, што управо гледам овде.
Razlog je jer su takvi krediti manje riskantni za banku - ona ce uvek moci da proda tu nekretninu ispod cene i da izvuce svoje pare.
То су мислили и овде, и сад гомила банака има гомилу кућа које нема коме да прода - јер истовремено видимо и високу незапосленост (боље плаћени послови нестају или одлазе, а замењују их ређи а нижи послови), вишу задуженост (и друге хипотеке, и дугови због болести, и дуг по кредитној картици, и разноразне комбинације свега тога) и управо се чешу, и гледају како да опет извезу своју брљотку на којој су до јуче сви тако лепо зарађивали.Банка, као идеја, можда и није лоша - и социјализам је, кажу, био добар као идеја. Спровођење, међутим, јок.
Link to comment
Mnogo pojednostavljeno, za 2M CZK kupim stan, iznajmim ga za 15000 mesečno i imam yield 9%. Ovakvu šemu u životu ne mogu da uradim sa bankom. Znači, živa lova u kuću, pa se onda okreće.
Na ovo pitanje ne postoji jednoznacan odgovor. Zavisi od mnogo cinilaca koji ne mogu da se zanemare e da bi se dobio neki instant odgovor (koji zbog silnih uopstavanja vise nije ni za kytu).Racunica za Australijsko trziste/gradske oblasti (znaci nije ruralna oblast) je recimo ti kada kupis kucu 0d 500.000 ona ce u roku od 10 godina vredeti duplo vise. Za kes lovu za svojih 500.000 dobio si znaci duplo, plus rent koji je mozda 30-50.000 godisnje.Za iste pare ako uzmes kredit od banke mozes da kupis 5 kuca od 500.000 sa 20% depozita (znaci: ezy money). Za 10 godina imas 5 kuca od milion znaci pola od toga je capital growth.Ali hebga, moras da uzmes kredit od banke... I da, ovih 30-50.000 godisnje ne dobijas jer ti to otplacuje bank loan.Neko voli income stream neko voli capital growth. Neko voli manje para i da nema dugove neko voli vise para sa dugovima. Kao sto rekoh odgovor nije jednostavan.Sto se tice primedbe da rast mora jednom da stane - verovatno mora a verovatno i ne mora. Ko ima kristalnu kuglu da kaze da li ce stati ili nece? U poslednjih 5 godina cene nekretnina u Syd su padale ali ima delova grada gde su cak i tada rasle. Kao sto rekoh uopstavanje (samo raste ili samo pada) dovodi do besmisla.
Link to comment
Cekajte ljudi, ja ne kapiram koji je problem sa placanjem kamate?У укупном износу :rolleyes: .
Ovo sam vec prokomentarisala. Nije banka your uncle da ti daje ista za dzabe. Banke vode biznis pozajmljivanja para. Ja ne vidim u cemu je problem da ti banka da pare koje ces da obrnes i das onda banci njen deo. OK, ima ljudi koji nece da zarade samo da ne bi platili nekome drugome njegovo. Ja stvarno nisam iz te price.Ja uvek kazem da bih volela da placam milion dolara porez jer bi to znacilo da sam zaradila 4-5 puta toliko. Sa 4-5 miliona na svom bankovnom racunu poslacu Tax Man-u cek na milion dolara, sa bombonjerom.
