Jump to content
IGNORED

Nick Cave


Indy

Recommended Posts

Chrisu ne fali nista, osim sto je mejnstrim do bola, ali nek' ti bad da njegovo misljenje. moje je: za nekog kome je nick John Coltrane ne prilici da voli Chris Rea. salim se naravno, ali Coltrane, to je bio car!Chrisu fali telo - glava mu je bila u izlogu (znace Bad)...
sjajno, cak i u shali...
Link to comment
shta fali Chris-u ?...bash me zanima shta je toliko loshe na novom albumu Dig Lazarus Dig?...
krisu oduvek fali sto je dosadan do zla boga, a kejvu sto sve vise lici na istog.
Ne razumem ortodoksiju u obozavanju The Bad Seeds albuma iz 80tih, koja iskljucuje svaki album posle Tender Prey. Svaki covek se menja pa i Nick Cave kome su se posle tih albuma rodila cetiri sina u nekoliko "brakova"... Istina je da je poceo u post-punk periodu ali je i tada tvrdio da su za njega jednako veliki umetnici Einsturzende Neubauten i Bob Dylan, Suicide i Elvis, Stooges i Neil Young... Kao i svi navedeni autori Nick je u potrazi za sopstvenim izrazom koji se stalno MENJA i koji nije uvek u istom tonalitetu. Bitno je da ne pravi kompromise sa trzistem i trendovima, a Murder Balllads je dobar nacin da im se naruga, a da pri tom njegove pesmu "udju u dnevne sobe miliona..." Pored neutemeljnosti u samom kvalitetu Nickovog opusa, pljuvanje po kasnijoj fazi i velicanje prvog perioda zatvara vrata komunikacije sa onima koji su poceli da slusaju The Bad Seeds albume 90tih, pa i od 2000 na ovamo. Svi su dobrodosli u cudesan svet NC & TBS. Niko nema monopol na ispravnost u slusanju i tumacenju muzike, radi se o osecanjima i ako je neko postao makar za milimetar bolji covek unutra, slusajuci makar jednu Nickovu pesmu njegov zadatak je ispunjen. Istina je da on sam kaze kako je njegov omiljeni album Your Funeral My Trial ili kako je najcistiji izraz dosegnut sa The Boatman's Call ali isto tako kaze da to nije razlog da ne nastavi dalje sa istrazivanjem muzickog i pesnickog izraza i da pisanje pesama dozivljava kao "svoju duznost". I dalje iskren i dalje sirov kada treba, i dalje svira klavir i peva "najbolje sto ume i moze" i dalje u komunikaciji sa svetom na samo njemu svojstven nacin, uzima gitaru u ruke iako mu se Mick Harvey smejao u filmu The Road To God Knows Where kada uzme gitaru i zapeva sa Blixom neku kantri pesmu. Nick ne postavlja sebi granice kao sto to zele novinari ili fanovi odredjenog stila, nemojte verovati fanaticnim obozavaocima odredjenog perioda, nemojte verovati ni samom Nicku kada prica o svojim pesmama, uzmite sta vam treba i furajte dalje. Vidimo se cetvrtog u Areni.
ne mogu bas da kazem da obozavam te albume iz 80-tih. ima mnogo vise drugih bendova ciji su mi albumi drazi nego sve sto su bad seeds objavili tada. narocito kada na taj period gledam iz danasnjeg ugla. onda sam, kao ti sada, mislio da je kejv #1 i da nema boljeg autora u muzici koju sam pokusavao da pratim. ako bi trebalo da izdvojim jedan lp, to je 'firstborn is dead'. atmosfera napeta kao zica gitare koja se zateze dok ne pukne. svaka pesma je prica za sebe, produkcija svedena, na momente skoro pa lo-fi, bas kako i treba kada se poigravas sa bluzom na pravi nacin i dva aposlutna hita kakve nije napravio ni na jednom kasnijem albumu: 'knockin on joe' i 'wanted man'. dakle, uzbudljivo, glasno, strasnije nego ista posle, a sve je to potrebno za ocenu - opasno dobro. danas od svega toga postoji samo ime benda i to je ono sto mi smeta. naravno, nemam nameru da bilo kome solim pamet, samo kazem da sam od ovog albuma ocekivao nesto vise. ne bez razloga jer je grinderman album ploca kakvu bad seeds nisu imali par decenija. valjda nema niceg loseg u tome da se nadas da ce lik koji ti je obelezio godine odrastanja i ozbiljnijeg ulaska u cudesni svet rokenrola ponovo 'zasvirati' na isti nacin kao nekada? ili bar nesto blize tome. ova nova ploca ima par dobrih pesama, ali one su dobre samo u kontekstu ostatka njegovog drustva danas, a to su pomenuti chris rea i ostali sljam sa top lista. mene to nikad nije zanimalo. takav je moj odnos prema rokenrolu - 99% onoga sto zaista poseduje neku vrednost ne prodaje milionske tiraze, ne svira arene i stadione, a oni koji to rade ne privlace moju paznju ni najmanje. nego, zanimljivo je da niko od vas, novopecenih fanova ovog ozi sefa nije zapazio potpis koji stoji ispod svakog mog posta. valjda vam je jasno zasto mi to govori da ste se za isti bend/autora zainteresovali takoreci juce :) i, da, verovatno se vidimo u areni. moram da vodim majku, tetku i strinu.
Link to comment
krisu oduvek fali sto je dosadan do zla boga, a kejvu sto sve vise lici na istog.
dosadan...zanimljivo mishljenje...jel mozesh da mi pojasnish u kom smislu dosadan?...neki argumet vishe od jedne reci...
Link to comment

