Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Što sam stariji, sve se više okrećem starijim stripovima (po meni su zlatno doba za stripove bile šezdesete i sedamdesete). Od novijih, tj. iz ovog veka, shvatio sam da mi mnogo više prija evropski (pre svega francuski i belgijski strip). Britanci su ranije bili sjajni ali su se poveli za lošim primerom preko bare, gde toliko nemaju ideja da se dešavaju stvari tipa: "e, ovo nismo probali, od sada Tor će da bude žensko." Moje mišljenje je da se Evropljani više oslanjaju na priču, dok je u anglosaksonskom svetu akcenat na vizuelnoj prezentaciji koja je možda OK za savremenu publiku ali računarski crtani stripovi nikada ne mogu po kvalitetu prikaza da se porede sa starim majstorima tipa Dona Lorensa i Borisa Valjeha (valjda sam mu pravilno spelovao prezime - Vallejo).

Link to comment

Pa dobro, nisu ni preko bare "računarski crtani" stripovi, koloring i prelom da, ali crtež je i dalje ruka... Možda ponekad na tabletu (u onom izvornom značenju tipa wacom a ne ovom novom tipa ajped). :D

Link to comment

On nije crtao stripove, naveo sam ga kao primer kvalitetnog crtača. Mogao sam umesto njega navesti Visentea Segrelles-a (kako se ovo prezime čita?). Njegov El Mercenario (Najamnik) je jedan od najboljih stripova objavljivanih u Stripoteci.

 

927998-mercenario.jpg

 

mercenario-1.jpg

Ove slike su krš kvaliteta u odnosu na papir. Znam da mogu da crtaju svašta pomoću grafičkih tabli, ali to nije isto, već emulacija. 

 

Jedan simpatičan francuski steampunk strip:

 

2d0f7f9.jpg

Link to comment

Како сам се само палио на "Најамника". :Hail:

 

"Џеремаја" и "Најамник" су ме својевремено превеслали са "Фантома" и "Мандрака" на мало другачија очекивања када читам стрипове.

Link to comment

Ево, сада читам о њему и кажу да се у ствари јако палио на компјутере, па је на пример целог десетог "Најамника" радио на компу. Пре тога, наравно, није ни могао да бира. Радио и у МекКенЕриксону у Барси.

Link to comment

Konacno nadjoh vremena da se bacim na random sajamski ulov. Priznajem da za autora nisam nikad pre cuo, ali mi se izdanje bukvalno zalepilo za ruku i posle malo listanja sam prosto morao da ga kupim

 

 

korica_1.zanet.jpg

 

 

Tek sam poceo ali sam prilicno impresioniran knjigom. Posebne pohvale za Komiko, jer pretpostavljam da je izdavanje bilo kakvog stripa u Srbiji a pogotovu u ovakvom formatu pa jos zasnovanom na Kuranu prilicno veliki rizik.

Link to comment

Lose je to... Predivno je nacrtano, i za to autoru kapa dole, ali se Tompson prilicno nalupetao tamo, tipicno na nacin kako Zapadnjak™ misli da objektivno razume Islam. Prizemna knjiga.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...