Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Once upon a time in a far away land, there were two rival families: Fermions and Bosons. Fermions were famous for their peculiar half spin dance. Electrons, protons and quarks were all Fermions.The Bosons however were into full spinning though and despised half spin. Photons and Gluons were Bosons. It was rumored that Bosons had a long lost elder brother called Higgs Boson who had been missing for a long long time.One day a wise old man came to the land of the feuding families. He told them they should stop quaerlling over half spin and full spin, since they all used to be the same, and that they all used to be massless.The old man said that, in the beginning of time when the universe was created, everyone was born the same, but then they were immersed in a mysterious field called the higgs field making each of them different except for Photons who remained the same.He said this mysterious field was made up of the Higgs Boson - the long lost Boson brother.The families ofcourse refused to believe all this hogwash, and so the old man set about trying to prove his story and bring the Higgs Boson out of his hiding place.To do this he asked for help from the scientists at CERN.The family feud is coming to an end, at last."

Link to comment

Debilno ali moram.

A Higgs boson walks into a church."We don't allow Higgs bosons in here!" shouts the priest."But without me, how can you have mass?" asks the particle.
Link to comment
Pa, ja sad prvi put čujem u životu vascelome da nešto nije u redu s tim fontom. :) Ali, to je otprilike taman moj nivo na ovoj temi, da raspravljam o fontu. Sigurno se u to bolje razumem nego u bozone. :D
Evo onda stiva za citanje :D41GM3MiJibL._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU01_.jpg
Link to comment
Debilno ali moram.
A Higgs boson walks into a church."We don't allow Higgs bosons in here!" shouts the priest."But without me, how can you have mass?" asks the particle.
:lol:Nije debilan, dobar je...
Link to comment

@ hazardHvala, al' ne marim ostaviti ovu oblast neistraženu (od mene). Samo saučestvujem u opštem uzbuđenju. Siguran sam da će i naredna Miss Sveta imati nešto da izjavi o Higgsu.

Edited by Indy
Link to comment

Knjizicu bi procitao za jedno popodne...inace ti Very Short Introductions su odlicna stvar za sve aspiring know-it-alls :D ima da ih nakupujem tonu

Link to comment
što se tiče Higgsovog bozona, jeste bozon definitivno, i za sada ne protivreči predviđanjima standardnog modela. mislim da će do kraja godine definitivno znati da li ima nešto nestandardno u njemu, tj. da li je možda bozon neke nove fizike ili samo dobri stari Higgs.
Ok, znaci otkrili su tu taj neki™ bozon, ali nisu sigurni da li je bas Higgsov, ako dobro razumem? Ponasa se za sad po standardnom modelu i trebalo bi da je Higgs, ali jos nisu sasvim sigurni?Da kazemo da jeste Higgs, da li je neko od strucnijeg osoblja ovde mozda raspolozeno da mi pojasni sta nas dalje ceka, tj. sta ce sve (ili sta moze sve) proizaci iz ovoga. Makar neke naznake. Kakave su posledici po fiziku, kakve po ostali zivi svet (razvoj tehnologije, ili cega vec, da ne lupam). A ako nije Higgs, vec neki drugi, nov boss-on, kakve su onda posledice?Inace sve je ovo extra! Yeah, science! ^_^BTW, ovo sam video juce, kao navodno su uspeli da slikaju atom, tj. senku jednog atoma!firstphotoof.jpg
Link to comment
Ok, znaci otkrili su tu taj neki™ bozon, ali nisu sigurni da li je bas Higgsov, ako dobro razumem? Ponasa se za sad po standardnom modelu i trebalo bi da je Higgs, ali jos nisu sasvim sigurni?Da kazemo da jeste Higgs, da li je neko od strucnijeg osoblja ovde mozda raspolozeno da mi pojasni sta nas dalje ceka, tj. sta ce sve (ili sta moze sve) proizaci iz ovoga. Makar neke naznake. Kakave su posledici po fiziku, kakve po ostali zivi svet (razvoj tehnologije, ili cega vec, da ne lupam).
moram kratko da odgovaram, na poslu sam ;-), pa se unapred izvinjavam.jeste sigurno bozon, neutralni tj. spin 0 čestica bez naelektrisanja pošto je čestica otkrivena iz kanala reakcija koji odgovaraju raspadu čestice koja ima spin 0 (novi bozon->dva fotona, novi bozon->dva Z bozona, novi bozon->2 W bozona, itd.). na primer, da je u pitanju fermion, tj. čestica sa spinom 1/2, raspadom te nove čestice ne bi mogli imati samo dva fotona koji imaju ceo spin. kada se kaže da je ovaj bozon za sada u saglasnosti sa Higgs bozonom iz standarnog modela, misli se na kanale reakcije za koje su imali dovoljno statistike da posmatraju ovaj bozon. posmatrani podaci su u saglasnosti sa predviđanjima standarnog modela. međutim, Higgs bozon se može raspadati u mnogo više krajnjih produkata reakcija, ali za sada nemaju dovoljno statistike da ispitaju sve te kanale. LHC je mašina za otkrića koja sudara hadrone (protone u ovom slučaju koji su vreće kvarkova i gluona) gde se proizvodi brdo nepotrebnih produkata reakcije. međutim, do kraja godine će nakupiti dovoljno statistike da ispitaju još kanala raspada. za precizna merenja osobina čestica, najbolje je koristiti elektron/pozitron kolajder, koji sudara fermione i daje "čistiji signal".strategija je obično sudarati hadrone u cilju otkrića, a zatim detaljno proučavati osobine novootkrivenog u elektron/pozitorn kolajderu.
A ako nije Higgs, vec neki drugi, nov boss-on, kakve su onda posledice?
ako je ovo neki drugi bozon, posledece su da standardni model definitivno ne opisuje stvarnost (bez gravitacije) u potpunosti, tj. postoji nova fizika koju treba istražiti.
Link to comment

Inace nadam se da ce Nobelov komitet brzo reagovati, imajuci u vidu Higsove godine. Bas je lepo kada covek dozivi ovakvu profesionalnu satisfakciju.

Link to comment

red je da dobije nobela. mali off:

To nije nikakav srpski specijalitet...u Kanadi ce uvek u ovako necemu iskopati nekog Kanadjanina koji je vezan za to (ako ga ima), naglasiti kako je on eto Kanadjanin koji radi bas na tome i tome, i napraviti spec. intervju...itd.
upravo tako, nikakav samo srpski izum. kanađanin srbin je opet pobedio :D. kanađani su deo ATLAS eksperimenta na LHC-u (drugi detektor je CMS). na mom prethodnom univerzitetu je napravljen jedan deo ATLAS detektora (još uvek čuvam par preostalih parčića cool.gif). i još malo off topica, uvek se ovde pomene "canadian contribution" o bilo kakvom eksperimentu ili rezultatu da se radi, a da je neko od kanađana tu. to je standard. čak kada imamo strane predavače na seminarima, ako je Kanada zvanično učesnik u eksperimetnu, oni to pomenu u svojim prezentacijama.
Link to comment

mmmmmm mei, masa, higgs polje... ima li potvrda Higgsa ikakve reperkusije na zbližavanje kvantne mehanike i teorije relativnosti (kvantna gravitacija, 'gravitoni' i te spike) ili su te stvari i dalje Hrvatska i Srbija? :unsure:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...