sto se Cave-a tice, ja volim Birthday Party i to je to. posle toga, cak i rani albumi The Bad Seeds, mi nije nista mudro. daleko od toga d aje ljiga, ali jednostavno ne volim, pa to ti je.a definitivno sam batalio da se interesujem za njegov rad kad sam cuo da covek provodi 8 sati na dan u svom studiju komponujuci muziku. mislim, jel' to posao, bre? kao, od 9 do 5 stvaram, a u medjuvremenu zivim. to mi nikako ne ide.

Link to comment
dosadan...zanimljivo mishljenje...jel mozesh da mi pojasnish u kom smislu dosadan?...neki argumet vishe od jedne reci...
u tom smislu da ne mogu da izdrzim da ga slusam duze od 2 minuta. ne vidim zasto bi trebalo da nasiroko obrazlazem kako imam utisak da mu pesme traju po pola sata?
sto se Cave-a tice, ja volim Birthday Party i to je to. posle toga, cak i rani albumi The Bad Seeds, mi nije nista mudro. daleko od toga d aje ljiga, ali jednostavno ne volim, pa to ti je.a definitivno sam batalio da se interesujem za njegov rad kad sam cuo da covek provodi 8 sati na dan u svom studiju komponujuci muziku. mislim, jel' to posao, bre? kao, od 9 do 5 stvaram, a u medjuvremenu zivim. to mi nikako ne ide.
ok. kad pogledam opus b. party i bad seeds, svakako su mi prvi mnogo bitniji u rokenrol istoriji. medjutim, tesko da ima pesma kao sto je wanted man, a da se nalazi na nekom b. party albumu.ovo za studio nisam znao. jbg, industrija. mora se prehrane sva ta deca i bivse zenke. inace, onaj intervju sto smo skenjali ritmadzije onomad, a ti ga poslao, je jedan od boljih koje sam citao. mozda bi samo billy childish bio jos zanimljiviji sagovornik od njega.
Link to comment

nego, ne komentarises Chirs Rea u izlogu??? zar si zaboravio legendarnu foru?najbolja stvar koju je Kejv uradio je "Masturbation generation" sa Boys Next Door. tacka.inace the Dirtbombs, tj. Troy i Ko radili "Shivers" na tonskoj u Pertu...