Link to comment
Na ovo pitanje ne postoji jednoznacan odgovor. Zavisi od mnogo cinilaca koji ne mogu da se zanemare e da bi se dobio neki instant odgovor (koji zbog silnih uopstavanja vise nije ni za kytu).Racunica za Australijsko trziste/gradske oblasti (znaci nije ruralna oblast) je recimo ti kada kupis kucu 0d 500.000 ona ce u roku od 10 godina vredeti duplo vise. Za kes lovu za svojih 500.000 dobio si znaci duplo, plus rent koji je mozda 30-50.000 godisnje.Za iste pare ako uzmes kredit od banke mozes da kupis 5 kuca od 500.000 sa 20% depozita (znaci: ezy money). Za 10 godina imas 5 kuca od milion znaci pola od toga je capital growth.Ali hebga, moras da uzmes kredit od banke... I da, ovih 30-50.000 godisnje ne dobijas jer ti to otplacuje bank loan.Neko voli income stream neko voli capital growth. Neko voli manje para i da nema dugove neko voli vise para sa dugovima. Kao sto rekoh odgovor nije jednostavan.Sto se tice primedbe da rast mora jednom da stane - verovatno mora a verovatno i ne mora. Ko ima kristalnu kuglu da kaze da li ce stati ili nece? U poslednjih 5 godina cene nekretnina u Syd su padale ali ima delova grada gde su cak i tada rasle. Kao sto rekoh uopstavanje (samo raste ili samo pada) dovodi do besmisla.
Ovo Viloticka moze da bidne al ne mora da znachi. Kolo srece se okrece. Eto vidimo sada u USA koliko vrede te kuce koje su pre 10 godina kostale 200-300.000 US$. Imajuci u vidu da covek (bracni par ) kucu ne kupuje sa 20 godina zovota,jako retko i sa 30,onda je malo zayebana ta tvoja racunica.Ako imash 35 mora da budesh zelo siguran da ce tvoj put uspeshne karijere ici samo na gore. Moguce je da je u AU takav porast vrednosti nekretnina ( da se sve svakih deset godina udvostrucava) realan, u Evropi nije bash tako.Ja zivim u jednom manjem gradu pored Frankfurta koji je poznat u Nemackoj kao grad sa najvishe milionera u Nemackoj (nema naravno veze sa mnom),ali takav rast cena za nekretnine nije ni ovde poznat. Pre dvadeset godina moj stan je kostao 300.000 DM, sada bih verovatno mogla da ga prodamza 250.000 Eura (Penthouse, 130 qm, terasa 100 qm sa pogledom na Taunus,ergele konja, a i ceo skyline Frankfurta). Ta cena ce biti i sledecih10 godina ista (mozda 10% vishe). U Evropi (Nemacka ,Francuska,Italija) kuce su sasvim drugacije nego sto je to slucaj u USA. Za AU ne znamda li su od drveta kao u USA ili su serijozne sa sve podrumima kao ovde.
Link to comment
Sto se tice primedbe da rast mora jednom da stane - verovatno mora a verovatno i ne mora. Ko ima kristalnu kuglu da kaze da li ce stati ili nece? U poslednjih 5 godina cene nekretnina u Syd su padale ali ima delova grada gde su cak i tada rasle. Kao sto rekoh uopstavanje (samo raste ili samo pada) dovodi do besmisla.
То и рекох. Цела фртутма око некретнина овде (што је криза која се шири) је била заснована на широком уверењу да на кућама не може да се изгуби, јер њима стално расте вредност. Што, знамо од куће, мож' да бидне ал' не мора да значи. Ми још имамо кућу код куће јер пре девет година нико није имао пара да је купи, а и да је имао, тржишна цена је била испод производне.Сад су овде у були јер су чак узимали кредите где су плаћали само камату, а главницу остављали за касније, кад кућа довољно поскупи да разлика у цени исплати и сву дотле плаћену камату и да још и зараде, па да онда одједном исплате цео кредит и однесу разлику са собом. Гомила таквих се наплаћала камате, остала без куће, а банкама остале те куће са којима не знају шта би.Елем, та прича да куће увек поскупљују не важи.Не важи ни обратно. Кад престану да поскупљују, нити то траје вечно, нити важи свуда, нити значи да се све претходне године поскупљења поништавају. Шта видим по околини? Кућерине, МекМеншн типа, су пале и до 30%, али су пре тога отишле по 80-90%, што ће рећи да су у збиру поскупеле око 30%; мање куће се још увек сасвим добро држе - шта је отишло са $70 на $140 сад је багатела од $120К cool.gif .
