Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

....sinoć sam čula priču iz prve ruke od jednog senior profesora kako je jednom našao pivsku flašu nabijenu u otvor cevi nekog sistema na jednom od starih akceleratora. onda smo zaključili kako je sasvim očekivano da se u kolaboraciji od više stotina ili >hiljadu ljudinađe i poneki nenormalni zaposleni.
Izvini, nije mi namera ni da budem zloban ni da (te) zezam, niti bilo sta slicno, samo: 'el za tako dubok i naucno zasnovan zajljucak moras da budes (senior) profesor, pa jos i diskutabilan (mislim u smislu da takve zakljucke donosis posle zrele i sveobuhvatne diskusije...)?I - si bre nekad bila zedna na gradilistu, posle slanine umakane u alevu papriku i piva?Umakanje u vegete spada u nouvelle cuisine pa ne ide da postujem ovde o tome, ima cini mi se topik...A i konzervativan sam nesto veceras.
Link to comment
Izvini, nije mi namera ni da budem zloban ni da (te) zezam, niti bilo sta slicno, samo: 'el za tako dubok i naucno zasnovan zajljucak moras da budes (senior) profesor, pa jos i diskutabilan (mislim u smislu da takve zakljucke donosis posle zrele i sveobuhvatne diskusije...)?
ovo senior nije navedeno zbog zaključka, nego zbog učestvovanja u tom ranijem akceleratorskom eksperimentu gde se dogodilo ovo sa pivskom flašom. (a nije bila neka sveobuhvatna diskusija povodom ovog slučaja, više ćaskanje uz večeru i pivo ;-)).ne razumem skroz ovo sa gradilištem.
Link to comment
ovo senior nije navedeno zbog zaključka, nego zbog učestvovanja u tom ranijem akceleratorskom eksperimentu gde se dogodilo ovo sa pivskom flašom. (a nije bila neka sveobuhvatna diskusija povodom ovog slučaja, više ćaskanje uz večeru i pivo ;-)).ne razumem skroz ovo sa gradilištem.
Pa zasto si onda navodila?A za gradiliste sorry, ako nikada nisi jela slaninu sa pomenutim aditivima na nekom gradilistu, dzaba prica.Nedostaci u obrazovanju obaska :lol:
Link to comment
zato što je u pitanju slučaj iz prošlosti kome neko sa manje iskustva ne bi mogao prisustvovati.
Sada ja ne razumem: potrebno je iskustvo da se uoci pivska flasa ubacena u neku cev gde jos mesto nije?
Link to comment
Izvini, nije mi namera ni da budem zloban ni da (te) zezam, niti bilo sta slicno, samo: 'el za tako dubok i naucno zasnovan zajljucak moras da budes (senior) profesor, pa jos i diskutabilan (mislim u smislu da takve zakljucke donosis posle zrele i sveobuhvatne diskusije...)?
za zakljucivanje ne moras biti profesor, ali ne mozes da budes bastovan pa da imas pristup akceleratoru...e sad, ako to ne mozes sam da zakljucis, nisam siguran da je nauka tvoj topic.
Link to comment
za zakljucivanje ne moras biti profesor, ali ne mozes da budes bastovan pa da imas pristup akceleratoru...e sad, ako to ne mozes sam da zakljucis, nisam siguran da je nauka tvoj topic.
:lol: Ja jesam. Siguran. Da nauka nije moj topic.Posle zrelog razmisljanja.Uz pivo.Samo, pametni moj decko, koja bre nauka?Edit: nemoj, molim te, da si zadajes truda da repliciras.Bojim se - odgovoricu.
Link to comment
CERN je u petak objavio analizu u vezi kvarova superprovodnih magneta u sektoru 3-4 LHC-a (link).53 magneta su transportovana na povrsinu radi inspekcije. do sada su dva magneta reinstalirana, dok se procenjuje da ce citav prces reinstalacije trajati do kraja marta 2009. procesi hladjenja na kriogenske temperature i finalnog testiranja bi trebalo da budu zavrseni do kraja juna 2009.nista od sudaranja jos 7 meseci.
novi datum, again, za pustanje kolajdera u pogon: kraj septembra 2009. godine, sa prvim sudaranjima u oktobru!CERN zeli da predupredi moguce slicne kvarove (koji zahtevaju reinstalaciju magneta) ugradnjom novog zastitnog sistema. zvanican izjava za stampu se moze naci ovde.p.s. juce je CERN opet posetio Ron Howard, reditelj filma Angels & Demons, ovaj put uz pratnju Toma Henksa i Ayelet Zurer.

info "The fact that Angels & Demons is a best-selling novel and now a Hollywood movie gives us the opportunity to show how exciting the reality of antimatter research is," said CERN Research Director Sergio Bertolucci. "Both fiction and science want to take us from the ordinary to the extraordinary; the difference is that science has to operate entirely within reality." "It's been a privilege working with CERN," said director Ron Howard. "The scientists here have been incredibly helpful in explaining the science to us, and giving us access to some incredible places. I think what they're doing here is fantastic."

jos malo odlaganja, opet su pomerili datum....
3. novembar 2009.: ptičica bombarduje LHC hlebom: vestkratak spoj na spoljnim električnim instalacijama LHC-a je izazvala ptica koja je ispustila baget ukraden verovatno od nekog naučnika koji je uživao u svom ručku na terasi. sve se dobro završilo, ptica je preživela, a sistem za zaštitu akceleratora u slučaju prekida napajanja je dobro odradio svoj posao.
Eno gledam Sci-Fi kanalu seriju "Eureka" i naučničko naselje u brdima i odmah imam asocijaciju na tvoje naselje sa fotke... Elem u jednoj od epizoda se zbog neke greške otvara mala crna rupica, nalik vrtlogu u kojoj sve biva usisano... U drugoj upropastiše vreme i vremenske prilike... Videćemo u trećoj... :unsure: Znači, ako vi tamo, ili ovi LHC ovamo, nešto zajebeeetee, o`ma da si javila, da se ne sekiramo više za kredite, posao i školu... Da se napijemo i najedemo ko ljudi i ispozdravljamo se sa bližnjima na vreme... Znači javljaj, preko veze, kad se nešto pokarabasi... E sad u seriji su trezveni naučnici spasli svet... ;)
Link to comment

javićemo na vreme ;-)

mada se trezveni naučnici ponekad premore, naročito u noćnim smenama. danas mi je neki prof ispričao kako je jednom tokom noćne smene na akceleratoru pritisnuo pogrešno dugme. trebalo im je 6 sati da ga povrate sistem. jedan moj kolega je zaspao dok je daljinski manipulisao laserom u podzemnom detektoru. bilo je negde oko 2 a.m., sedeo čovek pored mene, i samo mu glava pade na tastaturu. jedva sam ga probudila, a detektor vrišti li vrišti :D :isuse: .

Link to comment
Sada ja ne razumem: potrebno je iskustvo da se uoci pivska flasa ubacena u neku cev gde jos mesto nije?
Не, него да се очекује да ће тако нешто да се појави.Мени кад су зидали оџак, кад сам на крају питао како им се чини, хоће ли то ваљати, само кажу "па свима су нам капе на главама". Онда ми објасне да уме да се деси, ако мајстори нису задовољни газдом, у оџак уграде капу као клапну. Просеку је унакрст по средини, тако да пролази светлост, па кад неко хоће да провери, тури огледалце доле и лепо види небо... осим што то много слабије вуче, па док капа не изгори има да се надими.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...