Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Zamisli sad 1 situaciju gde ti sedis u svojoj avliji u kojoj vlada zabranjeno pusenje, i prilazi lik sa zapaljenom cigaretom. I sta sad ti da radis nego da ga upucas? It's the American way! :Hail:
E, to prava asimilacija & integracija, a ne ovo o cemu se ovi Svedjani ovde raspravljaju. Jedna kuca - jedna tandzara. Jedan ukucanin - jedan pistolj. Pa da vidimo ko sme da pusi i da komsiluk gusi. Edited by ObiW
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

Ja izdajem, zato i pitam kako to radi u NemachkU, da nauchim kako se to radi preko okeana. I imao sam problema sa chetvoricom klipana, a sa chet'ri djevojke nisam.
Био сам на три места под киријом, и још једно где су деца студирала - и цврц је у томе да постоји стандардан уговор, непробојан као стари бугарски устав (члан 1, ми смо увек у праву, члан 2, у свим осталим случајевима примењује се члан 1). У њему станар има само она права која пропише закон, пос условом да... и онда следи гомила чланова којима се издавач штити од штете - при чему је "стан ми зврји празан" такође штета. Стан се издаје на толико месеци унапред, а ти ако хоћеш да изађеш раније, можеш само да поднесеш доказ да се селиш бар 50 миља због посла или промене у породици (бројно стање... остале промене се слабо рачунају), у свим осталим случајевима можеш слободно да идеш куд хоћеш али те уговор обавезује да плаћаш кирију, твој потпис стоји на уговору, тамо пише да ћеш да плаћаш да ти стан буде на располагању (не мораш и да станујеш, кога брига). На основу само четири случаја закључимо да је бити у кирији врло огавна ствар и да је најбоље купити кућу, какву било, бар плаћаш себи а не неком тамо.После чујем како станодавци кукају - те не могу да се отарасе станара, те станари им раде ово те оно, те не могу да их избаце иако долази чак и полиција... што би се, претпостављам, десило и нама кад бисмо почели да издајемо ;).
Link to comment
Био сам на три места под киријом, и још једно где су деца студирала - и цврц је у томе да постоји стандардан уговор, непробојан као стари бугарски устав (члан 1, ми смо увек у праву, члан 2, у свим осталим случајевима примењује се члан 1). У њему станар има само она права која пропише закон, пос условом да... и онда следи гомила чланова којима се издавач штити од штете - при чему је "стан ми зврји празан" такође штета. Стан се издаје на толико месеци унапред, а ти ако хоћеш да изађеш раније, можеш само да поднесеш доказ да се селиш бар 50 миља због посла или промене у породици (бројно стање... остале промене се слабо рачунају), у свим осталим случајевима можеш слободно да идеш куд хоћеш али те уговор обавезује да плаћаш кирију, твој потпис стоји на уговору, тамо пише да ћеш да плаћаш да ти стан буде на располагању (не мораш и да станујеш, кога брига). На основу само четири случаја закључимо да је бити у кирији врло огавна ствар и да је најбоље купити кућу, какву било, бар плаћаш себи а не неком тамо.
Super je ako taj dokaz vazi ( da se kao selish zbog posla).Koliko mi je poznato u Nemackoj je validna selidba samo u pravcu neke parcele na lokalnom groblju. Inache ima placash kiriju do poslednjeg daha.Bash onako kako uugovoru stoji, s tim sto i ugovor morash barem pola godine unapred da otkazesh,pre isteka roka,naravno.Tim stanodavcima ti stanovi ne padaju s neba ,nekima je to i jedini izvor prihoda pa gledaju da imaju koristiod izdavanja a ne stetu. Sigurno da je najlpesha solucija da pazarish kucu ili stan. Ali i za to treba love,barem ovde u Evropi.U Americi zadnjih godina bilo sve jako lepo i povoljno , ali je i puklo kao mehur sapunice.Pa sada svi imamo problem.