Link to comment
Ovo sam vec prokomentarisala. Nije banka your uncle da ti daje ista za dzabe. Banke vode biznis pozajmljivanja para. Ja ne vidim u cemu je problem da ti banka da pare koje ces da obrnes i das onda banci njen deo. OK, ima ljudi koji nece da zarade samo da ne bi platili nekome drugome njegovo. Ja stvarno nisam iz te price.
С тим што кредит за кућу не узимаш да би на тој кући профитирао, него да не би живео на ливади или плаћао кирију, а камати те као да не знам колико профитираш па хоће свој део. У ствари, он хоће свој део па како било - ти можеш и да пропаднеш, он мора да добије своје.Мада, не жалим се - ове камате су у ствари веома ниске у односу на оно што смо плаћали за ону кућу код куће, једино што је тамо инфлација појела све то па нисмо осетили.С друге стране, не видим зашто бих плаћао камату ако не морам.
Ja uvek kazem da bih volela da placam milion dolara porez jer bi to znacilo da sam zaradila 4-5 puta toliko. Sa 4-5 miliona na svom bankovnom racunu poslacu Tax Man-u cek na milion dolara, sa bombonjerom.
Сагласан - с тим што никако не бих бркао порез и камату. Из пореза сви (бар у теорији) имамо неке вајде, из камате само власници банке.
Link to comment
Moguce.Kao sto rekoh postoje razni parametri i gde se nalazi property je jedan od krucijelnih.
У ствари има, како овде кажу, три важна параметра: локација, локација и локација.
Link to comment
У ствари има, како овде кажу, три важна параметра: локација, локација и локација.
Za kuce ,stanove, da, ali za poslovni prostor nikako ta priha ne pije vodu.Ali ovde prichamo o kucama i stanovima.
Link to comment
То и рекох. Цела фртутма око некретнина овде (што је криза која се шири) је била заснована на широком уверењу да на кућама не може да се изгуби, јер њима стално расте вредност. Што, знамо од куће, мож' да бидне ал' не мора да значи.
Moguce da je ovo slucaj na USA marketu, na Ozi marketu nije tako.Ono sto je jako bitno je da je ulaganje u RE market dugorocna stvar, znaci uglavnom nije za brzo obrtanje para. Ako hoces brzo da okrenes pare onda su neke druge stvari bolje od ulaganja u kuce. Da bi doziveo ceo 100% porast moras da cekas 10tak godina... U roku od tih 7-10 godina moguce je da ce kuci da padne cena ili da ce da stagnira.
С тим што кредит за кућу не узимаш да би на тој кући профитирао, него да не би живео на ливади или плаћао кирију, а камати те као да не знам колико профитираш па хоће свој део. У ствари, он хоће свој део па како било - ти можеш и да пропаднеш, он мора да добије своје.
Apsolutno. Kao sto rekoh banka ti nije uncle da ti oprosti. Zameni uloge pa reci dal se yebe tebi sto ce neko da spava na ulici ili jok, tj dal bi ti da si banka davao pare sakom i kapom a kad mozes ti mi vrati.Jer banka ne daje svoje pare, deo para ona takodje pozanjmljuje na drugoj strani. To je biznis, a u biznisu nema emocija. Uncle je za emocije.To su pravila igre, ne vidim point uopste da se o tome raspravlja. Dal ima smisla raspravljati zasto te se izbaci sa polja u "ne ljuti se covece"? Dal ima smisla ljutiti se sto padne kisa kad smo na izletu?
С друге стране, не видим зашто бих плаћао камату ако не морам.
Apsolutno.
Сагласан - с тим што никако не бих бркао порез и камату. Из пореза сви (бар у теорији) имамо неке вајде, из камате само власници банке.
Kamata je cena para - to je kao da kazes da nemas nista od $50 koje si platio za cipele - pa imas cipele.
