Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Koliko zbrke može da napravi jedan zarez, i kad ga ima i kad ga nema. Verovatno je pravi način nijansirani pristup. Biće da mi zato nije mnogo zasmetao poslednji zarez u onoj primer rečenici, i pored vrištećeg "no-no pravila", što zbog potrebe da se tu udahne vazduh (naučila sam novu reč: prosody <_< ), što zbog nesrodnosti koja sledi iza poslednjeg 'i'. Uzroci, dramska pauza (udah) - prosody, zaključak - touche!BusЕ, hvala! Ali ipak, ako neko zna, da li je srpski pravopis po ovom pitanju fleksibilan?
За набрајање свакако не треба зарез, као ни кад се нижу ствари које се слажу. Међутим, мени примери које наводиш управо потврђују да везник и може да буде раставни - а онда зарез баш треба да дође тамо где се реченица раставља. Чак и у примеру попут овог...мазили, пазили, угађали, и опет ништа.јер је део одвојен зарезом супротан низу, а не његов део.Бар мени тако звучи. Немам неког ауторитета иза леђа да ме брани ако грешим.
Link to comment
Koliko zbrke može da napravi jedan zarez, i kad ga ima i kad ga nema. Verovatno je pravi način nijansirani pristup. Biće da mi zato nije mnogo zasmetao poslednji zarez u onoj primer rečenici, i pored vrištećeg "no-no pravila", što zbog potrebe da se tu udahne vazduh (naučila sam novu reč: prosody <_< ), što zbog nesrodnosti koja sledi iza poslednjeg 'i'. Uzroci, dramska pauza (udah) - prosody, zaključak - touche!Bus, hvala! Ali ipak, ako neko zna, da li je srpski pravopis po ovom pitanju fleksibilan?
U moje vreme sastavne, suprotne, rastavne rečenice nisu trpele zarez, jer spadaju u nezavisne rečenice. Primeri koje si ti navela su složeniji. U prvom imaš nabrajanje dve nezavisne rečenice, otud zarez ima smisla. U drugom je ta rečenica umetnuta, te opet zarez ima smisla. U primeru koji je naveo rasejan poslednji deo ne sadrži glagol, te zarez opet ima smisla. Ne mogu da kažem da pratim promene u tolikoj meri i da se pozivam na nove priručnike, ali ovo se uklapa u pravila koja ja poznajem. Edited by leto je
Link to comment
Da li je po Pravopisu u nekim situacijama ipak dozvoljen zarez ispred veznika 'i'? Od osnovne škole sledim pravilo da ispred 'i' nikad ne ide zarez, ali možda je Pravopis u medjuvremenu ublažen? Ili ni tada nisam pazila na času?U poslednje vreme često vidim takvu kombinaciju, evo svežeg primera sa Foruma:
Pravopis kaže da se po pravilu ne stavlja zarez ispred veznika i, ali i da se stavlja kada se ono nakon i shvata kao nešto što je naknadno dodato.Evo nekoliko primera: Listovi imaju običaj da objave izlazak svake takve knjige, i to je dobar običaj.Promenili su veru, običaje, način života, i izgled čak.Odrekao bih se stana, kuče, službe, i svega.U ovom tvom primeru, međutim, ja ne bih stavio zarez.
Link to comment

Lucia, samo da se izvinim ako sam unela zabunu. Promakao mi je tvoj osnovni post, te sam u brzini komentarisala drugi. Što se glavnog pitanja tiče,

ako nije kasno, da se i ja prijavim da likujem nad bolom i patnjom svakog od tih idiota koji su hteli da biju pedere i polupali beograd, i da svakom od njih zelim sve najgore.
nemam ništa novo da dodam: zarez ne treba, jer se radi o dve nezavisne rečenice.
Link to comment
Tu je Bolek. Cita. ^_^
pa naravno -_-
nemam ništa novo da dodam: zarez ne treba, jer se radi o dve nezavisne rečenice.
zavisne. i to izrične.[...]ja prijavim da likujem nad bolom i patnjom svakog od tih idiota koji su hteli da biju pedere i polupali beograd i da svakom od njih zelim sve najgore.
Link to comment
zavisne. i to izrične.
Ajde da se složom s tobom. :) Meni se učinilo da svaka od njih može da stoji samostalno: Da se prijavim da likujem.(Da) Svakom želim najgore.i bez glavne rečenice: Ako nije kasno...Mislila sam na ceo izraz i posmatrala sa aspekta zareza. A primer je trebalo posmatrati od: da se prijavim da likujem... i da svakom želim.... Ne zamerite.
Link to comment
Ko zna šta je kitnikez? Bez da gleda u rečnik, što nije bio moj slučaj. Pitala bih nešto.
sir od dunja - vrsta želea koji se napravi tako što kuvaš dunje sa šećerom do iznemoglosti. možeš da dodaš orahe. krasna stvar
Link to comment
sir od dunja - vrsta želea koji se napravi tako što kuvaš dunje sa šećerom do iznemoglosti. možeš da dodaš orahe. krasna stvar
Zašto se voćni žele naziva sirom? I da li je to, na srpski način, slatko od dunja ili baš ta poslastica koju opisuješ?
Link to comment
Zašto se voćni žele naziva sirom? I da li je to, na srpski način, slatko od dunja ili baš ta poslastica koju opisuješ?
švapski pronalazak. nije slatko, već je žele i manje sladak nego slatko. izliva se u modle i seče kao sir.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...