Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

jao sladoled iz kartonske kutije :) ako odstoji previse poprimi ukus kartona. uh, kakva je to sreca bila.

nego, kako se zvao onaj ledeni dezert, mislim da su ga hrvati pravili, nesto na temu sladoleda... jeo sam ga, a nikad nisam bio siguran da li mi se svidja.

 

Link to comment

To je to, hvala, nikako da se setim. Nikad nisam kupovao svojom voljom, ako sam mogao da biram izmedju sladoleda i ledoline, ali sam jeo ako nije bilo nista drugo.
Link to comment

Tako je i ovde kod nas na pijaci na tom pokrivenom delu gde je mleko, ima pojedinih tetkica koje su "popularnije" i imaju bolje proizvode i tu je red, kad one rasprodaju sve onda za nas lenje koji stignemo posle 10h ostane sta ostane. Btw ovde ima par tetaka koje imaju tzv. "turinski sir" /caletovo rodno selo/. Sir je onako razlistan i kao mocarela se vuce i mesi i presavija vreo, masniji je i malo tvdji od mocarele .... u al je to dobro. To prvo ode.

Mnogo volim te vojvodjanske sireve, nemam pojma kako se zovu, to sve keva kupuje kad naidjem doma. Ja samo opisno narucujem :)
Link to comment

ne sećam se te ledoline ali se sećam tog ledo šlaga u kartonskoj čaši koji sam tamanila.

 

mileram, onaj pravi, nisam jela sto godina.

sećam se da ga je bakica iz komšiluka redovno mazala preko sremskog sira.

kad kupi sremski sir stavi ga u činiju a preko njega namaže s prsta debeo sloj milerama.

Link to comment

Ima tog domaćeg milerama na limanskoj. Baš ga dugo nisam kupovao.

Ima i na futoskoj svega u onom staklenom delu ... ima domaceg putera koji je fenomenalan, svapskog sira koji je 100 puta bolji od maskaponea za kolace i cizkejkove + domaceg slaga. Ima tamo i odlicne domace testenine i domacih mlinaca. Ja tamo  kupujem cak i meso, ima pataka, cureceg, guscijeg mesa, dzigerice svega. Jebo markete i samoposluge :))

Super su zapecene palacinke sa tim slatkim domacim sirom, malo ga obogatis sa kasikom milerama, secera po ukusu, malo vanile i jedno zumance. Filujes palacinke i poredjas jednu pored druge u tepsiju, zalijes /premazes/ sa malo razradjenog tog milerama sa secerom, onda jos jedan sloj palacinki /nije dosta jedan :))/ pa opet mileram i onda u rernu dok se dobro ne uvati korica i zapece. To se kod nas u kuci jelo jednom nedeljno. 

Edited by hansolo
Link to comment

joj, a secate se kad su se prvi put pojavile sladoled torte? okrugle, oko 25-30cm u precniku, dosta visoke, dimenzija regularne torte iz moskve, malo manje al ne mnogo. samo vanila, skroz bele pa kao neki zvezdasti ukrasi na vrhu, onako u krug. jebote! kad sam to video prvi put, mislio sam da smo sad kao amerikanci. to i one pice za ispeci kuci sto su se prodavale u beogradjanci pocetkom sedamdesetih, valjda doktor etker ili tako nesto. bile dosta male u odnosu na ove sad i fil je bio dosta izmuljan, generalno plasticne i bezukusne al zapad! 

 

ja kad sam bio bas klinac ziveli smo u zagrebu i ne secam se mnogo toga... al se secam mladog graha i sira i vrhnja s dolca i mozga s jajima za dorucak. mladi grah ovde nema sanse da nadjem a ni kod nas, taj sir i vrhnje nekad pokusam da rekonstruisem, lici i radi kad nema bolje a mozak s jajima je isto potpuno nestao s jelovnika. 

Link to comment

To je to, hvala, nikako da se setim. Nikad nisam kupovao svojom voljom, ako sam mogao da biram izmedju sladoleda i ledoline, ali sam jeo ako nije bilo nista drugo.

Ja se samo reklame sjećam, siguran sam da sam je jeo ali ne sjećam se ukusa, ne bih mogao potrefiti na blind testu da se radi o Ledolini. 

 

Nego, kvalitetnih sireva, mlijeka, putera, pavlake, milerama i ostalog još uvijek ima da se nađe, to mi nije problem niti će da bude. Ono što me muči i što mi nedostaje je kvalitetna industrijska kobasica... ništa spektakularno ne mora da bude. Standard za to mi je Bimeksova barena kobasica, dobra i kad se prži i kad se žari, a valja i kad je samo nasiječeš pa sa hljebom zameziš :cry: Pri tom joj je  i cijena bila "narodna", dobiješ za nevelike pare pet-šest krugova kobasice u vakumiranom pakovanju. Renne, vjerujem da znaš na koju kobasicu mislim.

 

Nikad veća ponuda a ništa što bi mi se dopalo da uzimam višekratno. Isto je i sa salamama, parizerima i sl.  

 

 

 

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Seća li se neko onog Kan Kan deserta, ona bela pena sa kandiranim voćem, što odvaljuje vilicu ako nije sveža?

secam se ja, zbog toga dan danas mrzim kandirano voce. 

Link to comment

secam se ja, zbog toga dan danas mrzim kandirano voce. 

Isto, bila je i neka ledena torta, okrugla i bela /mislim Ledo/ sa kandiranim vocem, ja sam uredno prebirala i vadila te sitne kockice i redjala na kraj tanjira. ;))

Link to comment

secam se ja, zbog toga dan danas mrzim kandirano voce. 

Sećam se i ja, i od tada mrzim kandiranu pomorandžu

A ledolina je bila poznata po onom sirupu od višnje preko, evo i sad se sećam tog ukusa

Link to comment

mleko pijem samo hladno i to uz slatko. 

palačinke, štrudla s makom...

 

uz slano ide jogurt.

 

+1

 

Tamanim hladno mleko u ogromnim količinama ali realno nema nikakav ni miris ni ukus nit razaznajem razlike kod proizvođača. Svejedno dal iz kese, tetrapaka, flaše, pasterizovano il UHT. A ne može ni imati zbog uslova i prehrane stočnom hranom na današnjim mlečnim farmama.

 

Još se sećam a prošlo mnogo vremena "kodbabe" planinsko selo, rosna livada, netom pomuženo i odmah prokuvano. Kajmak žut i debeo, a ispod nešto što nema veze sa ovim što sad pijemo.

 

 

Link to comment

Једино млијеко на којем сам ја живјео прије рата је млијеко Љубљанске мљекаре у тетрапаку (хладно само).Није долазило ни случајно у обзир оно у кеси.

Edited by Simon
Link to comment

Meni kinder-lada ostala u najlepšem sećanju

 

edit: u onoj teglici što podseća na kanticu za mleko

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...