Link to comment
Ono sto je jako bitno je da je ulaganje u RE market dugorocna stvar, znaci uglavnom nije za brzo obrtanje para. Ako hoces brzo da okrenes pare onda su neke druge stvari bolje od ulaganja u kuce. Da bi doziveo ceo 100% porast moras da cekas 10tak godina... U roku od tih 7-10 godina moguce je da ce kuci da padne cena ili da ce da stagnira.
Izdvojila sam samo ovo kako bih se nadovezala na kupovinu i posedovanje stambenih objekata na ovim prostorima. Nemam pojma da li ovakav sistem jos negde postoji.Naime, ovde je razlika posedovanja kuce u vlasnistvu od posedovanja stana u vlasnistvu jer je vlasnistvo nad kucom potpuno i isplativije od vlasnistva nad stanom. Pored toga sto ulozis novac za kupovinu stana ti placas kiriju koja moze da bude manja od one za iznajmljene stanove (zavisno od mnogih parametara) ali je uglavnom ista ili veca. Plus toga si duzan da renoviras isti, da menjas belu tehniku, placas poreze. To znaci: uzmem kredit koji otplacujem (obicno 25-30 godina), placam kiriju, grejanje, struju, odrzavam ga, placam porez a jedina korist od vlasnistva je ta sto ist imam kao hipoteku za "nedaj boze" ili da ga dece naslede, i, sto isti mogu jednog dana da ga prodam. Znaci, nikakvo obrtanje para a mozda ni zarada jer sve zavisi od trzista.
Link to comment

U Australiji su stanovi postali popularni od kad su kuce postale preskupe.Medjutim stanovi su nezgodni jer ima taj Body Corporate Qrac koji je pain in the arse. Body Corporate (BC) je nesto kao Komunalno pomesano sa kucnim savetom. Odluke koje se donesu su pravosnazne i mozes se jebsti. BC se placa nedeljno i moze znacajno da utice na cenu stana. Moze da bude cak i 1/3 stanarine. Ideja je da se pare skupe i da ih ima za popravke koje treba da se obave i za odrzavanje. Znaci nema ono - ja sam u prizemlju i necu da dam pare da se popravi lift. Te se pare razbacuju sakom i kapom. Menjanje sijalice kosta $100 (sama sijalica kostala je manje od $1)Prijatelji recimo uzeli tako stan u jednom kompleksu i jednog dana skupstina stanara ovlastila BC da supi pare da se zamene terase i drvene stepenice koje vode na terasu (svaki stan je imao terasu i stepenice). $12.000 je svako morao da pljune da se radovi obave. Kad se tako neka odluka donese svi moraju da urade bez obzira da li se slazu. Takodje ne mozes da dovedes nekog svoga za manje pare. Ne mozes da biras nista, samo daj pare i slus. Mi smo u to vreme radili slicne radove kod nas i to sami i materijal nas je izasao manje od $1000. Nismo imali srca da im kazemo - oni su siroti podigli kredit da plate taj iznos.

Link to comment
U Australiji su stanovi postali popularni od kad su kuce postale preskupe.Medjutim stanovi su nezgodni jer ima taj Body Corporate Qrac koji je pain in the arse. Body Corporate (BC) je nesto kao Komunalno pomesano sa kucnim savetom. Odluke koje se donesu su pravosnazne i mozes se jebsti. BC se placa nedeljno i moze znacajno da utice na cenu stana. Moze da bude cak i 1/3 stanarine. Ideja je da se pare skupe i da ih ima za popravke koje treba da se obave i za odrzavanje. Znaci nema ono - ja sam u prizemlju i necu da dam pare da se popravi lift. Te se pare razbacuju sakom i kapom. Menjanje sijalice kosta $100 (sama sijalica kostala je manje od $1)Prijatelji recimo uzeli tako stan u jednom kompleksu i jednog dana skupstina stanara ovlastila BC da supi pare da se zamene terase i drvene stepenice koje vode na terasu (svaki stan je imao terasu i stepenice). $12.000 je svako morao da pljune da se radovi obave. Kad se tako neka odluka donese svi moraju da urade bez obzira da li se slazu. Takodje ne mozes da dovedes nekog svoga za manje pare. Ne mozes da biras nista, samo daj pare i slus. Mi smo u to vreme radili slicne radove kod nas i to sami i materijal nas je izasao manje od $1000. Nismo imali srca da im kazemo - oni su siroti podigli kredit da plate taj iznos.