Link to comment

Ovde kad iznajmljujes drustvene stanove otkazni rok je tri meseca. Ako iznajmljujes privatno zavisi od onog ko izdaje. Ja sam imala dva meseca otkazni rok.

Link to comment
Ovde kad iznajmljujes drustvene stanove otkazni rok je tri meseca. Ako iznajmljujes privatno zavisi od onog ko izdaje. Ja sam imala dva meseca otkazni rok.
U Nemackoj su ti "drustveni stanovi" zapravo socijalni stanovi. I tako ne placash kiriju, ili nesto simbolicno,a ceka se u redu za takve stanove, pa valjda i ne postoje otkazni rokovi.Uglavnom su stanovi za iznajmljivanje privatna svojina a rok za otkazivanje ima neku skalu koja seodnosi na godine provedene u stanu. Ako si deset godina stanovao, onda je valjda i godinu dana. Inace ovi "drustveni ili socijalni stanovi" uvek su jako lepo sredjeni za razliku od vecine privatnih, ali sada i vlasnici tih "drustvenih" , a to su obicno komune privatizuju i te stanove, sto ce reci nudeih na prodaju.
Link to comment
Uglavnom su stanovi za iznajmljivanje privatna svojina a rok za otkazivanje ima neku skalu koja seodnosi na godine provedene u stanu. Ako si deset godina stanovao, onda je valjda i godinu dana.
mali trol, mozda nekome bude od koristi:to je prevara stanodavaca. postoji (relativno) novi zakon u nemackoj po kome otkazni rok ne sme biti vise od 3 meseca, a mnogi cak i sad poturaju takve ugovore. dakle, cak i ako si ranije potpisao jedan od onih generickih ugovora koji se kupuju u knjizari, i po kojima ti otkazni rok raste sa godinama provedenim u stanu, mozes otkazati stan 3 meseca pre iseljenja. moj prijatelj je imao igranku sa gazdom posle 11 godina u jednom stanu, doslo je i do advokata, ali ne i do procesa, posto je gazda shvatio da ce sigurno izgubiti. ja sam takodje imala slicnu situaciju, po ugovoru je trebalo 6 meseci, ja otkazala i napisala u pismu da se selim za 3 meseca, i sve je bilo ok.
Link to comment
Samo sad fali da se onaj dzentlmen ( tvoj pajtos) javi i da nam ispricha kakvi su ti ugovori kod Papuanaca. :lol: Valjda tamo neka trampa za sasushene ljudske glave.
Ziveo sam na PNG (Papua Neu Guinea) 1995-1996.Stanovi su tamo 1500US$ nedeljno. Nije sto su dobri nego sto je tesko biti bezbedan tamo i sve to kosta. Na 8-om spratu, prestonica Port Moresby, imao sam colovace zatvorske sipke na prozorima i vratima.Kakve sasusene glave, ne pricaj. Rio Tinto, BHP i ostale rudarske kompanije, to je PNG u koju stranci idu. Malo njih, kao moja pasoglavost, da instaliraju ATM masine po bivsim, od onda, papuanskim bankama.Nema PIN - samo otisak prsta. I - puls detector - da ti prst pulsira i da znaci da si ziv/a dok se podize novac. Tacno bi ti ruku odsekli da podignu lovu sa tvoje kartice.
Link to comment
Sigurno da je najlpesha solucija da pazarish kucu ili stan. Ali i za to treba love,barem ovde u Evropi.U Americi zadnjih godina bilo sve jako lepo i povoljno , ali je i puklo kao mehur sapunice.
Nisi pazljivo chitala novine. Do ovog mehura je 64% stanova/kuca bilo u vlasnistvu ljudi koji u njima zive. Mehur je to malo podigao, pa je sad 69%.
Link to comment
Nisi pazljivo chitala novine. Do ovog mehura je 64% stanova/kuca bilo u vlasnistvu ljudi koji u njima zive. Mehur je to malo podigao, pa je sad 69%.