Link to comment

Wanted Man je pesma Boba Dilana, dakle nema veze sa autorskom pricom The Bad Seedsa samo se fino uklopila u album i verovatno bila omiljena pesma Nicka i ekipe... Postujem vasu privrzenost Birthday Party i Boy Next Door ali mislim da je to bio tek pocetak, neka vrsta ispitivanja mogucnosti. Nick je jos tada bio smoren od svih mogucih etiketa koje su mu lepili novinari i fanovi, jednostavno je bio rodjen u to vreme i morao je da pocne od nekog "stila" ali je ubrzo shvatio da je jedina svrha medija kojim se bavi sledeca: "napraviti otvor za ekspresiju duse", svi veliki bendovi su po njemu davali sebi isti zadatak i uopste nije bitno u kom su stilu, pravcu, vremenu delovali. Taj zadatak Nick i danas ispunjava sa jednakom energijom kao i ranije. Izrazavati sopstvena osecanja uopste nije lak zadatak. Svi znamo da je u adolescenciji to jos i pozeljno, da su bes, mrznja, destrukcija i slicna osecanja koje nosi taj period, pozeljna i gotovo simpaticna, ali ostati jednako otvoren i kasnije kad se prevali trideseta, cetrdeseta zahteva sasvim drugaciju vrstu izraza. Ja kod Nicka cenim upravo to sto se po njegovim albumima moze osetiti koliko ima godina, sta mu se desava, da je ziv covek sa osecanjima i problemima kao i svako drugi samo sto ih on deli sa drugima. Shvatam da je tesko provetriti svest i poceti gledati drugim ocima na bilo kog coveka koga mislimo da poznajemo. Fanovi iz osamdesetih imaju odredjenu predstavu o Nicku koja uopste ne korespondira sa onim sto je Nick danas i njima se to ne svidja. Dakle njihovo misljenje o albumima nakon The Good Son (obicno od tada pocinje njihovo razocaranje) je potpuno subjektivno i kao takvo ne uzima u obzir mnoge cinjenice iz stvarnog sveta. Besmisleno je raspravljati o tome ko je veci fan nekog benda, muzike, umetnika... To su sve potpuno sporedne stvari, jos jednom ponavljam RADI SE O OSECANJIMA a ona su svacija podjednako. Dodjite na koncert u Arenu, mozda se se cuda dogoditi, mozda se nesto pomeri u vama, to je najvise sto vam neki umetnik moze pruziti.

Link to comment

staggerlee,nisam rasista, nacionalista niti seksista, ali sam 'ageist'! zvucis kao da imas 12 godina. a da ne pominjem da se trudis da odas utisak nekoga ko zna "kako dise" Nick Cave - ti ces da mi kazes da je Nick cave jos tada bio smoren od svih mogucih etiketa?!?!?! pokrij se usima i posle koncerta da napises pismeni "Jesen u mom kraju"!Kejv je dete iz bogatije porodice, isao je u privatnu skolu (da si ovde znao bi sta to znaci) i sa svojim drugarima je poceo bend, jerbo je to bilo moguce maminoj i tatinoj decici. zato su i bili onako arty-farty u pocetku (a opet to je zvucalo mnogo bolje, po meni, nego danas).uostalom, dizem ruke sa ove teme, necu tu da budem kad Kejv svira, a i da jesam ne bih isao. ima mali milion gorih izvodjaca od njega, on uopste nije ni blizu losem, ali me njegova muzika danas dodiruje otprilike kao Bregoviceva - nimalo! tebi i ostalima koji ga vole najiskrenije zelim super provod. ono malo sto sam video izgleda da se covek/bend zaista trudi na koncertima, sto je za svaku pohvalu. ja sma ga gledao ovde 3 puta ranih 90-ih i svaki put je bilo dobro, mada svaki put sve slabije...

