Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

Last year, it was reported in Digital Journal that two distinguished theoretical physicists claimed that the Higgs Boson, or 'God particle', may have come from the future to sabotage the 'Big Bang' machine because it is against nature. Read more: http://www.digitaljo...6#ixzz14j1Lq8Hl
up yours higgs boson! čestitke! :Hail:
javlja mi se da ce, ako ne naprave neko sranje, dobiti potpuno zbunjujuce i neocekivane rezlutate,i da ce se vrlo brzo ukazati potreba za jos vecom i skupljom igrackom.
ajde, ajde, nije bilo crnih rupa i smaka sveta i sad kiselo grojze. Edited by Gonzo
Link to comment
  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

ajde, ajde, nije bilo crnih rupa i smaka sveta i sad kiselo grojze.
samo podsecam svetsku javnost na moja predvidjanja i ocekivanja...-_-
najzabavnije je to sto ce dobiti potpuno zbunjujuce rezultate ili nece otkriti nista,a onda ce biti potreban, novi, jos mocniji collider, vredan 40 milijardi dolara,koji ce napokon jebati kevu atomima i zadovoljiti naucnicku radoznalost.:D
Link to comment
aha, i u fizici si krajnji arbitar, i o tome toliko znas da dozvoljavas sebi laku ironiju?kakva renesansna licnost :isuse:
naravno da nisam.poznato je da ti suvereno vladas i tom naucnom disciplinom.psinace, iso sam 2 godine srednje na smer - fizika, blagodareci stipi suvaru,tako da ipak imam nekog pojma.
Link to comment
inace, iso sam 2 godine srednje na smer - fizika, blagodareci stipi suvaru,tako da ipak imam nekog pojma.
pa da, dovoljno da mozes da samouvereno prikenjavas o LHC-u.inace niko, ali niko nije rekao da ce rezultati doci odmah i da ce biti jasni. naravno da ce biti zbunjujuci, naravno da ce ih godinama, ako ne i decenijama postepeno tumaciti.
Link to comment
inace, iso sam 2 godine srednje na smer - fizika, blagodareci stipi suvaru,tako da ipak imam nekog pojma.
:lol: jel stipe imao u programu high end kvantnu fiziku?ja imao u osnovnoj, pa celu gimnaziju, pa na faksu, pa posle čituckao još ponešto što iz radoznalosti, što zbog postgrad obaveza, i mogu suvereno da ustvrdim da nemam blage veze s fizikom, pogotovo kvantnom.možda neće spoznati meaning of life, ali biće tu sigurno iznenađenja. i da, naravno da će to da dovede do ideja za nove eksperimente, postrojenja i slično, to je nauka.
Link to comment
pa da, dovoljno da mozes da samouvereno prikenjavas o LHC-u.inace niko, ali niko nije rekao da ce rezultati doci odmah i da ce biti jasni. naravno da ce biti zbunjujuci, naravno da ce ih godinama, ako ne i decenijama postepeno tumaciti.
moje prikenjavanja su bazirana pre svega na prethodnim iskustvimagde se uvek otkrivalo da su cestice koje su bile predmet ispitivanja sastavljene od nekih jos manjih cesticaza ciju je analizu, razumljivo, bila potrebna nova aparatura.sva je prilika, da ce tako biti i ovog puta, tj da se nece dobiti 'konacni odgovori',kojima se verovatno mahalo kad se molilo za novce.
Link to comment
:lol: jel stipe imao u programu high end kvantnu fiziku?ja imao u osnovnoj, pa celu gimnaziju, pa na faksu, pa posle čituckao još ponešto što iz radoznalosti, što zbog postgrad obaveza, i mogu suvereno da ustvrdim da nemam blage veze s fizikom, pogotovo kvantnom.možda neće spoznati meaning of life, ali biće tu sigurno iznenađenja. i da, naravno da će to da dovede do ideja za nove eksperimente, postrojenja i slično, to je nauka.
imali smo predmet 'atomska fizika' na 4. godini.
Link to comment
sva je prilika, da ce tako biti i ovog puta, tj da se nece dobiti 'konacni odgovori',kojim se verovatno mahalo kad se molilo za novce.
ko je pominjao ili garantovao konačne odgovore? nek dobiju odgovor na samo neka od ključnih pitanja pa će već biti ogroman iskorak.
Link to comment
ko je pominjao ili garantovao konačne odgovore? nek dobiju odgovor na samo neka od ključnih pitanja pa će već biti ogroman iskorak.
mislis, nek dobiju konacne odgovore na kljucna pitanja ili ti odgovori mogu biti i nedoreceni?^_^
Link to comment
mislis, nek dobiju konacne odgovore na kljucna pitanja ili ti odgovori mogu biti i nedoreceni?^_^
mogu biti, ali ne moraju. šta je po tebi trebalo, bataliti sve i ne bacati novce?^_^
Link to comment

LHC je eksperiment za otkrića, koji sudara kompozitne čestice, protone i jone težih elemenata (olova od juče).ukoliko otkrije nove čestice tj. novu fiziku, to će naravno biti velika prekretnica za fiziku, ali za precizna merenja svojstava tih novih čestica i interakcija, biće potrebno izgraditi sudarač elementarnih tj. nekompozitnih čestica (elektron-pozitron sudarač, možda to bude Internacionalni linearni kolajder ILC :)). u ILC-u će signal biti čistiji. što se tiče malih big-bangova u LHC-iju pri energijima snopova olova od 287 TeV (ili 7 TeV po nukleonu u jezgru olova), ovo jesu najveće energije do sada pri kojima se stvara kvark-gluonska plazme (14 puta veće od prethodno postignutih u sudaraču teških jona RHIC). big-bangići jesu to u odnosu na temperaturu i možda stanje materije u ranom univerzumu, te proučavanje ove kvark-gluonske plazme može da pomogne razumevanju načina na koji je regularna materija formirana, ali uslovi u kojima se nalazi ova plazma su daleko od sličnih od onih u ranom svemiru, osim po energijama. u ranom univerzumu imamo materiju koja interaguje duže u prostoru koji se brzo širi, a u LHC-iju je ograničeni broj čestica koje se kontrolisano sudaraju u kratkom vremenskom intervalu. ali to je, ipak, veliki korak, iako nije baš mali big bang u pitanju :).evo 3D rekonstrukcije nakon jednog od sudara olova u eksperimentu ALICE u LHC-iju:

Edited by mei
popravljen link na RHIC
Link to comment
up yours higgs boson! čestitke! :Hail:
Ovo je 'ladno materijal za najkulji SF, ever. Ajde, Hajnlajni... raspalite.
...scientists will then begin to look for "the god particle", unless something interferes with that plan
Like, God? Bwahahahaha :P ...
Link to comment

Meni sve ovo stvarno super. Kao film uživo. Hoću da kažem da ima jedan gotovo dramski momenat u priči o pravljenju takvog ludila kao što je LHC i zatim taj trenutak pritiska na crveno dugme, pa konsekventnog stvaranja nečeg skroz blesavog (bigbengića) i zatim analize dobijenog. A razotkrivaju se tajne univerzuma. Science is sexy. Ja bi im, majke mi, dao sve pare sveta. Nisam ironičan! Jako dobro, pratim te vesti kao lud, iako se razumem nula.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...