Pa zar samo zbog 5% odosmo u qrtz? :lol: Ma ti tvoji zemljaci su stvarno nepreyebivi sa zivotom na kreditnoj kartici :)
Link to comment
Pa zar samo zbog 5% odosmo u qrtz? :lol:
Dodaj na tih 5% domacinstva (koji nisu trebali da dobiju kredit, a dobili su) jos 5% shpekulanata (kupim dok se jos gradi, pa cu da je prodam posle godinu dana uz preofit) i eto...
Link to comment
Nisi pazljivo chitala novine. Do ovog mehura je 64% stanova/kuca bilo u vlasnistvu ljudi koji u njima zive. Mehur je to malo podigao, pa je sad 69%.
Бројке баш врлудају... јер су са друге стране ти "власници" дужни ко Грчка, и кућа је залог, и то што мехур пуца је управо то, да куће иду на добош. Колико синоћ смо избројали две или три куће у својој улици.То што 69% људи поседује куће у којима живи још увек не значи да ће они и остати власници, јер то је власништво на вересију. Јеси власник, али си дужан, и ако не враћаш с вољом и на време, оде. Такође су измислили и другу хипотеку, тј кад имаш отплаћену кућу, или чак само делимично отплаћену, дају ти кредит где је кућа залог. Од готовине правиш вересију, и то уз дебелу камату, и то се овде масовно радило, све рачунајући да вредност кућа расте, и надајући се да ће да расте до у недоглед (што је досад и било тачно - ово је сад први пут да цена масовно и скоро свуда пада), па ако дође до стани-пани само продају кућу и исплате дугове и још им остане за живот.Можда то нама звучи као сеци уши - крпи дупе логика, али Амери нису баш паметни са парама :rolleyes: . То је васпитано да угађа себи, да плати па носи, да узме кредит ако нема да плати, да ће увек бити посла и да ће све то моћи да се отплати јер је систем тако постављен и да се тако гура напредак целе земље.Сад су га удрндали - незапосленост је и званично прешла 5% (а оне што су више од пола године незапослени, као и оне који се нису пријавили за помоћ уопште нигде ни не броје), банке пуцају јер су давале превише ризичних а висококаматних зајмова све узимајући у залог куће које сад више немају коме да продају, а тих 69% кућевласника је у ствари власник мање од 50% укупне вредности стамбеног фонда.
Link to comment
Бројке баш врлудају... јер су са друге стране ти "власници" дужни ко Грчка, и кућа је залог, и то што мехур пуца је управо то, да куће иду на добош. Колико синоћ смо избројали две или три куће у својој улици.То што 69% људи поседује куће у којима живи
Ovde se na svim programima vrti jedan intervju sa nekim mladjim ljudima (bracni par bez dece),on IT specijalist,ona sekretarica, kupili kucu od 200 milki, ali istovremeno i Mercedes dzip,neki motorsajkl,ali i nekudugacku limuzinu, a i TV od 3000 dolara. Usput mrtvi ladni pricaju da su mesecno 800 dolaratroshili u restoranima za klopu. :D Ne zna covek dal da se smeje ili plache. Sada im ostao samo TV.Sve ostalo otislo na dobosh.
Link to comment
Dodaj na tih 5% domacinstva (koji nisu trebali da dobiju kredit, a dobili su) jos 5% shpekulanata (kupim dok se jos gradi, pa cu da je prodam posle godinu dana uz preofit) i eto...