Load of rubbish.Licno sam bio 4 godine "Financial officer" u Body Corporate kompleksa od 178 stanova na elitnom mestu u Sidneju.Sve je bilo usmereno da se zgrada odrzava, da se ne pretvori u slum. Izvodjaci radova su birani tenderom, taman posla da neko dere za nesto sto neko drugi (gradjevinska firme) mogu da urade jeftinije.To placanje se zove "Sinking fund" i placa se tromesecno, ne nedeljno. Najveci iznos je bio, kad je cela zgrada bila opasana skelama, 2000A$ (1900US$) kvartalno. Taj namet je trajao 18 meseci. Od dobro odrzavane zgrade svi uzivaju povecanje cena stanova, cak i ako nemaju nameru da ih prodaju. Posle tih masivnih zahvata, od 34% "owner residents" njihov broj se povecao na 85%. Moj stan, 1997. je kostao 288K A$, sada je 650K A$.Dazbine su nazad na 800$ tromesecno - sta ti treba manje ako neko odrzava (unutrasnji, grejani) bazen, saunu, gym i tropsku bastu? 5* foyer i video kamere, kartice umesto kljuceva, 24x7 security. Edited by Yoyogi
Link to comment
Izdvojila sam samo ovo kako bih se nadovezala na kupovinu i posedovanje stambenih objekata na ovim prostorima. Nemam pojma da li ovakav sistem jos negde postoji.Naime, ovde je razlika posedovanja kuce u vlasnistvu od posedovanja stana u vlasnistvu jer je vlasnistvo nad kucom potpuno i isplativije od vlasnistva nad stanom. Pored toga sto ulozis novac za kupovinu stana ti placas kiriju koja moze da bude manja od one za iznajmljene stanove (zavisno od mnogih parametara) ali je uglavnom ista ili veca. Plus toga si duzan da renoviras isti, da menjas belu tehniku, placas poreze. To znaci: uzmem kredit koji otplacujem (obicno 25-30 godina), placam kiriju, grejanje, struju, odrzavam ga, placam porez a jedina korist od vlasnistva je ta sto ist imam kao hipoteku za "nedaj boze" ili da ga dece naslede, i, sto isti mogu jednog dana da ga prodam. Znaci, nikakvo obrtanje para a mozda ni zarada jer sve zavisi od trzista.
Ti ocigledno nisi ponosna vlasnica neke nekretnine cool.gif Kome placash "kiriju" za svoj sopstveni stan? :D Jel ti uopste znash i shvatash znacenje reci "kirija"? Kirija je u slobodnom prevodu najamnina, znaci placash nekome neki harach zato sto si od njega iznajmila stan? Ko moze da te natera da u svom sopstvenom stanu farbash duvare u crveno ili zeleno ili menjashbelu tehniku?Pretpostavljam da pod placanjem ove kirije podrazumevash ono sto se u Srbiji zove "infostan" troskovi.Grejanje,odrzavanje liftova, ciscenje,obnavljanje,krecenje,odrzavanje instalacija,hausmajstor,zelene povrshine i tako.E vidish , ako zelish pristojno i uredno da stanujesh to mora da se placa svejedno da li je kuca u pitanju ili stanna 10-om spratu.Samo socijalni slucajevi su oslobodjeni toga, ali i stanuju u drugim cetvrtima..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...