Link to comment
Wanted Man je pesma Boba Dilana, dakle nema veze sa autorskom pricom The Bad Seedsa samo se fino uklopila u album i verovatno bila omiljena pesma Nicka i ekipe... Postujem vasu privrzenost Birthday Party i Boy Next Door ali mislim da je to bio tek pocetak, neka vrsta ispitivanja mogucnosti. Nick je jos tada bio smoren od svih mogucih etiketa koje su mu lepili novinari i fanovi, jednostavno je bio rodjen u to vreme i morao je da pocne od nekog "stila" ali je ubrzo shvatio da je jedina svrha medija kojim se bavi sledeca: "napraviti otvor za ekspresiju duse", svi veliki bendovi su po njemu davali sebi isti zadatak i uopste nije bitno u kom su stilu, pravcu, vremenu delovali. Taj zadatak Nick i danas ispunjava sa jednakom energijom kao i ranije. Izrazavati sopstvena osecanja uopste nije lak zadatak. Svi znamo da je u adolescenciji to jos i pozeljno, da su bes, mrznja, destrukcija i slicna osecanja koje nosi taj period, pozeljna i gotovo simpaticna, ali ostati jednako otvoren i kasnije kad se prevali trideseta, cetrdeseta zahteva sasvim drugaciju vrstu izraza. Ja kod Nicka cenim upravo to sto se po njegovim albumima moze osetiti koliko ima godina, sta mu se desava, da je ziv covek sa osecanjima i problemima kao i svako drugi samo sto ih on deli sa drugima. Shvatam da je tesko provetriti svest i poceti gledati drugim ocima na bilo kog coveka koga mislimo da poznajemo. Fanovi iz osamdesetih imaju odredjenu predstavu o Nicku koja uopste ne korespondira sa onim sto je Nick danas i njima se to ne svidja. Dakle njihovo misljenje o albumima nakon The Good Son (obicno od tada pocinje njihovo razocaranje) je potpuno subjektivno i kao takvo ne uzima u obzir mnoge cinjenice iz stvarnog sveta. Besmisleno je raspravljati o tome ko je veci fan nekog benda, muzike, umetnika... To su sve potpuno sporedne stvari, jos jednom ponavljam RADI SE O OSECANJIMA a ona su svacija podjednako. Dodjite na koncert u Arenu, mozda se se cuda dogoditi, mozda se nesto pomeri u vama, to je najvise sto vam neki umetnik moze pruziti.
ovaj, vidi - nema potrebe da nam ovde prekucavas pismene zadatke o bad seeds ili caveu. jos manje da mi ukazujes da je wanted man dylanova pesma - imao sam taj lp jedno 3x u zivotu, te znam. vidimo se u areni :)
Link to comment
i, da, verovatno se vidimo u areni. moram da vodim majku, tetku i strinu.
necu ti oprostiti ovo poredjenje on da rouda krisa i kejva, al' ti oprastam zbog onog luba musharaf wubtt5.gifnego gde ces da vodis majku, tetku i strinu? nikad nisam bila u toj areni (mislim, na koncertu) pa se pitam za gde da se kupuju karte? nesto mi se ne ide ni medj mlade ni medj vipovce.
Link to comment
Ma dzaba mu Warren, sve dok pravi albume kao Nocturama i No More Shall We Part. Nikolu sam gledao 3 puta - '97, '01 i '05 i svake godine mi je bio sve grdji. Jos mu je onaj minimalizam iz '97 zvucao najiskrenije. Najvise me smorio 2005 - jbt 15 ljudi na bini, dva bubnja, bek vokali - kada ih vidis smrznes se, ocekivajuci gruvanje, a od istog ni g - sve zvuci kao da sviraju 4 coveka, sve proracunato, bez imalo duha, cak i one pesme koje mu na ovih par poslednjih generalno jadnih albuma zvuce ok, na tom certu su bile lose. '90 sam bio klinja, ali i dan danas zalim sto nisam bio u SKCu tada. Da se razumemo - Grinderman jebu kevu, takvog Nikolu volim, dok mi sve ove novokomponovane sevdalinke nikako ne leze. A i ovaj novi album - mislim vise sa tim biblijskim temama, Nikola se popeo i samom bogu na k. Makar dosao sve sa Blixom i Hugo Race-om, mene Arena nece videti.Nego Bad, jel istina da dovlacis Shellac u nase selo?
Nisam siguran koliko jedna odredjena ekipa uopste slusa (ili zeli da slusa, ili da izvinete, razume) tekstove pesama NC&tBS. Dati sud posle 1 ili 2 (ma i 4) preslusavanja za album(e) jednog takvog liricara je blago receno neozbiljno. To je dovoljan korpus delikates da tekstovi nisu ni zakaceni u ozbiljnijoj razmeri (pominjanje "biblijske tematike" bi bio neki dodatak tome). Mislim, imate pravo da volite jednostavnost i direktnost (na stranu koliko brzo se nesto tako jednodimenzionalno kao npr Guitar Wolf, ili Dirtbombs, pa i Grinderman, potrosi)... Takodje je promasaj prica o koncertima, ovde su "neki" nacisto opsednuti koncertnom aktivnoscu, mislim OK je to ko voli (a i ko mora, bogami), nego ima stvari i van onoga sto se radi na koncertu, 99.9999999% slusanja muzike je van koncerta... meni recimo koncerti vise uopste nisu bitni, niti bih se smarao da vise gledam bilo koga narocito, osim ako bas ne dodje u moj komsiluk, na izvol'te. Ili ako ima neke dobre ribe da se pare oci.Na nasim muzickim forumima, tj ovima koje ja znam, postoji suvise glasno malo drustvo iz coska koje je uobrazilo da je popilo svu mudrost sveta... ocas opljunu nesto kao los rock'n'roll, a ni na pamet im izgleda ne pada da nikom ozbiljnom nije ni palo na pamet da to uopste treba da bude rock'n'roll... niti je rock'n'roll bas svakome alfa i omega postojanja i mera za sve.Toliko, nastavite i posolite po zelji... cool.gif
Link to comment

