Jump to content
IGNORED

Dobri i loši komentatori


Recommended Posts

Okrenem juče slučajno na hokej, kad tamo Zvonko Mihajlovski. Gde se njega setiše pa ga vade iz naftalina, zar ne postoji niko mlađi ko nešto zna o hokeju.

  • Haha 1
Link to comment

Stvar sa tim komentatorima je, koja ti je ciljna grupa.
Pa se prema tome i koriguješ.
Uobičajena greška je da same prenose kada rade ljudi koji "gore" od ljubavi za taj sport. Oni često ne mogu da se distanciraju[emoji769] u prenosu i to baš ne ispadne dobro...







... Shiit has hit the fan



Link to comment



Sve ja poštujem, znanje, ljubav, ali postoji nešto što se zove psihologija prenosa - pauze (u kojima raja koja gleda provali nešto sama, vrlo nagrađujuće iskustvo), poštovanje gledaoca (nisu toliki debili da im moraš stalno govoriti Kvartararo vozi 1.49,5 a Banjaja 1.49,4 a mogu obojica 1.48,7 da voze, pa koga boli kurac, i one vozače to ne zanima), upijanje atmosfere, takođe, osnovna stvar - prenos nije tu radi njih, već su oni tu radi prenosa i gledalaca, jebe mi se i za komjuniti i tvoje drugare i real time tvitovanja i za vježbe iz govorništva, ne mora svaki momenat prenosa da bude popunjen trtljanjem već vidljivih podataka i nategnutih tumačenja. To je problem svih tih koji utripuju da su bitniji od događaja, a ovdje je to odavno slučaj. Još se prime da ljudi gledaju zbog njih pa postanu dodatno nepodnošljivi. Na stranu što dosta mišljenja oni nameću kao jedina ispravna.


Ne mogu da kažem da gledam zbog njega, ali bez njega bi prenosi bili na ogromnom gubitku, to bi spoznao tek ako bi on odleteo i došao neki pavijan, i ima i znanje i komentatorsku veštinu da digne tenziju kada je to potrebno i od trke napravi pravi spektakl.

Inače čovek može slobodno da kaže da jeste motogp mudo, u padoku ga zna sve jedan tim vozač i vođa tima, ima fenomenalne odnose sa svima, a dorna, koja vodi motogp prvenstvo takođe ima poseban odnos sa njim, da ne ulazim u detalje ali on im je skoro pa prvi čovek na Balkanu za motogp.

I naravno da ne treba da ćuti ko mamlaz, da ne priča koliko I šta priča, da nema informacije koje ima, ne bih lično o motogp naučio za godinu dve gledanja trka (sada sam već na 5, 6) toliko da se ne postidim da pričam sa ljudima koji prate ceo život, ne samo o aktuelnostima već i o istoriji, bližoj i daljoj.

Naravno da je skroz ok da nekome smeta ili da nekoga nervira ali čovek je dobar, potkovan I Profesionalan komentator koji materijom barata u granicama neverovatnog, ima inside informacije, ima istorijske informacije, ima priče iz padoka i iz krugova timova, pa ako ti je malo idi slušaj jebenog Strajnića I Acu informaciju da vidiš šta je jebanje u uši.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
6 hours ago, Nikodije said:

Okrenem juče slučajno na hokej, kad tamo Zvonko Mihajlovski. Gde se njega setiše pa ga vade iz naftalina, zar ne postoji niko mlađi ko nešto zna o hokeju.

 

zar on nije bio hokejas

Link to comment
  • 2 weeks later...

što, meni je ok da koriste žargon iz sporta koji prenose, pogotovo što su na sportskoj televiziji. nisu na RTS-u pa da moraju posle svake sportske fraze da naglase "pod navodnicima". ili, takozvani živi zid :isuse:

Link to comment
što, meni je ok da koriste žargon iz sporta koji prenose, pogotovo što su na sportskoj televiziji. nisu na RTS-u pa da moraju posle svake sportske fraze da naglase "pod navodnicima". ili, takozvani živi zid :isuse:

Pa da ali ta upotreba reči tako što se bukvalno prevodi...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

pa dobro, tako ulaze fraze, nemaju vremena treneri i sportski radnici da smišljaju baš pravilne prevode

 

ali i to mi je bolje i prirodnije nego da sad sednu neki lingvisti koji u životu nisu šutnuli pile i da prevode žargon

Link to comment
pa dobro, tako ulaze fraze, nemaju vremena treneri i sportski radnici da smišljaju baš pravilne prevode
 
ali i to mi je bolje i prirodnije nego da sad sednu neki lingvisti koji u životu nisu šutnuli pile i da prevode žargon
A koja je fraza "kreira otvoren pogled" na engleskom?
Misliš da to nije moglo drugačije da se kaže.
Ja pričam o komentatorima, ne moraju da budu "lingvisti", ali njihovo polje delovanja jeste jezik i izgovor.







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...