Jump to content
IGNORED

Dobri i loši komentatori


Recommended Posts

Ma ta branša je generalno jedna sekta priučenih a ni oni ranije, ma koliko bili simpatični, su isto uglavnom bili šuplja ekipa, samo što su to nekad bili ljubitelji vinjaka i kafana a sad su to likovi sa nabubanim sadržajem sa interneta. Neki dan sam gledao/slušao neki prenos od prije 30-40 godina, bože koliko je tu lupetanja i loše priče bilo. A kod nas ne postoji škola za tako nešto, nego se sve svodi na "e, šta je, nema posla, ajde dođi ti kod nas, sredićemo ti nešto"

Otprilike jedine dvije branše gdje možeš da upadneš bez bilo kakvog formalnog obrazovanja su politika i sportsko novinarstvo.

Link to comment
7 minutes ago, fandorin said:

    Plavšić je najbolji košarkaški komentator koji se pojavio na ovim prostorima. 

 

Meni je Avdic sa Arene neuporedivo bolji iz ugla gledaoca. To je covek koji moze i najdosadniju utakmicu da ucini zanimljivom. Ima i on, naravno, mnogo mana kao i svi ostali ali bar oseca i voli kosarku, ponekad je i zabavan. Plus ima teg na nozi u liku onog njegovog partnera koji je tezak smor. Kod Plavsica mi se nikad nije dopadao njegov nadobudni stav i jeftini sarkazam kad mu se nesto ne dopadne u igri nekog igraca, mislim da je to bas losa politika za komentatora osim ako nije izuzetno duhovit.

 

Naravno, stavljati Plavsica ispred pojedinih komentatora starije generacije tipa Boze Suseca ili Nikitovica je na granici bizarnosti.

Link to comment
6 minutes ago, fandorin said:

    Plavšić je najbolji košarkaški komentator koji se pojavio na ovim prostorima. 

 

Plavšić? Da ga nisi pomešao sa Radojevićem? Plavišić je tu pomoćnik kad rade zajedno, ono što je  Kostić Edinu, popunjavaju vreme pričanjem, ali košarkaški su dosta tanji od Edija i Radojevića

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

Ma ta branša je generalno jedna sekta priučenih a ni oni ranije, ma koliko bili simpatični, su isto uglavnom bili šuplja ekipa, samo što su to nekad bili ljubitelji vinjaka i kafana a sad su to likovi sa nabubanim sadržajem sa interneta. Neki dan sam gledao/slušao neki prenos od prije 30-40 godina, bože koliko je tu lupetanja i loše priče bilo. A kod nas ne postoji škola za tako nešto, nego se sve svodi na "e, šta je, nema posla, ajde dođi ti kod nas, sredićemo ti nešto"

Otprilike jedine dvije branše gdje možeš da upadneš bez bilo kakvog formalnog obrazovanja su politika i sportsko novinarstvo.

 

Slabije su poznavali sport jer nije bilo toliko informacija na par klikova, tehnika je bila inferiorna u odnosu na danasnju, manje je bilo elektronskih medija, ali nije tacno da su mnogi od njih bili priuceni. Bilo je, naravno, i takvih koji su upadali preko veze ali ovi najbolji su ucili zanat ozbiljno. Novinarski zanat, ne kosarkaski. Ludi Dusko Korac je sam imao vise novinarske skole od kompletne danasnje ekipe sa Sport Kluba.

Link to comment

Ma imali su ako ništa drugo bolji osjećaj za sport i za gledaoca, zapravo za svoju ulogu u tom događaju, za te pauze, da daju priliku gledaocu da sam svari neke informacije koje dolaze do njega, vizuelne. Mnogo više takta.

 

Nego, recimo gledao sam takođe skoro ponovo čuvenu Jugoslavija - Bugarska, odakle je legendarni isječak koji znaju svi stariji od 30 godina - "45:38", eto samo kraj - Mladen Delić je pola vremena kukao "joj, joj, pa kuda Simoviću, sad ćemo još i primiti gol, ne sam Safete", mislim, to je sad simpatično, iz ove vizure, iako bi danas vjerovatno bilo nepojmljivo, na kraju on pita onog do sebe "ko, ko?" - "Radanović" :lolol:

Link to comment
7 minutes ago, harper said:

 

Meni je Avdic sa Arene neuporedivo bolji iz ugla gledaoca. To je covek koji moze i najdosadniju utakmicu da ucini zanimljivom. Ima i on, naravno, mnogo mana kao i svi ostali ali bar oseca i voli kosarku, ponekad je i zabavan. Plus ima teg na nozi u liku onog njegovog partnera koji je tezak smor. Kod Plavsica mi se nikad nije dopadao njegov nadobudni stav i jeftini sarkazam kad mu se nesto ne dopadne u igri nekog igraca, mislim da je to bas losa politika za komentatora osim ako nije izuzetno duhovit.

 

Naravno, stavljati Plavsica ispred pojedinih komentatora starije generacije tipa Boze Suseca ili Nikitovica je na granici bizarnosti.

     Zaista se ne sećam da je Sušec prenosio neku košarkašku utakmicu. Nikita je slabo poznavao košarku, a jeste je prenosio upečatljivo. Komentar utakmice Zvezda-Paok spada u antologijske po količini lupetanja. "Džons je pritrpao Dabića". "Navijači grčkog predstavnika izvode sletske vežbe na tribinama". "Pogledajte Nojmana (trener Paoka)! Još uvek je jagnje, sada je vuk!" 