Indy, da li te je nekada razocarao neki muzicar kog mnogo volis? Mene jeste. Cave je jedan od njih. Od albuma The Boatman's Call jedva mogu da izbrojim vise od 5-6 pesama koje mi se svidjaju. Cak mi je i onaj dvostruki, pretposlednji ogadjen sa ona dva pre njega, mada na istom ima najvise dobrih stvari koje je snimio u poslednjih 10 god. I ne znam treba li da boldujem - to je moje misljenje, to je za mene tako. Ko ga voli nek ga voli, ko ide na cert nek ide, ko ne ide nek ne ide. Live and let live. Kao neko kome je Cave bio 'sve i svja' izvestan period zivota, dozvolices mi pravo da mi se ono sto on radi 2008. ni malo ne dopada. Mada, posto ti sigurno znas bolje od mene koliko sam puta preslusao njegove poslednje albume, ne sumnjam da ti je jasno zasto je to tako.

Link to comment
  • 2 weeks later...
bcmr1.jpgThat's Dr Nick Cave to youSINGER Nick Cave has been called many things during his career, but doctor would surely be a new one.Cave was today presented with an honorary degree of Doctor of Laws from Monash University in Melbourne.The musician, novelist, actor and screenwriter studied for a Diploma of Art and Design at the Caulfield Institute of Technology in 1977 and 78, in what is now the faculty of art and design of Monash University. ---->
Link to comment

Ha ha... Cave je postao pocasni doktor fakulteta umetnosti u Melburnu koji je davne '78 napustio da ne bi kvario svoje obrazovanje. Sada je jasno da je to bio pravi potez za njega. Zatvorio je krug i postao predmet izucavanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...