Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

Uzmes tu skramu sa ladnog mleka i stavis preko dzema od jagoda, sljiva ili kajsija, bolje od bilo kod sladoleda.

Kajmak i džem od šljiva, pa umačeš leba, ništa lepše
Link to comment

sad sam naučio da se ovde (ovde = preko velikih reka) kajmakom zove i skorup, odnosno, ta "skrama" o kojoj pričate. na severu je kajmak samo gotov proizvod, usoljen i fermentisan skorup, ono što stiže sa Juga i kupuje se na pijaci. skrama na mleku zove se skorup i neprejebiv je delikates oko kog smo se u kući otimali. pogotovo kad je mleko domaće i punomasno, a on debeo i pun mehurića vazduha koji pucketaju na jeziku.

 

a najbolji ovako kako pišu Renne i Strugacki - kriška belog 'leba, pekmez od kajsija ili šljiva, pa preko kašikom zahvaćen skorup s mleka. i uz to šolja mleka... ih!

 

kad sam bio mlađi, satirao sam mleko, hladno, toplo, svakakvo, ali isključivo neslađeno. slatko mleko ne mogu da smislim.

 

sad retko, smeta mi stomaku, ali kad ima štrudle s makom ili orasima, i to od juče, uz to mogu da satrem litar hladnog, svestan da ću posle satima da umirem. jedino što su ova mleka iz kartona gola vodica. kontam da na tome skorupa ni nema kad se skuva.

Link to comment

tako je kajmak dolazi s juga, a na severu severa (sombor) ni ne dolazi nego se kajmakom naziva tamosnji proizvod koji je nesto tipa domaca pavlaka (ugl. isto, mozda malo gusce), a kajmak bukvalno ne postoji

Link to comment

tako je kajmak dolazi s juga, a na severu severa (sombor) ni ne dolazi nego se kajmakom naziva tamosnji proizvod koji je nesto tipa domaca pavlaka (ugl. isto, mozda malo gusce), a kajmak bukvalno ne postoji

Poceo je da stize u poslednjih desetak godina, ranije ga nije bilo, slazem se. Inace ta pavlaka je fantazija, ali ima otprilike 150% masti, ko i sve u Vojvodini.

Link to comment

tako je, kajmak tradicionlano ne postoji.

 

masnoća sa mleka se na severu skida presna i tako se dobija slatka pavlaka, koja se, kad fermentiše, zove mileram.

Link to comment

Poceo je da stize u poslednjih desetak godina, ranije ga nije bilo, slazem se. Inace ta pavlaka je fantazija, ali ima otprilike 150% masti, ko i sve u Vojvodini.

 

vala ima. kad se prave makarone s tim, onda se istopi i bude uglavnom providno, skoro kao topljeni maslac. ala je to dobro

Link to comment

Lebac udrobljen u vruće mleko  kad mi nije sve potaman rešava sve probleme

kod mene su to slatki rezanci u mleku. leche sve -_-

 

za bash teze bolesti mora i pasta karbonara ^_^

 

Kajmak i džem od šljiva, pa umačeš leba, ništa lepše

+200

 

tako je kajmak dolazi s juga, a na severu severa (sombor) ni ne dolazi nego se kajmakom naziva tamosnji proizvod koji je nesto tipa domaca pavlaka (ugl. isto, mozda malo gusce), a kajmak bukvalno ne postoji

i to je takodje 1 vrhunski raj na zemlji. rezanaca, meda i toga. moze i malo cimeta ozgo :cry:

 

 

ubijate me, braco i sestre -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

bubo, sta ti je ovo slatki rezanci u mleku?

 

 

 

Ti mlekomati što Darling pominjie, aj se uortačimo Darling, mušterija bi sigurno bilo i više nego što se pretpostavlja. 

 

da, da, i onda dodje lazni andrej vucic s pravom licnom kartom i ti i ja ostanemo da kukamo za prolivenom mlekom :D

stvarno je cudno da se nijedan samostalno proizvodjac mleka nije dosetio mlekomata. 

 

 

 

masnoća sa mleka se na severu skida presna i tako se dobija slatka pavlaka, koja se, kad fermentiše, zove mileram.

 

kako ovo, samo se ostavio mleko da stoji na nekoj temperaturi? i uhvati se slatka pavlaka sama od sebe? posle koliko vremena se skida? 

Link to comment

e pa ja tо naručujem kad piše u meniju. palačinke sa orasima u mleku. 

ne može bolje, jebiga. 

a sad da odjebem od nostalgije makar do posle ručka. 

Link to comment

bubo, sta ti je ovo slatki rezanci u mleku?

pa skuvash rezance u slatkom mleku. polako. to ti je za kad si tuzna.

 

najlepshe je da su domaci, sjajima, ali mogu i ovi durumi. i to dugachki rezanci, shto tanji. srche se vruce :)

Edited by gospa buba
Link to comment

tako je, kajmak tradicionlano ne postoji.

 

masnoća sa mleka se na severu skida presna i tako se dobija slatka pavlaka, koja se, kad fermentiše, zove mileram.

i u Bosni sedamdesetih nije postojao kajmak kao takav, kajmakom se zvao mileram

 

a što volem da udrobim proju od juče u mleko, pa prokuvam, pa pustim da se ohladi, uh

Link to comment

tako je, kajmak tradicionlano ne postoji.

 

masnoća sa mleka se na severu skida presna i tako se dobija slatka pavlaka, koja se, kad fermentiše, zove mileram.

kod mene, bogumi, to zvali domaca pavlaka. znalo se kod koje babe na pijaci se ide po tu pavlaku i mladi sitni sir, a kod koje po podliveni sir. skapirao sam da se to zove i mileram kad je neka od vecih mlekara krenula da ga valja.

Link to comment

 

kako ovo, samo se ostavio mleko da stoji na nekoj temperaturi? i uhvati se slatka pavlaka sama od sebe? posle koliko vremena se skida? 

 

nemam pojma. mislim da se razlije u široke posude i da treba da se ohladi, pa masnoća ispliva i pokupi se.

 

za industriju postoji separator koji ovo obavlja, opet ne znam kako

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...