Jump to content
IGNORED

Germanizmi u srpskom


FranziskaKafka

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Otto Katz

    18

  • bus

    14

  • maxivida

    11

  • cyberwor/L/d

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa rolšue u svakom slučaju. Nego ova milicija... Zašto mislite da je ušla u srpski iz nemačkog? Zbog glasa "c"? Italijanska reč milizia je mnogo bliža srpskoj varijanti. Inače, prvi put čujem da se Portugal na nemačkom kaže Portugalie... Možda neki zastareli oblik, sada se zove Portugal.

Link to comment
Nego ova milicija... Zašto mislite da je ušla u srpski iz nemačkog? Zbog glasa "c"? Italijanska reč milizia je mnogo bliža srpskoj varijanti.
to izgleda necemo resiti ... Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Secam se da je deda za desert govorio 'melšpajz'
E, melšpajz je tipično austrijski izraz i ja do skora nisam ni znala za reč jer je u Nemačkoj niko ne koristi. Odemo pre izvesnog vremena u Salcburg, pitam recepcionarku da mi preporuči neku dobru poslastičarnicu (pošto je grad čuven po slatkišima), i ona mi tu odgovori rečenicom u koju je bila uključena i ta reč. Prvo sam bila malo zbunjena, mada sam odmah shvatila značenje, ali kao, "jelo od brašna" :blink: otkud sad to... Isto važi i za ringišpil - Ringelspiel; izraz se koristi samo u Austriji, Nemci se prave Francuzi pa kažu Karussell.
Link to comment

Jel' neko spomenuo cušpajz i rimflajš ?Doduše u nemačkom jeziku ima i dosta latinskog jezika što je opet povezano sa istorijom (Rimsko carstvo i Sveto nemačko rimsko carstvo), a i pravila gramatička su uzeta iz latinskog.

Link to comment
zenirati se od sich genieren (?)
to je doslo u nemcki iz francuskog, pa nije germanizam. za portugal se u nemackoj moze po nekad videti portugalien i mozda je tako doslo i u srpski, ali ne mora da znaci.interesantno je da ponekad rec koja nam lici na germanizam u srpskom je u stvari slavizam u nemackom. da ne bi otvarali novi topik, evo par primera.moj omiljeni med - med u nemackom znaci medovina, i vecina nemaca ne zna da je to rec slovenskog poreklapeitsche - bic zvuci kao germanizam, ali je u stvari obrnuto. neki geografski pojmovi su takodje slavizmi: doline, karst grenze - granica je takodje slovenskog porekla(ima jos ali ne mogu da se setim) Edited by paculla
Link to comment
E, melšpajz je tipično austrijski izraz i ja do skora nisam ni znala za reč jer je u Nemačkoj niko ne koristi. Odemo pre izvesnog vremena u Salcburg, pitam recepcionarku da mi preporuči neku dobru poslastičarnicu (pošto je grad čuven po slatkišima), i ona mi tu odgovori rečenicom u koju je bila uključena i ta reč. Prvo sam bila malo zbunjena, mada sam odmah shvatila značenje, ali kao, "jelo od brašna" :blink: otkud sad to...
E odlicno. Mi nismo nikako mogli da izvalimo odakle je deda to pokupio, pa se cak i mislilo da je to on izmislio :D Edited by Maltese
Link to comment
Leipzig Липовци
Česi i dan danas regularno koriste slavenske nazive mjesta u istočnoj Njemačkoj: Leipzig - L?psko; Dresden - Dr?žďani; inače je valjda većina toponima tamo slavenskog porijekla, uključujući Berlin i dijelove grada, čiji se nazivi završavaju na -ov i -au - Pankow, Spandau...
Link to comment
moj omiljeni med - med u nemackom znaci medovina, i vecina nemaca ne zna da je to rec slovenskog porekla
Nisam baš sigurna u tu priču o slovenskom poreklu jer je medovina (nemački der Met, engleski mead) jedna od najstarijih reči koje se javljaju u staroengleskom i drugim starogermanskim jezicima, prosto zato što je to bilo vikinško drink of choice. Rečnik joj poreklo vezuje za srodne izraze u sanskritu i grčkom, nigde se ne spominju slovenski jezici:[Origin: bef. 900; ME mede, OE medu, meodu; c. D mee, G Met, ON mjǫthr mead, Skt madhu honey, Gk m?thy wine]**ME=Middle English; OE=Old English; D=Danish; G=German; ON=Old Norse; Skt=Sanskrit; Gk=Greek
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...