Link to comment
1 minute ago, levi said:

 

Nikitović je znao o košarci koliko i Dobrosav Gajić.  Plavšić je tanak košarkaški, ali je Greg Popović za sve iz te stare generacije

 

Naravno. Ja o kosarci uopste i ne govorim vec o aspektu novinarstva koje se zove komentarisanje zivih prenosa na televiziji. Dobar komentator moze prakticno bez ikakvog znanja o kosarci da ti utakmicu ucini zanimljivom, dobar poznavalac kosarke nije televizijski komentator vec dobar poznavalac kosarke i moze samo da smori.

Link to comment
3 minutes ago, fandorin said:

     Zaista se ne sećam da je Sušec prenosio neku košarkašku utakmicu. Nikita je slabo poznavao košarku, a jeste je prenosio upečatljivo. Komentar utakmice Zvezda-Paok spada u antologijske po količini lupetanja. "Džons je pritrpao Dabića". "Navijači grčkog predstavnika izvode sletske vežbe na tribinama". "Pogledajte Nojmana (trener Paoka)! Još uvek je jagnje, sada je vuk!" 

 

Izvinjavam se, mislio sam na Borisa Mutica ali njih dvojicu iz nekog razloga stalno mesam. Iako ne bi trebalo, od Mutica i Milke Babovic su ucili svi kojih se nasa generacija seca.

Link to comment
32 minutes ago, harper said:

 

Izvinjavam se, mislio sam na Borisa Mutica ali njih dvojicu iz nekog razloga stalno mesam. Iako ne bi trebalo, od Mutica i Milke Babovic su ucili svi kojih se nasa generacija seca.

   Apsolutno. Uopšte, zagrebačko sportsko novinarstvo je bilo nedostižno za sve ostale u bivšoj SFRJ. 

    A košarku su uz Mutića prenosili Cvitković i Anzulović. 

Link to comment
1 minute ago, fandorin said:

   Apsolutno. Uopšte, zagrebačko sportsko novinarstvo je bilo nedostižno za sve ostale u bivšoj SFRJ. 

    A košarku su uz Mutića prenosili Cvitković i Anzulović. 

 

Tu generaciju sa Cvitkovicem, Anzulovicem i kod nas Knezevicem i Koracom, delom Mihajlovskim, koliko je pojeo alkohol toliko su pojele i devedesete. Dan danas mi je neprijatno kad se setim kako se muceni Srdjan Knezevic dekompenzovao pred mikrofonom na onom rukometnom prvenstvu kad je zatulio o osveti nejaci, da i ne govorim o Koracevim rusofilskim ispadima. Gojko Andrijasevic je kasnije bio talentovan za ovaj posao ali njega su udruzeni sjebali alkohol i kocka.

 

Kod nas su se malo promenila i ocekivanja od sportskih komentatora, vise se trazi da znaju o sportu koji prenose pa makar bili mutavi, polupismeni i sa uzasnom dikcijom. Neki iz ove druge lige komentatora Sport Kluba ili Arena Sporta su bukvalno neslusljivi, ne znam ko je uopste dosao na ideju da ljudi s takvim glasovima rade kao televizijski komentatori. Ilija Kovacic bukvalno zaskici kad podigne glas, to bi Draga Jonas iseckala na komade i oterala sa svih televizija da je ziva.

 

Poslednji veliki komentar je, od svih ljudi, bio Koracev, kad je Nadja Higl uzela zlato u Rimu, ne zna se da li je snazniji bio onaj za vreme trke ili onaj posle kad se bacio u rant oko uslova u kojima je devojka trenirala. Godinama pre toga nisam verovao da je on sposoban za tako nesto.

Link to comment

Kovacic je bio super kad je prenosio Kingse i generalno NBA pocetkom 2000ih, ako se dobro secam bile su max 2 tekme nedeljno, valjda petak na subotu u sitne sate i nedelja uvece/nedelja na ponedeljak, zavisi je l' istok ili zapad. Posle tandem on i Kuzma u EL je bio za plakati, meni su svi sa SK bolji komentatori za basket od njega. Pre 20 godina je bilo kul Peeedjaaaa, bombaaaaa, sad je Siiiiimonoooovic i Dzeeeenkiiins totalni cringe. 

Sto je jos i podnosljivo, najvece zlo meni je bio Vujcin, bukvalno zelim sebi da udaram prste cekicem za meso dok ga gledam i slusam. Antipatican, lose dikcije, tripuje jaja da zna - a ne zna i sreca sto vise ne prenosi. 

Edin je najveci car, kod njega me jedino malo nervira piskavost/boja glasa, ovako kao poznavalac i soumen je fenomenalan. Studiozan, strastven, zajebant i intuitivan, knap kako treba.

Jovanovic sto drzi podkast 6. licna -  ne znam kako bi se snasao u komentarisanju, nisam ga slusao (ako se covek uopste time i bavio, ne znam), ali mi isto deluje kao do jaja lik.

Edited by Plajvi
Link to comment
7 minutes ago, Plajvi said:

Jovanovic sto drzi podkast 6. licna -  ne znam kako bi se snasao u komentarisanju, nisam ga slusao (ako se covek uopste time i bavio, ne znam), ali mi isto deluje kao do jaja lik.

 

Milos je super lik, poznaje ono cime se bavi, zna i jezike jer je dugo ziveo vani, ali sumnjam da njega uopste zanima karijera na televiziji. I ne treba, ume odlican tekst da narihta, mnogo je bolji na peru nego u govoru. Njegov podkast sa Beronom je bio odlican, muceni Bili se sokirao kad je skontao koliko ovaj zna o bejzbolu.

  • +1 1
Link to comment

Meni je možda ipak najgora ekipa sa srpskog ES, privatizovali to tamo a realno većina teški kompleksaši i neznalice, danas sam pokušao da gledam Keln-Bajern i Debeli koji bukvalno komentariše na nivou kafane. I Smiljan Banjac je tu, lik koji tripuje neviđenu veličinu i bitnost, kao i onaj rasista sa atletike.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...