А онда и све оне који су кућу сматрали за касицу прасицу, узме другу хипотеку да отплати здравствене трошкове, финансира себи дошколовање, куповину личног тенка, или макар само ајд нек иде све одох ја на крстарење.Приде, ту су и ситни шпекуланти (а то је више од 50% становништва :rolleyes: ), који су узели кредит са променљивом каматом - прве две године толико, а после ћемо видети. Пре четири године сам виђао такве кредите, где је стајало ограничење да камата не може да расте више од пола посто годишње или ту негде - па је то већ било довољно страшно, кад се прерачунам, ако камата од друге до седме године оде са 5,5 на, рецимо, 11% - еј бре, то је већ лихварска. Али то је била штедно-кредитна задруга (credit union) где су услови људски. Сумњам да банка поставља себи таква ограничења. И онда људи који су отплаћивали кућу по $300 месечно одједном треба да плаћају $700, јер је скочила камата.Ми смо своје отплатили за мање од три године. Последњу рату сам платио преко телефона. Морао сам да одобрим референтици да израчуна колики је кусур и поравна га са мог текућег, па јој нисам видео лице кад је схватила да затвара најкраћу петнаестогодишњу хипотеку у историји куће cool.gif .Међутим, ми смо ми, истренирало нас код куће па се не дамо тако лако прећи. Амери, како већ рекох, нису баш паметни са парама ;).
Link to comment
Ovde se na svim programima vrti jedan intervju sa nekim mladjim ljudima (bracni par bez dece),on IT specijalist,ona sekretarica, kupili kucu od 200 milki, ali istovremeno i Mercedes dzip,neki motorsajkl,ali i nekudugacku limuzinu, a i TV od 3000 dolara. Usput mrtvi ladni pricaju da su mesecno 800 dolaratroshili u restoranima za klopu. :D Ne zna covek dal da se smeje ili plache. Sada im ostao samo TV.Sve ostalo otislo na dobosh.
Ma to se vrti svaki put kada nezaposlenost predje charobnu brojku od 5%, samo se likovi menjaju. Kad je puko IT pa telekom, 2001-ve je bio u novinama lik od 25-26 godina koji nije kupio kucu, al' je ziveo na visokoj nozi sa svojih $70K godisnje sa nula dolara ustedjevine. Ekonomska kriza vrlo brzo nauchi ovakve luzere da cene ono sto zarade.
Link to comment
Приде, ту су и ситни шпекуланти (а то је више од 50% становништва :rolleyes: ), који су узели кредит са променљивом каматом - прве две године толико, а после ћемо видети. Пре четири године сам виђао такве кредите, где је стајало ограничење да камата не може да расте више од пола посто годишње или ту негде - па је то већ било довољно страшно, кад се прерачунам, ако камата од друге до седме године оде са 5,5 на, рецимо, 11% - еј бре, то је већ лихварска. Али то је била штедно-кредитна задруга (credit union) где су услови људски. Сумњам да банка поставља себи таква ограничења. И онда људи који су отплаћивали кућу по $300 месечно одједном треба да плаћају $700, јер је скочила камата.
Nije ta Adjustable Mortgage Rate izum koji je nastao pre 2-3 godine, to je postojalo i ranije i napravljeno je bas za ljude koji su kredit risk. Medjutim, ako ti je osoba koja ti nalazi kredit za kucu nestrucna (da ne kazem neku tezu rec), ona ce ti ponuditi takav kredit ako ti je to prva kuca koju kupujes, bez obzira da li si ti stvarno kredit risk ili nisi. Meni je taj AMR ponudjen pre mnogo godina kada sam kupovao kucu #1 i objasnjeno mi je "da se to tako radi kada kupujes prvu kucu". Srecom, nevezano za ovo sam se posvadjao sa tom budalom i nasao drugog loan officer-a koji se slatko nasmejao kada mi je pregledao finansije i rekao "ma kakav ARM, to se daje ljudima koji imaju los kredit i nestabilan posao, nije ovo za tebe", i dao mi normalan kredit. I nije to usamljen slucaj, kada je par meseci kasnije neko iz mog blizeg kruga prijatelja kupovao kucu, ponudjeno mu je isto. Da li treba da napomenem da mu se moj prijatelj slatko najebao majke kada sam mu objasnio da je to prevara koja se po default-u daje onima koji prvi put kupuju kucu? I da li treba da naglasim da je posle tog dranja dobio normalan kredit?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...